אודטה תיכננה להיכנס ל"2025" (שלישי וחמישי, ערוץ 12) על עקבים אבל ברגע האחרון היא דפקה את הזרת בשפיץ של השולחן ועברה לכפכפים. כוהנת הטיפים, עם יותר מאלף תוכניות לייף סטייל בהגשתה, בהן גם מיסדה את "פינת הנעליים", נכנסה לריאליטי כשבהונות רגליה מבצבצות על הבמה. כל מתמודדת אחרת הייתה מתפלצת רק מהמחשבה על תקלה כזו אבל זאת אודטה, הכל צריך להיות נוח ונכון, גם אם מוותרים על כמה סנטימטרים בגובה.

החיים של אודטה לא יכולים להיות מסעירים יותר. כבר ארבעה עשורים שהיא נמצאת בלב התודעה הישראלית, עם קריירה עיתונאית, חיי אהבה מסקרנים ואמירות חד משמעיות שמעוררות את עניין הציבור בשיח התקשורתי. לא תשמעו ממנה היסוס או חשש לדבר על נושא כלשהו, אלא אם כן תבקשו ממנה להביע עמדה פוליטית, ואז תתקלו מיד במחסום. אבל במקומות שאחרים אולי היו מהססים לפתוח, אודטה היא זו שמסתערת קדימה בנחישות, אפילו אם מדובר בנושא שנוי במחלוקת כמו חוצנים.

"בזמנו עשיתי קמפיין גדול נגד ריטלין, ובמקרה גם הסיינטולוגים יצאו נגד ריטלין", אודטה חוזרת בראיון אל הטענות כנגדה על שהצטרפה לדת הסיינטולוגיה, "בגלל שלקחתי פעם קורס אצלם מסקרנות, הדביקו עליי סיינטולוגיה. ויש את האייטם הטיפשי הזה עליי ב'וואלה', זה אייטם ממש מעצבן, למרות שהתמונות שלי בו טובות. אז הגיע אליי מסר שמצא חן בעיניי וערכתי אותו לטקסט בשפתי. המסר היה, 'אנשים תתעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי, אתם עושים נזק לכדור הלכת שלכם'. זה מסר שהגיע מאדם שמאמין שיש עוד חיים תבוניים בגלקסיה וציינתי את המקור. וזהו, עטו עליי הנבלות והוציאו אותי הזויה". 

איך הרגשת?
"שזאת בדיחה. אני האדם הכי פרקטי שיש, וחיה עם שתי רגליים נטועות טוב טוב בקרקע. עם זאת, כן ראיתי עצם לא מזוהה בשמיים לפני ארבע שנים. הייתי בחוף הים וראיתי עצם עגול וגדול עומד מעל הים, הוא נע קרוב אליי ונעלם בחטף. פרסמתי את זה, ואת לא מתארת לעצמך כמה פניות קיבלתי מאנשים שראו משהו דומה. אחת העדויות החזקות הייתה מזוג שוטרים בחיפה, שראו חללית נוחתת על החוף. עד שהתגבורת שהם הזעיקו הגיעה, החללית נעלמה. ואני אומרת: אנחנו כזה פסיק קטן ביקום. מה הסיכויים שאנחנו לבד ואין עוד חיים תבוניים בגלקסיה? לחשוב שאנחנו היחידים, זה היבריס. יהירות עיוורת".

מי את באמת, אודטה שוורץ? (צילום: טל גבעוני, קשת 12)
"ראיתי עצם לא מזוהה בשמיים לפני ארבע שנים". אודטה | צילום: טל גבעוני, קשת 12

"אני ממש רוצה אהבה, זוגיות היא רק חלק קטן מזה"

אבל החיים של אודטה מסקרנים גם בלי חייזרים וחלליות. לאחרונה היא השאירה את החיים המוכרים לה מאחור ובגיל 66 נכנסה ל"2025". את שבוע הראשון שלה היא העבירה בבית הפרטי בעיר עם שתי שותפות צעירות ממנה ביותר מ-30 שנה אבל את אודטה זה לא מרגש. היא התיישבה על הספה ופתחה את הקליניקה שלה בסלון. את כל מה למדה בשלוש מערכות יחסים שהגיעו לחופה, ובסופו של דבר נגמרו על מדרגות הרבנות, היא מתרגמת עכשיו לעצות לאחרים.

בעלה הראשון היה חבר ילדות, אלא שהנישואים לא החזיקו מעמד והשניים התגרשו לאחר חמש שנים בלבד. הנישואים השניים לאיש העסקים, איציק דנין, כבר היו יותר יציבים והזוג הביא לעולם שני ילדים. אלא שאחרי 17 שנה, גם הזוגיות הזו הסתיימה בגירושים, ולאחר זמן מה הכירה את בעלה השלישי. לפני כעשור, חשפה בסרטו של חיים אתגר, את החיים לצד בעלה השלישי שהציג בפניה מצג שווא מתמשך של חיים כפולים כסוכן מוסד. את 15 שנות הזוגיות המשותפת שלהם, היא הגדירה כמעשה נוכלות מתמשך מצידו.

