רעידת אדמה בבית החולים איכילוב בתל אביב: התכנית "עובדה" תיעדה במשך חודשים כיצד בכירי המנתחים בבית החולים דורשים, במסלול עוקף, כסף "מתחת לשולחן" עבור טיפול בחולים זרים – כסף אשר אמור להיכנס במלואו לקופה הציבורית, במסגרת שירות "תיירות מרפא" שקיים בבית החולים.

בתחקיר ייחשף כיצד בתוך מסדרונות בית החולים, בשעות העבודה, רופאים  מקבלים אליהם, במסלול מקוצר, סוכנת של תיירי מרפא ומבקשים תשלום של עשרות אלפי שקלים, נוסף לזה שדורש מהחולים הללו בית החולים באופן רשמי. המדובר בבכירי המנתחים באיכילוב, אשר חלקם נהנים  ממשכורות גבוהות ביותר  כעובדי ציבור, בין השאר בעבור הניתוחים שהם מבצעים בחולים זרים. יש לציין כי בעקבות טענות שנשמעו בחודשים האחרונים במסדרונות בית החולים, הכחישו אותם הרופאים שהם מקבלים כספים עבור "דמי ניתוח",  אולם התיעוד של התכנית עובדה מגלה מציאות לגמרי שונה.

בית חולים, אשפוז (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2
גורמים בהנהלת איכילוב הגיבו בתדהמה לממצאי התחקיר. כבר בשבוע שעבר, לאחר ש"עובדה" פנתה לבית החולים, דיבר מנהל איכילוב פרופ' גבי ברבש עם הרופאים המדוברים ולדברי מקורביו ההסברים שסיפקו לו "לא שכנעו אותו". ברבש אף מיהר להוציא לאחר מכן מכתב לכלל הרופאים באיכילוב שבו הוא מזהיר מפני קבלת תשלום מחולים. "ברצוני להבהיר כאן בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים מה שאמור להיות ברור מאליו: חל איסור מוחלט לגבות מהתייר או המלווים או המייצגים שלו כל תשלום נוסף או אחר שלא באמצעות  מחלקת תיירות מרפא עבור השירותים הניתנים בבית החולים".

מאיכילוב נמסר הערב בתגובה: הרופאים, נשוא הכתבה - הם רופאים מובילים, בעלי שם עולמי, מוערכים ומסורים, המקדישים את חייהם ללא מגבלת שעות, ימים, או לילות - לציבור החולים, למחלקות אותן הם מנהלים. בנושא הכתבה, עמדת המרכז הרפואי היא ברורה - חייבת להיות הפרדה מוחלטת בין פרקטיקה פרטית לבין שירותים הניתנים (לרבות לתיירי מרפא) בתוך ביה"ח וחל איסור לקבל מחולים תשלום עבור שירותים (כולל ניתוחים) הניתנים בביה"ח. עמדה זו הובהרה בצורה ברורה גם לסוכני תיירות המרפא. נוהלי הטיפול בתיירות המרפא מצויים כיום בבחינה של ועדה מיוחדת שהוקמה על ידי שרת הבריאות. מרגע שהובאו בפני ההנהלה העובדות, חזרנו והבהרנו המותר והאסור בנושא ונקטנו בצעדים שמטרתם מניעת התנהגות בלתי הולמת בממשק של צוותי ביה"ח עם שירות תיירות המרפא. 

"עובדה" - התחקיר המלא, מחר ב - 21:00