המפכ"ל היוצא יוחנן דנינו, שהדיח ניצבים רבים מהמשטרה בגלל קשרים אסורים שהיו להם עם קצינות ששירתו תחתיו, היה גם הוא בקשר קרוב ובעייתי עם קצינה זוטרה במשטרה - כך חושף תחקיר של התכנית "עובדה" ששודר הערב (חמישי) בערוץ 2. מדובר בקצינה שהייתה אז בדרגת פקד, והיא הקצינה שהתלוננה על הטרדה מינית מצד ניצב רוני ריטמן - מפקד יחידת להב 433 במשטרה, שנמצא בחופשה מאז תחילת הפרשה. 

המידע הדרמטי בנוגע לקשר בין השניים, נמצא אצל חוקרי המחלקה לחקירת שוטרים כבר חודשים, עם זאת המידע הזה לא נחקר עד היום. הסוד אולי לא היה מתגלה לעולם, אילולא המערכה האחרונה במצעד הקצינים למחלקה לחקירות שוטרים.

מי שהביא למח"ש את המידע כנגד ניצב ריטמן הוא תנ"צ גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין במטה הארצי. לאחר העברת המידע התלוננה אותה קצינה, פקודה של ניר, נגד ריטמן. במסגרת חילופי ההאשמות בתוך המשולש הזה, הם הובילו להסערה האחרונה במשטרה, וסחפו פנימה את הדמות הרביעית, והבכירה מכולן – את רב ניצב בדימוס יוחנן דנינו. דנינו עצמו התייצב לפני כשבועיים במח"ש וחיזק את גירסת המתלוננת נגד ריטמן – אבל לא סיפר כי גם לו עצמו היה קשר בעייתי עם אותה קצינה. וכך, פרשת רוני ריטמן, עושה רושם, עלולה להפוך מהר מאוד לפרשת יוחנן דנינו.

דנינו והשוטרת הצעירה נפגשים לראשונה כשהוא כבר ראש אגף חקירות – לפני כשמונה שנים. מאוחר יותר כשיעזוב דרומה לתפקיד מפקד המחוז הקשר ביניהם מתחיל להתהדק. קצינים במחוז הדרומי מספרים שהופתעו לראות את השוטרת הצעירה מגיעה מדי פעם, בהזמנת מפקד המחוז – הגם שהיא עצמה שירתה אז ביחידה אחרת, במקום אחר.

את מה שעובר עליה מכאן ואילך, היא מספרת בשלב ראשון רק לשותפי סוד בודדים. הם שומעים שדנינו הזמין אותה לבית קפה ואחר כך לבר, רק הוא והיא. בכל המפגשים האלה היא משתדלת לדבר רק עבודה, אבל מתחילה להבין, לדבריה, שניצב דנינו מכוון למקום אחר לגמרי.

ניצב ריטמן פורש מלהב 433 (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
ניצב ריטמן. הפרשה עלולה להפוך לפרשת דנינו? | צילום: חטיבת דובר המשטרה

ב-2011 דנינו הוא כבר השוטר מספר אחת, ומערכת היחסים המוזרה – במקרה הטוב, הולכת ומתפתחת - בין המפקח הכללי של משטרת ישראל לבין קצינת משטרה זוטרה. הוא מערב אותה במינויים של קצינים בכירים, מתייעץ, ומעדכן. היא הופכת עבורו מעין יועצת סתרים, מאחורי הקלעים.

אחד מהקצינים שעולה בשיחות ביניהם יותר מפעם אחת – הוא רוני ריטמן. אז מפקדה של אותה קצינה באגף החקירות. כמה חודשים קודם לכן, בתחילת 2011, מגיעים כל נציגי המשטרה בחו"ל למפגש בירושלים, ומתכנסים לארוחת ערב חגיגית במסעדה בהר החוצבים. רוני ריטמן נמצא שם, גם היא. בסוף האירוע – כך לפי העדות שמסרה רק לאחרונה במח"ש – ריטמן ניגש אליה במגרש החניה ומנסה לנשק אותה בכוח.

בשיחות שלה עם דנינו, באותם חודשים, היא לא מזכירה את המסיבה ההיא, אבל היא אומרת במילים ברורות שהאיש בעייתי, מטריד, מפצירה בדנינו לא למנות את ריטמן לתפקיד ראש להב. והיא מקליטה את המפכ"ל, כשהוא מתקשר אליה ואומר לה: "החלטתי למנות את ריטמן", והיא בתגובה "אבל אמרתי לך שהוא לא מתאים", דנינו מצטדק: "אין לי ברירה". במח"ש נדהמו לשמוע את השיחה הזאת, ואת הטון שלה –

"עובדה" חושפת שאותה קצינה הזהירה את המפכ"ל דנינו גם מפני קידומו של הקצין עמי מועלם לדרגת סגן ניצב וספרה לו שמועלם מטריד מינית. גם כאן דנינו לא מעביר הלאה את המידע המטריד, ומחליט לקדם גם את מועלם. רק בזכות תלונה אחרת שהוגשה נגד הקצין, נחשפו מעלליו של סגן ניצב מועלם, הנאשם היום באונס אשתו של עציר.

