איתי אנגל בעיראק
אנגל בעבודתו בעובדה

"זו הפעם השלישית שלי בעירק והמטרה הייתה להגיע למחתרת הכורדית, ה- PKK, שמאוד מרתקת אותי. אני בדרך למנהיג, שמאוד קשה להגיע אליו ובדרך כלל לא מדבר אף פעם, והדרך מאוד מוזרה".

עובדה, תכנית התחקירים הוותיקה ביותר בישראל, שתלך הכי רחוק על מנת להביא את הסיפורים הכי טובים, חוזרת לעונה נוספת ועוצמתית במיוחד.

"תוך כדי שאני מנסה להגיע אליו יש תקיפות טורקיות מהאוויר עליו ועל הגרילה שלו, ומי שעוזר לתקיפות האלה היא מדינת ישראל והטכנולוגיה הצבאית של מדינת ישראל".

"מוראט קאראילן, מבוקש מספר 1, ואני - ישראלי שרוצה לדבר איתו מהמדינה שבאותם רגעים מפציצה אותו. הוא מסתתר, הוא שקט, הוא שומר על עצמו ואז פתאום הוא צץ משום מקום מוקף בשומרי ראש ואומר לי: 'יופי שבאת ותודה שעשית את כל הדרך הארוכה בכדי להגיע אליי'


"אני בפנים, בתוך ההיסטוריה"

"עובדה מגשימה לי חלום מאז שהייתי ילד קטן. התכנית האהובה עליי הייתה מנהרת הזמן בה המדענים דאג וטוני שנשלחים לנקודה אחרת בהיסטוריה. מה שריתק אותי היה לאו דווקא המעבר בזמן, אלא שהם מגיעים למקום שההסיטוריה מתרחשת בו - הם יכולים להיפגש עם כולם וזה מה שרציתי, זה מה שאני עושה.

"אני מגיע למקום, חווה אותו עד הסוף. אני בתוכו עם האנשים הכי יפים, הכי מטורפים, במקומות הכי מסוכנים, הכי מרשימים והכי מפחידים, אבל אני בפנים בתוך ההיסטוריה. עובדה עוזרת לי להיכנס להרפתקה הגדולה הזו.

"כשהישראלים מכוונים את המזל"טים הטורקיים - זה תמיד פוגע"

העונה פגש איתי אנגל את מנהיג המורדים הכורדים בהרים של צפון עירק, הנמצאים בשיא מאבקם להגדרה עצמית, ושמע מה דעתו על ישראל, על המשט הטורקי ועל ארדואן.

"אתם חוויתם שואה, טבח, גירוש ורדיפות - העם הכורדי חי כעת את אותו גורל בדיוק. הסורים, הטורקים והאירנים מנסים להשמיד אותנו ודווקא אתם אלה שמספקים את הנשק", אומר בנעימות המנהיג הכורדי.

"אני בכושר טוב אבל ההליכה קשה לי. ככה חיים כאן כולם? גם הנשים שלוחמות בדיוק כמו הגברים, גם הלוחמים המבוגרים, גם מוראט קאראילן, שכבר מלאו לו 67 שנים? בנתיבים האלה אין כלי תחבורה וכל ההתנהלות היא ברגל.

"הטמפרטורה עומדת כעת על 40 מעלות אבל בעוד חודשיים הכול פה יהיה קפוא ומושלג. אני מדלג מעל עוד נחל, מתכופף מתחת לסבך ענפים, והולך בו לאיבוד לכמה שניות עד שהחייל מושך אותי.

"בניגוד לרוגע הזה, סביבו עומדים לפחות עשרים שומרי ושומרות ראש מתוחים ועצבניים. הנוכחות של הנשים בולטת. PKK הוא הארגון היחיד בו מתקיים שוויון מוחלט בין נשים וגברים, ונשים מפקדות מובילות גברים למשימות לחימה, כדבר שבשגרה. מאחוריו, מצדדיו, בתוך אפיק הנחל שמתחתיו ובגבעה שמעל קאראילן עומדים לוחמים חמושים ודרוכים. 'כשהישראלים מכוונים את המזל"טים הטורקיים - זה תמיד פוגע', אומר קאראילן".

פרסום המפגש בין איתי אנגל למנהיג המורדים עורר סערה בטורקיה. התקשורת הטורקית עיוותה את דבריו של וניסתה להשחיר את דמותו. "מדוע קאראילן העניק את הראיון דווקא לעיתונאי ישראלי?", זעקה אחת הכותרות.

אחד הפובליציסטים הטורקיים אף הרחיק לכת והסביר שקאראילן התראיין לעיתונאי הישראלי, איתי אנגל, "כי הוא מתכנן כבר את היום שאחרי תבוסת ה-PKK לטורקים וכי בכוונתו לעזוב את הרי כורדיסטן ולחבור לצה"ל כשכיר חרב של הצבא הישראלי".

 

בקרוב: עובדה חוזרת לעונה חדשה