זה לא סוד שלכולם יש מה להגיד על מערכת היחסים של קארין שניידרמן ואיתמר עמי. הזוג שפתח את עונת החתונות ב"חתונה ממבט ראשון" (קשת 12) מככב מזה חודשים ארוכים בכותרות החמות של מדורי הרכילות, בשיחות המסדרון היומיות ובעיקר ברשתות החברתיות, שם אף אחד לא חוסך מהם ביקורת. ככה זה, כשארבעת חלקי הלב שלך פרושים תחת זכוכית המגדלת של העין הישראלית הבוחנת. הערב (שבת) כל זה נגמר. בספיישל סיום העונה, נכנסו קארין ואיתמר לחדר המומחים כדי להצהיר על הכוונה להעתיק את הזוגיות לחיים עצמם, אבל כשהמציאות דפקה בדלת, כך קארין מספרת, המסלול השתנה לחלוטין.

בחרת לשמור על שתיקה הרבה זמן. למה?
"רציתי קודם כל לראות את כל הפרקים, לעבד את מה שאני רואה על המסך, לעשות עבודה עצמית ורק אז להגיב".

בואי נתחיל מהסוף. את ואיתמר אומרים לדני ויעל שאתם מחליטים להישאר יחד, מה קורה כשכבר אין מצלמות?
"מיום ההחלטה ועד היום שאיתמר מסיים את הקשר עוברים שבועיים".

איך זה גרם לך להרגיש?
"אין לי דרך לדעת מה היו הכוונות האמיתיות שלו. אולי בתחושה שלו הוא נתן לזה צ'אנס אמיתי, אבל בתחושה האישית שלי הוא אמר 'כן' רק כדי לצאת טוב למצלמות. אני אמרתי 'כן' ביום ההחלטות כי סקרן אותי לראות מה קורה ביום ה-43 שהוא כל כך דיבר עליו לאורך הצילומים. בסוף, כאב לי שלא הקשבתי לאינטואיציה שלי".

והיום, את בזוגיות?
"כן. אני בזוגיות אוהבת כבר שמונה חודשים, וגרים ביחד שלושה חודשים".

יכולה לספר עוד קצת פרטים עליו?
"לא. את הזוגיות הזאת חשוב לי מאוד לשמור הרחק מהמצלמות. שנינו אנשים פרטיים והדבר שאני הכי רוצה זה לחזור לאנונימיות בהקדם האפשרי. לא רוצה שיעשו עלינו כתבות או אייטמים, רוצה שיניחו לנו לבנות את הזוגיות הזאת בשקט".

רשימת מכולת שגויה

סיפור החיים של קארין כולל רשימת הישגים מפוארת, והיא עוד לא בת 30. תלמידה וספורטאית מצטיינת; מימון מלא לתואר במנהל עסקים; עבודות ניהול בתחום ההייטק; וכמובן, תואר הטייסת הנחשק, שהפך אותה לאחת מארבע הנשים היחידות שהתקבלו ללימודים באקדמיה לטיס שבארה"ב. בגזרה הרומנטית לעומת זאת, קארין עברה תהליך גירושים לאחר זוגיות בת עשור, מה שעצר לרגע את מרוץ חייה. כך למעשה התגלגלה אל המיונים של "חתונה ממבט ראשון", שם יעל דורון ודני פרידלנדר התאימו לה את החתן הנבחר – איתמר, הייטקיסט ביום ובעלים של בר תל אביבי בלילה, שמחזיק גם כן ברזומה עשיר. החיבור המיידי מתחת לחופה היה בלתי נמנע, אבל מה שהתחיל כקומדיה רומנטית על אהבה ממבט ראשון קיבל תפנית בעלילה כשהרגש לא הופיע.

המשפחה והחברים לא רצו שתלכי לתכנית – איך היה להם לצפות בעונה, אמרו לך "אמרתי לך"?
"מהרגע שהחלטתי ללכת לתכנית – המשפחה והחברים תמכו בי מאוד. הם פשוט עשו זאת מאחורי המצלמות. אחרי שהם ראו שלושה-ארבעה פרקים הם בחרו שלא להמשיך לצפות, כי הרגישו שהעריכה לא מציגה את מי שאני כפי שהם מכירים. בסוף רואים משהו מאוד מאוד מצומצם ממי שאני בחיים האמיתיים".

