בתקופה האחרונה כמות הישראלים שטסים לחו"ל עומדת על אלפים בודדים ביום. יחד עם זאת, בענף התיירות מסביב לעולם ובארץ בפרט, מתחילים לראות את האור בקצה הגל הנוכחי. המגדלור כרגע הוא ההבנה שהאומיקרון בדרך לדעוך בקרוב ולא מעט מדינות מתחילות לחזור לשיגרה, בדיוק בזמן לחופשת הפסח. כך, אם הכל יעבוד לפי התחזיות, החג הקרוב, שמתחיל באמצע אפריל, צפוי להזכיר את הימים היפים שלפני המגיפה, אז המוני משפחות טסו לחופשות בחו"ל.

"חג הפסח נחשב באופן מסורתי לתקופה שבה רמות הביקושים לחופשות, ועקב כך לטיסות, עולות משמעותית", אומר ד״ר עוזי פרוינד פיינשטיין, מומחה לכלכלת תעופה ומרצה במחלקה לניהול תיירות ומלונאות במכללה האקדמית כנרת. "בימים האחרונים מתקבלים סימנים מעודדים לכך שחג הפסח השנה יהיה שונה מקודמיו ויתאפשרו נסיעות לחו"ל בהיקף נרחב. אלו כוללים עדויות מחקריות שחיסוני הבוסטר מספקים הגנה טובה מאוד מפני וריאנט האומיקרון של הקורונה, כוונה להקל את דרישות הבידוד בישראל, והערכות של גורמים בארגון הבריאות העולמי שהתפרצות האומיקרון תסתיים עד חודש מרץ. לכן, במידה ולא יתגלו וריאנטים חדשים ומדבקים מאוד (או כאלו שהחיסונים לא מגנים מפניהם ביעילות גבוהה), וימשכו ההקלות על מבודדי קורונה, יתאפשר למחוסנים לצאת לחופשות מחוץ לישראל".

האם להזמין עכשיו טיסות לחופשת הפסח?

מומחי תיירות שונים איתם התייעצנו היו תמימי דעים כשנשאלו האם כדאי להזמין כבר עכשיו כרטיסי טיסה לפסח. כולם אמרו - בהחלט כן! המחירים הנמוכים כעת, לצד האפשרות לבטח את הטיסה ולקבל החזרים אם משהו ישתנה (בניגוד לתקופה של תחילת המגיפה), בהחלט מאפשרים להיות בטוחים כבר עכשיו לגבי טיסה שעתידה להמריא רק בעוד מספר חודשים.

נתב"ג - אוגוסט 2021 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90 )
בפסח הקרוב נראה יותר ילדים טסים | צילום: אבשלום ששוני, פלאש/90

"בהחלט משתלם להזמין טיסות לפסח כבר עכשיו", אומר יניב לניס, מייסד טיסות סודיות. "הקורונה צמצמה משמעותית את היצע המושבים והקווים של חברות התעופה והביקוש הגבוה המתפרס על תקופה יחסית קצרה של חופשות מערכת החינוך וחול המועד יגרמו לעליית מחירים משמעותית. גם לקראת חגי תשרי האחרונים היה חוסר ודאות לגבי מצב הקורונה המרוויחים הגדולים היו אלו שלקחו את הסיכון והזמינו מראש במחירים שפויים, מי שניסה להזמין ברגע האחרון שילם לפחות כפול."

ד״ר עוזי פרוינד פיינשטיין מוסיף: "המחירים הנמוכים יחסית כעת של טיסות בחופשת הפסח מאוד אטרקטיביים, ונועדו לעורר ביקושים בתקופה של חוסר ודאות. ככל שיתברר שהמגמה הנוכחית אכן תימשך ללא שינוי, חברות התעופה צפויות להעלות את המחירים בהתאם לגידול הצפוי בביקושים. לכן, מומלץ לרכוש כרטיסים לחו"ל כעת כדי לנצל את ההזדמנות הנוכחית לאחר תקופה ארוכה בה מרבית האוכלוסייה לא יכלה לטוס לחו"ל. עם זאת, חשוב לבדוק היטב מהן אפשרויות הביטול של ההזמנה, שינוי תאריכים, וקבלת החזרים כספיים במידה ומתרחשת התפרצות נוספת של וירוס הקורונה."

