הרים בקירגיסטן, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אחת הארצות היפות בעולם. קירגיסטן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
קול קורא לנדוד | קירגיסטן

קירגיסטן היא אחת הארצות היפות בעולם, עם קרחונים על פסגות של 7,000 מטר באמצע המדבר, ונהרות קרחוניים ששוצפים בוואדיות. אוכלוסיית קירגיסטן מורכבת בעיקר מנוודים על גבי סוסים, החיים ביורטות ומגדלים יאקים, פרות וסוסים. הצייד במדינה נעשה באמצעות עיטים והמחזה של עיט שעוזב את בעליו וחוזר, מרתק. התרבות במקום הזה היא נוודית, שמאנית ואסיאתית. לאורכה ולרוחבה של המדינה  מרחבי מרעה ירוקים שבקצה שלהם פסגות משוננות.

איך מגיעים: יש כמה טיסות שמגיעות לקירגיסטן, והן יוצאות מכמה יעדים שונים: איסטנבול, טשקנט (אוזבקיסטן), מוסקבה, או אלמטי (קזחסטן).
מתי: החל מחודש יוני.
לא לפספס: רי טיאן שאן - "ט שרבט", חאן דרכים על דרך המשי בגבול קירגיסטן-סין.
מחיר:  בין 2,700-3,300 דולר לטיול הכל כלול, דרך חברת "יזהר טיולי שטח - טריפולוג'י" שמוציאה טיולים בני 10-12 ימים לקירגיסטן.

קירגיסטן, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
האוכלוסייה בקירגיסטן מורכבת בעיקר מנוודים על גבי סוסים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אי יווני שלא מכירים | קרפאטוס

קרפאטוס הוא אי לתיירים שמחפשים משהו אחר ביוון. מעט מאד ישראלים מגיעים אליו מדי שנה פשוט כי הוא אינו מוכר. זהו אי יווני ואותנטי, שטרם נרמס תחת רגלי גדודי התיירים. שטחו של האי קרפאטוס כ-324 קמ"ר בלבד, ולמי שיפתח זוג עיניים, מדובר בגן עדן זואולוגי ובוטני. מרכז האי נשלט על ידי יער צפוף וסביב הכפרים מטפחים המקומיים כרמים ומטעי פרי. רק כבישים מעטים חוצים את האי, חלקם עדיין לא סלולים והם עבירים לרכבי שטח בלבד, כך שהטבע יכול להמשיך ולפרוח.
ומה עוד עושים כאן? בעיקר נחים, תופסים שמש על החוף או על שפת הבריכה, מתבשמים מריחות הסמטאות הצרות, טועמים את טעמי האוכל המקומי ותופסים ראש באחת הטברנות הפזורות על החוף, עם מוסיקה יוונית טובה ושמחת החיים המדבקת של המקומיים. את האי פוקדים בסה"כ כ-70 ישראלים בכל שבוע.

איך מגיעים: בעונת הקיץ והחגים (החל מה-19 ביולי 2013) מתקיימות טיסות דו שבועיות הממריאות מחיפה, שדה דב ונתב"ג ישירות לאי (שעה וארבעים דקות טיסה).
מחיר: חברת התיירות "אופק נסיעות ותיירות" הינה המשווקת הבלעדית של האי קרפאטוס והיא מציעה חבילות נופש במחירים של החל מ-499 אירו לאדם ל-3 לילות, או 1,979 אירו למשפחה.

חוף בקרפאתוס, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
רק 70 ישראלים מדי שבוע. קרפאטוס | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

קרפאתוס, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אי שמתפרש על פני שטח של 324 קמ"ר בלבד | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

גן עדן לחיות ולבני האדם | אוגנדה

תושביה של אוגנדה נוהגים לספר על ארצם, שאם תוקעים מקל באדמה, בין לילה הוא מצמיח שורשים. בשנה האחרונה הגיעו לאוגנדה רק 200 ישראלים. המקומות היפים במדינה הם הנילוס הלבן, שאפשר לצאת לשייט על ספינת נהר רחבה לאורך גדותיו, קרוב לעדרי היפופוטמים, קופים, אנטילופות. עשרות סוגים של ציפורים נדירות, פילים המגיעים לכאן כדי לטבול במים הקרירים ותנינים עצומים זוחלים אל תוך הנהר כשהספינה מתקרבת לאיטה לכיוונם. גן עדן לחיות ולבני האדם.
   
