אמאל'ההההההההה (צילום: חדשות 2)
שלא נדע מצרות. אמה'לה | צילום: חדשות 2

לאחר שתקלה ברכבת ההרים בפארק השעשועים שבבעלותם גרמה למותם של עשרות סלבס מקומיים, נכנסו קיציס ופרידמן ל"מעצר בית". זה כמובן קרה רק בסדרה החדשה, אבל מסתבר שתקריות דומות בפארקים אחרים בעולם קורות גם במציאות.
פארק שעשועים ותאונה מצערת הם לא שני מושגים שיפה להם להופיע יחד באותו המשפט, אבל מה לעשות - גם במקומות בהם אמור לשלוט החופש והכיף האולטימטיבי קורות לפעמים תאונות. אז נכון, טרם שמענו על מטוס שהתנגש בקצה של ארמון הדיסנילנד, אבל לא מעט מקרים מזעזעים כן התרחשו דווקא במתקנים הכי חמודים ותמימים. אספנו עבורכם כמה אירועים כאלה, בתקווה שלא תבהלו ותצליחו להמשיך ליהנות במתקנים גם לאחר הקריאה.

דיסנילנד, פריז:  עובד נהרג במתקן "זה עולם קטן מאוד"

אלו שמכירים את המתקן המפורסם, המשועתק בשלושה מפארקי השעשועים של דיסני, יודעים כי מדובר במתקן רגוע, נעים ועמוס אחווה ושלום, במהלכו המבלים שטים ברוגע בסירות צבעוניות. ממש לא מזמן חווה עובד הנקיון של הפארק חוויה קצת שונה, כאשר המתקן הופעל בטעות בעודו מנקה אותו. על פי החקירה המשטרתית נראה כי המנקה הסתבך ונתקע בתחתית אחת הסירות. העובד בן ה-53 נלקח לבית החולים במסוק, ומת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.

אין תמונה
זה עולם קטן ואכזרי. מתקן העולם הקטן בדיסנילנד פריז

דיסני-וורלד, אורלנדו: פלוטו נדרס על ידי היפה והחיה

האטרקציה המרכזית בפארקים של דיסני היא תהלוכת הדמויות האהובות מסרטי הילדים, חלקן מתהלכות בשמחה וחלקן מנופפות לשלום ממיצגים שונים וצבעוניים על גלגלים. אבל מה קורה כשהנהג לא יודע מתי להאט? בפארק ה-Magic Kingdom נדרסה דמותו של פלוטו על ידי מיצג היפה והחיה, רגע לפני שיצאו מאחורי הקלעים אל הקהל הרחב. עובד הפארק במשך 8 שנים, חוויאר קרוז בן ה-38, מת מפצעיו לאחר התאונה. למרות המקרה, מיני ומיקי לא נטרו טינה לגברת כד התה או לשעון המדבר. מספר שנים לאחר מכן הגיש ארגון הבריאות והבטיחות בארה"ב, OSHA, תביעה נגד דיסני בסך 6300$ על העסקת עובדים באזורים מסוכנים ברחבי הפארק.

אין תמונה
פלוטו נדרס ולא, זה ממש לא מצחיק

דיסני-וורלד, אורלנדו: טביעה בארמון סינדרלה

התמימות של שנות ה-70 גרמה לילד בן 4 מאילנוי לקפוץ בשנת 77' לתעלת המים שסובבת את ארמון סינדרלה בפארק. הילד טבע ומשפחתו תבעה את הפארק בסך 4 מליון דולר, סכום שהצטמצם כאשר בית המשפט מצא כי גם משפחתו של הילד הייתה אחראית למקרה. מסתבר שהמשפחה אפשרה לילד לקפוץ מעל הגדר שהקיפה את התעלה ולהשתובב במים, כך שלבסוף זכתה המשפחה ל-1.5 מליון דולרים בלבד. מאז, ככל הנראה, הגדר הוגבהה.

