תותח מים (צילום: האתר הרשמי)
זה בכלל לא מפחיד, זה כיף | צילום: האתר הרשמי

אוהבים להרגיש איך הגוף שלכם צונח למטה וכל האיברים הפנימיים שלכם עולים לגרון? חולים על אנדרנלין, סיבובים מהירים וגבהים מטורפים? אספנו בשבילכם כמה מהמתקנים המטורפים שנראו על הכדור מאז ועד היום, מכל הסוגים והצבעים. כנראה שבשביל לרדת מהפסים לא חייבים לעלות על רכבת.

לופ מלא בעמידה: המגלשה הגרמנית

לפי חוקי הפיזיקה, נדרשת עוצמה גבוהה בהרבה של אנרגיה בכדי להביא ללופ מלא של גוף האדם, מה גם שלופ שהוא מעגל מושלם יכול בקלות להביא לשבירת מפרקת או לפחות חוליה מרכזית בגב. לכן הגו הגרמנים את ה-aqualoop, שמוכיחה את ניצחון הכוח הצנטריפוגלי על הגרביטציה ובנויה בצורה אליפטית. הגולש מתחיל בעמידה בתא מיוחד, ולאחר שהרצפה נשמטת תחת רגליו הוא גולש בירידה במהירות של עד 60 קמ"ש, המאפשרת לו להשלים לופ בגובה 14 מטרים.

מתקנים מטורפים (צילום: האתר הרשמי)
לרדת ולבדוק טוב-טוב שכל החוליות במקום. המגלשה הגרמנית | צילום: האתר הרשמי

ידויי בני אדם: הבליסטרה הבריטית

גם אם בימי הביניים לא חשבו על זה, הרי שהבליסטרה (או הקטפולטה, אם אתם מעדיפים) - ששימשה בעבר ליידוי סלעי ענק לעבר חומות של ערים בצורות - היא שנתנה את ההשראה למתקן הזה. בפארק מידלמור שבאנגליה הפכו את כלי הנשק של העולם העתיק לאטרקציה, כאשר במקום סלע נקשר למתקן אדם, הנהדף בכוח כלפי מעלה ונוחת - לאחר כמה גלגולים באוויר - על טרמפולינת ענק.
בין הנהנים מהמתקן היו גם נפגעים: ב-2002 נהרג סטודנט מאוקספורד כאשר פספס את הטרמפולינה, ונהדפים אחרים נפצעו כשאמנם נפלו על הטרמפולינה, אך זו הקפיצה אותם הלאה, אל האדמה.

הכי מהר, הכי גבוה: רכבת ההרים בניו ג'רזי

רכבת ההרים בפארק סיקס-פלגס אדוונצ'ר בניו ג'רזי לא מתהדרת בלופים מרשימים או בעיצוב מיוחד, אלא מבוססת על עיקרון פשוט: מקסימום גובה ומקסימום מהירות. המסלול כולו נמשך פחות מ-30 שניות, ובמהלכו מטפסת הרכבת לגובה של כ-140 מטר ומגיעה למהירות של 206 קמ"ש, שיא עולמי למהירות וגובה של רכבת הרים. אה כן, הטיפוס לגובה והירידה למטה נעשים לאורך עמוד מאונך לחלוטין.

רכבת המהירה והגבוהה בעולם - מתקנים מטורפים (צילום: האתר הרשמי)
לא תספיקו להרגיש וזה ייגמר. רכבת ההרים "קינגדה קה" בניו ג'רזי | צילום: האתר הרשמי

נראה אם זה יעבוד: גלגל הענק הראשון בעולם

למרות שכיום מדובר באחד המתקנים הרגועים, אלה שמותר לעלות עליהם אחרי הארוחה, גלגל הענק הראשון בעולם גרם לבטנם של רבים להתכווץ. הגלגל, שנבנה ב-1893 בשיקגו והתנשא לגובה של 86.5 מטרים, הוקם כתשובה האמריקאית למגדל אייפל הצרפתי, שנבנה מספר שנים קודם לכן. הוא הכיל 36 קרונות, של אחד מהם נושא 60 בני אדם – ויכל לשאת בסך הכל 2,400 נוסעים בו-זמנית. למעשה, בהפעלתו הראשונה איש לא ידע אם הוא יעבוד כמו שצריך, מה שגרם לחשש כלשהו בקרב מתכנניו. למרבה המזל הכל התנהל כשורה, וגלגל הענק הפך לאטרקציה בסיסית בכל פארק שעשועים.

גלגל הענק הראשון בעולם - מתקנים מטורפים (צילום: האתר הרשמי)
האב הקדמון. הגלגל הענק הראשון בעולם בשיקאגו | צילום: האתר הרשמי

ללא פחד: הקרוסלה הגבוהה בעולם

על גג מלון הסטראטוספרה בעיר האורות לאס וגאס הוקמה הצנטריפוגה "שיגעון", קרוסלה עבור אלו שפחד גבהים לא קיים אצלם בלקסיקון. הזרוע מסובבת את הרוכבים במהירות של 60 קמ"ש, בזוית של 200 מעלות ובגובה של כ-280 מטרים מהקרקע, כך שכל מה שנראה לנגד עיניהם הוא הרחוב שלמטה. אם לא די בכך, על גג המלון תמצאו גם את ה-x-scream, רכבת שנעה על מסילה שנקטעת כמה מטרים אחרי קצה גג המגדל, באוויר, ואז חוזרת לאחור.

הקרוסלה הגבוהה בעולם  (צילום: האתר הרשמי)
למשוגעים בלבד. קרוסלת "שיגעון" בלאס וגאס | צילום: האתר הרשמי

עשרה לופים ברציפות: רכבת ההרים האנגלית והסינית

הרכבת המסובבת את נוסעיה בספירלה של עשרה לופים רצופים קיימת בשני מקומות בעולם: היא הוקמה לראשונה ב-2002 בפארק טורפי שבאנגליה, והועתקה ב-2006 גם לפארק השימלונג בסין. הפארק האנגלי נחשב למטורף במיוחד, ומכיל גם את רכבת ההרים היחידה בעולם שנוסעת אך ורק לאחור, במסלול חשוך לחלוטין המלווה באפקטי תאורה וסאונד, להגברת החוויה מתעתעת-החושים.

רכבת הרים עם 10 לופים - מתקנים מטורפים (צילום: האתר הרשמי)
מעניין כמה הקאות מתרחשות שם. רכבת עשרת הלופים | צילום: האתר הרשמי

>> לא עלינו: האסונות הגדולים בפארקי השעשועים
>> הנחות שוות לפארקי שעשועים ואטרקציות כאן בארץ