באחת התכניות טל גלבוע אמרה ש"מי שמציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו", כאשר תצא טל מבית האח הגדול היא תשמח לשמוע שלמרות כל הקשיים שעברה, הניתוק מהמשפחה והריחוק החברתי משאר הדיירים, היא הצילה כמה וכמה בעלי חיים על ידי כך ששכנעה לא מעט אנשים להפוך לטבעונים.

"בתי התחרפנה ונהייתה טבעונית בגלל טל מהאח הגדול!"

לפני כמה ימים פורסם באתר "ask people" בפורום הורות ומשפחה, פוסט של אמא מודאגת שנשא את הכותרת "בתי התחרפנה ונהייתה טבעונית בגלל טל מהאח הגדול!", בהמשך מספרת האם (לינה, בת 47) שהיא מרגישה ממש אבודה כבר: "יש לי ילדה בת 17 מאוד מאוד דעתנית, שזה בסדר גמור, ישבנו לפני כשבוע כל המשפחה וצפינו באח הגדול. היו שם כמה קטעים של מתמודדת בשם טל, שהיא טבעונית, שהיא מדברת על סבל החיות ועל השאיפה שכולם יהיו טבעונים ושיפסיקו לעשות את מחנות ההשמדה לחיות. היא אמרה דברים די נכונים, אבל לא עד כדי כך שאהפוך לטבעונית ואאסור עליי לאכול 80% מהדברים שאני אוכלת ביום יום. לעומת זאת, בתי, התחילה להביע את עמדתה ולהסכים עם טל והחליטה שהיא הופכת לטבעונית. עד פה? הכל בסדר. שתעשה מה שהיא רוצה. השבוע האחרון שעבר עלינו היה סיוט, בתי כל הזמן מדברת על זה... למשל בעלי מכין ארוחת ערב והיא עומדת ודופקת לנו הרצאות על כמה שזה דוחה ולא מוסרי".

לינה מוסיפה: "גרוע מכך, באחד מהבקרים קמתי וגיליתי כי היא זרקה מספר מוצרי חלב לפח! לזרוק אוכל? אני בחיים לא חינכתי אותה ככה ונראה שזה משפיע עליה לרעה מאוד. כבר יותר משבוע שהיא מתעסקת בנושא באובססיביות בצורה מטורפת".

טל מעשנת בחצר (תמונת AVI: mako)
"באמת מדברת בגובה העיניים" | תמונת AVI: mako

"לפני שהוא הלך לישון הוא אמר לי – 'אמא אני רוצה ממחר להיות טבעוני'"

בתה של לינה היא לא היחידה שהושפעה מדבריה של טל בבית האח הגדול, גם שחר בן ה-9 בנה של יפית מבת ים, הזדהה עם דבריה של טל והחליט להפוך לטבעוני. לעומת לינה אמו של שחר שמחה בהחלטה: "כשהפכתי להיות טבעונית הסברתי לו מדוע, אבל גוננתי עליו מהאמת, כי לא ידעתי כמה הוא מסוגל להבין מה קורה מאחורי התעשייה הזאת" מספרת יפית, "הוא ראה את שינוי הרגלי החיים שלי בבית, הוא היה מודע מאוד לטבעונות שלי אבל אף פעם לא אמרתי לו ישירות 'בוא תהיה טבעוני', אלא רק נתתי לו לטעום כל מיני דברים שהכנתי לעצמי".
מסתבר שזאת לא הפעם הראשונה שלינה נתקלת בדמותה של טל: "אני שמעתי על טל גלבוע עוד לפני שהיא נכנסה ל"אח הגדול" בכל מיני קבוצות פייסבוק של טבעונים ראיתי שהיא אקטביסטית וכאלה, שמחתי כשהיא נכנסה לבית כי אמרתי מעניין לראות מה היא אומרת ואיך היא תשפיע על אנשים, שאלתי את שחר הבן שלי אם הוא רוצה לראות איתי את התכנית כדי שיקשיב לטל והיא בדיוק דיברה על התעשייה ועל מה שקורה לחיות. מאוחר יותר, לפני שהוא הלך לישון שחר אמר לי 'אמא אני רוצה ממחר להיות טבעוני', היתה לו החלטה מאוד חד משמעית הוא הבין שיש שם סבל".

