נשיא ארצות הברית ברק אובמה עדיין לא התרגל למשרד הסגלגל, והעיתונאים כבר מתכננים עבורו את החופשה הראשונה, אולי כעקיצה לנופש האולטימטיבי – הנשיא לשעבר בוש.

בסוכנות הידיעות רויטרס סקרו את עשרת מקומות החופשה המועדפים על נשיאי ארצות הברית לדורותיהם: חלקם עדיין קיימים ופעילים כאתרי תיירות, בחלקם עדיין מתגוררים נשיאים לשעבר וחלקם הפכו עם השנים לזיכרון קלוש שזה הזמן לרענן.

אובמה ומשפחתו אחרי ביקור ראשון בקמפ דיוויד (צילום: Pool, GettyImages IL)
אובמה ומשפחתו בקמפ דיוויד | צילום: Pool, GettyImages IL

קמפ דיוויד המיתולוגי

בראש הרשימה ניצב קמפ דייויד, בו נחתם הסכם השלום של ישראל עם מצרים, ובו התקוטטו ברק וערפאת מי יותר ג'נטלמן, לעיני הנשיא קלינטון הנבוך. מדובר באתר נופש המשלב בידוד כמעט מוחלט מהעולם החיצון עם כל הפינוקים הנדרשים.

האתר הנמצא בלב Catoctin Mountain Park שבמדינת מרילנד, הוקם בשנות ה-30 דווקא כמחנה לילדים שסבלו ממוגבלויות פיזיות. הקים אותו הנשיא דאז, פרנקלין ד. רוזוולט, שהיה בעצמו פגוע שיתוק ילדים. מאז ממשיך קמפ דייויד לשמור על מעמדו כמקום המפלט האידיאלי לנשיאים בחופשה.

החווה של קנדי

במקום השני נמצא Kennedy Compound שבמדינת מסצ'וסטס, אותו רכש ג'וזף קנדי האב בשנת 1926, אז עמד שם קוטג' בודד אחד. שנתיים מאוחר יותר החליט לשפץ ולהגדיל את המבנה, ולהפוך אותו למעון הקיץ הרשמי של משפחתו. בניו, ג'ון ורוברט, המשיכו את המסורת, ובנוסך רכשו מבנים סמוכים לקוטג' המקורי. כך הפך המתחם כולו לבית נופש ענק ומפואר, שלמרות שהוא עדיין בבעלותה הפרטית של משפחת קנדי , הוא מארח באופן תדיר נשיאים בחופשה ושועי עולם.

"הבית הלבן הקטן"

במקום השלישי נמצא "הבית הלבן הקטן". לא מדובר בהעתק של הבית הלבן שבנתה משפחת נמרודי בסביון, אלא במבנה שהקים הנשיא טרומן בשנת 1946 בקי ווסט, פלורידה – אחד מאתרי הנופש הפופולריים בארה"ב. טרומן לא רק נפש בבית לעיתים קרובות, אלא גם הקים בו לשכה ממנה ניהל את ענייני המדינה. כיום המבנה משמש את ממשלת ארצות הברית בעיקר לקיום אירועים חברתיים ומדי פעם גם לחופשות פרטיות, אך עיצובו החיצוני נותר כמעט ללא שינוי.

קן האוהבים של ג'פרסון

שורשיו של האתר המדורג רביעי נעוצים הרבה יותר אחורה בזמן. מדובר באחוזת מונטיצ'לו בעיר שרלוטסוויל, וירג'יניה, מעונו הרשמי של נשיא ארצות הברית השלישי, וממייסדי האומה האמריקנית, תומס ג'פרסון. ג'פרסון החל בבניית האחוזה בשנת 1769 ובנייתה נמשכה בפועל עד 1809, היות וג'פרסון המשיך לשפץ ולשפר באובססיביות את תוכניות הבנייה. באופן רשמי פחות, מונטיצ'לו זכורה גם כקן האהבים בו חלק ג'פרסון זוגיות רבת שנים עם פילגשו השחורה סאלי המינגס.

