זורב (צילום: האתר הרשמי)
מעניין מה כיף בזה. דהירה בבועת הפלסטיק בניו זילנד | צילום: האתר הרשמי

מי שהרעיון שלו לכיף כולל תחושה של סכנת חיים, חוסר שליטה ופעילות אקטיבית של רפלקס ההקאה, מוזמן לצאת לטיול חובק עולם בו המטרה תהיה אחת: לפחד, והרבה. כמו כל סטייה אנושית, גם הרצון לחוות אימה הוא כמובן לגיטימי - ועל כן אנו מביאים לפניכם רשימה של אטרקציות מפחידות באמת, כאלה שיאתגרו גם את האומץ של האמיצים ביניכם.

הליכה על הקצה בטורונטו, קנדה

תמיד חלמתם להתהלך חסרי דאגות על גג העולם? המכורים לאדרנלין עם חיבה לגבהים בוודאי ימצאו מקום חם בלב לאתגר שיציע החל מאוגוסט 2011 המגדל הלאומי הקנדי (Canda's National Tower) בטורונטו: בשביל 175 דולר יוכלו מכורים לריגושים לחוות את ההנאה המפוקפקת שבהתהלכות נינוחה בת שעה וחצי בראש הבניין בן 116 הקומות.
הסתובבו סביב בעודכם מהלכים על משטח ברוחב של מטר וחצי, נשמו עמוק, פרשו ידיים לצדדים ונסו לא לדאוג מהעובדה שרק רתמת ביטחון לא בטוחה למראה מחזיקה אתכם יציבים במקום.

הליכה על הקצה בטורונטו, קנדה (צילום: האתר הרשמי)
אם כבר עליתם, כדאי כן להסתכל למטה. הליכה על המגדל הלאומי הקנדי | צילום: האתר הרשמי

לפדל ולא ליפול, יפן

אפקט הפחד ברכבת ההרים הזו לא נוצר רק בשל השילוב של המרכיבים הקלאסיים – גובה, מהירות, לופים ואחד אלוהינו – אלא גם בגלל שכל העניין נראה בעיקר כאילו הוא עומד להתפרק. זה, יחד עם העובדה שבלעדיכם זה עלול באמת לקרות, הופך את המתקן לאטרקציה מאיימת במיוחד: לרכבת ההרים המסורתית נוסף כאן פריט הקרוי בפי רבים אופניים. מדובר בחוויה אינטראקטיבית, בה נדרש העולה על ה"רכבת" לפדל, לצד חבר לצרה, על מנת להזיז את המתקן הרעוע לאנשהו, ואולי גם ליהנות בדרך. כל העניין מגיע קומפלט עם סל ורוד בחזית האופניים, לעידוד תחושת הנונשלאנט.

אין תמונה
אל תתעייפי לי עכשיו, יפית. פידול שמיימי ביפן

ה"סקייסיקל", שילוב בין "אופניים" ו"שמיים", נמצא ב"וואשוזן היילנד פארק" באוקאיימה. זה אולי העתיד של פארק השעשועים הידידותי לסביבה, אבל מי ידע שהעתיד ייראה כל-כך... ישן? עם כל הכבוד למהפכה הירוקה, אנשים צריכים קצת טכנולוגיה – חגורה אמינה, למשל – שתהפוך את כל העניין לפחות מפחיד.

טיסה בין הסלעים, ניו זילנד
סירת סילון אקסטרימית, ניו זילנד (צילום: האתר הרשמי)
בלי סיפון ומעקה. סירת הסילון הניו זילנדית | צילום: האתר הרשמי

מפתיע שדווקא ניו זילנד, הידועה בעיקר בשקט שלה (ובעזים), תזכה לנציגות ברשימה המכובדת הזאת. אבל מסתבר שהניו-זילנדים לא פראיירים, שכן נדמה שהם סוף סוף החליטו להשתמש במשאבי הטבע שלהם למטרה הנעלה של הפחדת אנשים.

היכונו לג'וי רייד רציני בסירת סילון שפשוט ניתזת לה במהירות משוגעת לאורך נהר, בבסיסו של קניון עצום. האמיצים שייכנסו לשוטובר ג'ט (shotover jet) ישמחו בוודאי לשמוע שיש בערוץ שפע של סלעים, ושהם הולכים כמעט-להיכנס בהם לא מעט פעמים. החזיקו חזק כשהסירה תסתובב ב-360 מעלות, והכירו מחדש את ארוחת הבוקר שלכם. בחברה שמתפעלת את התענוג הזה מדווחים שמאז 1970 זכו 2 מיליון נוסעים ליהנות מהחוויה המטלטלת, תרתי משמע. כמה זה יעלה לכם? 69-119 דולר.

גלגול במורד הגבעה, ניו זילנד
זורב (צילום: האתר הרשמי)
תופס קצת מהירות במדרון. זורב | צילום: האתר הרשמי

"דהירת גלובוס זורבית" (ZORB globe riding), כפי שהמשוגעים שמפעילים את הדבר הזה אוהבים לקרוא לו, היא החוויה של התגלגלות במורד גבעה תלולה בתוך גלובוס מתנפח גדול. כן, כן, אתם יכולים לשלם 30-81 דולר, להיכנס לתוך כדור ענק ולבחור אם להתגלגל בתוכו יבשים או רטובים (בהתאם לכרטיס שתבחרו). גם מסלול הגבעה ממנה יפילו אתכם נתון לבחירתכם: ישר, בזיגזג או בבת אחת.

הליכה על השמיים בגרנד קניון, אריזונה
הליכה בשמיים גראנד קניון (צילום: האתר הרשמי)
לכו על זה, מוטב שלא תקפצו. הגראנד קניון | צילום: האתר הרשמי

הגרנד קניון הוא אתר תיירותי בפני עצמו, אבל למי שמחפש את ה-sightseeing שלו מהול בקצת בהלה קיומית, מציע ה"גראנד קניון סקאיוולק" (Grand Canyon Skywalk) - או, בתרגום חופשי, "הליכת השמיים של הגראנד קניון" - חוויה מרגשת של צעידה על רצפת זכוכית דרכה רואים את תחתית הקניון, שעומקו 1,600-1,900 מטרים. אז אם אתם במקרה באריזונה או בלאס וגאס, מחפשים אטרקציה יומית נעימה ויש לכם אומץ מיותר ו-30 דולר לשרוף, לכו על זה.

רכבת הרים אקסטרימית, ניו ג'רזי
רכבת המהירה והגבוהה בעולם - מתקנים מטורפים (צילום: האתר הרשמי)
לא תספיקו להרגיש וזה ייגמר. רכבת ההרים "קינגדה קה" בניו ג'רזי | צילום: האתר הרשמי

_OBJ

ומה עם קצת קלאסיקה? בפארק השעשועים "Six Flags" בג'קסון, ניו ג'רזי, יש לא מעט רכבות הרים, אבל אחת, איך להגיד את זה, עומדת מעל כולם. רכבת ההרים "קינגדה קה" היא הגבוהה בעולם, ועד לפני חצי שנה הייתה גם המהירה ביותר: מערכת שיגור הידראולית מתיזה את הנוסעים במהירות של 206 קמ"ש. בסוף מסלול השיגור מטפסת הרכבת במעלה שגובהו 139 מטר, שזה כמו 45 קומות, ומטילה את עצמה מטה לאורך כל הגובה הזה בחזרה. שתי הפניות, אגב, נעשות ב-90 מעלות.

יותר מהר, יותר גבוה: מתקני השעשועים הכי מטורפים בעולם