ליאם ודנה בבית ברומא
סוף סוף יכולות לדבר. מזל שיש את רומא

"זה קרה בספונטניות מוחלטת", מספרת בעליצות דנה רון על החופשה הזריזה שתקתקה ברומא בשבוע שעבר עם חברתה לבית האח הגדול, ליאם רז. "ליאם צלצלה אלי וסיפרה לי שחברת דיזנהאוז מצ'פרת אותה ונותנת לה שהות ברומא, אז אמרתי לה 'אם זה ככה, קחי אותי'. השיחה הזו הייתה בחמש אחרי הצהריים, ולמחרת בשבע בבוקר כבר היינו על המטוס. פשוט ככה, כאילו אין ילדים ואין בעל. עזבתי את בן זוגי המום מאחור".

ליאם ודנה, שהיו חברות-הכי-טובות במשך שהותן בבית האח, ממשיכות, מסתבר, לשמור על קשר גם באזרחות. "ליאם חיפאית ואנחנו לא מתראות הרבה, ולכן החופשה הזו הייתה מושלמת. סוף-סוף יכולנו לדבר, ולשתף אחת את השנייה בלי מצלמות. הייתה לנו הזדמנות לרדת לפרטים, מה עבר עליה, מה עבר עלי. מי מבינה אותי יותר טוב ממנה?".

דנה ביקרה ברומא פעמים רבות בעבר והיא מכירה ואוהבת את העיר, ובמיוחד את בתי הקפה הקטנים והישנים - שיש להם, לדבריה, ניחוח של מיליון שנים מעורב בקפה איטלקי משובח.
"החוויה המרכזית", היא מודה, "היא לשטוף את העיניים בגברים האיטלקיים ההורסים, שהם חצופים אפילו יותר מהגברים הישראלים". גם האוכל האיטלקי תפס מקום של כבוד בבילוי בבירה האיטלקית: "כל היום אכלנו. פסטה, פיצה, פוקצ'ה. חזרנו עם שני קילו עודפים, ועכשיו אני צמה". איפה הן היו בדיוק ומה הן עשו שם? הבנות ביקרו במספר אתרים קלאסיים, שלדברי דנה אי אפשר לוותר עליהם. לפניכם ההמלצות שלה.

דנה וליאם ברחובות רומא
"כל היום אכלנו". ליאם ודנה זוללות ערמונים

הוותיקן: דנה בגופיה וחצאית במעוז הנצרות

"הייתי שם בפעם המיליון, אבל גם בפעם המיליון ואחת אי אפשר לוותר על זה", אומרת דנה על מרכז הנצרות העולמי. "הוותיקן הוא המוזיאון הכי מפואר וגדול באירופה. עם כל הכבוד לעובדה שזהו מעוז הנצרות, אי אפשר שלא להישאר נפעמת מהיצירות של מיכאלאנג'לו והפסלים והציירים הגדולים האחרים. חובה לבקר שם".
לפני שאתם רצים, היא מוסיפה סייג: "יש שם מנטאליות אחרת, וצריך להגיע בלבוש צנוע", היא מזכירה. "היה חם נורא, ואני, כהרגלי, הגעתי עם גופיה וחצאית. לפני שנכנסתי ביקשו ממני לכסות את הכתפיים, ואחד הגברים נתן לי את הסווטשירט שלו. כשכבר היינו בפנים ונמסנו מחום הורדתי אותו".

רומא: הקפלה הסיסטינית בוותיקן (צילום: Franco Origlia, GettyImages IL)
המוזיאון הכי מפואר וגדול באירופה. הקפלה הסיסטינית בוותיקן | צילום: Franco Origlia, GettyImages IL
דנה וליאם במרפסת הותיקן רומא
ליאם, תסתירי אותי. אני עם מחשוף רציני וזה מקום קדוש

מזרקת טרווי: משאלות וגלידה

"מזרקת המשאלות (Fontana di Trevi) היא מזרקה מאלפת", מספרת דנה. "מדובר במבנה עצום, מעין פסל ענק של נפטון, אל הים, עם סוסים ונימפות, ובחזית יש בריכה ומפל. זה ממש מטמטם, אתה בהלם כשאתה רואה את זה".

