האם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק  ניסו לבצע מחטף ולגרור את ישראל למבצע באיראן ללא אישור קבינט? 

בתכנית פתיחת העונה של "עובדה" שתשודר מחר (ב') בקשת חושפת אילנה דיין אירוע דרמטי שהתרחש במהלך שנת 2010,  בתום ישיבה של "פורום השביעייה". ראש המוסד דאז מאיר דגן והרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, הגיעו לירושלים לישיבה שאמורה הייתה לעסוק בנושא בטחוני אחר. לדברי מקורביהם, בסופה של הישיבה, כשכבר היו  "ממש על הדלת",  זרק  לעברם נתניהו פקודה שהותירה אותם המומים: הוא הורה להם להכניס את מערכת הביטחון למצב של "פ' פלוס" – קוד  שמשמעותו דריכת המערכת לאפשרות תקיפה. 

מבחינתם של אשכנזי ודגן זה היה מחטף, והם, בתגובה מיהרו להתנגד: "זה לא דבר שאתה עושה אם אתה לא בטוח שתרצה בסוף לבצע", אמר הרמטכ"ל.  מקורבי  אשכנזי מסבירים כי חשש שעצם הכניסה ל"פ' פלוס", גם בלי יציאה מיידית לפעולה, תייצר "עובדות בשטח" אשר עלולות להוביל למלחמה: "האקורדיון הזה פולט מוסיקה כשמשחקים בו", הסביר. 

דגן, לפי כמה מהנוכחים באירוע, היה חריף, אף יותר מאשכנזי בתגובתו: "אתם עלולים לקבל החלטה לא חוקית על יציאה למלחמה", הטיח בנתניהו ובברק. "רק הקבינט מוסמך להחליט על כך". מאוחר יותר הסביר דגן: "ראש הממשלה ושר הביטחון פשוט ניסו לגנוב מלחמה".

לפי שר הביטחון  אהוד ברק, שמתייחס בתכנית לראשונה לאותו אירוע, המשך הפגישה היה דרמטי לא פחות. לטענתו, הרמטכ"ל אשכנזי השיב לנתניהו ולו, כי אי אפשר לבצע את פקודת "פ פלוס" מאחר שאין לצבא יכולת מבצעית. חשוב להדגיש כי לא ברור אם אכן הייתה או לא הייתה יכולת לביצוע תקיפה באותו הזמן, אבל מבחינתו של ברק, אשכנזי כשל כשלא הכין את האופציה, ולכן לא ניתן היה לבצע את פקודת "פ' פלוס". בשיחות סגורות מתקומם אשכנזי: "ברק לא אומר אמת. אני הכנתי את האופציה, הצבא היה מוכן לתקיפה, אבל גם אמרתי שתקיפה עכשיו תהיה טעות אסטרטגית". קשה ללמוד מחילופי ההאשמות האלה איזו יכולת היתה ומתי.

בראיון לאילנה דיין אומר ברק כי בניגוד לעמדת אשכנזי ודגן, משמעות הפקודה שניתנה אינה יציאה למלחמה. עם זאת הוא  מבהיר: "הדברים שאת מתארת הם באחריות ממשלה. ההשערה שאם הרמטכ"ל לא ממליץ על דבר שיש יכולת לבצע אותו, אז לא יכולים להחליט לבצע אותו -  אין לזה שום שחר. רמטכ"ל צריך לבנות את היכולת המבצעית, הוא צריך לומר לנו מבחינה מקצועית אם אפשר לבצע או אי אפשר והוא יכול גם וצריך אפילו לצרף את המלצתו, אך אפשר לבצע את זה בניגוד להמלצתו".

 >> תיק איראן נפתח: מלחמת הסייבר

עובדה חוזרת בעונה חדשה, הערב ב-21:00