אז איך זה מרגיש לראות את הילד שלך חושף את עצמו לחלוטין מול כל מדינת ישראל? איך זה לראות אותו שמח, כועס, נפגע, מתאהב, והכל תחת עינן הפקוחה של עשרות מצלמות, כשאין שום אפשרות להיכנס רגע לבית ולתת חיבוק אוהב?

מתברר שלמרות הגעגועים הגדולים, הגאווה מפצה על הכל. "שואלים אותי אם אני מתגעגעת – אני קודם כל מאוד מאושרת כי אני רואה אותו וכל הארץ רואה אותו. יש הרבה אהבה כלפיו בחוץ", אומרת אלה שוובסקי, אמו של לאון. הקשר המיוחד בין השניים, עליו לאון מדבר לא מעט, מרגיש לה מובן מאליו, ושכך צריך להיות כל קשר בין אם לילדיה. את הקשר הזה היא משמרת בצפייה אדוקה בבנה הניבט אליה מהמסך: "אם הוא בוכה אז אני בוכה, אם הוא צוחק אז אני צוחקת. אני שולחת לו חיבוקים ונשיקות באוויר".

במהלך הצפייה בבנה, כמה מהדיירים בבית התחבבו עליה במיוחד: "אני אוהבת את כל הדיירים ומכבדת את כולם, אבל אוהבת בעיקר את דור. הם כמו אחים". 

לאון לא ממש אהב את זה שדור רוצה את אור.
"ראיתי שלאון ואור לא הסתדרו בכלל ולי זה היה מוזר כי בדרך כלל אוהבים אותו ומכבדים אותו. אולי בגלל שאור לא אהבה אותו מהתחלה. אולי היא רצתה את לאון. אי אפשר לדעת. הוא לא מתקרב לבנות בבית בגלל פאולינה".

בקשר בין פאולינה ללאון, אמא אלה מעורבת במיוחד, אולי אפילו יותר מבנה: "אני יודעת שהיא מחכה לו בחוץ והוא גם מחכה לצאת אליה. היא באה איתי לכל ההדחות ואנחנו בקשר איתה כל יום. היא פה לבד, בלי הורים, אז הרגשתי שאני צריכה להיות קרובה אליה. לא אמא אבל לפחות לעודד ולתמוך בה".

כשהם יצאו תהיה זוגיות לדעתך?
"
זו בטוח תהיה זוגיות. לאן זה יוביל אף אחד לא יודע".

לאון ופאולינה זוג (תמונת AVI: mako)
"אין לי ספק שתהיה פה זוגיות" | תמונת AVI: mako

 "כשהיא בכתה בכיתי יחד איתה"

"אני מריחה אותה. מרגישה אותה באוויר", אומרת עפרה עוז, אמא של ירדן. "התחושה הזאת של לשבת בסלון ולצחוק מהבת שלך שמופיעה בטלוויזיה זה אדיר. לשמוע אותה מדברת על דברים ובעיקר על המוות. אני מרגישה שהיא אומרת דברים שהיא לא הייתה אומרת לי. אבל פה אני רואה הכל ושומעת הכל".

כמו למשל כשהייתה התפרצות רגשות בגלל אבא שלה
"אני חושבת שזו הייתה התפרצות של כל החודש האחרון. לירדן מאוד קשה לשקר", מה שנאלצה לעשות כאשר שמרה במשך השבוע הראשון על זהות בדויה, "והכל התפרץ ביחד. זה היה מאוד מרגש. בכיתי יחד איתה. ירדן הייתה הנסיכה של אבא. קינאתי בענת באותו רגע, רציתי אני לחבק אותה. מצד שני, אני חושבת שזה סוג של התחשלות. הטראומה של איבוד האב ואיבוד הדודה שנה אחר כך. היא לקחה את זה מאוד קשה ופה היא מצאה את הפינה שלה, של לדבר על זה ולשתף".

על התפקוד של ירדן בתוך בית האח הגדול לעפרה, כצפוי, יש רק מילים טובות להגיד: "אני חושבת שהם היו צריכים איזו פסיכולוגית בבית", היא מאבחנת, "היא עושה הכל בדיוק כמו שצריך. היא מקסימה, מדהימה, אמיתית, אמפטית ברמות. ידעתי שזה קיים בה, אבל לא ככה. שהיא כל כך יודעת לחבק ולהקשיב ולייעץ". עפרה מקווה שגם בן זוגה העתידי של בתה יהיה כזה: "היא צריכה מישהו שיידע להקשיב. שיהיה חבר, שיהיה רגיש".

בכל זאת, למרות המילים החמות והדברים החדשים שהיא מגלה על בתה, לעפרה יש רק הערה אחת: "שתעשן קצת פחות". 

 בדרך כלל החדשים יוצאים לפני שמגיע הגמר.
אני נוטה להאמין שעם הכריזמה וכל התכונות הטובות היא כן תגיע רחוק. ימים יגידו".

ירדן מהרהרת (תמונת AVI: mako)
"עם הכריזמה שלה היא תגיע רחוק" | תמונת AVI: mako

"מקווה שאיתי ישחק אותה קשה להשגה עם טהוניה"

"אני כבר לא אורית ליטני, אני אורית, אמא של איתי", אומרת אמו של אחד מהדיירים החדשים והמרכזיים בבית, שכבר הספיקה להסתגל לסטטוס החדש שלה.

החלק שהכי חדש לה בסיטואציה הלא שגרתית הזו, היא ההיחשפות לחיים האישיים של בנה, שלדבריה מעולם לא נהג להביא בחורות הביתה. הקשר שנוצר לאיתי עם טהוניה, היא אומרת, חשף אותה לצד אחר לחלוטין שלו. למרות זאת, היא מתקשה לתת עצות לבנה. "קטונתי", היא אומרת בחיוך, "אולי שישחק אותה יותר קשה להשגה ושיהיה פחות בכיס שלה".