את מרגישה איזושהי פוסט טראומה בעקבות הנישואים האחרונים שלך?
"אני יכולה להגיד שמאז יש לי חוק פשוט שסיגלתי לעצמי, אנשים – נשים וגברים, שאפילו רק מעגלים פינות כשהם מדברים איתי, שלא מדייקים בעובדות – שלום ומטריות. זה לא משהו שאני אספוג יותר. מותר לא לשתף בהכל, אבל אם אתה מוציא משהו מהפה, שיהיה מדויק".

אז את מוכנה עכשיו לקשר הזוגי הבא?
"לא רק מוכנה, אני ממש רוצה. אני מבייצת עכשיו על אהבה. ואני אומרת 'אהבה' ולא זוגיות, כי זוגיות היא חלק קטן מאהבה. בין 10 ל-11 שנים לא רציתי לשמוע על אף בן אדם, והגיע רגע מסוים שזה השתנה. עכשיו זה בסדר לי לנסות".

קשה לי לדמיין אותך יוצאת דייטים
"כן, אני לא יכולה לסבול את ראיונות העבודה ההדדיים האלה, אני עושה הליכה על חוף הים עם מי שמעניין אותי, וככה יש הזדמנות לקשקש ולהכיר בקליל".

את מרגישה שיש מלאי מספק של גברים פנויים עבורך?
"המילה 'מלאי' היא איומה בעיני", היא מתעצבנת, "זו מילה של ספקים. אני לא אוהבת שמדברים על בני אדם כמו על חפצים – 'יש מספיק מהסחורה או אין מספיק מהסחורה'. את רוצה לדבר על סחורה? בבקשה – יש שבעה מיליארד בני אדם על כדור הארץ, מתוכם שמונה מיליון ישראלים, מתוכם ארבעה מיליון גברים. נגיד שחצי מהם לא בגיל או במצב הכלכלי או במגזר המתאים לך, ואני אחמיר איתך – את רוצה נגיד סוג מסוים של השכלה, וזה מצמצם לך את המבחר עוד יותר. עדיין נשארנו עם לפחות מיליון. נראה לך שבכל הקהל הזה, אין מישהו או אפילו כמה שמתאימים לך ויוכלו להתרגש ממך ולהיפך? שתעשו ביחד חיים ואהבה?".

אז מה את חושבת למשל על אמירות כמו של עינת ארליך, הגרושה הטרייה, שאמרה: "אין מספיק גברים שווים"
"פסימי נורא בעיני וגם לא אחראי – מה, בדקת את כל הפנויים? שאת אומרת דבר כזה. סתם הנחה מורידה".

אז בואי נרים קצת, איזה בן זוג יכול לשמח אותך?
"אין לי רשימת מכולת. אני כן יודעת שחשוב לי שלאדם שיהיה איתי, תהיה רמה אנרגטית גבוהה כמו שלי. בגלל זה, אני חושבת שאאלץ לצאת עם צעירים ממני. אני בת 66, ולצערי גברים בגילי די מוותרים על עצמם. בקיצור, הגיל הוא לא אישיו בשבילי".

אז אולי אלי פפושדו?
"זה יהיה גילוי עריות. הוא כמו אח".

ומה מצב האהבה העצמית שלך בימים אלה, שמחה בחלקך או נלחמת בגיל ובמשקל?
"בגיל 40 עשיתי מתיחת עפעפיים, בגיל 48 הזרקתי רסיסי מיקרו סיליקון, שהעור עושה סביבם קפסולה של קולגן, וזה נשאר לנצח. לא הזרקתי בוטוקס או חומצה היאלורונית. אני עושה לעצמי פילינג מכני בפנים כל יום. לגבי המשקל – אני לא נלחמת בו, אצלי שום דבר הוא לא מלחמה. יש לי מודעות למה אני מכניסה לפה, ולעוד גורמים שמשפיעים על עלייה וירידה במשקל – כמו איך אני ישנה. יש לי אורך רוח להרזיה שאני רוצה, ייקח כמה שייקח. אני לא אכנס לדיאטת כאסח ובזק, כדי לרדת 10 קילו תוך שבועיים. גילו אצלי חוסר איזון הורמונלי, שבגללו עליתי במשקל ובגללו גם נוצר לי גידול בשחלה. או להיפך. אז אני מטפלת גם בזה".

עברת לאחרונה ניתוח להסרת הגידול, זה אירוע שניער אותך?
"ממש לא. את יקיריי כן. אבל מבחינתי זה היה כמו ללכת לשיננית להסיר פלאק".

