בת אל והבן זוג - ליד (צילום: זוהר שטרית)
"אהבה היא הרגש הכי מדהים אבל היא לא צריכה להיות כואבת ובודדה". בת אל לוי | צילום: זוהר שטרית

בדיוק כמו הדר מחתונה ממבט ראשון (שבת וראשון ב-21:15, קשת 12) , גם אני לא תיארתי לעצמי שאהיה רווקה בגיל 35. על הנייר דמיינתי את עצמי נשואה, אולי עם פלוס ליד, גרה ביישוב במרכז או צפון הארץ, מטפחת משפחה וקריירה למופת. אבל אחרי שנים של דייטים וקשרים שלא צלחו, למדתי לשאת את טייטל הרווקה בגאווה. האם זאת גאווה שיש בצדה עוד רגשות? ברור.

לא הייתי ילדה שדמיינה את יום החתונה שלה, החופה שלה או את שמלת הכלה שבה אתחתן. יותר כזאת שדמיינה איך להיות אמא מגניבה ומכילה, שעוטפת בהמון חום ואהבה, בדיוק כמו שאמא שלי הייתה עבורי. לא הייתי מלכת הכיתה, וגם לא כזו שהיה לה חבר בגיל צעיר. הייתי חננה למופת. כל ההתעסקות סביב זוגיות הגיעה בזמן הצבא. 

אני זוכרת את התחושה השונה הזאת שהתגנבה כשבחורים פלרטטו איתי, בזמן ששירתי בבסיס סגור בדרום הארץ. הרחק מהמקום בו גדלתי, מהסביבה הטבעית שלי, במיעוט נשי וגם דתי. ילדה תמימה שנזרקה למים העמוקים, בלי לדעת לשחות. לא הצלחתי להבין איך מתנהלים בכל הדבר הזה שנקרא זוגיות, אז כבר העדפתי לוותר. 

>> אל תפספסו את כל מה שקורה באינסטגרם של חתונה ממבט ראשון

בגיל 22 נכנסתי בפעם הראשונה לזוגיות משמעותית, שנמשכה שבע שנים עם בחור יהודי אמריקאי וכללה רילוקיישן לניו יורק. אז איך אחרי זוגיות כל כך ארוכה עדיין לא התחתנתי? התשובה פשוטה. משהו בבטן אמר לי שזה לא הזמן להתמסד, שאני צריכה לחכות לדבר האמיתי. עד לרגע זה, הדבר הזה עדיין לא הגיע.

כן, לפעמים צובט לי בלב כשאני רואה את האחיינים והילדים של החברים שלי. נכון, יש תחושת החמצה כשאני חושבת על כך שאולי בחיים אחרים הייתי יכולה לגדל את ילדיי לצד אחיי ואחיותיי, על כל המשתמע מכך - ארוחות משפחתיות, טיולים, חגים ואירועים משפחתיים. אבל בסופו של דבר, אני לא מתביישת להגיד שהיה חשוב לי להגשים את החלומות שלי לבד, ללמוד בחו"ל, לטייל ולראות עולם, ודרך המסע הזה להתחבר ולהכיר את עצמי יותר. אני חיה את החיים האלה ולא האנשים מסביבי שמבקרים אותי.

View this post on Instagram

A post shared by Bat-el Levi (Bel)♦️ בת-אל לוי (@bel_archdesign) on

זה לא משנה אם אנחנו נמצאים במערכת יחסים ארוכת שנים או כזו של מספר חודשים, בשניהם כבר יצא לי לחוות רגעים שבהם הרגשתי לבד, בלי פרטנר שיודע להכיל כפי שאני מכילה אותו. אז בעוד שאנשים סביבי חושבים ששילמתי מחיר גבוה בגלל שהגשמתי את עצמי ובניתי קריירה במקום למלא את הצ׳ק ליסט של צבא-טיול-לימודים-זוגיות ומשפחה, אני מבינה שהרווחתי ובעיקר למדתי להיות שלמה עם עצמי. להתפשר על אהבה אמיתית כי השעון הביולוגי מתקתק? להתחתן כי חייבים, אחרת אוי ואבוי, נכשלתי בחיים האלו? אהבה היא הרגש הכי מדהים אבל היא לא צריכה להיות כואבת ובודדה.

היום, יותר מאי פעם, אני מסתכלת על כל מה שעברתי ומבינה שהמסע שלי כלל בתוכו מעבר בין ארצות ומדינות, אהבות ואכזבות כשברקע רצון אמיתי לאהבה טהורה וזוגיות נכונה. הרי אנחנו ב-2020, טובעים בעידן של העצמה נשית, הגשמה עצמית וונדר וומן אחת. אנחנו יכולים לעשות הכל (כן, כולל ללכת לתוכנית ריאליטי כדי להבין את כל הדבר הזה שנקרא זוגיות), לחוות עולם ואתגרים חדשים ועדיין להישאר נאמנים להרגשה הפנימית שלנו ולא להתפשר על המטרות שאנחנו מציבים לעצמנו. אמא שלי תמיד אמרה לי להגשים את עצמי לפני שאני מפנה זמן למשפחה וילדים, כי ככה אני אוכל להיות אמא יותר טובה ומאושרת. היום אני מבינה.