יום אחד בלבד היה חסר כדי להשלים את המספר העגול 110 לכמות הימים אותם מבלים הפיינליסטים בין קירות בית האח הגדול (להוציא את נופר כמובן), אבל הערב, אחרי למעלה משלושה חודשים, ייצא המנצח הגדול של העונה השישית.

יש לא מעט סיבות למה לכל אחד ואחת מחמשת הפיינליסטים מגיע לזכות במקום הראשון, וגם לכם, המצביעים, יש את הסיבות שלכם למה הפייבוריט שלכם הוא הראוי לזכייה. למען כל אלו שעוד לא החליטו מה הוא הכיוון אליו יכוונו את הודעות התמיכה שלהם, ישבנו, ניתחנו ואספנו את כל הסיבות למה לכל אחד מהם מגיע לזכות או פחות.

טל בחצר (תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת)
לא משנה אם אתם טבעונים, קרניבורים, טבעונאים או כאלו שניזונים רק מדיאט קולה | תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת

טל גלבוע:

למה כן: זה לא משנה אם אתם טבעונים, קרניבורים, טבעונאים או כאלו שניזונים רק מדיאט קולה; תרצו או לא תרצו, טל גלבוע עשתה מהפכה. כבר מהימים הראשונים שלה בבית היא שמה את האג'נדה איתה נכנסה הרבה לפני המשפחה והרצונות שלה – היא הגיעה עם מטרה אחת ברורה, כזו שכל האמצעים מבחינתה כשרים בדרך להשגתה. כל מי שבליבו מעט חמלה כלפי בעלי החיים צריך לנצל את השעות האחרונות כדי להביע תמיכה במי ששמה על סדר היום הציבורי את נושא הטבעונות יותר מכל אדם אחר במדינה.

למה לא: גם לדרך חיים יש דרך, ונראה שלפעמים טל קצת הגזימה עם האופן בו הביעה את השקפת עולמה - היא צעקה, רבה, התווכחה ואפילו שיגרה את איחול ה"שיתקע לכם בגרון" בזמן ריב סוער אחרי הארוחה הכי בשרית של העונה. היא אגרסיבית מדי לפעמים, כופה את דעותיה על אחרים בצורה מוגזמת, וכמו שאמרה בעבר: "אין לי חברים שאוכלים בשר". יהיו כאלו שיגידו שזה טיפה יותר מדי בשביל להפוך לזוכה הגדולה, ויהיו לא פחות אנשים שיצדיקו אותם.

לינור בחצר (תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת)
הראתה אופי חזק למרות היחס הלא תמיד נעים שקיבלה בבית | תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת

לינור שפר:

למה כן: אם נסתכל על הסיבות לזכייה מנקודת מבט גברית, כנראה שמאוד פשוט להבין למה לינור היא זו שראויה לזכות במיליון; בכל עונות האח הגדול לא נראתה דיירת כמוה - החל מבגד ים המעוינים ועד בגד הים שהיה כל כולו מחווה לפמלה אנדרסון. אבל, וזה אבל פמיניסטי גדול, מכיוון שההצבעות לזוכה הוא משהו שחוצה מגדרים, יש עוד כמה וכמה סיבות שבגללן מגיע ללינור לקטוף את הפרס הגדול: היא תמיד עמדה על שלה, הראתה אופי חזק למרות היחס הלא תמיד נעים שקיבלה בבית, ואם היו לה עקרונות מסוימים, היא ללא ספק שמרה עליהם לאורך כל העונה.

למה לא: קצת כמו נופר, והרבה כמו טל, לינור הוציאה לא מעט אגרסיות לאורך העונה הזו ולפעמים לגמרי לחינם. יכול להיות שאותם ריבים אליהם נקלעה נבעו בעיקר מחוסר ביטחון, אבל דווקא מבחורה אצילית כמוה הייתם מצפים לשמור על מעט איפוק. מעבר לזה, בימים האחרונים בבית נראה שלינור לא מוכנה לשחרר את משקעי העבר, שוכחת שמדובר רק במשחק, ומעדיפה להתבודד בחדר השינה או בספסל הלבן שבחצר, עליו תפסה בעלות כבר בתחילת העונה כששימש לה למקלט בו הרבה פעמים היא שכחה שמדובר אך ורק בתכנית טלוויזיה.

