שנת 2019 עוד רגע נסגרת ובאתר טרווליסט בדקו לאן טסנו בשנה האחרונה, איזה יעד שכיכב ב-2018 ירד מגדולתו ולאיזו עיר הכי הרבה ישראלים רכשו חבילת נופש. אלה התוצאות:

לאן הישראלים טסו ב-2019?

הקאמבק: איסטנבול

איסטנבול  היא העיר שעשתה את הקאמבק הגדול בשנת 2019, והייתה המבוקשת ביותר בקרב הישראלים. על פי נתוני אתר טרווליסט נרשמה עלייה של 11 אחוזים בהזמנות, עליה של חמישה מקומות משנה שעברה למקום הראשון וסה"כ 20 אחוזים מכלל ההזמנות ליעדים פופולריים בשנת 2019. כזכור, במהלך שנת 2016 ובתחילת שנת 2017 התרחשו באיסטנבול שורה של פיגועים שגרמו לירידה בביקושים בתיירות הנכנסת. בשנת 2019 חזרו הישראלים לאיסטנבול שנחשבת לאחת הערים היפות והמרתקות בטורקיה, עם ערב רב של תרבויות מחד  וכפרים אותנטיים ושווקים צבעוניים מאידך.

איסטנבול
טורקיה חזרה ובגדול, הרבה בזכות טיסות הקונקשן. איסטנבול | צילום: Club4traveler | shutterstock

המתחזקות: מוסקבה וקייב

לאחר  שהפתיעו בשנת 2018 וטיפסו במערך המיקומים של היעדים המבוקשים, שומרות מוסקבה וקייב על מיקומן הגבוה ואף קופצות מיקום אחד למעלה למקום הרביעי והחמישי. מוסקבה וקייב, טרם מקרה נעמה יששכר, עומדות על סך של כ-20 אחוזים מכלל ההזמנות ליעדים פופולריים בשנת 2019, גידול של 5 אחוזים משנה שעברה. הישראלים גילו את רוסיה מחדש  ב2018-2019 והיא זכתה לביקושים גבוהים בשנתיים האחרונות, מעניין יהיה לראות האם יתקבל שינוי מגמה ב-2020 לאור התקררות היחסים הדיפלומטיים בין ישראל ורוסיה.  זאת למרות מגוון אפשרויות הקונקשין שמאפשרת חברת התעופה אירופלוט במוסקבה לישראלים, מה שמאפשר לטוס ליעדים רחוקים במחירים הרבה יותר אטרקטיביים.

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako

הירידה הגדולה: פראג

את הירידה הגדולה והמפתיעה ב2019 חווה פראג בעוד שב-2018 עמדה על יחס של 15 אחוזים מכלל ההזמנות ליעדים פופולריים בשנת 2019 והשנה נרשמו לה 8 אחוזים בלבד. למרות שהישראלים התאהבו בה בשנים האחרונות, מסתמנת תחושת שובע מהעיר והאוכל הצ'כי ולכן היא מדרדרת מהמקום הראשון אשתקד למקום השביעי. כמו כן,, ישנה ירידה חדה בביקושים לברצלונה, שמדרדרת מהמקום השני ברשימה למקום השישי, גם היא עם סך של 8 אחוזים בלבד מכלל ההזמנות ליעדים פופולריים בשנת 2019. ייתכן והסיבה לירידה בביקושים נוצרה עקב המצב המדיני, ריבוי ההפגנות שמתקיימות בעיר, חסימת שדה התעופה וכיוב'.

פראג, צ'כיה
הישראלים מיצו. פראג | צילום: שאטרסטוק

מה עוד?

בוקרשט וכרתים שומרות על מעמדן בראש הרשימה ואף עולות כל אחת מהן שלב אחד למעלה, בוקרשט ממקום שלישי למקום שני וכרתים מרביעי לשלישי.