"הביקוש הגבוה המתפרס על תקופה יחסית קצרה של חופשות מערכת החינוך וחול המועד יגרמו לעליית מחירים משמעותית"

מיכאל שיחור, מומחה תיירות בינ"ל ומנהל אתר "שיחור", מוסיף שמלבד הטיסות, גם את המלונות והאטרקציות בחו"ל ניתן להזמין כעת במחירים נמוכים: "אנחנו נמצאים כרגע באמצע גל קורונה וחוסר הוודאות מלווה במחירים אטרקטיביים. מי שיזמין כעת, יחסוך גם הרבה כסף וגם יבטיח זמינות באטרקציות, בטיסות ובמלונות. בתוך שבועות ספורים כשהגל ידעך ואיתו חוסר הבהירות, ואז המחירים יעלו בצורה תלולה מעלה. במציאות שבה כל יום יכול להופיע ווארינט חדש, חברות התעופה וסוכנויות הנסיעות מאפשרות גמישות בשינוי המועדי הנסיעה, לרוב ללא קנס, כך שאין סיכון ממשי להזמין מראש.

נתב"ג עמוס למרות ההגבלות החדשות
האם העומסים בנתב"ג צפויים לחזור?

"המלצתי היא להזמין את החופשה לפסח כבר עכשיו כשהמחירים עדיין מתכתבים עם מספר המאומתים", מסכם יהודה זפרני, מומחה ניהול, תיירות ותעופה ומנהל תחום התיירות במועדון הצרכנות הוט. "עליית המחירים תתבטא גם בחופשות בתוך הארץ וגם בעלייה משמעותית בתיירות החוץ, החיסכון יכול להגיע לכ-30 אחוזים בשבוע-שבועיים הבאים לעומת הזמנה של חופשה לאחר מכן 'ברגע האחרון'".

מזמינים כרטיס לפסח? זה מה שחשוב להקפיד עליו

כאמור, חברות התעופה, בתי המלון והאטרקציות כבר התיישרו למצב של חוסר הוודאות ומציעים תנאי הזמנה גמישים. לפני הזמנת כרטיס מכל סוג שהוא, הדבר הכי חשוב כמובן הוא לוודא שיש לכם אפשרות לבטל/לשנות תאריכים/לקבל את כספכם בחזרה, אם משהו משתבש.

"כאשר אתם ניגשים להזמין את חופשתכם חשוב לזכור לבדוק את מדיניות הביטול של החופשה, הקורונה עדיין איתנו ואין לדעת בוודאות מה יקרה ואיזה זן חדש יתגלה עד האביב", אומר יהודה זפרני. "רצוי שמדיניות הביטול תהיה ביטול חינם או בסכום סימלי כמה שיותר קרוב למועד החופשה כך תוכלו למנוע בזבוז כסף רב על חופשה שלא תממשו".

מיכאל שיחור מוסיף: "שימו לב שבפסח יטוסו הרבה מאוד ילדים שחלק גדול מהם לא מחוסנים ולכן הדרישות עבורם קשיחות יותר. בנוסף, שימו לב גם לטיסות הקונקשיין. נחיתה גם למספר שעות בתחנת ביניים מחייבת היענות לדרישות מדינת המעבר. ישנן לפעמים גם תקנות שונות לאזורים שונים באותה המדינה. בקיצור, אל תשאירו את הבדיקות הללו לרגע האחרון".

דרכון וכרטיס טיסה (צילום: TravnikovStudio, Sutterstock)
כדאי להזמין עכשיו, אבל בתנאים גמישים | צילום: TravnikovStudio, Sutterstock

יניב לניס, מייסד טיסות סודיות, נותן דוגמאות למספר דברים שניתן לעשות לפני שמזמינים טיסה עם אחת מחברות התעופה המבוקשות בארץ:

  1. אם מזמינים בוויזאייר, הוסיפו כרטיס פלקס (Flex). זה יאפשר לכם לבטל את הכרטיס תמורת שובר או שינוי תאריך בחינם.
  2. אם אתם מזמינים באל על, הקפידו להזמין כרטיס קלאסיק (כולל כבודה), אותו ניתן להמיר לשובר למימוש עתידי שתקף עד 2024.
  3. טסים לארה"ב? בחברת דלתא כל הכרטיסים כוללים ביטול חינם (עם החזר מלא) עד שעות לפני הטיסה.
  4. מזינים בלואו קוסט? המתינו עם רכישת התוספות (מזוודה, אוכל וכו) עד שתהיה בטוחים שאתם אכן טסים.
  5. טסים בישראייר? רכשו מגן קורונה ותוכלו לבטל\לשנות את הטיסה בחינם.
  6. מיד לאחר רכישת הכרטיסים, רכשו ביטוח נסיעות עם הרחבת קורונה. הביטוח יכסה גם את הימים טרום הנסיעה למקרה שתצאו חיוביים ולא תוכלו לטוס.