נילי ליס (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נילי ליס)
נילי ליס: "תמיד חשבתי שטבעונים הם פסיכים" | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נילי ליס

ולמרות הרצון, שחר עדיין נתקל בקשיים עם אימוץ אורח החיים הטבעוני: "יש לו כוונה אבל הוא עדיין לא שם, אני מרגישה שהצפייה בטל הכניסה אותו כניסה ישירה לחשוב על טבעונות".ואיך בכל זאת ייתכן שמצפייה בטלוויזיה יחליט מישהו להפוך בן לילה לטבעוני? "בגלל שהיא מדברת אל בלוטות הרגש היא בעצם הצליחה גם לגעת בשחר", מסבירה יפית, "אני מניחה שהיא הצליחה גם לגעת בעוד ילדים כי היא באמת מדברת בגובה העיניים, היא מצליחה להעביר את הכאב בלי פילטרים".

"שחר מעולם לא חשב לפני שצפה באח הגדול להפוך לטבעוני, הוא אפילו כתב בשמי באחת מהקבוצות שהוא ילד ושהוא אוהב חיות, אבל מה לעשות שהן טעימות לו. הוא לא חשב על זה לפני, הכי רחוק שהוא הגיע זה להחליט על להיות צמחוני וגם את זה עשה בחצי".

"תמיד חשבתי שאנשים שהפכו לטבעונים הם פסיכים ולא מבינים מהחיים שלהם ואז צפיתי באח הגדול"

ההשפעה של טל לא נעצרת בילדים, גם נילי, בת 31 אמא לשלושה בנים מכרמיאל, החליטה להפוך לטבעונית בעקבות התכנית: "תמיד חשבתי שאנשים שהפכו לטבעונים הם פסיכים ולא מבינים מהחיים שלהם, ואז צפיתי באח הגדול, היה שם משפט כזה שהיא דיברה עם יאיר (ששיחק תפקיד של מגדל בקר) ופתאום נפל לי האסימון - החלטתי שאני מתחילה לחקור את הנושא יותר ולראות כמה הרצאות באינטרנט ומאז אני טבעונית".

נילי נזכרת מה בדברים של טל גרם לה לשנות את אורח חייה, "היא התחילה לדבר איתו על זה שהיא ליוותה פרות ועגלים לשחיטה והיא אמרה ש'הדבר שהכי כואב זה השקט של אחרי השחיטה' וזה מה שנגע בי", זאת למעשה הייתה נקודת המפנה ומאותו רגע נילי הפכה לטבעונית, "הורדתי לגמרי הכל הכל, אני כבר משהו כמו שבועיים-שלושה לא נוגעת בחלב, בשר, ביצים וכל אלה".

סוזאן אור גיטרמן (צילום: צילום ביתי)
סוזאן אור גיטרמן: "אין מצב שהיא משקרת" | צילום: צילום ביתי

"אני לא בן אדם שהולך עיוור אחרי דברים אבל טל מאוד הרשימה אותי ואמרתי אין מצב שהיא משקרת"

כמו נילי, גם סוזאן אור-גיטרמן, בת 37, מראשון לציון, שמעה את השיחה של טל עם יאיר והחליטה ברגע להפוך לטבעונית: "זה מאוד פשוט אני לא אדם שצריך פרובוקציות, אני שמעתי משפט אחד שהיא אמרה שצמרר אותי – "בשביל להפיק חלב מפרידים את העגל מאמא שלו והיא צורחת במשך ימים" - שמעתי את זה ואני חייבת להגיד שהתחלתי לדבר לטלוויזיה מההלם, לא ידעתי מה לעשות עם עצמי, אמרתי לעצמי זה לא יכול להיות, אני לא מאמינה".

