אירוע הגמר מתקרב בצעדי ענק, וכדי לסכם את התקופה שחוו במשך שהותם בבית, החליט האח הגדול להכניס לדיירים אותיות נשמה. מה זה אומר בדיוק? שוחחנו עם האמנית יעל מן, מי שגם המציאה את הז'אנר.

"היצירות האלו הן בעצם אותיות עם נשמה, באנגלית זה נקרא "soul Letters", הרעיון הוא שאני מכניסה לאות את הנשמה שלה, אלו החפצים שמשקפים את הבנאדם ואת החוויות שהוא עבר והתשוקות שלו", מספרת מן, שמלקטת פריט פריט ואוספת אותם לכדי יצירה אחת.

"כל הקטע הזה זה ז'אנר חדש באומנות, שאני המצאתי אותו, אין דבר כזה בעולם, בדוק", מספרת מן, "זה משהו שאנשים נגנבים ממנו כי כל האגו נכנס בתוך אות, כי באות יש משהו מאוד משקף ויש בה מלא כוח".

אז מה קיבל כל דייר באות שלו?

האות של אלדד (צילום: יעל מן)
האות של אלדד | צילום: יעל מן

אלדד: הכוכב הכתום

"לאלדד יש כוכב כתום, היצירה שלו היא כתומה ברובה, שמשקפת את החוויה הכי קשה שעבר, את ההתנתקות. יש שם חפצים כמו מלא שעונים (זוכרים את שנאפי?). יש קיפוד, כי הוא חושב שהוא קיפוד – קוצני מבחוץ ורגיש מבפנים".

"יש לו כדורגל שהוא אוהב. כדי להצחיק שמתי את דונלד-דאק (שהוא דומה לו) עם חולצה כתומה בועט בכדורגל. יש כוכב עם הכיתוב "חברים" (הסדרה שהוא הכי אוהב), יש גם תמונה עם זיגי. מצלמת וידאו קטנה ותמונה שלו ושל קארין, ובתוכה מיקרופון, כי האהבה שלהם הייתה חשופה", מסבירה מן. "יש לו גם אבנים בצנצנת – סמל לחורבן הבית, עם לב כתוב והמזל שלו שור. וכמובן יש נוצה של טווס", ומעל הכל חרוטה הסיסמה: "דרך ארץ קדמה לתורה".

האות של לינור (צילום: יעל מן)
האות של לינור | צילום: יעל מן

לינור: נמרה עם יהלום

"על ספת האח הגדול יש לה מפתח סול ומיקרופון. כי מה שהיא קיבלה מהאח זה להיות זמרת – חשפו שהיא אוהבת לשיר", מתארת מן. "יש לה את התמונה עם זיגי, כשעל זיגי יש את המזל שלה בתולה. יש נמרה שחורה עם עיניים של יהלומים, שזה הכי היא".

"יש מספריים שמסמלות את הספר שלה שנכנס הביתה,  יש לה כיפה אדומה והשוס – מצאתי דמות שנראית בדיוק כמו הברמנית שהיא גילמה במשימת המערב הפרוע, ומודבקים עליה עלי זהב וביד בקבוק וודקה ובייד השניה מרלין מונרו. כמו כן יהיו שם גם בניין הקרייזלר, דולר, השם לובה כתוב על יהלום. נעליים (בול הנעל השחורה שלה). ומעל הכל חרוט לה באנגלית את מה שאמרה בתעודת הזהות שלה, ציטוט של מרלין מונרו: "עם קריירה אי אפשר להתחבק בלילה קר".

האות של דנית (צילום: יעל מן)
האות של דנית | צילום: יעל מן

דנית: לב ענק

"על הספה של האח יש לה לב ענק, שחצי ממנו וורוד וחצי כחול. יש לה בובת במבה, כי היא חולת במבה והיא תינוקת חמודה", מספרת מן בהתרגשות. "היצירה מאופיינת יחסית בהרבה ירוק, בגלל הצבע הירוק ששפכו עליה במשימת הדמוקרטיה, למשל לתמונה שלה עם זיגי, צמוד שניצל וצ'יפס ובאמצע לב ירוק".

