ארה"ב: קרב סכינים

ב-2002 כשהאח הגדול היה רק בחיתוליו בארצות הברית, נרשמה בו אחת התקריות הביזאריות והמסוכנות ביותר שנראו בשידור חי בטלוויזיה. ביום העשירי שלהם בלבד בבית הגיעו ג'סטין סביק, ברמן מניו ג'רזי וקריסטה סטגאל, מלצרית מלואיזיאנה למטבח של הבית, אחרי שתיית כמויות גדולות במיוחד של אלכוהול. קריסטה נשכבה על שולחן האוכל, בזמן שסיבק החליט "להשתעשע" בדרך קריפית במיוחד: הוא הצמיד את אחת מסכיני המטבח החדות לצווארה ושאל: "תתרגזי אם אני אהרוג אותך?"

אחרי כמה שניות מעוררות אימה הורד סביק את הסכין ונישק את סטגאל, אבל לראשי הבית זה הספיק. חצי שעה מאוחר יותר התבקש הברמן לארוז את חפציו ולעזוב את הבית מידית. אם חשבתם שזו הפעם האחרונה שבה נראה שימוש מוזר בסכין בתכנית, טעיתם. בשנה שעברה טענו כמה ממשתתפי "האח הגדול VIP" בבריטניה כי כל סכיני המטבח בבית הוחבאו מחשש שהדוגמנית, יסמין לנארד, שהוגדרה "לא יציבה", תעשה בהם שימוש לרעה. במקרה או שלא, לנארד מצאה את עצמה חזרה באזרחות בהדחה הבאה.

בריטניה: מוות בבית האח

ג'ייד גודי
כוכבת ריאליטי עד הרגע האחרון. ג'ייד גודי
הכוכבת שבריטניה אהבה לשנוא והפכה לסמל של מאבק טראגי במחלת הסרטן. ג'ייד גודי הייתה מעורבת במקרה מעורר המחלוקת של המתקפה הגזענית על שילפה שטי ההודית בעונה השלישית של התכנית בבריטניה. לאחר יציאתה מהבית הביעה חרטה ואף הסכימה להיכנס לבית האח בהודו ב-2008 כדי לתקן את המעוות. אלא שאחרי זמן קצר בבית היא אובחנה כחולה במחלת הסרטן צוואר הרחם ונאלצה לחזור לבריטניה.

כעבור שנה הסתבר שהמחלה סופנית ושלגודי נותר חודש אחד בלבד לחיות. במהלך החודש האחרון לחייה החליטה להתחתן ולאפשר לערוץ 4 הבריטי לתעד את השבועות האחרונים לסדרה של סרטים דוקומנטריים. גודי הלכה לעולמה ב-22 בפברואר, 2009.

דנמרק: מדיחים את עצמם

העונה הראשונה של האח הגדול בדנמרק סיפקה גם את המרד הפתוח הראשון של מתמודדים מול העין הרואה הכל. אחרי 77 ימים של ניתוק מהעולם החיצון, דרשו שבעת המתמודדים האחרונים לקבל מפגש עם קרוביהם. אחרי שנתקלו בסירוב, החליטו כולם להדיח את עצמם ולעזוב את הדלת אל העולם החיצון. אחרי משא ומתן עם ההנהלה, הסכימו לבסוף ארבעה מהנוטשים לחזור לבית למשך שלושת השבועות הנותרים, בתמורה למפגשים שבועיים קבועים עם יקיריהם מהעולם שבחוץ.

ברזיל: אונס בשידור חי

דניאל אצ'ניז ומוניק אמין
אהבה קשוחה. דניאל אצ'ניז ומוניק אמין
כמו שבטח יכולתם לנחש בעצמכם, הגרסה הברזילאית של "האח הגדול" היא מהליברליות יותר בעולם: האמבטיה ממש לא מחוץ לתחום עבור המצלמות, בגדי הים הם פריט הלבוש הכמעט יחיד בארון וגם היחסים בין המתמודדים עצמם נוטים להיות "קרובים" הרבה מעבר למה שאנחנו מכירים. אבל בשנה שעברה הצליחה התכנית להגיע לכותרות הראשית של מהדורות החדשות במדינה, והכל בגלל ערב של שכרות שיצא משליטה.

