התופעה, המשחק, הדיונים והרגעים: מאות אלפי מילים נשפכו בעיתונות המקומית, בפורומים השוקקים ובבלוגספירה בכלל על ההתרחשויות והדיירים שבבית האח הגדול. המשדר הטלוויזיוני המתמשך הוא ארוע תרבותי גדול ומכיל יותר ממה שהיה אפשר לחשוב כאשר רק התחילה התכנית. לכבוד העונה הרביעית שעולה בימים אלו, העלינו כמה מהארועים המכוננים בבית שגרמו להד ציבורי נרחב.

העונה הראשונה: פרידמנים ובובלילים

יש לנו זוכה (תמונת AVI: האח הגדול)
שפרה VS בובליל | תמונת AVI: האח הגדול

העונה הראשונה והסוערת החלה למעשה את ההילולה התרבותית והתקשורתית, כשיריית הפתיחה הייתה קרב האיתנים בין משפחת בובליל (הבת עינב והאב יוסי) לבין שפרה קורנפלד, שהייתה המנצחת הגדולה של אותה עונה. במובן הכי מופשט של הקרב בין הצדדים היה זה ויכוח עדתי: הבובלילים המזרחיים כנגד שפרה, "הפרידמנית" האשכנזיה, החננה. הסלנג האשקלוני הפך לחובק מדינה, ואף לסוגייה לשונית שהעסיקה את טובי המומחים. כפי שהיטיב להגדיר זאת רוביק רוזנטל:

"פרידמנים הם טיפוסים מאופקים, לא ממש מחוברים לעצמם, משכילים, מתנסחים באופן מדויק אך חסר לחלוחית, אשכנזים דור שלישי. מקור הביטוי אשקלוני, והוא ככל הנראה גלגול של "אפרידרים", תושבי אפרידר שהיו בעשורים קודמים בעיקר אשכנזים. "בובלילים" הם טיפוסים יצריים, ספונטניים, חדי לשון, עממיים, מזרחיים עם דגש צפון אפריקני. הבובלילים הם ממשיכים של הפרחות והצ'חצ'חים, בהבדל חשוב: הבובליל גאה במוצאו ובמעמדו. הפרחה והצ'חצ'ח נזקקו לאשכנזים אסי דיין ומנחם בגין כדי להפוך למותג מנצח." (NRG, 12/11/2008)

הפרידמנים הגאים לא נשארו חייבים : השייט גל פרידמן , המוזיקאי ניר פרידמן, הסטנדאפיסט שגיב פרידמן ואפילו שר המשפטים, דניאל פרידמן, נדרשו לסוגיה בכתבה משעשעת.

עונת ה –VIP :מנחם בן

הדייר הכי לא צפוי, שגנב את מרבית תשומת הלב( לטוב ולרע) בעונת הסלבס היה מנחם בן. העיתונאי, המשורר ומבקר הספרות הותיק היה ידוע כשנוי במחלוקת טרם כניסתו לבית, אך לא היה דמות מוכרת בהכרח לקהל הרחב. כבר עם כניסתו לבית עצבן מנחם בן לא מעט אנשים כשטען שמחלת האיידס היא בעצם פיקציה, כשבהמשך הוא לא פספס הזדמנות לעצבן את קהילת ההומואים. בעקבות הצלחתו האדירה, עמית קוטלר אף קרא להכניס אותו לבית האח הגדול בבריטניה.

במהלך העונה גם נחשפנו למנהג משונה לו קרא בן "תרגילי שמש", והמליץ לצופים לנהוג כמוהו. בדיעבד התברר שזה לא היה הדבר הנבון לעשות, שכן הדבר גרם לו לנזק, והוא אף פרסם טור המזהיר מהנזקים. בעקבות הדברים גם פורסם טור סאטירי של ד"ר יובל דרור, המשמש כיום כראש המסלול לתקשורת דיגיטלית בבית הספר לתקשורת של המסלול האקדמי המכללה למנהל, שכותרתו "זהירות, לא לבלוע מסמרים" .

