בעוד העיניים נשואות לעזה ולצפון, גם ביהודה ושומרון סיר הלחץ רותח - וקיים חשש שהזירה הזו תצא משליטה, ייתכן שבמקביל להפסקת האש הזמנית. מסמך שהונח לאחרונה על שולחנו של הרמטכ"ל, בצירוף חוות דעת של ראש השב"כ, מתריע מפני חוסר יכולת למנוע את ההתלקחות. 

המסמך, שחיבר מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס, מזהיר כי המשטרה לא מטפלת בטרור יהודי בשטחים  - בעקבות הנחיה מהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. פוקס עשה זאת כדי להתריע שאין לו את הכלים להתמודד עם פשיעה לאומנית מצד גורמי ימין קיצוני.

המסמך סודי, מעטים נחשפו אליו, והאלוף פוקס צירף למסמך חוות דעת של בכירים בשב"כ, בהם ראש השב"כ רונן בר: הבכירים קבעו, באמירה די מדהימה, כי המשטרה כמעט ולא אוכפת פשיעה לאומנית. בשב"כ מספרים על שיחות עם בכירים במשטרה שמהן עולה כי מדובר בדירקטיבה (הנחיה) של השר לבכירי מחוז יהודה ושומרון - להימנע מאכיפה כלפי גורמי ימין קיצוני.

אלוף הפיקוד בשטח (צילום: דובר צה"ל)
מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס | צילום: דובר צה"ל

המסמך כולל דוגמאות למקרים של חוסר אכיפה שבהם השב"כ הביא מידע ולא בוצעו מעצרים - או שהשחרור התרחש באופן מיידי. במקרה אחד נרשמה הכתובת "נקמה", והדבר לא הוגדר כפשיעה לאומנית. הטענה בחוות הדעת היא שבן גביר מנחה את מחוז ש"י להימנע מאכיפה, והתוצאה - אין יכולת להתמודד עם האירועים ולמנוע התלקחות בשטח.


מהשב"כ לא נמסרה תגובה, אך גורמים שם מציינים שדווקא המפכ"ל קובי שבתאי איננו חלק מהמצב הזה אלא פועל לתקנו.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מחוז ש"י יחד עם יתר גופי הביטחון - שירות הביטחון הכללי, צה"ל והמנהל האזרחי - אוכפים את החוק ואירועי הפשיעה הלאומנית בצורה שוויונית וללא משוא פנים. בניגוד לנטען לא נתקבלה שום הנחייה שלא לאכוף את אירועי הפשיעה הלאומנית ביהודה ושומרון".

"מתחילת המלחמה ועד כה קיימת ירידה של 50% באירועי הנכללים בפשיעה לאומנית לעומת תקופה מקבילה אשתקד וישנה עלייה של כ 30% בכמות התיקים שנפתחו בפעילות משותפת של המשטרה, צה"ל ויתר גופי הביטחון. משטרת ישראל, מחוז ש"י ויתר גופי הביטחון ימשיכו לפעול כל העת נגד אירועי טרור ובמהלך התקופה האחרונה עוסקים שוטרי המחוז בפעילות מאומצת נגד טרור ואירועי פח"ע ותפיסות אמל"ח ונעצרו עשרות פעילי טרור מאות חשודים באירועי הסתה".

השר בן גביר לא מכחיש את הטענה כי מסר הנחיה שכזו ומוסר בתגובה: "הקמפיין התקשורתי השקרי על 'אלימות המתנחלים' נמשך במלוא עוזו והקמפיין של 'עובדה' נגד השר בן גביר נמשך אף הוא. שוטרי מחוז ש"י בהחלט מבצעים אכיפה בלתי מתפשרת נגד פשיעה לאומנית, כנגד מי שמבצע פשיעה לאומנית ביהודה ושומרון: מי שעושה זאת, הם מי שמיידים אבנים ובקבוקי תבערה מדי יום בצירים במטרה לרצוח יהודים. האכיפה נגד הפושעים האמיתיים תימשך ביתר שאת".