את רוב חיי ביליתי בישראל מוכת השמש, ארץ שבה לטיפות גשם קוראים "חורף", לחמסינים "אביב" או "סתיו" ובקיץ תמיד חם ולח והולכים כל יום לים. רק אחרי השחרור מהצבא גיליתי שיש עולם אחר. בקנדה, שם למדתי, הקיץ עשוי להיות מאוד גשום, האביב הוא העונה לאהבה ובסתיו היערות נצבעים בלמעלה מחמישים גוונים של אדום. ויש גם חורף. קר, מושלג ונהדר. חורף שבו החברים נחלקים לאלו שגולשים בהרים ולאלו שמחליקים על הקרח ומשחקים בהוקי.

אני עליתי להרים - והתמכרתי. זה היה לפני למעלה מארבעים שנה ואני עדיין מכור. כשהיורה מכה והחברים מבכים את מות הקיץ, אני סופר את הימים עד לנסיעה הקרובה להרים. רוצים גם? אם אתם לא ותיקים בתחום, חכו רגע לפני שאתם רצים להזמין חופשה, כי הזול עלול לעלות לכם מאוד ביוקר. קודם כל אתם צריכים להבין מה מתאים לכם, לאן מתאים לכם, עם מי מתאים ובמה חשוב להצטייד.

לא רק גלישה: מה עוד מציעים באתרי הסקי

למעט אלו ששונאים קור, חופשת חורף עשויה להתאים לכולם. גם למשפחות שבהן האישה ספורטיבית והבעל עצל או להפך. ברוב אתרי הסקי תמצאו בריכות שחייה ומועדוני ספא מפנקים, וכשיש מזל והשמש זורחת ניתן, למרות הטמפרטורה הנמוכה, לרבוץ בשמש ולהשתזף. כדאי לזכור שהשמש ההררית והקרינה החוזרת מהשמש מחייבים שימוש בקרם הגנה. לאלו המעוניינים במשהו קצת יותר מרגש, אמנה את שאר הדברים אותם ניתן וכדאי לעשות בהרים – לפי סדר אדרנליני עולה.

אין תמונה
חורף זה לא רק סקי. אישגל
  

טיולים רגליים: תלוי בגובה האתר

רוב אתרי הסקי הפופולאריים ממוקמים באזורים יפים ביותר, אבל רק חלקם מתאימים לטיולים רגליים. כשמתכננים חופשת סקי, כדאי לבדוק בראש ובראשונה את גובה האתר. אתרים המתאימים יותר להליכה רגלית הם אלו הנמצאים בעמק (בגובה של 600 - 800 מ') ולא בראש הר. עם זאת, אם מי מחברי המשפחה גולש, זה חייב להיות עמק באיזור הררי, שממנו עולה מעלית לאתר סקי (גובה מעל 1300 מ' ויותר).  אתר מאיירהופן באוסטריה למשל הוא דוגמה למקום כזה. ניתן לבדוק באתרי האינטרנט של משרדי התיירות המקומיים את המקומות המתאימים לכם, או להתייעץ עם חברות שמארגנות חבילות. הציוד הדרוש להליכות רגליות הן נעלי הליכה טובות עם סולייה משוננת, על מנת שלא להחליק. כדאי להצטייד באפודה או חולצה טרמית ומעיל עליון לא עבה במיוחד.

מהירות: איטית סיכון: מינימלי ציוד: אין מאמץ גופני: מתון עד בינוני אדרנלין: נמוך

זוג בחופשת סקי (צילום: Frederic Berhet, באדיבות קלאב מד)
בדקו את גובה האתר לפני שאתם יוצאים לטיול רגלי בשלג | צילום: Frederic Berhet, באדיבות קלאב מד

טיולים על נעלי שלג: כולל טיפוס במדרונות

נעלי שלג הן מין סוליות גדולות ורחבות דמויי רקטת טניס, המתלבשות על נעלי ההליכה שלכם. נעליים כאלו ניתנות להשכרה בכל חנות של ציוד ספורט באתרי הסקי – ויש הרבה כאלו. היתרון בנעליים כאלו הוא שאפשר ללכת על שטחים המכוסים בשלג עמוק וגם לטפס במדרונות. 

מהירות: איטית סיכון: מינימלי ציוד: זול לימוד: קצר וקל מאמץ גופני: בינוני אדרנלין: נמוך. מומלץ מאוד להצטרף לקבוצה מודרכת.

