24 שעות של קיימות

בפאתי הלסינקי נחנך החודש מלון חדש המציע חדרים מודולריים, שיכולים בלחיצת כפתור להפוך מחדר שינה לחלל עבודה - ולהיפך. ב-Valo Hotel & Works חיפשו דרך להציע פתרון נוח לאנשים העובדים מרחוק, ולאפשר להם להשתמש בחדר בכל שעות היממה ומצאו פתרון בדמות מיטות מרפי דיגיטליות, ספות שניתן להסתירן בקלות ואפשרויות תאורה וטמפרטורה מתקדמות וחסכוניות באנרגיה. בליבו של המבנה המרשים חלל מלא אור יום טבעי עם שולחנות עבודה, ומלבדם גם כמה חדרי ישיבות בגדלים שונים למי שמעוניין לקיים פגישות מחוץ לחדרו הפרטי. בנוסף פועלים במבנה מסעדה, בר, חדר כושר וזוג סאונות פיניות על הגג, כדי לכסות את צרכי האורחים גם בשעות הפנאי.

מיטת מרפי במלון (צילום:  Riikka Kantinkoski )
מיטת המרפי של מלון Valo | צילום: Riikka Kantinkoski
חדר המלון Valo בהלסינקי (צילום: Riikka Kantinkoski )
המיטה מתקפלת והחדר הופך לחלל מושלם לעבודה | צילום: Riikka Kantinkoski

״הקיימות שלנו מבוססת על הרעיון של שימוש כפול. במקום בית מלון ריק במהלך היום ומשרד ריק בלילות ובסופי שבוע, VALO משלבת את השניים לחלל אחד״, נכתב בעמוד המוקדש לקיימות באתר המלון.  ״בחדרי המלון שלנו אין פינות ישיבה שאינן מנוצלות, שולחנות עבודה חסרי תועלת וחדרי רחצה מסיביים שמבזבזים מקום, אנרגיה ומשאבים טבעיים. החלל שמשמש בעיקר בחדר מלון הוא המיטה, אז קיצצנו חללים שאינם מנוצלים והשקענו את האנרגיות שלנו ביצירת מיטה פנומנלית״. החשיבה על ההשפעה הסביבתית באה לידי ביטוי גם בחומרים ששימשו לבניית ועיצוב המלון, שרובם עשויים עץ מקומי משולב בפלסטיק ממוחזר.


הונג קונג: תוספת חדשה למחוז התרבות

מוזיאון M +, המוזיאון העולמי הראשון לתרבות חזותית באסיה, נפתח החודש בווסט-קאולון, מחוז התרבות של הונג קונג. המבנה שתוכנן על ידי משרד האדריכלים השוויצרי, הרצוג ודה מרון, ממוקם ב- Victoria Harbor Waterfront ומורכב משני כרכים, אחד ארוך ושטוח והשני גבוה ודק, היוצרים ביחד T הפוכה. בצדו האחד של הבניין מסך לד ענק המשמש לתצוגת יצירות מהמוזיאון, ובתוכו 33 גלריות וחללי תצוגה עם כ-1,500 יצירות אמנות, עיצוב ואדריכלות של אמנים מהיבשת ומעבר לה, כמו גם שיתופי פעולה בין-יבשתיים.

בין היצירות שכבר מוצגות תוכלו למצוא את ״Asian Field״ של הפסל הבריטי אנטוני גורמלי (Antony Gormley), עשרות אלפי צלמיות חרס שהורכבו בעבודה משותפת עם תושבי הכפר גואנדונג (Guandong), שכמו מביטות על המבקרים בגלריה המערבית של המוזיאון; ועבודות קליגרפיה של טונג יאנג-טז (Tong Yang-Tz) שהוזמנו במיוחד לכבוד הפתיחה ומוצגות על העמודים הגדולים המחזיקים את האולם המרכזי. ב-12 חודשי הפתיחה הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום, אבל מומלץ להזמין מקום מראש.

מוזיאון +M (צילום: באדיבות M+ Museum)
המסך הענק של מוזיאון +M שמציג אמנות אסייתית מרחבי היבשת | צילום: באדיבות M+ Museum
מוזיאון +M (צילום: באדיבות M+ Museum)
צילום: באדיבות M+ Museum


טורקיה: מוזיאון החורבות

באנטיוכיה שבדרום טורקיה נחנך מלון יוקרה אדיר ומרשים, הבנוי מעל אתר ארכיאולוגי חשוב. במהלך העבודות על The Museum Hotel Antakya, נחשפו ממצאים ארכיאולוגים הכוללים חפצים שהשתייכו ל-13 תרבויות שונות ויצירת פסיפס שהיא כנראה הגדולה מסוגה בעולם. בעוד היזם דחף להתקדם עם העבודות, מועצת ההגנה על הנכסים התרבותיים והלאומיים של טורקיה קבעה, כי נדרשת חפירה ארכיאולוגית מדעית ועצרה את הבניה ב-2009. כדי להמשיך עם העבודות מבלי לפגוע בתגליות, הגיש משרד האדריכלים Emre Arolat Architecture הצעה חדשה המשלבת במבנה מוזיאון ציבורי הכולל את הממצאים.

כתוצאה, הוצבה מסגרת המלון על 66 עמודים וחדריו נבנו בסדנה סמוכה לפני שהורכבו בעזרת עגורן לתוך מבנה הפלדה. הלובי של המלון והטרקלין ממוקמים מתחת לחדרים, כעשרה מטרים מעל האתר, ומעליו הותקנה חופה בגובה 25 מטרים. רצף של כבשים וגשרים מאפשרים למבקרים לחצות את האתר ולהתרשם מקרוב בעתיקות, מבלי לגעת בהן.

מלון מוזיאון אנטיוכיה (צילום: באדיבות The Museum Hotel Antakya)
הפסיפס העתיק שמעליו נבנה מלון מוזיאון אנטיוכיה בטורקיה | צילום: באדיבות The Museum Hotel Antakya
מלון מוזיאון אנטיוכיה (צילום: באדיבות The Museum Hotel Antakya)
צילום: באדיבות The Museum Hotel Antakya