בצמרת המשטרה היה מי שהבחין בקשר בין הקצינה הזוטרה למפכ"ל. היו ניצבים שהרימו גבה יותר מפעם אחת כשנחשפו למעורבות שלה בתהליכי קבלות החלטות בארגון. תשומת הלב שמעניק המפכ"ל לקצינה הצעירה הולכת וגוברת. הוא שולח לה מסרונים של אהבה, מכנה אותה בשמות חיבה, שופע מחמאות. מי שנתקל במסרונים האלה הופתע לגלות שהמפכ"ל מכנה אותה "אהובתי", "נסיכתי", וגם כתב לה "כבר אמרתי לך שאני אוהב אותך?"

במהלך החודשים האלה, כך מאשרים באוזנינו, דנינו מגיע אל הקצינה הביתה יותר מפעם אחת בשעות הלילה. כשנשאל, הוא עצמו לא הכחיש ביקורים כאלה. ההערכה היא שקיים תיעוד של שיחות פנים אל פנים, גם הקלטות של עשרות שיחות טלפון בינו לבינה.

פרקליט המדינה הורה למח"ש לא לבדוק

חודשים אחדים לפני פרישתו של המפכ"ל דנינו מגיע למחלקה לחקירות שוטרים מכתב אנונימי ובו טענות קשות על התנהלותו לכאורה של תנ"צ גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין במטה הארצי – וגם על הפקודה שלו, אותה קצינה צעירה. במח"ש התחילו לבדוק את התלונות נגד השניים וביצעו "מחקרי תקשורת" – בדיקת שיחות הטלפון הנכנסות והיוצאות של שניהם. במהלך אותה בדיקה גילו קשר טלפוני קבוע בין הקצינה לבין המפכ"ל דנינו, שנמשך גם כשלא עבדו ביחד. הם מעבירים את המידע הזה לפרקליט המדינה שי ניצן. כשדנינו נשאל על הקשר, הוא עונה שמדובר בקשר "ידידותי". ניצן מורה למח"ש שלא לחקור עוד בכיוון הזה.

זמן קצר לאחר מכן מודיע שי ניצן למפכ"ל דנינו שהחליט להעביר את התיק בעניינם של תנ"צ ניר ואותה קצינה ממח״ש לבדיקה פנימית במשטרה, לטיפול משמעתי בלבד. דנינו תומך בהחלטה. כשמתקיימת השיחה הזו לא בטוח ששי ניצן יודע את כל פרטי הקשר בין המפכ"ל לקצינה. כל תקופת דנינו לא נעשה עם התיק הזה דבר. רק אחרי פרישתו ממנה ממלא המקום שלו ניצב בנצי סאו, קצין בודק והבדיקה המשמעתית יוצאת לדרך.

גיא ניר נחקר שעות ארוכות וטוען שיריביו באגף, כולל ריטמן, מנסים לחסל אתו חשבונות בגלל דברים שהוא עמד לחשוף. זמן קצר אחר כך הוא פונה למח"ש עם המידע המפליל על ריטמן. אחריו מגיעה לשם המתלוננת. היא מספרת שהזהירה את דנינו בזמן אמת שריטמן מטריד מינית לפני שמינה אותו לתפקידו כמפקד לה"ב 433. גם כשהקלטת השיחה הזו מגיעה לידיהם היא לא מספרת לחוקרים על טיב הקשר שלה עם המפכ"ל ומסרבת למסור לידיהם את הטלפון הנייד שלה ואת הקלטות השיחות הנוספות בינה לבינו.

אחריה מגיע למח"ש דנינו עצמו - למסור עדות שתומכת במתלוננת. גם הוא לא מספר לחוקרים על עומק הקשר בינו לבין המתלוננת. לטענתו, הוא לא נשאל בהרחבה על הקשר ביניהם - ולא הסתיר אבל גם לא סיפר.

מיונתן דנינו נמסר בתגובה: "אחרי שנות דור של שירות ציבורי למופת לא אתן לפגוע בשמי הטוב. הגיעה העת שכלי התקשורת ישכילו להבין את האחריות הרבה המוטלת על שכמם. לגופם של דברים: קשרי עם הקצינה היו מקצועיים וחברותיים על רקע היכרות רבת שנים וכל טענה או רמז לפיהם הקשרים היו אסורים הינם שקריים ואין להם כל יסוד". 

"עובדה" , ימי חמישי, מיד אחרי החדשות