בפרק, ששודר בינואר 2012, נערכה בבית מסיבת אלכוהול ענקית, שאחריה מצאו את עצמם הדוגמן, דניאל אצ'ניז והסטודנטית, מוניק אמין, יחד מתחת לסדינים. אלא שהמצלמות בחדר הראו את אמין נרדמת/מתעלפת על המיטה לפני שאצ'ניז הגיעה אליה, מה שהעלה את החשד שמה שהתרחש על המיטה לא נעשה בהסכמת שני הצדדים. בתגובה הודח אצ'ניז מידית מהבית וחקירת משטרה מיוחדת נפתחה בנושא. למחרת נכנסה אמין לחדר האח הגדול וסיפרה שאין לה כל זיכרון מהלילה. תוצאות החקירה מעולם לא פורסמו, אבל מה שבטוח הוא שאמין מיהרה לנצל את התהילה ולהצטלם בעירום מיד עם צאתה מהבית.

בריטניה: חרם גזעני

העונה שהפכה את "האח הגדול" למוקד עניין חדשותי ברחבי העולם כולו. האח הגדול בבריטניה נוהג לארח מדי שנה דיירים ממדינות אחרות, וב-2006 הייתה זו הדוגמנית וכוכבת בוליווד, שילפה שטי. מהר מאד מצאה את עצמה הכוכבת ההודית קרבן להתעללות מילולית וגילויי גזענות מצד שלוש מהדיירות האחרות בבית: דניאל לויד, ג'ייד גודי וג'ו אומרה.

שידור הנאצות גרם לספונסרים וארגונים הגדולים להפסיק במחאה את קשריהם העסקיים עם התכנית. ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, נאלץ להתערב במשבר ולהרגיע את ממשלת הודו הזועמת. העונש לא איחר לבוא כשהשלישייה מצאה את עצמה מהר מאד מחוץ לבית האח בהדחות הבאות, הקריירה שלהן נפגעה קשות והן נאלצו לראות את שטי ממשיכה כל הדרך לזכייה בפרס הגדול.

צרפת: מפגינים פורצים אל הבית

מהומות האח הגדול בצרפת
מפגינים מול בית האח הגדול בצרפת
ההשקה של "האח הגדול" עברה בהצלחה גדולה ברוב מדינות העולם, אבל בצרפת היא נתקלה במחאה שהצליחה לפרוץ את המחסום שבין הבית המבודד לעולם החיצון. בעונה הראשונה ב-2001, אחרי פרק שגרר נתוני שיא של 38 אחוזי רייטינג (7.7 מיליון צופים), החליטו 50 ממתנגדי התכנית שהגיעו מים עד נפש. הם עשו את דרכם אל הווילה בה השתכנו 11 הדיירים, הסתערו על צוות האבטחה, פרצו את המחסומים ונכנסו אל הבית כשבידיהם שלטי מחאה כנגד הפשעים שמבצעת, לטענתם, התכנית.

במרכז המחאה עמדה המחאה כנגד הפגיעה בכבוד האדם של המתמודדים, המצולמים במשך 24 שעות. במשך הימים הבאים נמשכו ההפגנות מול הבית עד שחברת ההפקה של התכנית הסכימה להעניק לדיירים שעתיים של פרטיות מוחלטת ממצלמות. הצופים המכורים נאלצו למצוא לעצמם עיסוקים חדשים למלא את הזמן הפנוי שנוצר פתאום.

דנמרק: היריון בבית האח

טניה האח הגדול
טניה והמתמודדת הכי צעירה בתולדות האח
לא רק מרד מתמודדים ראשון יצא מהגרסה הדנית של האח הגדול. למעשה יש ילד אחד במדינה שחייב את כל קיומו לפגישתם המקרית של שני הוריו בבית עמוס המצלמות. בניגוד למקרים אחרים ברשימה הזו, כאן לא היה מדובר בעונות ראשונות או במתמודדים שלא ידעו לאן הם נכנסו. סיסל בת ה-20 ורוברט בן ה-21 הפכו מאד קרובים ככל שהעונה התקדמה, שבוע לפני שסיסל הודחה מהבית, נקראו השניים לחדר האח והתבשרו על כך. כשרוברט יצא החוצה, אגב, טענו השניים שהם נרגשים, אבל לא ממהרים להתחתן.

בהולנד הלכו עם הסיפור הזה עד הסוף והכניסו לבית את טניה ההריונית כדי שתלד במהלך השהות בבית. כשהרגע הגדול הגיע היא הופנתה לחדר מיוחד, שהוכן מראש, שם טיפלו בה רופאים. קטעים מהלידה עצמה שודרו במהדורה מיוחדת שמונה שעות לאחר האירוע. על פי חוקי התכנית נשאר הילד בחלק מיוחד בבית בו לא הוצבו מצלמות, תחת השגחה רפואית. טניה, אגב, החליטה שלא להישאר בבית ועזבה בעצמה אחרי 11 שבועות.

>> בואו לעמוד הפייסבוק שלנו