נהרות תמיד מילאו תפקיד חשוב בתולדות התרבות האנושית. השימוש של בני האדם במי הנהר, הטקסיות סביבו, הזרמים החזקים וגם מגוון בעלי החיים הנדירים שמסתובבים במים: לכל נהר גדול בעולם יש את הסיפור האישי שלו, כשהגודל העצום מזכיר לנו תמיד את אפסיות האדם ביחס לאיתני הטבע - אבל איזה נהר הוא הארוך ביותר בעולם?

נהר הנילוס ונהר האמזונאס מתחרים ביניהם על המקום הראשון, כשיש על כך מחלוקת. לעומתם, היאנגצה שבאסיה הוא מקור הגידול הבלעדי של דג החרב הסיני, והמיסיסיפי גרם לנזקים של כ-15 מיליארד דולר בשיטפון ענק. ולבסוף נהר היניסיי הוא נהר שמספק את רוב תצרוכת האנרגיה הרוסית. הנה הם לפניכם: חמשת הנהרות הארוכים בעולם.

אין תמונה
עשירית משטח אפריקה. נהר הנילוס

1.    נילוס

אורכו של הנילוס עומד על עשירית משטחה של אפריקה, כשהוא מהווה את מקור המים המרכזי של מצרים וסודאן.
אורך: אורכו של נהר הירדן הוא כ-251 קילומטר, זאת לעומת 6,670 של הנילוס (או 6,695 בגרסה נוספת). לפי הגרסה הראשונה מדובר ביחס של 26.5, לפי השנייה קצת יותר. ההבדלים בגרסאות, אגב, טמונות בהבדלים בין המודדים, בשיטות מדידה שונות, בהגדרה איפה בדיוק מתחיל נהר ואיפה מסתיים ועוד סיבות נוספות.
בעלי חיים: דג ייחודי שנמצא בנהר הוא כמובן נסיכת הנילוס - דג ענק שיכול להגיע עד ל-200 קילו ושני מטרים.

נהר הנילוס - הנהרות הארוכים בעולם (צילום: Hajor)
מקורותיו התגלו ב- 1770 | צילום: Hajor

הנילוס מתחלק לשלושה חלקים: לבן, כחול ומאוחד. מקורות הנילוס הכחול (אתיופיה) התגלו ב-1770 על ידי מגלה ארצות סקוטי שעונה לשם ג'יימס ברוס. מקורותיו של הלבן היו במחלוקת עד מאה שנים מאוחר יותר, כשסר הנרי מורטון קבע: אגם ויקטוריה שבג'ינג'ה, אוגנדה. שניהם מתאחדים בסודאן וזורמים דרך מצרים עד לים התיכון.

מבחינת ההתייחסות היהודית אנו מכירים כמובן את סיפורו של משה בתיבה, כשגם המכות שאלוהים הנחית על מצרים קשורות בנהר - מכות הדם והצפרדע. הנהר כמובן מושפע גם מן האדם סביבו, כשלמרות שהוא מזוהם על ידי 700 מתקנים תעשייתיים שיש לאורכו, הוא עדיין נחשב נקי וטהור יחסית בחלק ניכר מחלקיו.

2.    אמזונאס 

האמזונאס הוא כנראה הנהר השני באורכו בעולם - או כאמור ראשון, תלוי את מי שואלים.
אורך: אורכו של האמזונאס נע בין 6,259 קילומטר ל-6,800. כאמור ישנה מחלוקת על אורכו, אך על כמות המים שבו אין ספק שהיא המשמעותית והגדולה בעולם, בפער ניכר מכל הנהרות האחרים.
בעלי חיים: השטח הגדול של הנהר מהווה מקום מפגש לבעלי חיים "מקסימים" דוגמת האנקונדה ודגי הפיראנה. האנקונדה יכולה לאכול גם יגוארים ותניני ענק, כשהנתון הזה מפחיד למדי את האינדיאנים שגרים עדיין לצד מימי הנהר. כשמגיעה שמועה על אנקונדה שנצפתה באזור הם ככל הנראה לא יפקדו את הנהר חודשים רבים.

עם ספיקת מים של 219,000 מטרים מעוקבים לשנייה - כמות המים הזורמת בנהר ברגע נתון, זהה לכמות המים בחמישית מן הנהרות בעולם. האמזונאס זורם בעיקר בברזיל ובפרו, והוא כל כך גדול עד שלפעמים הרוחב של הגדה שלו מגיע לעשרות קילומטרים, ואי אפשר לראות מגדה אחת את השנייה. עומקו מגיע בשיאו לכ-90 מטר.

