ראיתי הכול: יש דברים שראש השב"כ לשעבר נדב ארגמן לא יוכל לספר לעולם. ולצד זאת, יש דברים שלא יכול היה לספר עד היום, חצי שנה אחרי פרוץ המלחמה. בריאיון מיוחד ל"עובדה", ארגמן מסיר את הכפפות ומדבר על הכול. נוקב וביקורתי יותר מאי-פעם.

"הממשלה הזאת היא זו שגרמה בסופו של יום ל-7 באוקטובר, כי ההפיכה המשטרית היא זו שהובילה להיחלשות בעיני אויביי מדינת ישראל", אמר ראש השב"כ לשעבר נדב ארגמן. "הממשלה הזאת מחרבת את החברה הישראלית בכוונת מכוון על מנת להמשיך ולמשול. הממשלה הזאת עוסקת בכל מה שטוב לממשלה ולא במה שטוב למדינה".

 

"הממשלה הזאת מחרבת את החברה הישראלית בכוונת מכוון על מנת להמשיך ולמשול"

ראש השב"כ לשעבר, נדב ארגמן

 

 

כך, במילים חדות, הוא מסביר בראיון לאילנה דיין את כל מה שאצר אצלו במשך חודשים ארוכים ומה שהוא חושב שצריך לקרות. "בשביל שנוכל לצאת מן התהום יש תנאי, והתנאי הוא שאנחנו מחליפים את ממשלת האסון הזו", הוא אומר. ומבחינתו, הכל כמעט מתחיל ונגמר באיש אחד. "ביבי הוא אחראי מההתחלה. מן הרגע שהוא נתן ליריב לוין להוביל את ההפיכה המשטרית המופרעת הזאת, דרך השרים ההזויים שהוא מינה שם. לקח את בן גביר, לקח את סמוטריץ', לאחד נתן להרוס את הכלכלה, לשני נתן להרוס את ביטחון הפנים וככה אנחנו נראים היום".

הצבעה על תקציב המדינה לשנת 2023 בכנסת, 6.12.2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"ביבי הוא אחראי מההתחלה. מן הרגע שהוא נתן ליריב לוין להוביל את ההפיכה המשטרית המופרעת הזאת" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארגמן טוען בתוקף שמי שהיה ראש ממשלת ישראל ב-7 באוקטובר לא יכול להמשיך להיבחר. "ברמה הערכית, הוא לא יכול. הוא אחראי לכישלון איום ונורא, הוא אחראי, אין אף אחד אחר", הוא אומר. "מי שלא לוקח אחריות על תקלה בסדר גודל כזה לא יכול להיות מנהיג ראוי לעם היהודי". מדינת ישראל, כך הוא אומר, נמצאת כבר בתהום, "ואם ביבי נתניהו לא יסיים את תפקידו, אנחנו נהיה באבדון". 

יכולנו לפגוע בדף ובסינוואר

זו הפעם הראשונה מאז שהוא מכיר את עצמו, שיש אירוע לחימתי שהוא לא לוקח בו חלק, והשאלה שהולכת איתו מאז אותה שבת, היא למה הקודקודים שניהלו את האירוע במהלך הלילה לא הניחו שהגרוע מכל עלול לקרות. "ההערכה שלי שהבעיה היא לא בעיה של מודיעין אלא היא בעיה של הערכת מצב וניהול סיכונים".

ראש השב"כ לשעבר נדב ארגמן בראיון  (צילום: עובדה, קשת 12)
ראש השב"כ לשעבר נדב ארגמן, עובדה | צילום: עובדה, קשת 12

עכשיו הוא מספר גם על התכניות לסיכול בכירי חמאס שניסה לקדם ונהדפו בדרג המדיני. "אני ואלה שהגיעו אחריי המליצו לדרג המדיני שאנחנו נעשה מכת פתע להנהגה של החמאס בעזה", הוא אומר. "הדרך, להבנתנו, בשביל לפגוע דרמטית בארגון החמאס ולא לטבוע בבוץ העזתי, הייתה לצאת למתקפת מנע, מתקפת פתע, שתפגע בראשי החמאס".

