כמו בכל העולם, גם ענף התיירות בסיני חטף מכה אנושה בגלל משבר הקורונה. על פי הערכות מקדימות, לפני חג הפסח ובמהלכו היו אמורים לחצות את הגבול ממעבר טאבה לסיני כ-100 אלף ישראלים, כפול מבשנה שעברה ורבים מבעלי המלונות, החושות והקמפים השקיעו מיליוני דולרים בשיפוצים כדי לארח את הישראלים. נכון לעכשיו הגבול סגור, הקמפים ריקים לגמרי ובסיני יש כ-15 ישראלים.

"השקעתי שני מיליון דולר בבניית חדרים חדשים ובמסעדות. לקחתי הלוואות מבנקים ומחברים בארץ ומשפחה. קניתי מזגנים ועוד המון דברים ועכשיו הכול פה מת. זה עצוב מאוד. אני לא יודע איך להחזיר את הכסף", סיפר מוחמד בעל קמפ ומסעדות באזור דהב. "אם זה יימשך ככה אנשים פה ימותו מרעב. אנחנו חיים מתיירות ובעיקר מהתיירים הישראלים. עצוב מאוד. אם עוד חודש, חודשיים, לא תגמר הקורונה הלך הכסף. סומך על אלוהים שיהיה טוב. התגעגעתי לישראלים".

ההערכות הן שהקורונה גרמה להפסד של עשרות מיליוני דולרים לענף התיירות בסיני. מאות חדרים שנבנו בסיני עבור התיירים, לאחר שבשנה שעברה היתה דרישה מאוד גדולה, נותרו שוממים. לבעלי העסקים המקומיים אין כסף להמשיך בבנייה.

סיני ריקה
"אנשים ימותו פה מרעב". הבנייה בסיני נעצרה

חסן, נהג מונית המתגורר ליד נואיבה, סיפר כיצד הוא חווה את המצב הקשה: "קניתי מונית טויוטה חדשה כדי שאסיע ישראלים שיגיעו בפסח ובקיץ. לקחתי הלוואה של 15 אלף דולר ואם הקורונה לא תגמר לא יהיה לי אוכל לתת לילדים שלי", הוא סיפר. "הייתי אמור להחזיר את הלוואה תוך שלושה חודשים ועכשיו צריך להתפלל לאללה שיציל אותנו".

כדי לנסות לסייע לבעלי הקמפים, מושל סיני הודיע שהחליט להפחית את מיסי הארנונה לעסקים באי ב-25 אחוזיםההנחה תהיה לשלושה חודשים החל מה-1באפריל.

"בסיני יותר בטוח כרגע מאשר בארץ"

גיא שילה  מדריך טיולים בסיני ומנהל דף פייסבוק , 'אוהבי סיני' סיפר שהמצב בסיני בכי רע. "ענף התיירות בסיני חטף מכה אנושה. אנשים השקיעו מיליוני דולרים ונותרו בלי יכולת להחזיר את הכסף. השנה היו אמורים להגיע הרבה יותר ישראלים לסיני מאשר בפסח שעבר. הם שיפצו חדרים, חושות, מסעדות והכול ירד לטימיון. אם הקורונה תסתיים לפני הקיץ והחגים אולי זה יציל את סיני".

סיני ריקה
החופים ריקים מאדם | צילום: ויוי אמבר

שילה מציין שגם הוא ניסה לעבור את הגבול לפני שניסגר, אך לא הצליח. "ברור שעדיף להיות בסיני עכשיו עם המשפחה מאשר בארץ. פה יש סגר ושם אפשר לחיות וליהנות בצורה הרבה יותר טובה מבלי לחלות בקורונה. בארץ הרבה יותר מסוכן כרגע מאשר בסיני".

ישראלי שהנצא בימים אלה בסיני סיפר ל-mako על החוויה משם: "הכול ריק פה חוץ מכמה ישראלים שהחליטו לעבור לעבור את הגבול עד שמשבר הקורונה יסתיים. כרגע סיני זה אי רפאים. משעה שבע בערב יש סגר ובידוד מוחלט בין האזורים. המעבר ממקום למקום הוא רק בליווי שוטרים".