כשהיא מתבקשת לתאר את הטיפוס שאיתי אוהב, אפשר להרגיש מבין השורות שהיא פחות או יותר מתארת את טהוניה יקירתו: "הוא לא אוהב בלונדיניות. אני חושבת שמישהי עם פלפל יכולה להתאים לו. הוא יותר טוב בסיטואציות אינטימיות. כשיש יותר אנשים הוא קצת פחות בולט, אז אולי הוא צריך מישהי שתשלים את זה".

מה את חושבת על טהוניה?
"לפני שאיתי נכנס ידעתי על טהוניה ממש מעט. מאז שהוא נכנס אני צופה בערוץ 20 כל הזמן. יש בה חלקים שכדאי להתרחק מהם, אבל יש בה יושר. צריך לעדן משהו בדרך – אבל רוב הזמן היא מה זה צודקת!".

תוכלי להתמודד עם הרעש שהיא עושה?
"עדינות באה עם הגיל ועם הביטחון. היא בונה את האישיות שלה ואני חושבת שיש פה פוטנציאל ענק לאישיות מדהימה".

 כשאיתי נכנס לבית, אחת המטרות שהציב לעצמו הייתה לייצג אנשים בעלי מוגבלויות. אורית, שאחרי שנים לצד בנה כבר אינה חשה במוגבלות שלו, מקווה שלא יסתפק בלייצג את החלק הזה באוכלוסייה, אלא גם יהיה הדייר החדש הראשון בהיסטוריה של האח הגדול להשתחל לחמישיית הגמר: "לאו דווקא כאדם בעל מוגבלויות אלא כאיתי".

טהוניה ואיתי מחזיקים ידיים (תמונת AVI: mako)
"עם טהוניה הוא צריך לשחק אותה קצת יותר קשה להשגה" | תמונת AVI: mako

"אף פעם לא ראיתי אותו מחבק ומנשק בחורה"

את אמא של דור, סופי, תפסנו מפוהקת מעט. "אנחנו עייפים מלילות ללא שינה, ימים של טלפונים והמון תשומת לב למה שקורה עם דור. זה מוציא אותנו מהפוקוס ומהשגרה", היא אומרת. ההחלטה של בנה להיכנס לבית האח הגדול, לא הייתה קלה עבורה, היא מודה. "חשבתי בשביל מה לו? למה להכניס את כל המשפחה למעגל הזה של הפרסום והחשיפה. היום כשאני חושבת על זה - אולי בכל זאת יש דברים אחרים שמעניינים את הדור הזה ואנחנו מסתכלים על זה אחרת, ממרום גילנו. גילינו שלבן שלנו יש שאיפות ואנחנו צריכים לתמוך".

גם היא, כמו האמהות האחרות, גילתה דברים חדשים על בנה במהלך שהותו בבית: "חשבתי שאני מכירה את הבן שלי טוב", היא מתוודה, "אבל יש דברים שהוא לא סיפר בבית ולא שיתף. הוא מאוד סגור מטבעו וזו הסיבה שאנחנו לא ישנים בלילות, כי לפעמים בשלוש בלילה הוא מתחיל לשתף וזה ממש מעניין".

תני דוגמה למשהו שגילית.
למשל למה אין לו קשר זוגי לאורך זמן, כל מיני חוויות שהוא עבר ולא ידעתי. גיליתי למשל שהוא נורא דומה לאבא שלו עם החיזורים שלו אחרי אור. הייתי בשוק ממנו, אף פעם לא ראיתי אותו מחבק ומנשק בחורה".

החיזורים אליהם הייתה עדה סופי בתחילה, היו לכיוונה של פאולינה דווקא: "דור נתן את הכבוד ללאון והלך הצידה", אומרת אמו. "זה היה מאוד יפה בעיני".

ומה כל כך חישמל אותו באור?
"אור היא בחורה מיחדת מאוד. לא הספקתי להכיר אותה ממש. היא מאוד הזכירה לי דברים בדור של פעם. הוא עבר תהליך בבית. גם אור צריכה ללמוד להסתכל על דברים בצורה שונה. רק היא הצליחה להוציא ממנו פתיחות. החום שהוא קיבל ממנה עשה את שלו".

כשיצאה מבית האח, הצהירה אור שהיא בהחלט רואה המשך לקשר, וסופי דווקא בעד: "אני מקווה שתהיה להם הזדמנות לבדוק את העניינים ביחד, בלי שאף אחד יתערב. אם זה יתאים לשניהם רק נביט מהצד ונהנה".

השיעור הגדול ביותר שקיבלה בימים הרבים שדור סגור בבית, היה הפידבק שהיא מקבלת על הילד שלה מכל עבר. "עד שאתה לא מקבל את החותמת מבחוץ אתה לא מבין איזו עבודה עשית איתם. התכנית הזאת עזרה לי להבין עד כמה הילד הזה מדהים".

בניגוד לאמהות אחרות, סופי לא משוכנעת לחלוטין שלבנה יש סיכוי להיות הזוכה הגדול של העונה: "אני מאמינה בדור ומשוכנעת שגם אם הוא לא ייקח את המיליון, הוא הצליח להראות את עצמו במיטבו וזה יותר חשוב מהכל".

את חושבת שהוא יחזור להיות מדריך גלישה?
"זו האהבה הגדולה שלו. אם הוא יחזור לזה? אני לא יודעת. אני בכלל רציתי שהוא יהיה מהנדס מחשבים".

דור ואור בשיחה אינטימית (תמונת AVI: mako)
"מקווה שתהיה להם הזדמנות לבדוק את הקשר בלי שיפריעו להם" | תמונת AVI: mako