המשפחה של יניב עברה לא מעט השבוע, לאחר הנאום האמיץ שנשא בשידור חי כאשר הטיח האשמות נגד טהוניה ואור שבגללן הוא הועמד להדחה. "כל מה שהיה מסביב לנאום של יניב היה יוצא דופן", אומר מרדכי אויזרץ, אביו של יניב שהגיע לבית האח הגדול במסגרת המשימה השבועית, "אני חושב שהוא העמיד את הדברים בצורה הכי אמיתית ונכונה, ומבחינתו זה עשה את העבודה".

"אנחנו חושבים שהוא מאוד אמיץ", מוסיפה האחות יהלום, "לא הופתעתי, כי אני רגילה למהלכים האמיצים של אח שלי. אח שלי הוא בנאדם שלא הולך עם הזרם, הוא בנאדם שחי עם עצמו וזה אחד הדברים שאני הכי אוהבת בו".

המשפחה של יניב
אנחנו רגילים למהלכים האמיצים של יניב""

הרעש שעורר נאומו של יניב מחוץ לבית, הוא אוושה חלושה לעומת מה שהתחולל בבית האח הגדול באותו ערב, כאשר אור וטהוניה התעמתו עם יניב על כך שקרה להן "זוג דוגמניות", והאשים אותן בהסתה נגדו: "עם המסר שהוא העביר אני מסכים ב-100%. לפחות לגבי אור, היא ממש שיחקה איתו. ראיתי כתבה בה היא אמרה שהיא לא הבינה בכלל שיש לו קראש עליה. אז או שזה נובע מאיזשהו ליקוי שכלי כלשהו, או שזה נובע מסתם רשעות וסתם שקר", מצדיק האב את ההחלטה האמיצה של בנו, "הוא אמר את הדברים בזמן הנכון ובמילים הכי נכונות שיכולות להיות".

"או שזה נעשה במודע, או שאם לא היא מאוד תמימה בשביל לא לראות את זה. זה היה ברור מאליו שיניב פיתח רגשות וזה היה הכי אמיתי", תמכה האחות יהלום, "אם יש משהו שאני מעריכה בטהוניה זה שהיא שמה לב שלאיתי יש רגשות כלפיה והיא מעמידה אותו במקום. הייתי מצפה מאור גם לבוא ולעשות את אותו הדבר. היא גם ידעה דברים מסוימים עליו שהוא לא אמר לטהוניה אפילו, ואור בסוף יצאה עליו אחרי שלקח את הדייט".

"יש רגעים שאני שואל את עצמי איפה פספסתי אותו"

המדינה כולה צופה בתהליך שעובר יניב בשלושת החודשים שהם הוא נמצא בבית, וגם המשפחה מגלה דברים חדשים שטרם נגלו לעיניהם.

"יש רגעים שאותי אישית מאוד מרגשים, רגעים שמעמידים אותי בהפנמה פנימה, כמו איפה פספסתי ומה לא ראיתי בתהליך ובהתפתחות שלו", מסביר מרדכי, "אני אשקר אם אגיד שידעתי לחזות כל תגובה שלו מראש. אבל זאת כל הגדולה של יניב, הוא הצליח להפוך ממשהו אחד למשהו אחר. אין מישהו שיבוא ויחלוק ויגיד שחוץ מיניב מישהו עבר את התהליך הקיצוני הזה. הוא עבר שינוי בדפוס החשיבה שלו, ובעיקר בדימוי העצמי כלפי עצמו".

הוא הצהיר בטלוויזיה על זה שהוא בתול, ידעתם על זה לפני?
"לא ידענו על זה לפני. אבל אני לא חושבת שיש משפחות שנוטות לדבר על הדבר הזה בחופשיות,  אנחנו לפחות לא כאלה", קבעה האחות, "להגיד לך שחשתי בושה כלשהי? לא! הייתי גאה באח שלי לאורך כל הדרך, אבל יחד עם זאת קשה לי לראות שזה עושה לו רע".

