לפני שבועיים בדיוק, הצית את עצמו איציק סעידיאן מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון. סעידיאן, הלום קרב, עשה זאת כמחאה על כך שאינו מקבל את הסיוע הנדרש מהמדינה להתמודדות עם הפוסט טראומה ממנה הוא סובל בעקבות שירותו הצבאי. נכון לשעה זו הוא מאושפז במצב אנוש בבית החולים.

בעקבות המקרה הקשה הזה, מתפרסמות עוד ועוד עדויות של לוחמים לשעבר שסובלים מפוסט טראומה ומתארים את אוזלת ידה של המערכת בטיפול בהם, לפעמים תוך הפניית גב ממש וחוסר אמון בסיפורם.

ב"ארץ נהדרת" שודר הערב (רביעי) מערכון מטלטל על הלומי קרב. במרכז המערכון עמד אודי כגן, שחשף בעבר שהוא בעצמו הלום קרב, בעקבות המראות הקשים אליהם נחשף במהלך שירותו הצבאי בעוקץ, יחידת הכלבנים של צה"ל, במהלך מבצע חומת מגן בשנת 2002. "ראיתי שמה דברים מאוד קשים. המון מוות מסביבך, משני הצדדים", תיאר כגן, "לאבד אנשים שהכרת אותם - הנפש לא הייתה יכולה להכיל את זה באותו הרגע".

במהלך מבצע חומת מגן, כגן והכלב שלחם איתו, יוסי, חשפו יותר מעשרים מטענים והשתתפו בכמה מהקרבות הקשים ביותר. כשהסתיים המבצע קיבל כגן צל"ש על פעילותו, מבלי לדעת שהקרב האמיתי עוד לפניו. "הייתי מתעורר באמצע הלילה, נכנס להתקפי חרדה ולא יוצא מהם", תיאר כגן, "המחשבות התגנבו אליי מבפנים. לא קישרתי את זה לצבא בכלל, עד שיום אחד הזמינו אותי למילואים - ולא יכולתי לעבור את השער של הבסיס. פתאום נתקפתי חרדה ששולחים אותי לאנשהו".

"הבעיה עם הלם קרב, זה שאתה לא יכול להפריד בין אז לעכשיו", הסביר כגן, "זה לא שיריתי בבן אדם בשדה הקרב וראיתי דברים שעין של אדם לא צריכה לראות בעולם הזה - וזה מאחוריי. זה כאן. אין בחדר שום מציאות חוץ מזה. זה פחד ששוטף אותך".