אז מה היה נגיד הקטע עם האיפור?
"הסיפור הזה ממש יצא מפרופורציה. התחלתי להתאפר בתיכון כי הגבות שלי מאוד דלילות, מה שיצר אצלי חוסר ביטחון במראה. לכן כשאני יוצאת לדייטים חשוב לי, ובתכלס לרוב הנשים בעולם ואני לא מיוחדת בזה, להיראות טוב. להרגיש טוב. בטח ובטח כשהדייט הראשון הזה משודר למיליוני צופים. מה שבעצם ניסיתי לומר לאיתמר באותו משפט זה שאני חסרת ביטחון לגבי המראה שלי, ושאני אוריד את האיפור כשארגיש בנוח. זה כל מה שניסיתי לומר לו ובדיעבד הייתי בוחרת מילים אחרות להתנסח".

הרבה מהצופים הרגישו שאת לא אותנטית מול המצלמות.
"אני יכולה להבין את הביקורת, אבל הרצון שלי בזוגיות הוא שהביא אותי להסכים להצטלם על אף שמעולם לא הרגשתי בנוח מול מצלמות. החשיפה והפרסום היוו מבחינתי חיסרון עצום. באמת חשבתי שאני אצליח להתרגל לסיטואציה המלאכותית הזאת, אבל בסוף בהרבה מאוד מקרים קפאתי מול המצלמה, היה לי מאוד קשה להיפתח ולחשוף דברים אישיים. בסוף, בכל רגע שלא היינו מצולמים דיברתי הכי פתוח ואמיתי עם איתמר. היינו מנהלים שיחות עומק, הוא היה מגיע לאכול איתי צהרים במשרד, הכיר את החברים והמשפחה שלי ובאמת הכנסתי אותו לעולם שלי כדי שנוכל לייצר את החיבור הכן והאמיתי הזה. ניסיתי באמת לגרום לו לראות מי אני בלי מצלמות".

קארין ואיתמר (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת12)
"מיום ההחלטה ועד שאיתמר מסיים את הקשר עוברים שבועיים". קארין שניידרמן | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת12

אם כל כך חששת מהמצלמות והחשיפה, למה הגעת לתכנית כזאת?
"משתי סיבות. הראשונה, כאחת שמאמינה מאוד בטיפול פסיכולוגי, האמנתי בתהליך. הייתה לי מחשבה נאיבית שזאת פלטפורמה לגיטימית למציאת מערכת יחסים. הסיבה השנייה היא שהייתי במקום נמוך בחיים. אחרי גירושים, גוסטינג לא נעים ושנה קשה לבד בארצות הברית עם סגרים ובידודים ארוכים. הייתי במקום שכבר מיואש מהבחירות של עצמי, ובאמת האמנתי שעדיף שיבחרו עבורי".

אמרת שוב ושוב שאת לא מרגישה שאיתמר מעוניין בך - למה בכל זאת נשארת?
"נלחמתי על הקשר עם איתמר גם ברגעים שהיה קשה, גם כשהיה לא נוח וגם כשהבנתי שזה לא עובד. לא רציתי ששנה אחרי אני אסתכל לאחור ואתחרט על שלא התאמצתי מספיק, שלא התמסרתי לתהליך עד הסוף ושלא נתתי את כל הצ'אנסים שבעולם. אז נשארתי, שתקתי על דברים ובאמת נתתי את כל כולי בקשר הזה כדי להיות שלמה עם עצמי ולדעת שאם זה לא מצליח בסוף - זה לא בגלל משהו שהייתי יכולה לעשות ולא עשיתי. בסופו של דבר מדובר בפורמט שהוא לא טינדר או פיק אפ בבר - הוא פורמט שמצריך מחויבות ולעשות דברים אחרת ממה שרגילים וזה בדיוק מה שניסיתי לעשות".

חלק מהגולשים האשימו את איתמר שהוא עושה לך גזלייטינג - סוג של התעללות רגשית. הרגשת ככה בזמן אמת?
"לא הרגשתי שהייתי במערכת יחסים מתעללת. במקומות שהרגשתי שהוא מקטין אותי או שהוא לא מקבל אותי כפי שאני הערתי לו, וגם ביקשתי ממנו לא לצחוק עליי בפני אנשים אחרים. כן, הוא עשה ואמר את כל הדברים האלה, אבל לא הרגשתי שמדובר בהתעללות"

ובזמן הצפייה?
"אני מודה שלראות את הפרקים, בהם בחרו לשדר אך ורק את הרגעים הפחות נעימים שלנו, על אף שהיו לנו רגעים אחרים טובים ויפים, עורר בי אי נוחות רבה ויכולתי לגמרי להבין ולהזדהות עם קול הזעקה שקמה. אבל מאוד חשוב להבין - צילמו אותנו במשך מאות רבות של שעות, ובסוף ראו אותנו על המסך פחות מחמש שעות נטו".