"אני חושב שההבדל בין יניב לבין עוד 500 אלף איש הוא שיניב אמר את זה, ושהאחרים שומרים את זה בסוד", הוסיף האב, "אני הופתעתי טוטאלית מהנושא לאור העובדה שהייתה לו מערכת יחסים ארוכה לפני כמה שנים, הם אפילו גרו ביחד".

למרות הוידאו המרעיש המשפחה בטוחים שהרווקות של יניב היא רק שלב זמני. "כאבא, אני איש מאמין מאוד, ואני מאמין באמונה שלמה שיש בחורה איפשהו והיא שלו. והוא יפגוש אותה – אין לי ספק". "הרגישות שלו זה לא משהו אופייני אצל רוב הגברים בימינו, זה אחד הדברים שאני הכי מעריכה באח שלי", אמרה יהלום.

אולי הבחורה שיצאה איתו לדייט השבוע היא אהבת חייו?
"אין לי שמץ של מושג, אני לא אגיד משהו על מישהו שלא ראיתי את תוכנו הפנימי, ואותה אני לא מכיר מספיק", הסביר מרדכי והמשיך בבשורה מפתיעה, "היו לי כמה שיחות טלפון איתה, היא בחורה נעימה מאוד לאוזן. אבל מעבר לזה אני לא יודע. הכלה שארצה שיביא הביתה היא הכלה שהוא אוהב".

אור ויניב (תמונת AVI: mako)
הוליכה אותו שולל: "או שזה ליקוי שכלי או שזה בא מרשעות" | תמונת AVI: mako

המשפחה של יניב אולי נדהמת לגלות מחדש את בנה, אך לא מדובר בתקופה שכולה רגעי אופוריה. כמי שמקפידים לעקוב אחר טוקבקים ופוסטים שונים שעולים ברשת, לעיתים הם מוצאים עצמם נפגעים בשמו.

"אני קורא כל טוקבק וכל שורה. לאורך כל הדרך השתדלנו לא להגיב בצורה זולה, השתדלנו לשמור על לשון נקיה כמה שרק אפשר". מתארים בני המשפחה את עמדתם, אך היה דבר אחד ששבר את החוסן המשפחתי.

"הייתה כתבה בתחילת הדרך ששאלה 'האם הוא דומה לקומקום של היטלר'. זאת הייתה כתבה מאוד לא לעניין, לא פשוט לקרוא דברים כאלה. אני חושב שהיו לא מעט רגעים קשים, אבל זה בהחלט היה בחמישייה הפותחת של הרגעים הקשים ביותר".

"ביז'ו הוא כמו בן שלי"

כבר בימים הראשונים בבית, יניב הקיף את עצמו בחברים ששומרים לו נאמנות לאורך כל התקופה: "אני חושב שהחבורה שהוא נמצא בה, ואני מכליל גם את טהוניה למרות התפרצות הזעם, אני חושב שהחבורה הזאת היא של אנשים מדהימים", אמר מרדכי בהתרגשות, "ביז'ו מבחינתי הוא הילד הרביעי שלי, נטו. ולבנה, החיבוק שלה, החיוך שלה, הדאגה שלה, זה דבר שהוא לא רק נדיר, זה משהו פשוט אי אפשר למצוא". "ללבנה יש לב ענק, ועל ביז'ו אין בכלל מה לדבר, הבנאדם שומר עליו כל היום", הודתה יהלום, "למרות שחזרתי בשאלה, אני עדיין מודה כל יום לאלוהים שיש לו אותם שם".

גם טהוניה, עימה יניב התסכסך לאחרונה, נכנסה ללב של משפחתו: "יש לה את הרגעים שהיא יודעת מתי היא חצתה את הקו האדום, ואני רוצה להגיד ששמחתי לראות אותם יושבים כמו גדולים, לא מסכימים אבל מדברים אחד עם השני".

יניב ביז'ו ולבנה רוקדים (תמונת AVI: mako)
יניב, לבנה וביז'ו: "כמו משפחה" | תמונת AVI: mako

>>>"הוא נתן ליניב את האומץ לעמוד על שלו" ראיון עם החברים של ביז'ו