הרבה דברים נאמרו על תכניות הריאליטי בעשור האחרון, רדודות, זולות ומה לא. אבל יש כמה מתוכן שדווקא באות לבחון ולהראות לצופים בבית מצבים חברתיים קיצוניים, שעוזרים לנו להבין דבר מה על עצמנו ועל החברה בה אנחנו חיים. לקראת הנחיתה של תכנית הריאליטי הנועזת "חתונה ממבט ראשון" בישראל (בקרוב בערוץ קשת 12 החדש), אספנו בשבילכם את הניסויים הטלוויזיונים המסעירים ביותר שנראו על המסך.

"דחיפה מעבר הקצה"

נתחיל עם תופעת הצייתנות שהעסיקה פסיכולוגים רבים בשנות ה-60, בעקבות מלחמת העולם השנייה, בה רבים נכנעו תחת הלחץ והסמכות של גרמניה הנאצית. כדי להבין איך ייתכן שאוכלוסיות שלמות ביצעו מעשים לא אתיים, הנוגדים את המוסר האנושי, נערכו עשרות מחקרים בנושא. כך למעשה עלה הרעיון לסרט הדוקומנטרי הזה, שטוען כי כל אדם, תחת לחצים מסוימים, עלול לציית ולבצע מעשים הנוגדים את הערכים שבו. הסרט עוקב אחר ארבעה אנשים, שעוברים תהליך מניפולטיבי, כדי לבדוק האם בסופו של הניסוי ידחפו אדם מהגג אל "מותו"?

"עירומים ומפוחדים"

נמשיך עם ריאליטי שכבש את ארצות הברית, ואפילו משך אליו את גדולי הכוכבים של השדרה ההוליוודית. אנחנו מתכוונים ל"עירומים ומפוחדים", בה נעזבים שני אנשים (בדרך כלל הם לא מכירים זה את זו) באמצע בג'ונגל, למשך שלושה שבועות. תשכחו ממים, או מחסה. אה כן, תשכחו גם מבגדים, כי המטרה כאן היא לבחון האם יש לאדם המודרני סיכוי לשרוד כמו לאדם הקדמון. את הזוג בסרטון למטה אתם מכירים היטב, סת' רוגן וג'יימס פרנקו, שכבר רגילים לשחק זה לצד זה בסרטים הגדולים, יצאו למסע שהשאיר את חיי המותרות מאחור.

"דייטים בערום"

בניגוד ל"עירומים ומפוחדים", בתכנית הזאת הדבר היחידי שצריך לחשוש ממנו הוא דחייה. כי בתכנית השידוכים הזו יערות הג'ונגל התחלפו להם בריזורט טרופי מפנק, הבדידות בקבוצת גברים ונשים מושכים למדי וההישרדות תלויה אך ורק ביכולות שלכם להרשים את האדם למולכם. מיותר לציין – ללא בגדים. המטרה בתכנית היא לבדוק מה קורה בין זוגות של אנשים כשהבגדים יורדים מהפרק, האם סוף סוף נתחיל להסתכל על הפנימיות? אנחנו אופטימים.

"חתונה ממבט ראשון"

רובנו בוחרים את האחד או האחת, שיחזיקו לנו את היד במהלך החיים לפי תחושות פנימיות שלנו. אם הוא מתאים לרשימת המכולת שהרכבנו על סמך הניסיון הזוגי שלנו, מה טוב. אם לא? נמשיך לחפש. אלא שאולי כאן מסתתרת הטעות? זה בדיוק מה ש"חתונה ממבט ראשון", שתעלה בקרוב בקשת 12, באה לבדוק. היא תשדך בין משתתפים על סמך המדע בלבד, ואלו יכירו אחד את השני רק מתחת לחופה.אחרי ירח הדבש, ומגורים בבית משותף למשך חודש שלם, יגיע הזוג להחלטה הגורלית – האם להמשיך את הנישואים או להיפרד?

"האח הגדול"

אם בבית משותף עסקינן, מה יקרה כשתוסיפו לשני זרים שכאלה עוד לפחות 10 דיירים, ותנעלו את הדלתות? כאוס זאת התשובה. אבל אם נסתכל מעבר, מה ש"האח הגדול" באה לבדוק זה מה קורה לאינטראקציה בין אנשים, כשסוגרים אותם בתוך בית אחד שמרושת כולו במצלמות. בסרטון למטה, אפשר לראות איך שישה דיירים, מנותקים לחלוטין מהעולם החיצון, ומכל מה שקרה בארה"ב בזמן הבחירות לנשיאות, גילו פתאום שדונאלד טראמפ הוא נבחר הציבור החדש. איך הם הגיבו?

"הקופסה"

אם ב"האח הגדול" צפינו בכמות גדולה של דיירים סגורים באותו בית, המטרה ב"הקופסה" היא מעט שונה. לכאן מגיעים כדי לפתור סכסוכים, לא לייצר אותם. שני אנשים נכנסים לתוך קופסה, בה הם נעולים עד לרגע שבו יגשרו על הפערים ביניהם. הם פותחים את שעל ליבם, ומתמקדים בעיקר בנושא שלא מאפשר את ההמשך במסלול חיים סדיר. כך למשל בסרטון למטה, תוכלו לצפות בדודו כהן מתוודה בפני אביו על נטיותיו המיניות שהסתיר ממנו במשך כל חייו.