"אני לא בן אדם שהולך עיוור אחרי דברים, אבל טל מאוד הרשימה אותי ואמרתי אין מצב שהיא משקרת", מתארת סוזאן את הרגע שבו החליטה להשתנות, "התחלתי לקרוא, נכנסתי לאינטרנט, עברתי שבועיים של בכי מירורים פשוט קראתי ובכיתי וקראתי ובכיתי, ואמרתי אוקי אז היא לא משקרת ובאופן מיידי נתתי לשכנים שלי את כל החלב והביצים שהיו לי בבית".

"כל הדיבורים ששמעתי על טבעונות עד היום היו מהמקום הבריאותי ובמקום הבריאותי ידעתי לשמור על עצמי", היא מספרת, "טל דיברה על האכזריות שנעשית בשביל שהתעשייה הזאת תקרה ואני נגד אכזריות בכל צורה שהיא, זה בדיוק מה שגרם לי להגיד רגע משהו פה לא תקין".

"אני ממש מודה לה, לא מאמינה שהייתי שותפה לדבר הזה"

סוזאן רצתה להודות לטל על כך שפקחה את עיניה: "חיפשתי את טל בפייסבוק, תיארתי לעצמי שמישהו יתחזק את העמוד שלה וכתבתי לה פוסט אחרי שבועיים מאוד מאוד קשים - אני ממש מודה לה, לא מאמינה שהייתי שותפה לדבר הזה". בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה ומכוון לטל היא כותבת: "רוצה לאמר לך המון תודה! אני צמחונית מגיל ארבע וחצי, אוהבת חיות אהבה טהורה, ולא היה לי פסיק של מושג מה באמת קורה בתעשיית החלב והביצים. המראה של חליבה ידידותית הומנית ותרנגולות רצות במשק ומטילות ביציהן בנחת ומתוך בחירה, זה שמתואר בכל ספרי הילדות ותכניות הטלוויזיה עשה את שלו, והייתי בורה לחלוטין. אני מודה לך שהענקת לי ידע, ומודה לי שבחרתי להקשיב והמשכתי לחקור. אז קראתי. אזרתי אומץ וראיתי שוב ושוב על מה את כל כך כועסת, למה את כל כך זועקת את הכאב הזה החוצה. זה כואב, ממש. וגם אני כועסת, ראיתי שוב ושוב כמה לא מספרים לנו, כמה לא ידעתי כלום, פקחת את עיני!".

טל מתעוררת (תמונת AVI: mako)
"מדברת אל בלוטות הרגש" | תמונת AVI: mako

"הטבעונות מדוברת די הרבה זמן, אבל אין ספק שסביב האח הגדול העניין הציבורי בנושא גובר"

גם בעמותת אנונימוס לזכויות בעלי החיים מרגישים את ההתעניינות הגוברת בטבעונות מאז תחילת העונה של האח הגדול. "כל חשיפה חשובה, ובפרט חשיפה בפריים טיים, עצם זה שמדברים על זה ושזה נמצא על סדר היום הציבורי זה משמעותי, הטבעונות מדוברת די הרבה זמן אבל אין ספק שגם סביב האח הגדול העניין הציבורי בנושא גובר", מספרת הילה קרן דוברת העמותה, "אחת הדוגמאות שאנחנו רואים לעניין הגובר בטבעונות לאחרונה היא קפיצה בהרשמה לפרויקט 'אתגר 22', זה פרויקט שמזמין אנשים להתנסות בטבעונות ל-22 יום. הפרויקט התחיל חודשיים לפני עליית העונה של האח הגדול (יו שני מחזורים של 500 איש), ברגע שטל נכנסה לבית האח נרשמו 1,600 איש למחזור אחד, ובגלל הביקוש פתחנו עוד מחזור".

_OBJ

עד כמה רחוק טל תגיע בתכנית, קשה לצפות. אבל כמתמודדת שהעידה על עצמה מהרגע הראשון שנכנסה לבית האח כדי לגרום לכמה שיותר אנשים להפוך לטבעונים, היא כבר ניצחה במערכה שלה.

האח הגדול: רביעי בשבת ב-21:00, וכל הזמן בשידור החי באתר