כולל דף וסינוואר?

"כולל. כל מי שיכולנו לפגוע בו באותה עת, דף וסינוואר ביניהם. ידענו ויכולנו לעשות את זה". השאלות צפו באוויר - והתשובות לא הגיעו. "לא קיבלנו תשובות. אמרו, 'תהיו מוכנים, תעשו הכנות', ובזה תם הטקס", הוא טוען. "אנחנו דחפנו מאוד, עד כדי הצגת תוכניות אופרטיביות, יותר מזה אני לא מתכוון לומר".

יחיא סינוואר על הכוונת (צילום: עובדה)
יחיא סינוואר על הכוונת | צילום: עובדה
פלסטינים חוגגים סביב טנק צה"ל שהותקף ב-7 באוקטובר (צילום: רויטרס)
"בחלק מן המקרים צה"ל חשב שחמאס מורתע, אני חשבתי שחמאס איננו מורתע" | צילום: רויטרס

"הייתה מחלוקת בין שב"כ לבין צה"ל", הוא מסביר. "בחלק מן המקרים צה"ל חשב שחמאס מורתע, אני חשבתי שחמאס איננו מורתע", הוא מספר. "היו לי ויכוחים נוקבים בעניין הזה עם צה"ל, עם אמ"ן, עם הרמטכ"ל". עם השאלה אם התעמתו על הדברים האלה עם רה"מ, השיב: "זה כתוב בכל מסמך שהפצתי כראש השירות לדרג המדיני", הוא טוען. "בכל השנים שלי כראש השב"כ, ממשלת ישראל בהובלתו של ביבי נתניהו העדיפה להחליש את הרשות הפלסטינית ולחזק את חמאס ברצועת עזה".

לטענתו, אילו נתניהו לא היה נוקט במדיניות שהוא נקט, היה נמנע ה-7 באוקטובר. "אני יכול לומר חד-ערכית שמה שהוביל אותנו ל-7 באוקטובר זה תהליך ולא נקודה בזמן. אנחנו אפשרנו לכסף קטארי להיכנס לרצועת עזה ולממן את ההתעצמות של חמאס". 

הראשון שצריך ללכת: ראש הממשלה

 ארגמן טוען בבהירות שראשי מערכת הביטחון, ראש השב"כ והרמטכ"ל, יצטרכו ללכת הביתה בתום המלחמה, "אבל הראשון שצריך ללכת הביתה הוא ראש הממשלה", הוא אומר. "לראש השב"כ אסור לזוז מהמקום, ביבי לא יכול למנות את ראש השב"כ הבא, ואסור לו למנות את הרמטכ"ל הבא". מי שימנה את ראשי הארגונים, לטענתו "זו הממשלה הבאה שתוקם במדינת ישראל".

רונן בר (צילום: פלאש 90)
"החשש שלי שנתניהו ימנה את מחליפו של רונן וייקח אנשים שיפגעו בדמוקרטיה הישראלית" | צילום: פלאש 90

מה יקרה אם נתניהו ימנה את מחליפו של רונן בר?

"החשש שלי שאם נתניהו ימנה את מחליפו של רונן, הוא ימנה אנשים שעלולים לפגוע בדמוקרטיה הישראלית, כי אני חושד בביבי שהוא פוגע בדמוקרטיה הישראלית. אני לא סומך עליו שמה שיעמוד לנגד עיניו במינוי הוא ראש שב"כ מקצועי, ממלכתי. אלא הוא עלול למנות ראש שב"כ שנוח לביבי להמשיך בהפיכה המשטרית שבה הוא התחיל".

