אנשי גוגל בגרנד קניון (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
לא רחק רחובות אורבניים. צלמי גוגל מתעדים את הגרנד קניון באריזונה | צילום: מתוך dailymail.co.uk
שירות צילומי הרחובות של גוגל, Google Street View חוצה לראשונה את הקווים: תרמילאים מצוידים במצלמות מטעם החברה החלו לתעד את הגרנד קניון שבאריזונה, ארה"ב– כך מדווח ה"דיילי מייל". השירות של ענקית החיפוש, שהגיע גם לישראל בשנה שעברה, הציע עד היום לגולשים לסייר ברחובותיהן של ערים רבות בעולם, ממש כאילו הם עצמם משוטטים ברחוב. זאת, באמצעות העלאת מאגר תמונות פנורמיות עצום, שמאפשר למשתמש "להביט לכל כיוון" שיחפוץ.

עכשיו סוטה השירות של גוגל מהרחובות האורבניים, ובאמצעות מצלמות המותקנות על תרמילי גב מרחיב את ההצצה לתוך הגרנד קניון. סיור בקניון הגדול של נהר הקולורדו, אחד הקניונים הגדולים בעולם ואחד מאתרי הטבע הנודעים בעולם, הצריך בעבר שימוש במפה, בנעלי הליכה מעולות ובלא מעט כוח סיבולת. אבל לחמישה מיליון התיירים המבקרים בגרנד קניון בשנה יצטרפו בקרוב מיליוני גולשים, שיוכלו להישאר בפיג'מה שלהם לאורך הסיור כולו.

אחרי שפיתחו את האפשרות לשוטט מתחת למים, מצלמותיה של גוגל, שזו הפעם הראשונה שהן מותקנות על גביהם של הולכי רגל יאפשרו גם לעצלנים ביותר שבינינו להפוך למטיילים נלהבים, שבלחיצת כפתור ימצאו את עצמם בלב אתרי טבע מרתקים ומרוחקים. אבל גם לכך, אומרים המבקרים, יש מחיר.

הגרנד קניון (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
את היופי הזה תוכלו לראות מקרוב - גם בפיג'מה. הגרנד קניון | צילום: מתוך dailymail.co.uk

פניהם של מטפסי ההרים המצולמים יטושטשו

גוגל השיקה את שירות תיעוד הרחובות שלה ב-2007. מאז הוא התרחב מחמש ערים אמריקאיות ליותר מ-3,000 אתרים ב-43 מדינות. צוותים של גוגל, כמו גם מתנדבים, תיעדו לאורך השנים למעלה מ-8 מיליון קילומטרים. השימוש בתרמילאים הולכי רגל לצורך הצילומים מהווה את ההתפתחות האחרונה בטכנולוגיית המיפוי שמנהיגה החברה, הזמינה לגולשי האינטרנט ברחבי העולם.

כמו ברחובות הערים, גם פניהם של מטפסי הרים המטיילים בגרנד קניון בזמן איסוף המידע יטושטשו, בניסיון לשמור על פרטיותם. אבל גוגל ספגה ביקורת קשה על השירות, המתיימר לתעד עוד ועוד פינות על פני כדור הארץ– ביקורת שמבקשת להזכיר לנו שלמרות ההצהרות הגדולות, מדובר בעינו הפקוחה של עוד אח גדול. זעמם של המבקרים התגבר כשהתברר שגוגל אספה ואחסנה מידע ששודר באמצעות רשתות אלחוטיות לא מאובטחות בזמן שצילמה תמונות בעבור Google Street View. גם ההתפתחות האבולוציונית הזו של שירות צילומי הרחובות של גוגל, שממשיכה הרבה מעבר לנוף האורבני, משמעותה שהמקומות אליהם אפשר לברוח הרחק מעיניה של ענקית החיפוש הולכים ומצטמצמים.