הנילוס  שזורם מימת ויקטוריה ברוחב מאות מטרים מובל אל קניון צר שרוחבו שמונה מטר בלבד, ושנופל מטה מגובה 120 מטר בעוצמה של 300 קוב בשנייה. אלה מפלי מורצינסון מהמפלים העוצמתיים בעולם, מים שזורמים בשצף קצף אדיר ורועש תוך שהם יוצרים  רסיסים עצומים וקשתות מרהיבות על רקע השמש.
בסמוך  להר אלגון בצפון אוגנדה שוכן לו השבט אבאיודיאה - "בני יהודה" בשפתנו. השבט  התגייר כולו במאה שעברה ושמר עד היום  על אורח חיים יהודי. הקהילה שומרת את השבת ואת חגי ישראל באדיקות רבה.

מתי: החל מחודש מאי.
מחיר: 3,500 דולר לאדם למשך תשעה ימים, הכל כלול, דרך מגמה מסעות בעולם.

אוגנדה, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בשנה האחרונה הגיעו לאוגנדה רק 200 ישראלים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

טבע חסר מעצורים | איסלנד     

איסלנד היא אחת הארצות המרתקות ביותר באירופה, למי שאוהב טבע פראי חסר מעצורים. לאיסלנד אמנם מראה קפוא אבל מסביב הכל רוחש וגועש. הרי געש פעילים, גייזרים שמתפרצים כל כמה דקות, המפלים הכי שוצפיים באירופה, נהרות גדולים, מעיינות חמים, פיורדים, לווייתנים, פאפין, וכלבי ים. קרחונים אדירים, תצורות של סלעים וולקניים מהיפות בעולם (משושים למשל), ובקע מרכז אוקיאני חשוף מעל פני הים!!!! בהר געש אסקייה נמצאים שני אגמי לוע מרהיבים, האחד עם מים חמים! על ההר מסלולי הליכה מופלאים בנופי בזלת שלא מן העולם הזה.
 
איך מגיעים: בטיסה דרך לונדון, אמסטרדם או קופנהגן.
מתי: מיולי עד ספטמבר - עונת הקיץ. למי שרוצה לצפות בזוהר הקוטב מומלץ להגיע מחודש אוקטובר עד מרץ.
לא לפספס: טיול להר הגעש אסקייה.
מחיר: בין 3,500-5,000 אירו לאדם דרך חברת "יזהר טיולי שטח - טריפולוג'י", שמוציאה טיולים בני 10-12 ימים לאיסלנד.

בתים באיסלנד, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
גייזרים, הרי געש, מפלים, וגם... אנשים. איסלנד | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד איסלנד, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לאיסלנד מראה קפוא, אבל מסביב הכל רוחש וגועש | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

הממלכה הבודהיסטית האחרונה | בהוטן

בהוטן היא ממלכה מסתורית  וקסומה בהרי ההימליה שבדרום מזרח אסיה, השוכנת בין הודו לרפובליקה העממית של סין.  בבהוטן תגלו נוף בתולי של הרים מפוארים, גבעות וצוקים, יערות צפופים, מנזרים התלויים בקצות צוקים, כפרים מבודדים, אוויר נקי וצלול ותושבים ידידותיים להפליא הלבושים מכח החלטת המלך בבגדים מסורתיים בלבד.  כדאי לבקר בעיר הבירה ת'ימפו, המשופעת במקדשים ציוריים יפהפיים ולצאת לטרקים בהרים הנהנים מנוף עוצר נשימה.
בהוטן, שהיא כיום הממלכה הבודהיסטית ההימלאית האחרונה שנותרה, עושה מאמצים כבירים להימנע מהשפעות חיצוניות ולשמר את דרך החיים המסורתית והתרבות העשירה שלה, כך לדוגמא, קיימת הגבלה במספר התיירים הנכנסים לארץ כל שנה וחלה חובה לקבוע את מסלול הטיול מראש.

