ירושלים מציעה שפע בלתי נגמר של אתרים מרתקים, אטרקציות תוססות ונקודות מפגש בין ישן לחדש. ישבנו לשיחה עם מדריכת הטיולים הירושלמית שלי אשכולי, המבצעת סיורים מעשירים וחווייתיים ברחבי העיר, והרכבנו עבורכם רשימה של ארבעה סיורים ייחודיים ומרתקים שאתם חייבים לעשות בפעם הבאה שתקפצו לעיר הבירה:

לזוגות – טיול שקיעה בגן הוורדים

גן הוורדים בירושלים שוכן במרכז המשולש שמרכיבים כנסת ישראל, משרד ראש הממשלה ובית המשפט העליון, והוא מהווה את הריאה הירוקה של קריית הממשלה. בגן יש יותר מ- 15,000 שיחי ורדים מ- 400 זנים שונים, והם מחולקים לפי ארצות ואזורי מוצא בעולם. הגן המטופח משמש כמקום מושלם לסיורים רגליים פסטורליים, בין הפרחים הצבעוניים לאגם ומפל המים המלאכותי, שיוצרים יחד אינספור פינות חמד ונקודות צילום מרהיבות. מומלץ להגיע אחה"צ, כאשר השמש שוקעת וצובעת את המים והפרחים בכתום.

גן הורדים (צילום: shutterstock By Serhii Brovko)
גן הורדים בירושלים | צילום: shutterstock By Serhii Brovko

טיפ משלי אשכולי: "כדאי לסיים את הסיור בפינת הצפרות של התחנה לחקר ציפורי ירושלים, וליהנות מתצפית מיוחדת על אינספור ציפורים העוצרות כאן למנוחה".

 למשפחות – כיף בעמק הצבאים והגן הבוטני

פארק עמק הצבאים הוא אתר הטבע העירוני הגדול ביותר בארץ, ויש בו למעלה מ- 30 צבאים החיים בתנאי הטבע הדומים ביותר לטבע פראי ולמערכת האקולוגית הטבעית. מלבד הצבאים המסתובבים בחופשיות, אפשר לקבל מבט גם על צמחים שונים ומגוונים, עופות ובעלי חיים נוספים. לאחר מכן כדאי לקפוץ לביקור בגן הבוטני האוניברסיטאי, שמכיל אוסף ענק של צמחים מרחבי העולם וכל פינה בו יכולה בקלות להפוך לסט צילומים פסטורלי ונחשק. נוסף על היופי המרהיב של הגן, הוא גם משמש כמרכז חינוכי ותרבותי, ואפשר ליהנות בו משלל פעילויות מעשירות לכל המשפחה.

צבי (צילום: shutterstock By Soru Epotok)
כיף בעמק הצבאים | צילום: shutterstock By Soru Epotok

טיפ משלי אשכולי: "במהלך החופש הגדול תתקיים בגן הבוטני פעילות "ממלכת השלג", בה אזור אחד בגן יהפוך לממלכת קרח קסומה מהאגדות. מומלץ לסייר בגן בשעות אחה"צ ולקראת הערב לסיים את הסיור בביקור בממלכת השלג".

 צעירים – היסטוריה ותרבות במושבה הגרמנית

שכונת המושבה הגרמנית בירושלים מעניקה קפיצה במעלית הזמן לסוף המאה ה- 19 והתיישבות התנועה הטמפלרית. את הסיור אפשר להתחיל במתחם התחנה הראשונה, אחד ממתחמי התיירות החדשים והצבעוניים בעיר. לאחר מכן כדאי להמשיך בין בתי האבן העתיקים עד ההגעה לבית הנסן, מבנה עתיק שהיה בעבר בית החולים למצורעים והטיל אימה על תושבי העיר בתחילת המאה ה- 20. כיום משמש האתר כמקום מפגש תרבותי לאומנים ויוצרים, אך עדיין ניתן להיכנס ולסייר בחדרי החולים הישנים ולראות איך חיו בו לפני יותר ממאה שנים. כדאי לעלות למגדל התצפית הישן שבחצר המבנה, המתנשא לגובה של 15 מטרים.

טיפ משלי אשכולי: "מומלץ לסיים את הסיור המרתק ב"הדיר" – בית מרזח הממוקם בבית הנסן, שנבנה בשנת 2018 על חורבותיו של מה שהיה בעבר דיר עזים, שתוצרת החלב שבו שימשה את דיירי בית המצורעים. שאלו על סלסלות הפיקניק המיוחדות שמייצרים במקום!".

אם כבר חופשה... ירושלים! לכל הפרטים על האירועים בעיר>>

60+ - סיור ציורי בנחלת שבעה

שכונת נחלת שבעה העתיקה היא השכונה השלישית שיצאה מבין חומות העיר, והראשונה שנוסדה באופן מלא על ידי יהודים בלבד. סיור בנחלת שבעה מציע שילוב מרתק בין ישן לחדש, בין סמטאות צרות ובתי אבן עתיקים לבין אומנות רחוב תוססת, בתי קפה נעימים ונקודות צילום מרהיבות. בין מיצג המטריות המפורסם לקירות הגרפיטי הצבעוניים, תוכלו לחוש בהיסטוריה העשירה של המקום וסגנון החיים העתיק שהתושבים זכו לחיות בו בעבר.

טיפ משלי אשכולי: "כדאי לקפוץ לביקור מרתק במוזיאון יהדות איטליה, הממוקם במבנה שהוקם בשנת 1885. המוזיאון מציג את ההיסטוריה העשירה של יהדות איטליה מתקופת הרנסנס ועד המאה ה- 21, כולל בית כנסת ייחודי שהובא אל המוזיאון בשלמותו. במהלך הקיץ מתקיים במקום פסטיבל איטלקי מיוחד!".

להזמנות סיורים מודרכים בהתאמה אישית ברחבי ירושלים אפשר ליצור קשר עם שלי אשכולי – הרצאות וסיורי איכות, בטלפון 054-4707783 או באתר האינטרנט.