בקרב הערים המבוקשות לרנקה, קפריסין, נכנסה השנה לעשירייה. העיר הפכה ליעד מאוד פופולרי בשנים האחרונות בעקבות כניסתן של חברות LOW COST וירידה משמעותית במחירי הטיסות. גם רודוס מבצעת כניסה חדשה לרשימות היעדים המבוקשים ביותר לטיסות בשנת 2019. נכון להיום, רודוס הוא אחד היעדים המבוקשים ביותר לחבילות הנופש, אך שינויים בהרגלי הצריכה שלנו, להזמין בנפרד טיסה ומלון, הפכו אותו להיות יעד אטרקטיבי גם בטיסות.

לאן הישראלים הזמינו חבילות נופש ב-2019?

במקום הראשון: אנטליה

טורקיה מבצעת קאמבק מפואר גם ברשימת עשרת היעדים המבוקשים ביותר בקרב ישראלים בקטגוריית חבילות הנופש וחוזרת לראש עם אנטליה, שזוכה לעליה של 10 אחוזים לעומת השנה שעברה. במקום השני ניצבת השנה רודוס, עם 18 אחוזים מסך ההזמנות ליעדים פופולריים בשנת  2019 ולאחריה כרתים עם 16 אחוזים סה"כ. 

כניסה חדשה: קורפו ולרנקה 

הכניסות החדשות בקטגוריית הנופשונים הן קורפו, אי הנופש היווני שהישראלים גילו בשנתיים האחרונות, ולצידו לרנקה, קספריסין. קורפו ולרנקה, הם גם שני היעדים החדשים יחסית אליהם נהרו הישראלים ב–2019. בזכות מחירים זולים , טיסות קצרות ושפע של אוכל טעים, אטרקציות, חופים מרהיבים לבטן גב מבורך וספורט ימי מצוין. יחד הן מחזיקות ב-10 אחוזים מכלל ההזמנות ליעדים פופולריים בשנת 2019. שתיהן דחקו אל מחוץ לרשימה את פראג שתפסה את המקום השביעי אשתקד ו-ורנה, בולגריה, שזכתה לאהדה יחסית בשנה שעברה.

פארק מים
הישראלים גילו את קורפו שביוון | צילום: יחסי ציבור

מה עוד?

המחטף למקום הראשון שביצעה אנטליה הזיזה מיקום אחד מטה בלבד את האיים היוונים רודוס וכריתים והאי קוס שעדיין שומרים על נוכחות מכובדת ותופסים נתח מכובד של  כ42 אחוזים. באטומי ובורגס, גם הן זזות מיקום אחד מטה. בודפשט לעומתן מתחזקת במיקום ותופסת את המקום השביעי במקומה של פראג ואילו בוקרשט, בירת רומניה, נמצאת כעת במיקום העשירי .  

מה יקרה ב-2020?

בשנת 2020 צפויה התחזקות של יעדים רחוקים כמו לוס אנג'לס, מיאמי וטוקיו, אך עדיין בראש רשימת היעדים הרחוקים המבוקשים יככבו בנקוק וניו יורק בהתאמה. ביעדים הקרובים בוקרשט, אתונה, לונדון ובודפשט שומרות על המעמד וניכרת התחזקות של יעדים נוספים באזור כמו סלוניקי ביוון, קישינב שבמולדובה, סנט פטרסבורג, וורשה.

"גם בשנת 2019 ראינו שההיצע הרחב והמחירים הנמוכים אפשרו לנוסע הישראלי לנפוש יותר", אומרת תמר גרזון, מנכ"לית טרווליסט - אתר להשוואת מחירים בתיירות. "ניכר שבשנת 2019 הישראלים חזרו לחופיה של אנטליה ולאיסטנבול, וגם רוסיה נהנתה השנה מביקושים גבוהים של התייר הישראלי. מעניין יהיה לראות איך יבוא לידי ביטוי היקף התיירות הישראלית לרוסיה וטורקיה בשנת 2020 לאור היחסים הדיפלומטיים שעברו שוב תהפוכות בשנה האחרונה. לקראת 2020 אנחנו רואים שהתייר הישראלי הולך למקומות בהם הוא רצוי ומגלים גידול ניכר בביקושים ליעדים בצפון אמריקה וכנראה שההכנות לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020 עושה את שלה שכן אנו רואים  גידול ניכר גם בהזמנות ליעד הזה".