"אם בנימין נתניהו ימנה את ראש השב"כ הבא, אז אני אפעל נגד", הוא מבהיר. "בדרכים שיש לכל אזרח בדמוקרטיה הישראלית". נדמה שגם הוא מבין שהזמן אוזל. בחודשים האחרונים נדב ארגמן התעקש שלא יאמר מילה בנושא החטופים כדי לא לפגוע במשא ומתן. ואז, כשהמצלמה נדלקת, כאילו הבין שהוא חייב לדבר. "אני חושב שמדינת ישראל חייבת לעצמה את החזרת כל החטופים הביתה ומהר ככל האפשר. החזרת החטופים צריכה להיות מעל הכול, לפני הכול".

שירי ביבס נחטפת מביתה עם ילדיה אריאל וכפיר ביבס
"מדינת ישראל חייבת לעצמה החזרת כל החטופים הביתה"
נדב ארגמן, עובדה (צילום: עובדה)
נדב ארגמן ואילנה דיין: מתוך, עובדה | צילום: עובדה

גם אם זה אומר הפסקת המלחמה?

"גם אם זה אומר עכשיו הפסקת המלחמה. כולל לשחרר אסירים עם דם על הידיים. אין לנו ברירה". 

_OBJ

תגובות

מלשכת ראש הממשלה בתגובה: ארגמן שקרא לסרבנות ואמר: 'הפסקת התנדבות היא במקום', הוא פעיל פוליטי וממובילי המחאה בקפלן להפלת ממשלת הימין. בניגוד לטענותיו, כבר פורסם שראש הממשלה אישר לחסל את בכירי החמאס במבצע שזכה לכינוי 'היום ה- 11 של שומר חומות'.

גורם צבאי צוטט אז: 'נתניהו אמר לנו להתקדם בתכנון, אבל די מהר גילינו שזה לא מבשיל מבחינה מבצעית'. בזמן שאבו-מאזן אמר: 'גם אם יישאר לנו גרוש אחד ניתן אותו למשפחות השהידים״ ומזכיר הפת׳"ח אמר: 'אנחנו נלחמים יחד - פת"ח, חמאס והג'יהאד וקוראים לעם הפלסטיני לשאת נשק נגד ישראל', נדב ארגמן הוסיף לטעון ש'הרשות הפלסטינית איננה גוף שמעודד טרור'.

בניגוד למשתמע מדבריו של ארגמן, הוא מעולם לא תמך בפלישה צבאית לרצועת עזה לחיסול החמאס, בעוד ראש הממשלה נתניהו הוביל שלושה מבצעים צבאיים משמעותיים: עמוד ענן, צוק איתן ושומר החומות - בהם חוסלו אלפי מחבלים, לרבות בכירים דוגמת אחמד ג'עברי רמטכ"ל החמאס,. 

מאיר בן שבת מסר בתגובה: "מאיר לא מתכוון להתמודד על ראשות השב״כ. הוא ימשיך לסייע בהתנדבות ויעמיד עצמו לרשות הארגון ומערכת הביטחון כרצונם וכמיטב יכולתו.

מלשכת שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' נמסר בתגובה: עושה רושם שנדב ארגמן מכיר את ביצועי כלכלת ישראל כפי שהכיר את האיום מרצועת עזה בשנים שתחת אחריותו. 

מלשכת השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר נמסר בתגובה: השר בן גביר לא יקבל הטפות מאיש הקונספציה נדב ארגמן שטוען כי הרשות הפלסטינית שתומכת בטבח השבעה באוקטובר היא "אינה גוף מממן טרור".

השר בן גביר גאה במדיניות חלוקת הנשק, הקמת מאות כיתות כוננות ברחבי הארץ - שתרמו לשגשוג אדיר בביטחון הפנים. תחת כהונתו של השר בן גביר אמון הציבור במשטרה זינק, כאשר ארגמן מנגד בכהונתו כראש השב"כ עסק בפוליטיזציה של הארגון והטמיע את תפיסת הקונספציה שקרסה בשבעה באוקטובר".