דנית בחצר (תמונת AVI: mako)
צעירה, יפה, חיננית, חסרת דאגות, עם לב טוב ומודעות עצמית מפתיעה | תמונת AVI: mako

דנית גרינברג

למה כן: דנית נכנסה לבית על תקן נערת המסיבות שעיקר עניינה בחיים הוא להשתזף על שפת הבריכה, לשמוע ביונסה ולשגע בחורים – וזה בדיוק מה שהיא עשתה. ועם זאת, היא עשתה את זה בצורה כל כך מלאת חן, שקשה היה שלא להתאהב בה (לפחות ברגעים בהם הייתה לה שמחת חיים). אבל היה גם מעבר לכך: דנית התגלתה כנערה מתוקה וטובת לב, דבר שלא ציפינו לו כשבתעודת הזהות סיפרה על כך שהיא מעדיפה חברות "שמנות" כדי לתת ליופיה להתבלט על חשבונן. אז דנית אמנם לא קונצנזוס, אבל גם מתנגדיה יודו שקשה לחשוב על דמות שהייתה יותר "אמיתית" ממנה בבית. בתכנית טלוויזיה שמשתתפיה מואשמים לא פעם על כך שהם "משחקים" למצלמות, דנית התנהגה כאילו הן לא קיימות. גם בעניין אליאב, שהביא את דנית למקומות הפחות סימפטיים שלה, חשוב לזכור שבסופו של דבר דנית התגברה. כן, זה היה קשה ורצוף ברגעים בהם רצינו לשבור את הטלוויזיה ולהחרים את תעשיית בגדי הים הברזילאיים, אבל בסוף היא יצאה מזה, וחזרה להשתטויות שלמדנו כל כך לאהוב בה. בין אם תזכה או לא, דנית תיזכר כנראה כאחת הבחורות היותר מתוקות שידעה התכנית לדורותיה.

למה לא: דנית יכלה היום להיות באופן רשמי המאמי הלאומית החדשה של ישראל. צעירה, יפה, חיננית, חסרת דאגות, עם לב טוב ומודעות עצמית מפתיעה – קצת אלין לוי סטייל. אבל דנית לקחה את כל הנתונים האלו וזרקה אותם לפח ברגע שהתאהבה באליאב, כשמהר מאוד היא מוצאת את עצמה בוכה, מתעלקת, מנדנדת ומתחפרת במיטה. אם בהתחלה עוד גילינו אמפתיה כלפיה, הרי שאחרי זמן קצר היא הוחלפה ברחמים מהסוג המזלזל, ודנית חרתה את עצמה לנצח בזכרוננו כדוגמא לאיך לא להתנהג כשלא אוהבים אותך בחזרה. בסופו של דבר, במקום צעירה מגניבה וכיפית קיבלנו ילדה קטנה וחסרת אונים, וגם כשהיא התגברה על אליאב בסופו של דבר, וחזרה לעשות עוד דברים חוץ מלבכות ולנדנד -  זה היה מעט מדי ומאוחר מדי.

עוד באח הגדול:

 

אלדד בחצר (תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת)
אין ספק שאלדד הוא אחד הדיירים שעברו תהליך משמעותי בבית | תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת

אלדד גל-עד

למה כן: את דרכו בתכנית התחיל אלדד בצורה די מקרטעת אחרי שנקלע לאינספור ויכוחים, בעיקר מול אורטל בן דיין. אחרי הדחתה של אורטל והחיבור הרומנטי בינו לבין קארין, הוא נעלם מתחת לרדאר ורק אחרי יציאתה של אהובתו הוא החל להתגלות במלוא תפארתו - אין ספק שאלדד הוא אחד הדיירים שעברו תהליך משמעותי בבית: הוא נרגע, הנמיך פרופיל בכל הריבים והוויכוחים בחצי השני של העונה, והצליח לשמור על שלוות נפש פנימית שהביאה אותו עד לאירוע הגמר. בין לבין הוא גם הראה לא מעט אנושיות כשהחליט לבחור בטבעונות בצורה מעוררת הזדהות, תמך בדנית ברגעים הקשים שעברה, וגם אחראי על אחת ממערכות היחסים הכי מרגשות שהיו בבית האח מאז מעולם כשהתחבר ו"אימץ" את מרטין לחיקו.