"אני סבתא טוטאלית, צריכה את הנכדים לווריד"

למקרה שתהיתם מי אלה יקיריה, הכוונה היא בעיקר למשפחה המצומצמת. בנה אלון, בן ה-34, וביתה דנה בת ה-39, שחיה כיום עם בעלה, מייקי זיקרי ושלושת ילדיהם במיאמי. למרות המרחק, אודטה רגילה לשמור על קשר הדוק עם המשפחה, אלא שעכשיו, עם כניסתה לריאליטי של קשת 12, "2025" (משודרת בקשת 12), היא חוששת שהמרחק יעשה את שלו. "אני סבתא טוטאלית", אודטה מודה, "הדבר שיהיה לי הכי קשה ב-2025 הוא לוותר על הקשר היום יומי עם המשפחה. ארבע פעמים בשנה אני צריכה את הנכדים שלי לווריד. בכל פעם אני מגיעה אליהם זה לשלושה שבועות, אחרת חיי אינם חיים".

זה נחמד שאת זאת שהפכה את הטיפים לעקרות הבית לקריירה, ובסוף יש לך בת שהיא עקרת בית. נראה שהחינוך הצליח
"בסוף?", אודטה צוחקת בקול, "דנה הייתה כזאת מגיל שנתיים. ג'ודי ועמירם ניר ז"ל היו חברים שלנו, הילדים גדלו ביחד, ואני זוכרת שהבן הבכור שלהם, נמרוד ניר, שאל את דנה מה תרצה להיות כשתהיה גדולה. בגיל שנתיים היא צייצה לו 'עקרת בית'. אני התפלצתי, מאחר ואני נלחמתי על זכותי להיות אדם עובד – בכתיבה, בספרים, בבית, בטלוויזיה, בהמון משמרות, אבל לימים הבנתי, מהמקום שסללתי לה, שיש לה את החופש לבחור. וזאת הבחירה המאוד מאוד לגיטימית שלה".

ציינת על מה נלחמת בחייך, מה מבחינתך הנכסים הכי חזקים שלך?
"האנרגיות. כמה וכמה משפחות רוסיות סיפרו לי, שבשעה שתכנית שלי משודרת, הסבתא, שישנה בסלון, מבקשת מכולם שקט ומקרבת כיסא לטלוויזיה לצפות בי. וכשהיו מזכירים לה שהיא בכלל לא מבינה עברית, היא הייתה אומרת שזה לא משנה בכלל. הצחוק, החום והאנושיות שלי, עושים לה טוב, כנראה שמשהו במהות עובר טוב בכל שפה. אני רוצה להביא למסך אופטימיות ואהבת אדם. שווה להידבק בזה. קצת שכחנו מכל אלה בתקופה הזאת של טרום בחירות עם כל החשדות והניצים. אני באה לפריים טיים כי אני רוצה  להבליט גם קול אחר. את הקול שלי, שמזכיר שאנחנו אחים".

אז את מצביעה למפלגת המרכז?
"אני לא מדברת על פוליטיקה בחיים, כי זה דבר כל-כך מפלג. אני יכולה להגיד לך שאני פטריוטית, ואני חושבת שטוב פה. כילדה בת שש ברומניה, זאת הייתה משאת נפש עבורנו להגיע לפלשתינה. אבא היה דוחף את ארון הבגדים לכיוון דלת הכניסה כל לילה, כי היה לנו שכן שאמר שאם מתחיל משהו נגד יהודים, הוא בא ושוחט אותנו בחושך. בשבילי, המדינה היא נס בל יתואר, ואני לא יכולה לסבול קיטורים עליה. זה בסדר גמור שמציפים בתקשורת את הדברים הלא טובים שצריך לטפל בהם פה. תפקידה של התקשורת הוא להיות כלב שמירה. הבעיה היחידה שלי היא שלא מציפים גם את הדברים הנפלאים שקורים פה – תעשיית ההיי טק, המנטליות החמה והמחבקת. אני מתה עלינו. אנשים פה אינטליגנטים, הרוב הרבה יותר חכם מהרוב במדינות אחרות. הבנות פה יפהפיות. אם מסתכלים על החתך הכי גדול בישראל – הרוב קוטרים אבל מאושרים".

ומה עם יוקר המחייה למשל?
"אני לא יכולה להסתכל על המדינה הזאת מהפריזמה הצרה של כמה עולה קוטג'. למרות שזה נורא חשוב בעיניי שיעשו הכל כדי שירדו מחירי מוצרי המזון. אני הולכת פה ומדברת על המדינה, ובא לי לבכות מהתרגשות. היו לי את כל הסיבות בשנים האחרונות לעבור לגור במיאמי, ואני לא מסוגלת. יש בארה"ב רמת חיים, אבל לא איכות חיים בעיניי. אני אוהבת את ישראל, אני לא יכולה לחיות בשום מקום אחר חוץ מאשר בארץ שלנו".

