לזוג צעיר שנמצא לקראת ארגון חתונה וחיי נישואים, לא תמיד ברור מאיפה מתחילים ואיך קובעים תקציב למימון האירוע החגיגי. לכאורה הכסף אמור לצאת ולהיכנס בחזרה - דרך הצ'קים של האורחים. אבל לא ברור כמה - בשני המקרים. איך תדעו על אילו הוצאות אפשר להתגמש, מה לחשב כעלויות, האם להזמין הרבה אורחים או לשמור על אירוע אינטימי, ועוד ועוד. הכירו את השיטות שיסייעו לכם בניהול תקציב חתונה חכם ומתקדם:

הכינו רשימה של הדברים שאתם חייבים שיהיו בחתונה

לפני שאתם צוללים לטבלאות ומספרים, תתחילו בבסיס. הכינו רשימה של הדברים שאתם לא מוכנים לוותר עליהם. זו יכולה להיות שמלת הכלה עליה תמיד חלמת, אולם האירועים שהוא מבחינתכם מאסט או  הסעות לחברים שמגיעים לחתונה מרחוק. כלומר, המקום בו לכסף שלכם תהיה את ההשפעה הגדולה ביותר על האושר שלכם.

סיימתם את הרשימה? יופי, עכשיו שימרו על ראש פתוח וקחו בחשבון שכל מה שמחוץ לה נתון לשינויים שבאמצעותם תוכלו לחסוך בעלויות. זה הרגע לפתוח את טבלת האקסל ולהכניס אליה את כל ההוצאות הצפויות שלכם עבור החתונה. הוצאות שמהוות מבחינתכם חובה יסומנו באדום, והוצאות שניתן מבחינתכם להתפשר עליהן יסומנו בירוק - לצד סכום מקסימלי אותו תסכימו להוציא על השירות או המוצר. סכמו את הכל יחד ויש לכם את המחיר המשוער של החתונה שלכם, הוסיפו עליו כ-10 אחוז, ליתר ביטחון.   

בחרו תאריך "משתלם"

קחו בחשבון שההוצאה המשמעותית ביותר של רוב החתונות היא על אולם או גן האירועים. כדי לנהל את תקציב החתונה שלכם בצורה אופטימלית, מומלץ שתשקיעו מחשבה בנוגע להוצאה הגדולה הזאת וכיצד תוכלו להוזיל אותה. אולמות מחוץ למרכז הארץ הם לרוב זולים יותר מאלו שבלב גוש דן. והם לא חייבים להיות בקצה הארץ. בין כה וכה אנחנו ארץ קטנה.

בשיא עונת החתונות המחירים מטפסים מעלה ולא בהכרח שתרצו להצטרף לחגיגה. סביר להניח שהאורחים שלכם יהיו מוזמנים לעוד המון אירועים באותה תקופה. אם תבחרו בתאריך שמחוץ לתקופות השיא, יכול להיות שהם אפילו יבחרו להעניק לכם צ'ק נדיב יותר. כמובן שעוד לא ציינו את יום חמישי שבדרך כלל הוא היום המבוקש והיקר יותר לאירועים. לא בטוח שהוא שווה את האקסטרה הוצאה מאז שרבים מאיתנו עברנו לעבוד מהבית ולא צריכים לקום מוקדם ביום שלמחרת. בקיצור, אל תמהרו ללכת בעקבות כולם.

שיקלו כמה אורחים אתם מזמינים

שאלה שחוזרת ועולה כמעט בכל חתונה היא האם מומלץ להזמין כמה שיותר אורחים או להצטמצם לאנשים הקרובים אליכם ביותר. ההורים רוצים להזמין בני דודים רחוקים, החתן רוצה את החבר'ה מהמילואים והכלה שוקלת להזמין את כל מי שעובד איתה. כמובן שמדובר בהעדפה אישית, לפני הכל, אבל כזו שיש לה גם משמעות כלכלית.

אם מחיר המנה באולם עולה על הסכום הממוצע שתקבלו מאורח בחתונה – יכול להיות שתעדיפו להזמין פחות אנשים. לעומת זאת אם כל אורח מכסה את עלות המנה ומשאיר לכם אקסטרה לשמלה, לדי-ג'יי ולירח הדבש – יכול להיות שתעדיפו להזמין יותר אנשים – כולל החבר'ה מהמילואים. איך תדעו מה המחיר הממוצע שתקבלו מאורח? סביר שזה יהיה סכום שדומה למה שאתם שמתם לו במעטפה או ההורים שלכם. ובכל מקרה, התבססו על הסטנדרט המקובל הנמוך ברגע החישוב.

שקללו הוצאות נוספות על האירועים הנלווים

חתונה היא אירוע גדול אך מצומצם מאוד בזמן. 4 שעות מהחופה ועד עזיבת אחרון האורחים, וסיימתם. יכול להיות שתרצו להרחיב את החגיגות ולקיים מסורות שיתנו לכם עוד רגע להתכנס, לשמוח ולציין את השינוי הגדול בחייכם. בין אם מדובר בחינה, שבת חתן, מסיבת רווקים/ות או ירח דבש, יש לקחת בחשבון הוצאות נלוות.

הוסיפו את הסכום על האירועים הנלווים לטבלת האקסל בעמודת ההוצאות. כך תוכלו לקבל מושג רחב ומלא יותר לגבי העלויות וההכנסות הצפויות לכם ולהבין איפה בדיוק אתם עומדים.

הוסיפו שותף פיננסי

השותף הפיננסי באפליקציית בנק הפועלים הוא כלי מתקדם ויעיל לניהול תקציב בחיים פיננסים משותפים. השותף הפיננסי יוכל לסייע לכם בתכנון ההתנהלות הכלכלית היומית וכן להיערך למצבים לא שגרתיים עם הוצאות גדולות – כמו חתונה – להגדיר יעד תקציבי  ולנהל מעקב.  השותף הפיננסי גם יציע לכם פתרונות וכלים אפשריים כדי להימנע ממינוס הולך וגדל בחשבון, לצד מידע וקורסים על התנהלות פיננסית נבונה וצמיחה כלכלית.

בנוסף, השותף הפיננסי הוא השירות היחיד  בשוק שחוזה מגמות בחשבון. השימוש בשירות ניתן ללא עלות ומבלי שתיאלצו להוריד אפליקציה נוספת על זו של הבנק או למסור פרטי הזדהות לגוף חיצוני. 

אז איך מתחילים? נכנסים לאפליקציית הבנק, לוחצים על השותף ובוחרים בכלי לניהול יעדים.  מסתכלים על ממוצע ההוצאות שלכם בכל קטגוריה ומגדירים יעדים. זהו. מעכשיו בכל כניסה לאפליקציה תוכלו להתעדכן איפה אתם עומדים מול היעדים שהגדרתם.

 

רוצים עוד פרטים? הכירו את ההטבות והשירותים שיעזרו לכם להתחיל את החיים המשותפים ברגל ימין.

שיהיה במזל טוב, עם המון שגשוג זוגי וכלכלי.

*השימוש בשותף הפיננסי כפוף לתנאי הבנק ותנאי השירות באפליקציה. הבנק רשאי לשנות או להפסיק את תנאי השירות בכל עת. השותף הפיננסי אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ומהווה כלי עזר לקבלת החלטה על ידי הלקוח.