אנשי גוגל מצלמים את הגרנד קניון (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
באמצעות שירות הטרקר כל אחד יכול לטייל | צילום: מתוך dailymail.co.uk

אבל את התומכים הרבים הביקורת לא תשכנע. בעבר כבר הגיעו המצלמות של גוגל לסמטאות צרות בספרד באמצעות תלת אופן, לתוך מוזיאון הסמיתסוניאן בוושינגטון באמצעות עגלות, ולמדרונות משופעי השלג של קולומביה הבריטית באמצעות אופנועי שלג. אמצעי התחבורה החדש ביותר ברשימה של גוגל הוא, כאמור, זוג רגליים אנושיות לגמרי – או יותר נכון, התרמיל שהן נושאות ממקום למקום.

"יש גבול למקומות אליהם יכולים גלגלים להגיע", הודיעה גוגל ביוני האחרון על היוזמה, שהגיעה לשטח השבוע. "יש ערב רב שם בחוץ, שאפשר להגיע אליו רק באמצעות זוג רגליים. שירות הטרקר (התרמילאי) פותר את הבעיה הזו, כיוון שהוא מאפשר לנו לצלם מקומות יפהפיים כמו הגרנד קניון, כך שכל אחד יוכל לסייר בהם ולחקור אותם. וכל הציוד הנדרש לכך – נכנס לתוך תרמיל גב".

מומחי גוגל בעבודה בגרנד קניון2 (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
לקחו מקל, לקחו תרמיל ויצאו לצלם | צילום: מתוך dailymail.co.uk

מסע צילום של 16 קילומטר בגובה 6,900 רגל

בכל תרמיל שכזה, בעל תכולה של 18 ליטר, ישנם 15 מצלמות של חמישה מגה-פיקסל המצלמות כל 2.5 שניות, כונן קשיח וסוללה שאמורה להספיק לצילומים במשך יום שלם. המצלמות מתעדות את המתרחש ב-360 מעלות, ומספר חודשים מאוחר יותר, אחרי שכל התמונות יחוברו יחדיו, יוזמנו הגולשים ליהנות מהסיור, מינוס הכאבים ברגליים.

ואיסוף המידע בהחלט לא פשוט. במסגרת יום עבודה בשבוע שעבר, ערך אחד התרמילאים של גוגל מסע בן כ-16 קילומטר, שהתחיל בגובה של 6,900 רגל (למעלה משני קילומטרים) והסתיים בגובה של 2,400 רגל (כ-700 מטרים). ישנם המוני מסלולים אפשריים לכסות, ובהם מדרונות תלולים ומרובי פניות, שטחים מיוערים וכאלה המכוסים בסבך שיחים, ותופעות טבע שלא פשוט להתמודד איתן, כגון שינויי טמפרטורה.

מצלמה שמצלמת כל 2.5 שניות (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
מצלמה שמצלמת כל 2.5 שניות | צילום: מתוך dailymail.co.uk

המצלמה של גוגל (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
המצלמה מתעדת את המתרחש ב-360 מעלות | צילום: מתוך dailymail.co.uk

כל זאת, כשהידע המתקבל באמצעות ה-GPS מוגבל ולוקה בחסר. לכן, משתמשים בגוגל בחיישנים שמקליטים טמפרטורות, ויברציות ואת האוריינטציה של המכשירים – הכל במטרה לחבר את התמונות בסופו של דבר, בעבור משתמש הקצה.

אם כל זה עדיין נשמע לכם מהנה, ודאי תתאכזבו לשמוע שתרמילי המצלמות של גוגל עדיין לא מוצעים לשימוש התנדבותי. כך או כך, החברה כבר הודיעה שזה לא הולך להיגמר כאן: גוגל מעוניינת להמשיך ולעשות בתרמילאים המצלמים שימוש ביערות לאומיים, ברחובותיה הצרים של ונציה, במעלה הר האוורסט ובתוך טירות וחורבות עתיקות. נדמה שבין אם אתם אוהבים את זה ובין אם לא, פרויקט התיעוד העולמי של גוגל רק מתחיל.

התמונות באנדרואיד (צילום: מתוך dailymail.co.uk)
אי אפשר לברוח מהגוגל. התמונות באנדרואיד | צילום: מתוך dailymail.co.uk

(מקור)

>> לפני שמוציאים את הפוך: 7 דייטים בטבע