הבנתי. את רוצה שהכל יישאר אותו הדבר, הכל טוב ואת מצביעה ביבי
"אני לא אתן לך לסחוט ממני כזאת אמירה. לא בכן ולא בלא".

אודטה מתפוצצת מצחוק (צילום: מתוך 񓠉", קשת 12)
"לא מדברת על פוליטיקה בחיים, זה דבר כל כך מפלג" | צילום: מתוך "2025", קשת 12

את מעדיפה להמשיך להתבטא בתחום הטיפים לבית למרות שאת יכולה לעצב דעה בעוד תחומים?
"תחומים יותר עמוקים, את אומרת. מי אמר שטיפים לבית זה עיסוק פחות חכם מפוליטיקה? תראי, איזו שטיפת מוח קיבלת, שאת מדברת פה על זה שכל מה שקשור לעולם התוכן הנשי, הוא נחות. לא מפריע לי שממתגים אותי כטיפים לעקרת הבית. אני כבר שנים מערבבת את כל סוגי התכנים. טורים עם עומקים ודרכי חשיבה מקוריות מצד אחד, שיש בהם גם גאגים ובדיחות מצד שני. אני שלמה עם הכיוון שלי. ספר הטיפים החמישי שלי בדרך, והוא יהיה ענק. התכנית שלי בקשת משודרת פעמיים בשבוע לבקשת הקהל, הראש שלי מחווט לראות איך אפשר להפוך כל דבר ליותר טוב, יעיל וכיפי. זאת המומחיות שלי".

אז מה המסר שלך בעצם?
"המסר שלי הוא קבלה עצמית. אני לא יודעת מה אנשים חושבים עליי, ואני מלמדת אנשים לא להתרכז במה אחרים חושבים עליהם. אני חיה עם מגפון – כל החיים שלי הצפתי ושיתפתי במה שהיה לי, גם בתחומים שהיו פחות סקסיים ויפים, תמיד כתבתי על הכל עם גילוי לב ועם כל הקרביים בחוץ. הסיבה שעשיתי את זה, היא כי חשבתי שאצל כולם זה קורה ככה ואין סיבה להסתיר ולהתבייש".

"אין לי יתרון על פני אחרים"

את המסר שלה, אודטה מעבירה דרך המסך. כאמור, בימים אלה היא מצולמת 24/7 בתכנית "2025", כך שאת המתנה שלה היא יכולה להעביר הלאה. "זה מעולה בשבילי", היא מסבירה עם חיוך גדול על הפנים, "שואלים אותי למה אני לא בפריים טיים, אז הנה, אני מגיעה לשם. אני באה כדי להעביר את תפישת העולם והחשיבה שלי. עד שאני אמות יהיה לי מה לתת, ואני מאמינה שאדם שקיבל מתנה, צריך לתת אותה כמה שיותר".

ואכן, עם הכניסה לעיר, אפשר היה לראות איך לאט לאט, גם שם, התושבים נעזרים בה כדי להבין דבר או שניים על החיים. אלא שבואו נשים את הקלפים על השולחן, בכל זאת מדובר במשחק, ובסופו של דבר יש רק מנצח אחד, שיזכה בדירה בשווי 1.4 מיליון שקל. אלא שאת אודטה, הפרט הזה ממש לא מרגש: "כסף זה צדפים בעיניי, כדאי שיהיו הרבה מהצדפים האלה, אבל אין לכסף בחיי את הערך הרב שאנשים מייחסים לו. אני הרווחתי טונות של סכומים בחיים שלי, ושינעתי הלאה טונות של סכומים, זה לא הזיז לי ריס בעין. כן, אני אוהבת מותגים, אבל אני יכולה מחר להסתפק בתנאים של חושה בדואית. הכל בסדר".

אומרים שאת עומדת לנצח
"אני לא חושבת שיש לי יתרון על פני האחרים, אמיתי. תראי מה היה עם מאיה בוסקילה ב"הכוכב הבא לאירוויזיון", כולם היו בטוחים שזה בכיס שלה כי היא הכי מנוסה והיא מוכשרת ממש, ולא. זה לא עובד ככה. לפי האמונה שלי, הממש עמוקה, האדם יכול לעשות השתדלות. אם זה יצליח או לא? רק אלוהים למעלה מחליט. יש מפה עלומה מעל העיניים שלנו, ומי שמתיימר להגיד שהוא יודע את הנתיב – הוא תמים או טיפש".

"2025": מי יעזוב את העיר? הערב (חמישי) ב-21:00, קשת, ערוץ 12