six flags great adventure, ניו ג'רזי: תקועים הפוכים ברכבת ההרים

רשת פארקי ה-Six Flags בארה"ב ידועה בכמה מרכבות ההרים המפחידות ביותר בעולם. יש דבר אחד יותר מפחיד מרכבת הרים - רכבת הרים שנתקעת באמצע המסלול. הרכבת החשמלית של באטמן ורובין בפארק בניו ג'רזי נתקעה על המסילה בגובה 23 מטר מעל הקרקע, בעוד היא עמוסה ב-20 מבקרים, כאשר שמונה מהם הפוכים לגמרי, באמצע ה-לופ.
סופת ברקים גרמה לירידת מתח חשמלי בפארק שגרם לתקלה גם ברכבות נוספות, אך בעוד שאר הרכבות פועלות גם על כח המשיכה ונעצרו על מסילה נוחה לחילוץ, הרכבת של באטמן ורובין פעלה על חשמל בלבד. החילוץ התאפשר רק לאחר 45 דקות, בהן שהו חלק מהנוסעים כשרגליהם פונות השמימה.

אין תמונה
ומה יקרה אם הרכבת תעצר באמצע הלופ? המתקן המפוקפק

Six Flags Kentucky Kingdom: רגליה של ילדה נכרתו בנפילה החופשית

קייטלין לסיטר בת ה-13 מלואיוויל, קנטאקי, נפצעה באורח קשה מאחד המתקנים הקלאסיים של פארקי שעשועים, מגדל הכח של סופרמן, במסגרתו מונפים המבקרים במעלה עמוד לגובה של כמה עשרות מטרים במהירות גבוהה, ואז נופלים במהירות מטה. במקרה הזה כבלי חשמל שהשתחררו מהמתקן נכרכו סביב היושבים בו במהלך הפעלתו. הפציעה גררה את כריתת אחת מרגליה של לסיטר מהברכיים ומטה. בעקבות המקרה נסגרו 9 מתקנים זהים בפארקים ברחבי העולם, לצורך בדיקות תקינות. הפארק התחייב לתמיכה כספית לכל החיים בילדה שנפצעה.

אין תמונה
תשעה מתקנים נסגרו. מגדל הכוח של סופרמן

Six Flags, ניו אינגלנד: שריפה בבית הרוחות

בתי רפאים קצת יותר מוצלחים מזה שבלונה פארק תל אביב פופולאריים במגוון פארקי שעשועים ברחבי העולם. בדרך כלל זה יותר מצחיק מאשר מפחיד, אבל כששריפה פקדה את הבית רדוף הרוחות בניו אינגלנד החוויה הפכה למפחידה מתמיד. כשהאש פרצה היו מבקרים כלואים במתקן, אך בנס איש לא נפגע. מחקירת מכבי האש נראה כי האש נגרמה מתקלה בכבלי חשמל ותאורה שהיו על גג המבנה.

Six Flags Over Texas, טקסס: סירה התהפכה במתקן האבובים

כמעט בכל פארק שמכבד את עצמו תמצאו את מתקן האבובים הגדולים שיוציא אתכם רטובים אך מרוצים. במקרה הזה, ולריה קרטרייט בת ה-28 נהרגה ועוד עשרה יושבי האבוב נפצעו כתוצאה מירידת אויר בסירה העגולה, שגרמה להתהפכותה במהלך השייט במתקן. גופתה של קרטרייט נמצאה כשהיא כלואה בתוך גוף הסירה שהתהפכה. הפארק שילם למשפחת ההרוגה פיצוי בסך 4 מליון דולר, אך האצבע המאשימה הופנתה לחברה שסיפקה את הסירות.

Expoland, אוסקה, יפן: רכבת הרים ניתקה מהמסילה

אין תמונה
המתקן היפני לאחר התאונה

מבין רכבות ההרים המפחידות ביותר נמצאות רכבות ההרים בעמידה. תקלה ברכבת הרים כזו ביפן גרמה למותה של אישה ו-19 פצועים נוספים, כאשר גלגלי אחד הקרונות ניתקו ממסלולם לקראת סיום הנסיעה. הרכבת, בגובה 40 מטרים, מגיעה למהירות של 75 קמ"ש בשיא נסיעתה ולכן המשיכה לנוע 300 מטרים עד שהתנגשה ברציף העלייה והירידה מהמתקן.

ובנימה יותר שמחה: רכבות ההרים הכי מטורפות בעולם
>> הנחות מיוחדות לגולשי mako בפארקי שעשועים בארץ