אנשים שעושים פעולות מסוימות בצורה תכופה יותר מאנשים אחרים נחשבים בעלי ניסיון, נכון? אם כך, אין בעל ניסיון בטיסות יותר מגילברט אוט, בחור בריטי שגר בניו יורק ובלונדון ומפעיל אתר טיפים בנוגע לתעופה, ועל כן טס יותר מ-320 אלף קילומטרים מדי שנה לאורכו ולרוחבו של כדור הארץ. נאמר זאת כך – הוא מבלה יותר זמן על מטוס מאשר במשרד. 

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

מתוקף תפקידו חלק לאחרונה אוט עם אתר הדיילי מייל רשימת עשה ואל-תעשה (ובכן, יותר אל-תעשה), שיכולה לשרת גם אנשים שטסים הרבה הרבה (הרבה) פחות ממנו:

1. אל תאחסנו חפצים שווי ערך בתאי האחסון שמעל הראש

הסיבה: תאמינו או לא, אבל גוט טוען שיש כנופיות פשע אמיתיות שמסתובבו במטוסים, מחכות עד שהאורות נכבים והנוסעים הולכים לישון, ואז פותחים את התאים הללו, מניחים באיזה תיק יש למשל מחשב נייד, ערימת מזומנים או חפץ יקר אחר, ואז פשוט לוקחים אותו. ברוב המקרים, הנוסעים לא מבינים שהחפץ חסר רק לאחר שהמטוס נוחת.

2. אל תתווכחו עם צוות הטיסה

״הם לא האויב, אפילו אם חלק מהם תופסים עליכם פוזה״, הוא אומר. ״תהיו רגועים ותדעו שגם אם הם טועים, הם מנהלים את כל המופע הזה ועל כן ראוי להיות מנומסים כלפיהם. מריבות באוויר רק גורמות למטוסים לשנות מסלול״.

3. אל תגעו במגזינים שמולכם

״מושבי המטוס כמעט ולא מנוקים כפי שצריך, אז מה קורה לדעתכם עם המגזינים? תחשבו על מאות הנוסעים מדי שבוע שמעלעלים בכל עמוד באמצעות הידיים השמנוניות, לא היגייניות ומלאות החיידקים שלהם״.

4. אל תסתובבו יחפים

״אחת ולתמיד – זה אף פעם לא בסדר להסתובב יחפי במטוס. עם גרביים זה בסדר אבל לעולם לא יחפים. מטוסים הם אחד המקומות הכי מפחידים מבחינה ביולוגית, וכל פצע קטן יכול להיחשף לבקטריה שעלולה להיות מסכנת חיים״.

5. אל תורידו נעליים לפני ההמראה והנחיתה

״טייס פעם אמר לי שאחת הטעויות הכי גדולות שנוסע יכול לעשות הוא להוריד נעליים לפני שהמטוס ממריא בהצלחה או נוחת על הקרקע. אלה שני העיתויים הכי קריטיים בטיסה, ובמקרי חירום עדיף שהנעליים שלכם יהיו עליכם״.

6. אל תלבשו שכבה אחת של בגדים

״הסביבה במטוס כמעט תמיד חמה מדי או קרה מדי. שכבות עוזרות לכם להתכונן לכל מקרה, ואפילו מספקות יתרון בריאותי – כיסוי הפה והאף מיד לאחר שמישהו מתעטש יכול להפחית דרמטית את הסיכויים שלכם לשאוף את החיידקים שלו מהאוויר. אני תמיד לובש קפוצ׳ון, צעיף או שכבה נוספת שקל לכסות איתה את הפנים במהירות״.

7. אל תתייבשו במטוס

״אם אתם מתכננים להשתכר, שתו לפחות כמות שווה של כוסות מים, או אפילו כפולה. גם אם אתם לא משתכרים, שתו הרבה מים בכל זאת. טיסה זה דבר מייבש, והתייבשות יכולה לגרום לנקבוביות לקלוט יותר חיידקים״.