נהר האמזונס - נהרות סוערים (צילום: JohnnyLye, Istock)
כמות המים הגדולה בעולם. האמזונאס | צילום: JohnnyLye, Istock

אין תמונה
לא תמיד רואים את הגדה השנייה

3.    יאנגצה

היאנגצה הוא הנהר הגדול ביותר באסיה.
אורך: 6,380 קילומטר.
בעלי חיים: נהר היאנגצה הוא המקום היחיד בעולם שבו תוכלו למצוא את דג החרב הסיני, כשעד 2006 – לפני שנכחד כנראה – הוא היה המקום היחיד בעולם בו הופיע דולפין הנהרות הסיני, שלפי ממצאי מאובנים נראה שהיגר לשם לפני 20 מיליון שנים ונכחד בגלל ציד לא חוקי וזיהום תעשייתי.

הסינים אנשים פשוטים, ופירוש השם "יאנגצה" הוא "נהר ארוך". השם הנוסף שלו הוא "נהר חולות הזהב". מקורותיו בהרי טיבט, דרך סצ'ואן ועד הים הסיני המזרחי. הנהר הוא עורק תחבורה מרכזי בסין, כשמסיבה זאת יש סביבו הרבה ערים. התושבים נהנו אמנם מהתחבורה הנוחה יחסית אך סבלו מהצפות שהיו במהלך השנים, כאשר אחת המשמעותיות שבהן הייתה בשנת 1931 כש-145,000 בני אדם נהרגו ו-40 מיליון נותרו ללא קורת גג.

נהר הינאגצה - הנהרות הארוכים בעולם (צילום: Jialiang Gao www.peace-on-earth.org)
הנהר הכי גדול באסיה. היאנגצה | צילום: Jialiang Gao www.peace-on-earth.org

אין תמונה
התושבים סובלים מהצפות

4.    מיסיסיפי

גם האינדיאנים הם אנשים פשוטים, ועל כן בחרו לקרוא לנהר העצום הזה מיסיסיפי - שפירושו: "נהר גדול".
אורך: 5,971 קילומטר.

המיסיסיפי חוצה 10 מדינות בארצות הברית ונשפך למפרץ מקסיקו. השיטפון הגדול ביותר שהיה בו היה בשנת 1993 ונמשך שישה חודשים, במהלכו נהרגו 50 איש, ונגרם נזק של כ-15 מיליארד דולר. האסון נחשב לאחד מהאסונות הגדולים ביותר שהיו בארה"ב וההצפות כיסו שטח ענק של כמעט מיליון קילומטרים רבועים. כדי להגן על עסקים באזור בזמן של סכנת הצפה, התושבים מניחים שקי חול על גדות הנהר. בשנה שעברה יישובים שלמים פונו בגלל הצפה נוספת.

נהר המיזורי - היובל הראשי של המיסיסיפי, הוא הנהר הגדול בארצות הברית, כשאגן הניקוז שלו אמריקאי בזכות עסקה שנעשתה בשנת 1803 בין תומאס ג'פרסון ונפוליאון, וכונתה רכישת לואיזיאנה.

נהר המיסיסיפי מיזורי - הנהרות הארוכים בעולם (צילום: Thinkstock)
חוצה 10 מדינות. מבט מלמעלה על המיסיסיפי | צילום: Thinkstock

נהר מיסיסיפי מיזורי - הנהרות הארוכים בעולם (צילום: self made PRA)
התושבים מניחים שקי חול על הגדה | צילום: self made PRA

5. יניסיי

הינסיי הוא מרכזה של מערכת הנהרות הגדולה ביותר שנשפכת לאוקיינוס הקרח הצפוני, כשהנהר זורם ממונגוליה ומנקז את רוב סיביר.
אורך: 5,539 קילומטר.

נהר הינסיי מהווה גורם מרכזי של אנרגיה ברוסיה, כשחלק מהמתקנים בו נבנה בעבודות כפייה. היניסיי מחולק לחלק עליון, מרכזי ותחתון – כאשר במרכזי הוקמו סכרים רבים כשהגבוה בהם, סייאנו-שושנסקייה, הוא בגובה של 242 מטר. תחנת הכוח ההידרואלקטרית שלו מפיקה 6,400 וואט. בחלק התחתון שלו הנהר קפוא במחצית מן השנה, כאשר נעשה שימוש בחומרי נפץ כדי למנוע הצפות בשל כך. האנגרה, שמימיו נשפכים ליניסיי, הוא אחד המקומות הגדולים בעולם לאנרגיה באמצעות מים.

נהר היינסי (צילום: Anatoliy Semyonov)
מהווה גורם מרכזי של אנרגיה ברוסיה | צילום: Anatoliy Semyonov
>> תופעות הטבע הכי יפות: בהילוך מהיר
>> גם אתם אוהבים טבע? שתפו את החברים שלכם