כשמגיעים למזרקה, צריכים לזרוק לתוכה מטבע ולהביע משאלה. "לוקחים כל מטבע, אפילו מטבע ישראלי, ועומדים עם הגב למזרקה", מסבירה דנה איך זה עובד. "מבקשים משאלה ולא מספרים אותה לאף אחד, ואז זורקים את המטבע. אחרי שעושים את זה, אמורים לקרות שני דברים: אחד, מובטח לך שתחזור שוב לרומא, ושתיים, המשאלה שביקשת מתגשמת".

דנה מספרת שבביקור הקודם בעיר היא הטילה את המטבע, ולא באמת האמינה שתחזור שוב לרומא - והנה, ללא תכנון, היא מוצאת את עצמה שוב מול מזרקת המשאלות. "כנראה שמשהו עובד בסיפור הזה. חוץ מזה, סביב המזרקה יש קיבוץ גלויות מרתק: הודים, אסייתים, נורווגים. המון תיירים. הצבעוניות האנושית היא יפיפייה". בסביבת המזרקה יש גם מספר גלידריות משובחות, ודנה מתארת כיצד שלל האנשים עומדים סביב המזרקה, מטילים מטבע וזוללים גלידה. "זה נורא יפה", היא אומרת.

דנה וליאם במזרקת המשאלות רומא
"זו מזרקה מאלפת". דנה מתפעמת ממזרקת המשאלות

פיאצה די ספניה: חתיכים ואנשי רוח

דנה וליאם דילגו מפיאצה לפיאצה, עד שנחתו בפיאצה די ספניה (Piazza di Spagna). "אי אפשר לבקר ברומא בלי לראות את המדרגות הספרדיות, שהן אחד ממקומות הבילוי המרכזיים ברומא. פיאצה די ספניה ממוקמת למרגלות המדרגות, וכאן נמצאים הגברים השווים באמת. ליאם התמוגגה מנחת, לי כבר אסור להסתכל".

על המדרגות הספרדיות ישבו בעבר גדולי האמנים והסופרים האירופאים, ולדבריה של דנה עד היום מתקבצים במקום אנשי רוח. "הם מאמינים שיש שם מוזה וכדאי לכתוב שם", היא מסבירה.

דנה בפיאצה די ספניה על המדרגות הספרדיות
כאן נמצאים הגברים השווים ברומא. המדרגות הספרדיות בפיאצה די ספניה

ויה קונדוטי: מותגים וקפה בעמידה

לנטולי המוזה ממליצה דנה להגיע לצד השני של הפיאצה, לרחוב קונדוטי (Via dei Condotti). "זה הרחוב הכי יוקרתי לשופינג ואפשר למצוא שם את כל המותגים: גוצ'י, פראדה, דולצ'ה וגבנה ועוד. גם בית הקפה הכי וותיק ברומא, קפה גרקו, ממוקם על הרחוב. זה קפה מאוד עתיק שקיים משנת 1760, וכשנכנסים מרגישים שזה מקום שקיים מאות שנים. שווה להסתובב שם".

ליאם ודנה בבית קפה בפיאצה נאבונה
אפשר גם לשבת. הבנות בבית קפה איטלקי

מי שלא היה באיטליה לפני כן, יופתע לראות את האיטלקים עומדים ושותים את הקפה שלהם בעמידה. "אני ממליצה למי שמגיע לרומא להתנהג כרומאי, ולנסות ולשתות קפה בעמידה. יש בזה משהו ספונטאני ודינמי, זה לא כמו לשבת כשק תפוחי אדמה בבית קפה ולהצמיח שורשים לאדמה"._OBJ

מדריך רומא

>> מחפשים דילים לחו"ל?

מה הקטע של עתי עם סין?