כל זוג הורים מכיר את הסיטואציה הזאת מקרוב. אמא נוסעת לחופשה של מספר ימים, אבא נשאר לטפל בילדים ומקבל מדריך מפורט ומדוקדק, עד הפרט האחרון. זה בדיוק מה שקורה בפרק שישודר הערב בצומת מילר (21:15 בקשת 12), כשמאיה נוסעת ומותירה את אדיר עם אינספור משימות שבכלל לא בטוח שהוא יצליח לעמוד בהן.

החוגים שהבנות הולכות אליהם, האופן שבו צריך לסדר את הצלחת בארוחת הערב ועם מי מותר להן להיפגש – כל אלה נהלים שאדיר מתבקש לשנן וללמוד בעל פה לפני נסיעתה של מאיה. אבל האם זה חייב להיות ככה? האם גברים שנותרים לטפל בילדים לבדם לתקופה קצרה, באמת צריכים הוראות הפעלה מדויקות?

כדי לדון בסוגיה הזאת, התארחה הבוקר ד"ר ג'ודי כצמן, פסיכולוגית, מטפלת אישית, זוגית ומשפחתית בתכנית פאולה וליאון. הדיון נערך גם בהשתתפות הסטנדאפיסט מאור הרוש והאם נטלי פרץ, ששיתפו גם מהידע שלהם בנושא. "הגבר, עוד מהתקופה של האדם הקדמון, רואה את הכל בגדול והאמא רואה את הכל בקטן. האמא יותר מקפידה ויותר מחנכת", הסבירה ד"ר כצמן על חלוקת התפקידים ההיסטורית. "זה בסך הכל סגנון אחר של הורות, סגנון שיותר מהדק את הקצוות. אני חושבת שדווקא כשאמא נוסעת, אבא צריך להיות מה שהוא".

האם הגיע הזמן לשבור את הסטיגמה, ולאפשר לגברים לעשות ככל העולה על רוחם בזמן היעדרות האם? "צריך מישהו שקצת מאזן, שנותן את הקלילות הזאת. זה כיף שיש הפסקה מהחוקים האלה, כי אימהות נותנות יותר חוקים", טען הרוש וחלק מניסיונו בתור אב לשלושה. "יש אבא ויש אמא, זה שני סגנונות שונים, צריך לתת לכל אחד את הסגנון שלו, וגם הילדים צריכים לדעת שיש שני סגנונות והכל בסדר. הסגנון של האבא יותר מעגל ומשחק, ולפעמים הוא גם יותר ילדותי. גם הלאה בחיים מכירים כל מיני סוגים אנשים", הסבירה ד"ר כצמן.

ובכל זאת, העידה פאולה מניסיונה, גם אם הילדים נהנים מתקופת ה"חופש" שבה האם לא נמצאת והחוקים בבית מתרופפים מעט, כשהאם חוזרת, גם הילדים מרוויחים מכך. "כשהאמא חוזרת כולם קופצים עליה כי כולם רוצים בחזרה את הסדר, כי אצל ילדים סדר מייצר ביטחון", אמרה ד"ר כצמן.