למה לא: יש מספר תכונות אותן לא הצליח להעלים אלדד במהלך 109 הימים האחרונים, וכנראה גם לא יצליח להעלים לעולם: ההתנשאות, הזחיחות, והאופן בו הוא בטוח בצדקתו בכל דבר, לקו בצורה מעצבנת למדי. לאורך התקופה הארוכה שלו בבית הצליח אלדד להראות פנים רבות, אבל תמיד תחת אותו פרצוף. לא פעם הוא ציין באוזני האח הגדול את העובדה שמחוץ לבית הוא אדם מצחיק ומלא שמחת חיים, אבל בין קירות האח הגדול הוא לא הצליח להביא את אותן תכונות לידי ביטוי. האמת? קצת קשה להאמין שאדם שמתאר עצמו בצורה כזו, לא הצליח במשך תקופה כל כך ארוכה לייצר אפילו רגע אחד של הומור או שנינות, וכאמור, לאורך כל העונה הוא שמר על אותו קו אליו לא מעט אנשים התקשו להתחבר. 

 

נופר בחצר (תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת)
השנים עשו את שלהם, ונופר גרסת עונה 6 היא בוגרת יותר מזו של עונה שלוש | תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת

נופר מור

למה כן: גם אם מדובר בדיירים ותיקים, הרי שבסופו של דבר נופר היא דיירת חדשה לכל דבר. יותר מכך, אפשר לטעון שבמקרה של נופר זה אפילו יותר קשה מלהיות דייר חדש רגיל: לא רק שהיא היא הייתה בערך מחצית מזמנם של שאר הדיירים בבית (וגם כשהקהל מכיר אותך מבחוץ, זה לא פשוט להשתלב כשלרוב הצופים יש כבר פייבורטים ברורים), בתוך הבית ראו הרבה פעמים את שהותה בבית כ"לא פיירית", מה שבא לידי ביטוי בכך שכמעט אף אחד מהדיירים לא כלל אותה בחמישיית הגמר שלו. ועדיין, נופר הצליחה להגיע שוב לגמר, כשהיא שורדת אחרי דמויות חזקות כמו צחי, מיקי, אחי, מרטין ואליאב. מעבר לכך, נדמה כי השנים עשו את שלהם, ונופר גרסת עונה 6 היא בוגרת יותר מזו של עונה 3: אחרי התחלה בעייתית שכללה בעיקרה את טלנובלת אליאב, בשבועות האחרונים נופר מפגינה אלגנטיות ובגרות, ששיאם בהכללה האצילית של דנית בחמישיית הגמר שלה. בכלל, קשה שלא להתרגש מהחיבור המפתיע בין השתיים לאחר יציאתו של אליאב, כשהלהיט "טל, בא לך לרקוד" הוא ללא ספק השיא. על כל אלו מגיע לנופר להיות הדיירת "החדשה" הראשונה שלוקחת את המיליון.

למה לא: קודם כל, הדברים הברורים: למה שתזכה מישהי ששהתה בבית חצי מהזמן של הפיינליסטים האחרים? ולמה שתעשה את זה לאחר נכשלה בהזדמנות הראשונה שלה? אבל גם אם שמים את אלה בצד, עדיין לא מגיע לנופר לזכות; נופר יכלה להשתמש בנסיון ובידע שרכשה כדי לנצל את שהותה השנייה בבית כדי לעזור לאחרים, אך במקום זאת קיבלנו נופר מתנשאת, כזו שמתייחסת לדיירים האחרים כאילו הם צריכים להשתחוות בפניה. כל טון ה"הייתי פה לפניכם" לא הלם אותה, וגם כשהוא נעלם, היה זה לטובת התאהבות ילדותית ואובססיבית באליאב. מעבר לכך, בתור דיירת חדשה שצפתה בחצי הראשון של העונה מהבית, נופר ידעה טוב מאוד לאן היא נכנסת, והייתה יכולה להתנהג בחוכמה ולא להיכנס אל תוך המשבצת הכי נפיצה בבית. ועדיין, כל אלה כנראה היו מתגמדים אם לא הצעקות, הדיבור הנמוך והריבים, שהיו כל כך לא נעימים עד כדי כך שגם כשהצדק היה עימה, היה קשה עד בלתי אפשרי לרצות בטובתה. 

"האח הגדול": אירוע הגמר, הערב (שבת) מיד אחרי החדשות