"לפני שבוע נהרג אחד מלוחמי הקודש המובחרים שלנו, מראשוני הלוחמים שלנו שהשתתף בחטיפת חיילים ישראלים, השאהיד מחמוד אל-מבחוח", כך הודיע מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, בבוקר ה-29.1.10, והדגיש, "אני חושב שסוכני המוסד והאויב הציוני עומדים מאחורי הפשע הזה". כך פרצה הידיעה לתקשורת, לפיה לא עניין בריאותי הוא שהרג את בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח, אלא התנקשות מכוונת. 

צוות החיסול שהרג את מבחוח הזריק, כך לפי דיווח הטיימס הלונדוני, רעל לליבו - מה שגרם לו להתקף לב מיידי. מיד אחר כך צילם הצוות את כל המסמכים שהיו ברשותו של מבחוח והשאיר אותו בחדרו כשהוא תולה שלט "נא לא להפריע" על ידית הדלת. זמן קצר לאחר מכן מצא צוות המלון את בכיר חמאס כשהוא מת. החמאס, כמובן, איים לנקום.

המלון שבו התאחסן מבחוח
כך נראה מלון הפאר שהפך לזירת חיסול | צילום: מלון רוטנה
המלון היוקרתי בדובאי שבו שהה מחמוד אל-מבחוח נפתח חודשים ספורים לפני החיסול. מדובר במלון שאין בו חדרים רגילים, אלא רק סוויטות פאר. באחת מהסוויטות המפוארות הללו התארח לו ראש מערך הברחות הנשק של החמאס, עד שהגיעו לחדרו - על פי פרסומים זרים - סוכני המוסד, שהתנקשו בחייו במקצועיות ובקור רוח.

"מבחוח ידע היטב שעוקבים אחריו ולא היה כה טיפש כדי לסייע לחוטפיו" - כך אמרו קרובי משפחתו של מבחוח בתגובה לטענות חמאס כי הוא התנהג ברשלנות, וסיכן עצמו בכך שהודיע למשפחתו מתי הוא ישהה בדובאי. אבל מה בעצם גרם לאדם שהיה זהיר להחריד בטיוליו בעולם, שהשתמש תמיד בזהות בדויה ודאג לחסום את הכניסה לחדריו במלון באמצעות רהיטים כבדים, לפתוח את דלת חדרו? החוקרים בדובאי סברו כי היה זה קול נשי שגרם למבחוח להתעלם מכל הסדרי האבטחה שסיגל לעצמו ולפתוח את הדלת, וייתכן שבכך חשף את עצמו לחיסולו. עוד שאלה שהעסיקה את החוקרים היתה, מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

שבועיים אחרי שהעלו חמאס את החשד שישראל ביצעה את החיסול, פרסמה משטרת דובאי ממצאי חקירה ראשונים בעניין מבחוח, כולל תיעוד מבית המלון - רגעים לפני החיסול. במקביל, ארבעה תושבי ישראל התעוררו בבוקר כששמם מעטר את כותרות העיתונים ברחבי העולם כ"מחסלי המוסד" שהרגו את בכיר החמאס בדובאי. פול מקיבוץ נחשולים, מייקל מבני ברק ומלווין וסטיבן מבית שמש הכחישו כל קשר למוסד בשיחה עם חדשות 2, ותהו איך שמם נקשר לחיסול.

מבין הדרכונים שעל פי הפרסומים נעשה בהם שימוש פעולה בדובאי, הדרכון היחיד שלא היה מזוייף אלא אמיתי הוא דרכונו הגרמני של הרב מיכאל בודנהיימר, אבל מי שאחד מחברי חוליית החיסול נשא את שמו שמר על באותו יום על סדר היום הרגיל שלו, שכלל תפילה ולימוד תורה.

בהמשך הגיע גם דיווח של עיתון הסאנדיי טיימס, לפיו חוליית החיסול תירגלה את המבצע במלון בתל אביב, ששמו לא פורסם, מבלי שמנהלי המלון ידעו על כך. על פי הדיווח, ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש לאשר באופן אישי את פרטי המבצע וביצועו. נתניהו הגיע לפגישה במשרדי המוסד עם ראש המוסד מאיר דגן ועם חלק מהחוליה שביצעה את החיסול, שם אישר את התוכנית ואמר לחברי החוליה: "עם ישראל סומך עליכם".

עוד בתכניות קשת:

"כפולים" - רביעי, 21:00. פרק כפול