מהפריים הראשון היה ברור שהסיפור שאנחנו מכירים על אברה מנגיסטו שונה לגמרי ממה שקורה שם באמת, ושהווידאו הזה, הדקות האלה שרואים אותו צועד הולכות לשנות את הסיפור. אני זוכרת טוב מאוד את היום שבו מתפרסמת הפרשה הזו ב-2015 ומתברר שיש אזרח ישראלי שחצה את הגבול לרצועת עזה, ושהוא נמצא שם חודשים ארוכים. אני ממשיכה לעקוב אחרי הסיפור וכל הזמן אני שואלת את עצמי, מה אני יכולה לתרום פה לסיפור הזה? לא יכול להיות שזה הסיפור כולו, לא יכול להיות ששם זה נגמר.

אנחנו יוצאים לעבודה על התחקיר הזה ואז מגיע הרגע שבו אני רואה בפעם הראשונה את הווידאו שמתעד את החצייה של אברה מנגיסטו את הגבול. אני זוכרת אותנו לוחצים על הפליי, והשקט הזה של רק תמונה מרצדת בשחור לבד, ואיזה בחור שנראה האמת ילד, שמתקדם בנחישות - והשקט הזה.

אתה רואה את הים, את הגלים מגיעים לחוף ונשברים, והוא הולך שם, צועד לעבר משהו לא ברור. כשאתה צופה בסרטון, באינטנסיביות שלו, אתה לא יכול לפספס את זה שהאיש הזה הולך דקות ארוכות ומה לא קורה שם. מה היה צריך לקרות ולא קורה, איך אף אחד לא עוצר אותו מלעשות את הדבר הזה שאין ממנו חזרה. 

אתה מסתכל על עצמך, ואני שואלת את עצמי, אם אני הייתי מתקרבת לגדר - מישהו היה עוצר אותי. למה זה קורה? היה לי ברור שזה סיפור שאנחנו חייבים להביא למסך.

צילום: רועי ברקוביץ | בימוי: דור אברבוך | איפור: סגית רייס | הפקה: נטע ספילמן, דנה בן ג'ויה | עריכה: שחר זלצמן | אפטר: יותם מאליק

לצפייה בסרטונים נוספים היכנסו למתחם "הסיפור שהולך איתי"

"עובדה" עם אילנה דיין: העונה החדשה, בקרוב בקשת 12