עונה שנייה: אלירז VS סער

נדמה שאלירז שדה תמיד היה בחיינו, אבל את הפריצה שלו הוא חב דווקא לויכוח קולני בבית האח עם הנמסיס הותיק, סער שינפיין. את התמיכה הגדולה והגורפת מכולן נראה שבכלל קיבל ברגע שהתייצב מול זכר האלפא של הבית עד אותו הרגע, סער. כמו בעונה הקודמת, נחלקו דיירי הבית למחנות, כאשר אלירז את גואל מובילים קבוצה אחת ומנגד סער את איילה מובילים את המחנה המתחרה. מאות אלפי אם לא מיליוני טוקבקים לקחו חלק במלחמה, שגיבוריה גם הגיעו עד הסוף (ויהיה מה) ונלחמו ראש בראש בגמר הגדול, בסופו יצא  אלירז כשידו על העליונה. השניים אף זכו לסרטון אנימציה משעשע שהמחיז את היריבות ביניהם:

עונה שלישית, חלק א' : הקרב על התנ"ך

בפינה הימנית: יורם כהן, חובש כיפה, בעל 12 שנות לימוד ועוד 7 שנים בישיבת מרכז הרב. יינן, איש מסורתי, גר בעופרה. בפינה השמאלית: פרידה הכט, בעלת מסעדה תל אביבית, פרופסור מטעם עצמה למדעי החיים, מאמינה שהכל הבל הבלים. ההתנגשות הייתה בלתי נמנעת. הטריגר: פרידה לוקחת איתה את התנך כדי להפיג את השעמום בשירותים. התגובה של יורם הנעלב לא איחרה לבוא, והבית כמו גם הצופים התחלקו למחנות ברורים.

הרשת געשה ושלל דיונים הציפו את האתרים השונים, כולל תשובות מגורמים מוסמכים: "ההלכה הרווחת על פי כל הפוסקים שדין בית הכיסא של היום זהה גם לבית הכיסא של פעם... גם כאשר הוא נקי - הוא נקרא מקום טומאה, שאסור להכניס אליו דברי קודש", כתב הרב הרב יצחק גבאי במדור "תשובת השבוע".

עונה שלישית, חלק  ב': המשולש הרומנטי - אבירם, ליהיא ועתי

הדיירת הצבעונית ליהיא גרינר נכנסה לבית כארוסתו של אבירם בן שושן, שהמתין לה מחוץ לבית. לאחר התלבטויות ותהפוכות הודיעה גברת גרינר שהיא מבטלת את האירוסין, באקט אינמפולסיבי שהפתיע את כולם אך יחד עם זאת נראה כאופייני לבחורה חסרת המנוחה שלמדו הצופים להכיר. עד מהרה ולאחר חיזורים נמרצים החלה במערכת יחסים עם עתי שולברג, הדייר השקט והחתיך שהיווה מעין קונטרה לקולניות של ליהיא "סאנשיין" גרינר. לכולם היה מה להגיד על ההתפתחות המפתיעה בעלילה, בין אם היו אלו הליברלים הצוהלים ובין אם היו אלה קולות השמרנים שזעקו חמס. בטוויסט מסקרן נוסף הצטרף הארוס-לשעבר אבירם והפך לאחד מחמשת הדיירים החדשים שהיו מועמדים להצטרף לדיירים הותיקים, אך הודח מהבית לאחר השבוע שבו שהו הדיירים החדשים בנפרד מהוותיקים. רגע לפני עוד הספיקה להתקיים פגישה מורטת עצבים בין עתי לאבירם, שהעלתה את סף המתח בבית ובקרב הצופים.

ליהיא רואה את כל הקטעים שלה
סו אקסייטד. ליהיא גרינר

"הסצינה שבה אבירם נכנס לבית האח הגדול על רקע הפרצוף ההמום של ליהיא במסכים הגדולים היתה פשוט טלוויזיה במיטבה. זו היתה דרמה אמיתית, ואחד מהרגעים הנדירים שבהם הטלוויזיה מצליחה לגרום לריגוש", כתב פז חסדאי בוואלה!, ותיאר במדויק את מה שחשו מאות אלפי צופים מרותקים.

עונה רביעית: ?

מה צופנת העונה הקרובה בחובה? אילו אירועים מסקרנים יפרצו את חומות הבית ויהפכו לדיון ציבורי, מה הסלנג שישתרבב לשיחות של כולם, ובעיקר - עם מי נזדהה ואת מי נעודד הפעם? העונה הרביעית בפתח, ומה שבטוח - גם אם העולם יחרב בסוף 2012 לפחות שלושת החודשים הראשונים יהיו מרתקים. 

>> העונה החדשה של האח הגדול: מתחילים ביום ראשון