"יש לה בובה קטנטנה עם בגד ים, בובה בלונדינית בול כמוה, יש לה סושי, יש לה ג'חנון כי היא תמניה. יש לה חמוס, יש לה שמש ויש לה צמיד של צהל, כי זה הדבר היחיד שהיא גאה בו. השוס אצלה – יש דמות קריקטוריסטית של רוח רפאים שניסתה לגהץ, אבל נהיה לה חור בבד, וכמובן יש לה את האות ש'". ועל האות חרוט המשפט שאמא שלה מקפידה לומר לה: "עשי את מה שהכי טוב בשבילך".

האות של נופר (צילום: יעל מן)
האות של נופר | צילום: יעל מן

נופר: לב נורא אלגנטי

"ביצירה שלה יש על ספת האח הגדול שלושה לבבות – ורוד בצד שמייצג אותה, והצהוב מחובר קצת לורוד אבל בעיקר על אליאב הירוק. יש לה את שלגיה עם לב נורא אלגנטי. יש לה תמונה עם זיגי וסמל הפייסבוק. שלגיה מחזיקה את הגמדים, יש לה דבורה, יש לה קבב על שיפודים. ובכל החלק האחורי שמתי בד של מיסוני עם קצת ניטים שחורים עליו וגולגלות זוהרות – זה אופייני כי גם קצת רגזני".

"יש לה חומוס עם מזל עקרב, יש לה פן, יש לה כוס קפה, ויש לה חתן וכלה – הם נמצאים על מראת לב שהם משתקפים בה, הרי הייתה צריכה להתחתן פעמיים. יש גם לק אדום אדום עם רגליים, כי היא מניקוריסטית פדיקוריסטית, ויש חוט של שפם אדום. וגם כמובן סלט, כי חשובה לה הגזרה". הסיסמה שחרוטה אצלה היא "אין כמו האמת", "כי היא בקטע של אמת בפרצוף", מנמקת מן.

האות של טל (צילום: יעל מן)
האות של טל | צילום: יעל מן

טל: מנעול ושרשרת מזהב

"על ספת האח הגדול בחרתי לשם לה את העז שלה, שהיא הכי אוהבת בעולם. יש לה את כל המשפחה שלה עם חלת שבת עליהם, וגם מצית שיש עליה את הכלב השחור שלה. כמו לכולם גם לה יש תמונה עם זיגי, שמתחתיה הם מסתכלים על פרה. ומעל יש ירקות וכוס קפה גדושה. יש לה גמד רגזן (ממשימת הגמדים)".

"יש לה מנעול ושרשרת מזהב בגלל ההפגנות שלה, כשעל המנעול יש אפרוח, שהאפרוח נמצא בדיוק מול תרנגולת, ומה שמפריד ביניהם זה מגפון מיניטורי, שהדפסתי לה במיוחד במדפסת תל מימד שיוצא ממנו הטקסט 'בשר זה רצח'", מתארת מן בהתרגשות, "יש לה סיגריה מגולגלת, מלא ירקות ודברים טבעוניים. יש לה קרנף, ויש לה אוסף ינשופים, לב מזכוכית, שבפנים יש פתיתים וגזר – מה שהיא אכלה רוב הזמן". על היצירה חרוטה הסיסמה: "צדק זה גם לאכול בלי שאף אחד יסבול".

"הם יבינו הכל, הכל מדויק"

כמו ששמתם לב, בכל האותיות שולבו מוטיבים מהעונה, כשבמרכזם הספה של האח הגודל. ואם תהיתם, יעל מן לא מתכוונת להסביר לדיירים את היצירה שלה: "אני לא כותבת להם כלום, הם יבינו הכל, הכל מדויק ואנשים מבינים לבד".

ולפני סיום, האמנית יעל מן רוצה להעביר לפיינליסטים את המסר האופטימי שלה: "האהבה שלכם היא ההשראה שלי". נשארתם עם טעם של עוד? חפשו אותה באתר שלה Yaelman.co.il, או בפייסבוק: Yaelman art/

 

עוד באח הגדול:

האח הגדול: אירוע הגמר, שבת אחרי החדשות