סקי נורדי: באזור שטוח

סקי המתבצע באזורים שטוחים או מדרונות מתונים (נקרא גם סקי מישורי או קרוס קאנטרי סקי). יש לשכור עבורו ציוד ייחודי והוא כרוך במאמץ אירובי גבוה. הציוד, הכולל נעליים מיוחדות ומגלשים צרים, קל בהרבה מהציוד של סקי במדרון. המהירויות אליהן מגיעים נמוכות יותר. חובה לקבל הדרכה לפני הפעילות ובעת הימים הראשונים. סקי מישורי מתאים רק לבעלי כושר גופני גבוה. מומלצים אתרים אתרים בהם קיים אגם קפוא, כגון סן מוריץ בשוויץ, או שטחים מישוריים או בעלי מדרונות מתונים מאוד. היות וזו פעילות אירובית אינטנסיבית, יש ללבוש ביגוד יחסית קל.

מהירות: בינונית סיכון: קל ציוד: קל (ניתן להשכרה בכל האתרים) לימוד: חובה מאמץ גופני: גבוה מאוד אדרנלין: בינוני.

סקי אלפיני: חובה להתאמן

עם כל הכבוד לענפים שהזכרתי מקודם, סקי וסנובורד הם הסיבה העיקרית לביקןר של רוב שוחרי הספורט באתרי הסקי. סקי הוא ספורט מהיר, המזריק כמויות נדיבות של אדרנלין לדם ומאפשר לעבור מרחקים רבים בנופים מדהימים. זהו ספורט ממכר ברמות. זהו לא ספורט "טבעי", כמו ריצה למשל. חובה ללמוד טכניקה וזה לא דבר של מה בכך. ולמרות שביום הראשון זה לא יראה לכם כך, החדשות הטובות הן שאחרי שבוע כמעט כל אחד יכול לגלוש במדרונות אמיתיים ולטעום ממנת האדרנלין המובטחת. ככל שתשתפר הטכניקה שלכם – תגלשו טוב ומהר יותר, תשקיעו פחות מאמץ ותיהנו יותר. כדאי להשקיע בחדר כושר כמה חודשים לפני החופשה, באימונים אירוביים ובחיזוק שרירי הרגליים (בעיקר זה המכונה "ארבע ראשי"), משום שאלו יעבדו קשה במהלך החופשה.

חשוב ביותר למתחילים לבחור א. באתר גבוה, שבו השלג לרוב טוב יותר. ב. באתר שבו מעלית הסקי נמצאת ביציאה מהמלון (ski in – ski out) ונקודת היציאה של בית הספר גם היא נמצאת בסמוך. לאלו הבאים עם ילדים, חשוב שיהיו שם גם כיתות לילדים. ניתן לבדוק את זה באינטרנט וכדאי לבדוק עם מארגני החבילות. אתר מצוין עם התנאים שהזכרתי הוא ואל טורנס למשל, וכל האיזור הנקרא שלושת העמקים – Les Trios Valees. עם זאת, מדובר באזורים יקרים יחסית. אלו הרוצים להתנסות בחופשה זולה יותר, יכולים למצוא חופשות סוף שבוע ארוך באזורים זולים ומתאימים למתחילים ברומניה, בולגריה או צ'כיה. במקומות כאלו כדאי לבדוק מראש עם מארגן החבילה אם מובטח שתהיה שם כיתת מתחילים (אצל חלקם כיתה כזו כלולה במחיר).

מהירות: גבוהה סיכון: בהחלט ציוד: נעליים מיוחדות, מגלשים, מוטות ורצוי קסדה (ניתן לשכור באתרים) לימוד: חובה, וזכרו – לעולם אל תנסו לקפוץ כיתה ותמיד תגידו מה הרמה האמיתית שלכם. עיגול פינות יכול לעלות לכם בנזק רציני מאמץ: גבוה (אם כי לא ברמה של סקי נורדי) אדרנלין: בכמויות.

סנובורד: לגלוש קדימה אחורה או לרוחב

הסנובורד הוא מעין קרש רחב (דומה לסקייטבורד אך ללא גלגלים), אליו מוצמדות מגפי הגולש. בסנובורד יש יותר דרגות חופש בכיווני הגלישה - ניתן לגלוש קדימה אחורה או לרוחב, המגפיים קלות ומציקות פחות, ולבוגרי סקייטבורד הלימוד קל יחסית. עם זאת, אסור לעלות לבד על מדרונות מבלי לעבור הדרכה. הסנובורד מומלץ בעיקר לצעירים שאין להם בעיות לשבת על הישבן ולקום. האתרים הטובים לסקי, מתאימים גם לסנובורד. גולשים מתקדמים יבדקו אם יש במקום גם פארק מיוחד לפעלולים.

מהירות: גבוהה סיכון: קיים ציוד: מגפי גולש קלות, בורד וקסדה - ניתן לשכור בכל האתרים מאמץ: גבוה אדרנלין: בכמויות

ילדים עם סנובורד (צילום: Bruno Van Loock, באדיבות קלאב מד)
ניתן לגלוש קדימה אחורה או לרוחב. סנובורד | צילום: Bruno Van Loock, באדיבות קלאב מד

הכנות מוקדמות

ספורט החורף נערך בגבהים אליהם אנחנו לא מורגלים, ובמאמצים גופניים לא קלים. לכן כדאי להגיע בכושר גופני טוב ככל האפשר. התעמלות מומלצת: אירובית (מכל סוג), חיזוק והגדלת סיבולת, שרירים ובעיקר ירך קדמית (ארבע ראשי) ושרירי השוק. אפשר גם בלי, אבל תיהנו יותר אם תהיו בכושר.