אחוזת מונטיצ'לו בווירג'יניה (צילום: רויטרס)
אחוזת מונטיצ'לו, מעונו של תומס ג'פרסון | צילום: רויטרס

האהבה הראשונה של רייגן

במקום החמישי נמצא Rancho del Cielo בסנטה ברברה, קליפורניה. החווה אותה ראה לראשונה בשנת 1974 כוכב הקולנוע לשעבר ונשיא ארצות הברית לעתיד רונלד רייגן, והתאהב בה ממבט ראשון.
רייגן ואשתו ננסי רכשו את החווה, המשתרעת על שטח של כ-1,000 דונם, תמורת 527 אלף דולר. במהלך כהונתו בבית הלבן, זה המקום היחיד בו יצא רייגן לנפוש. המקום הפך למעונו הרשמי כאשר סיים את כהונתו כנשיא, ובו חי בשנותיו האחרונות.
כיום נמצאת החווה בבעלות קרן Young America's Foundation, המקיימת במקום סיורים מודרכים ומשתמשת בהכנסות למימון מחקרים רפואיים על מחלות ניווניות.

הנופים הירוקים של בוש

כנראה שג'ורג' בוש הבן יבלה רבות בשנים הקרובות באתר המדורג במקום השישי. אומנם מעונו הרשמי של שבט בוש הוא בטקסס, אך כבר בשנת 1903 רכשה המשפחה את בית ההארחה Walker's Point במדינת מיין. מדובר בבית צבוע לבן, ששופץ כמה וכמה פעמים בשנים האחרונות. בני משפחת בוש נוהגים ליהנות מהנופים הפסטורליים בזמנם הפנוי, כגיוון מרענן לצחיחות של טקסס.

ג'ורג' בוש (צילום: רויטרס)
אוהב לנוח. בוש | צילום: רויטרס

אחוזתו של וושינגטון

במקום השביעי מדורגת אחוזת Mount Vernon שבווירג'יניה, מעונו הרשמי של נשיא ארצות הברית הראשון, ג'ורג' וושינגטון. בני הזוג חיו בבית 40 שנה, במהלכן שיפצו והרחיבו את המבנה בן ששת החדרים במקור, עד ל-21 חדרים כיום. גם בימינו המבנה משומר היטב, ומשמש אתר תיירות היסטורי הכולל גם חצרות וגנים בשטח כולל של כ-12,000 דונם.

ג'ונסון & ג'ונסון

גם האתר המדורג במקום השמיני, LBJ ranch בעיר סטונוול הסמוכה לאוסטין, טקסס, משמש בעיקר כאטרקציה תיירותית. במקור שימש המבנה מעון לנשיא ארצות הברית ה-36, לינדון ג'ונסון.

הבית של אובמה

במקום התשיעי מדורג ביתו של הנשיא הטרי ברק אובמה, בשכונת קנווד בשיקגו במדינת אילינוי. שוויו של הבית מוערך ב 1.6 מיליון דולר, ובני הזוג הנשיאותי ימשיכו להחזיק בו. אובמה כבר ציין שבבוא העת לחופשה, הוא יעדיף את שיקגו על התבודדות בקמפ דייויד. זהו גם הבית בו יעביר את שנות הפנסיה אחרי שיסיים את תפקידו בבית הלבן.

אגם מישיגן בשיקאגו (צילום: Jeremy Edwards, Istock)
שיקגו. אובמה מעדיף | צילום: Jeremy Edwards, Istock

"הצימר" של רוזוולט

סוגר את הרשימה Pine Knot, מעונם הרשמי של בני הזוג רוזוולט בווירג'יניה. אדית רוזוולט בחרה אישית את בית העץ הדו קומתי הזה, הבנוי על שטח של 20 דונם. הוא שימש את בני הזוג כמעון לעיתות חופשה שנים מאוחר יותר, במהלך כהונתו של רוזוולט כנשיא, למרות שלא נחשב אחוזת פאר. רק בשנים האחרונות, אחרי תקופה ממושכת של הזנחה, שופץ המבנה במטרה להפוך גם אותו לאתר תיירות.