איך מגיעים: לבהוטן לא ניתן לרכוש כרטיס טיסה בארץ. חברת גוליבר מוציאה טיסות ישירות מתל אביב לבנגקוק במחיר של 1,050 דולר, ומשם יש לרכוש מבנגקוק כרטיס לפארו (בהוטן) ב-900 דולר הלוך ושוב.
על הלקוח להזמין את הטיסה הקצרה לבד. 
מתי: העונה המומלצת לטייל בבהוטן היא בחודשים אוקטובר-נובמבר.

בהוטן, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מנזרים התלויים בקצות צוקים ונוף בתולי. בהוטן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

יותר חיות מאנשים | חצי האי קמצ'טקה

חצי האי בקצה המזרחי אסייתי של סיביר המהווה חלק מ"טבעת האש המקיפה את שולי האוקיינוס השקט", הוא ברובו שמורת טבע ענקית ועוצרת נשימה. כ-160 הרי געש, שכשלושים מהם עדיין פעילים, גייזרים אדירים בהתפרצותם, נהרות חמים ומעלי אדים הזורמים בינות לקרחונים, ובריכות בוץ המבעבעות בין נופי בראשית קפואים. תודות לצפיפות הדלילה של האוכלוסייה בקמצ'טקה , קיים מגוון עשיר של בעלי חיים מיוחדים כגון דובים חומים, זאבים, שועלים, חמוסים, גרגרנים ואיילים השוכנים ביערות העבותים ואילו בקרבת החופים ניתן לצפות במיני ליוויתינים ואריות ים. בקיץ, ניתן לצפות במיליוני דגי סלמון, השוחים במעלה הנהרות הנשפכים לאגם קורילסקאיה להטיל שם את ביציהם.

איך מגיעים: טיסה מתל אביב למוסקבה, עצירה ללילה במוסקבה ומשם טיסה לקמצ'טקה - מחיר: 1,350 דולר דרך גוליבר.
מתי: בחודשים יוני עד ספטמבר.

קמצ'טקה, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שמורת טבע ענקית ועוצרת נשימה. קמצ'טקה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

קמצ'טקה 2, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לוויתנים ואריות ים בחופי קמצ'טקה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

600 איים במדינה אחת |  פפואה ניו גינאה

דרומית לקו המשווה, צפונית לאוסטרליה ומזרחית לאינדונזיה, נמצאת פפואה ניו גינאה, אחת המדינות היפות בעולם, המורכבת מ-600 איים וידועה בכינוי גני העדן האחרונים.  רצועה של הרי געש כבויים בתוך המי, עם שוניות אלמוגים עשירות המבטיחות אתרי צלילה עוצרי נשימה, יערות גשם טרופיים, ועושר תרבותי ייחודי שנוצר משילוב של מאות שבטים הדוברים למעלה משמונה מאות שפות ילידיות שונות.

לא לפספס: שייט בנהר ספייק, אחד הנהרות הגדולים בעולם, שעל גדותיו נמצאים כפרים קטנים עם מסורות ותרבות מרתקים. אל תוותרו גם על ביקור בעמק הטארי המוקף הרים בגובה של כ-4,000 מטר, ומלא ביערות טרופים שמאכלסים בעלי חיים ייחודיים.       
איך מגיעים: טיסה מתל אביב להונג קונג, סינגפור, ומשם טיסה לפפואה ני גניאה.
מתי: עדיף להגיע לפפואה ניו גינאה בעונה יבשה, מחודשים מאי עד אוקטובר.
מחיר: 3,000 דולר דרך גוליבר.

פפואה ניו גינאה, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
גני העדן האחרונים? פפואה ניו גינאה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד פפואה ניו גינאה, מקומות נידחים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אתרי צלילה עוצרי נשימה ויערות גשם טרופיים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

>> מי אמר שקמפינג עושים רק בקיץ? 9 חאנים מחוממים ברחבי הארץ