ביגוד וציוד

למתחילים לא כדאי לרכוש ציוד גלישה - נקודה. כל עוד לא התמכרתם, חבל לרכוש ציוד כבד שיעמוד כאבן שאין לה הופכין אם לא תשובו לגלוש. כדאי לשכור את הציוד בהרים, קרוב ככל היותר למקום שבו אתם עומדים לגלוש. כך, אם גיליתם שהנעל לוחצת, או המגלשים ארוכים מדי – יהיה לכם נוח להחליף. עלות הציוד תהיה מעל 100 יורו לשבוע – וזה משתלם. כדאי לסמוך על המוכרים בחנויות בנוגע לציוד אותו אתם שוכרים, אבל, זכרו שנעל לוחצת יתר על המידה תהרוס לכם יום גלישה, אז הפעילו גם שיקול דעת. ועוד דבר, אם בחנות שואלים את המשקל ואת רמת הסקי שלכם – אמרו את האמת! המגפיים מתחברות למגלש באמצעות תפש שאמור להיפתח בנפילה.

ביגוד לעומת זאת, זה סיפור אחר לגמרי. מאוד מאוד לא מומלץ לצאת לגלישה עם דובון צהלי ומכנסי ג'ינס. בגדים טובים מהווים את ההבדל בין סבל לכיף. לא ניתן לשכור באתרים ביגוד וזה עסק לא זול בכלל. החדשות הטובות הן שבחנות סקי פאס ביד אליהו, ניתן לרכוש ביגוד לא יקר ואפילו לשכור ביגוד. הביגוד כולל מכנסים ומעיל סקי (ההעדפה שלי) או אוברול, כפפות מיוחדות, משקפי שמש כהות (או משקפי רוח יעודיות). שימו לב שיש הבדל אופנתי בין בגדי סקי לבגדי סנובורד, והבדל מהותי יותר בכפפות. חוץ מזה כדאי לרכוש כובע חם או כובע גרב, ולפחות זוג אחד של בגדים טרמיים.

אין תמונה
אם רוצים להוזיל עלויות ניתן לשכור ביגוד סקי

חבילות

ניתן לארגן חופשת סקי לבד. יש למצוא ולהחליט באיזה אתר מדובר, לחפש ברשת מלון (או דירה שתהיה זולה יותר), טיסת צ'ארטר זולה וכולי. זה יכול להיות זול יותר מכל חבילה שנמכרת לכם וגם כיף. חשוב גם לזכור שמחיר חופשה כזו היא ביחס ישר לקרבה למעלית הסקי – אולם כך גם מדד הכיף. עם זאת, מתחילים מעדיפים הרבה פעמים לרכוש חבילת סקי שתוריד מהם כאבי ראש ארגוניים. איפה שוכרים ציוד? איפה רוכשים כרטיס למעלית (וכמה זה עולה)? איך מגיעים אליה? איפה בית הספר לסקי? זה לא פשוט למי שעושה את צעדיו הראשונים. לצעירים כדאי להסתכל באתר "סקי דיל", המציע חבילות במחירים מעניינים ביותר (תלוי במקום ובתאריך). החבילות שלהם כוללות בדרך כלל טיסה והעברה לאתרים, מדריכים מקומיים לסיוע בהתמצאות, מלון מקומי סביר ביותר הכולל ארוחות בוקר וערב, כרטיס גלישה לאתר והנחה על שכירת ציוד סקי. הקהל הוא לרוב, אבל לא תמיד, צעיר. יש אתרים בהם סקי דיל מציעים גם שיעורי סקי הכלולים במחיר. חשוב למתחילים לבדוק.

משפחות יעדיפו את האופציה היקרה יותר של קלאב מד, ששם הכול כלול (כולל משקאות חריפים, כיתות הדרכת סקי, שלוש ארוחות, בידור מתמשך ומועדון ייעודי שידאג לילדים לבידור ולכיתות סקי). גם סוכנויות נסיעה גדולות כגון איסתא, או אופיר טורס מציעות חבילות סקי, וכמובן יש עוד - הצירוף "חבילת סקי" בגוגל יפרוש בפניכם את כולם. תיהנו!  

רכבל סוסים חופשת סקי (צילום: Bruno Van Loock, באדיבות קלאב מד)
אם אתם לא מנוסים מוטב שתרכשו חבילת סקי | צילום: Bruno Van Loock, באדיבות קלאב מד