קארין שניידרמן (צילום: מתוך חתונה ממבט ראשון , קשת12)
"לא הרגשתי שהייתי במערכת יחסים מתעללת". קארין שניידרמן | צילום: מתוך חתונה ממבט ראשון , קשת12

ועדיין עשית המון בשביל מערכת היחסים הזאת - הבישול, הטרנינג, האיפור - מרגישה שאולי הלכת רחוק מדי בשבילו?
"אני באמת רוצה להאמין שאיתמר רצה שאני ארגיש בנוח. אבל מבלי להתכוון הוא עשה זאת בצורה שגרמה לי להרגיש הכי לא בנוח. העיר בצורה בלתי פוסקת על האיפור ועל הנזקים שזה גורם לעור, על הלבוש ובעצם על כל דבר, במקום לשחרר ולא לשים זרקור על הדברים האלה כדי לתת לי לאט לאט להיפתח ולהוריד את המגננות שלי בקצב שלי. בסוף, מאחר ובזוגיות יש לי דפוס מאוד מרצה, וראיתי כמה זה חשוב לו, אז עשיתי זאת. לא רציתי לחשוב שמערכת היחסים הזאת לא מצליחה בגללי או בגלל התנהגויות שלי".

הייתם הזוג שעורר הכי הרבה אמוציות בקרב הצופים. איך התמודדת עם הביקורות?
"לשמחתי התגובות שאני מקבלת פנים אל פנים הן חיוביות. אבל כשאני קוראת טוקבקים, ואני קוראת כל מילה בכל קבוצה, אני נדהמת. היה ברור לי מההתחלה שתהיה ביקורת, וביקורת היא מאוד לגיטימית כי זאת תוכנית שמעוררת הרבה אמוציות ושיח. אבל במקרה שלנו עוצמת השנאה כלפינו הפתיעה אותי מאוד. זאת חוויה לא נעימה שעושה עוול למי שבחר באומץ רב לשים את הלב על השולחן".

אחת הביקורות הייתה למשל על הסצנה עם הדס במפגש הזוגות, מה היה שם?
"באותה העת, לא ידעתי דבר על דיאטת המגע וכל מה שקרה ביניהם, אז חשבתי באמת שאני עוזרת. טעיתי. זה הפרק שהיה לי הכי קשה לצפות בו, כי כאב לי שפגעתי במישהו אחר. באותה שניה שראיתי, עוד לפני שהפרק בכלל נגמר, היה חשוב לי לקחת אחריות על הטעות שלי והתקשרתי להדס להתנצל".

אז איך זה לצפות בעצמך, למדת משהו מהצפייה?
"הצפייה הייתה מאוד מאתגרת, כי בסוף ראו משהו מאוד מאוד מצומצם ממי שאני באמת. אבל למרות זאת כן למדתי ממנה כמה דברים חשובים. תמיד ידעתי שבמערכות יחסים יש לי דפוס מרצה. חשבתי שבזוגיות אם אשים את הצרכים שלי קודם כל, אז זה אומר שאני אגואיסטית ולא רואה את הצד השני. אבל דרך הצפייה בפרקים ראיתי בצורה מאוד ויזואלית את הדפוס הזה, והיה לי מאוד קשה. היום, אחרי טיפול פסיכולוגי, אני יודעת לשים את הצרכים שלי קודם כל, ולהבין שזה לא אומר שאני אגואיסטית וזה לא אומר שזה מבטל את בן הזוג שלי. הדבר השני שלמדתי הוא שבמשך שנים הסתובבתי עם 'רשימת מכולת' שגויה. היה חסר בה את הסעיף הכי חשוב, שהיום הוא במקום הראשון ברשימה שלי, וזה אדם שיראה אותי ויקבל אותי על כל הדברים הטובים שבי. וכן, גם על הדברים הפחות טובים שבי. וזאת הסיבה שזה גם לא עבד עם איתמר - הוא ענה על כל הסעיפים ברשימה הישנה".