כשאנחנו חושבים על אי עולה לנגד עיננו תמונה של ים בצבעי טורקיז, שמש זורחת על חול צהוב וערסל שתלוי על שני עצי קוקוס. אך ברחבי העולם קיימים גם איים מוזרים, כאלה שוודאי לא שמעתם עליהם כשפניתם להזמין חופשה חלומית ביעד אקזוטי. מנחשים ארסיים, דרך רוחות רפאים ועד סוסי פוני בכל פינה: קבלו את עשרת האיים המוזרים בעולם.

גרויוניד
נראה לכם פסטורלי? ובכן, מדובר במושבת אנתרקס אחת גדולה. האי גרויוניד, בריטניה

מושבת אנתרקס | גרויוניד, בריטניה

האי הקטן בצפון סקוטלנד שימש את ממשלת בריטניה לניסויים בלוחמה ביולוגית במהלך מלחמת העולם השנייה. הניסויים בוצעו על האי (אשר היה מיושב באותה העת) באמצעות חיידק האנתרקס הארסי במיוחד. במהלך הניסויים נהרגו מאות כבשים וכמה אנשים, על כן הוחלט כי כדאי להוציא את בני האדם מהאי ולטהר את המקום. באי נעשה חיטוי בשנת 1980 באמצעות מאות טונות של פורמלדהיד, על מנת למנוע גם מחומרים אחרים לדלוף מן האי לידי אויב.

גריוויניד2
הוציאו את בני האדם מהאי על מנת לטהר את המקום. גרויוניד

גז בכל פינה | מיאקה ג'ימה, יפן

האי מיאקה ג'ימה ביפן ממוקם 180 קילומטר מדרום לטוקיו. על האי שולט הר הגעש אויאמה - הר געש פעיל שהתפרץ לא מעט פעמים במאה האחרונה. מאז ההתפרצות האחרונה שלו בשנת 2000, יוצא מן ההר זרם בלתי פוסק של גז גופרתית רעיל ביותר, ובעקבות כך כל תושבי האי (3,000 במספר) מחויבים לשאת מסיכות גז איתם כל הזמן, ולשים אותם על פניהם בכל פעם שיש צפירה. הצפירות הבלתי פוסקות על האי מזהירות מפני עלייה דרמטית ברמות הגופרית באוויר.

מיאקה-גימה
תמיד עם מסכות גז. מיאקה ג'ימה, יפן

 חביב האו"ם | יו תאנט, ארה"ב

האי הזעיר נמצא באיסט ריוור בניו יורק, ליד בניין האו"ם. הוא נוצר במאה ה-20, במהלך בניית מנהרה לרכבת התחתית מתחת לנהר, כשהסלעים שהוצאו במטרה לפתוח את המנהרה לרכבת הושלכו כאן, וכך האי נוצר. בשנת 1977, האי הוחכר מן הרשויות בניו יורק על ידי קבוצה של עובדי האו"ם - חסידיו של שרי גורו צ'ינמוי, שכיהן כרב במטה האו"ם. הם נתנו לאי את השם הנוכחי שלו (יו תאנט היה מזכ"ל האו"ם, 1961-71) ושתלו בו צמחייה. כיום האי משמש כמקלט לציפורים נודדות.

יו-תאנט
האי של מזכ"ל האו"ם הוא כיום מקלט לציפורים נודדות. יו תאנט, ארה"ב

 מגרש הרוחות | אי הבובות, מקסיקו

סוצ'ימליקו הוא מחוז ברשות מקסיקו סיטי שמכיל מערכת נרחבת של תעלות ואיים מלאכותיים, אבל האי המפורסם ביותר בו שייך לאדם בשם ג'וליאן סנטנה ברברה. יום אחד ברברה גילה גופה של ילדה ללא רוח חיים בתעלה הסמוכה לאי, ולאחר המקרה הטראומטי הוא החל לאסוף באובססיביות כפייתית בובות שנזרקו וחלקי בובות, אותם הוא תלה על כל העצים באי בניסיון לגרש את הרוחות הרעות. ברברה נפטר בשנת 2001, אבל הבובות נשארו כמובן על העצים. מאז מותו ישנם טיולים לאי בספינות, המספרים את סיפורה של הילדה, הבובות וג'וליאן המנוח.

אי-הבובות
הבובות נשארו כמובן על העצים. אי הבובות, מקסיקו

 נחש צפע | אלהה-דה קווימאדה, ברזיל

הישר מול חופי ברזיל נמצא האי המיוחד הנושא כבר שנים את הכינוי "אי הנחשים". האי בעצם משמש כביתם של אלפי סוגי צפעוניים זהובים וגם כמה סוגים אחרים של נחשים ארסיים. נחשי צפע הם בין הנחשים הארסיים המסוכנים ביותר בעולם, ועל פי אגדה מקומית, על כל מטר מרובע באי יש בסביבות 5 נחשים המחפשים את טרפם. במשך שנים האדם היחיד שהיה מותר לו להתקרב לאזור היה שומר המגדלור, אבל עכשיו חיל הים הברזילאי אסר על כלל האזרחים מסביבת האי להתקרב אליו בשום צורה.

אלהה-דה-קווימאדה
על כל מטר מרובע באי יש 5 נחשים. אלהה-דה קווימאדה, ברזיל

 אין כניסה | סקורפיוס, יוון

סקורפיוס ביוון הוא אי פרטי מול חופי "לפקדה" הנמצא בבעלות צאצאי איל הספנות היווני ארטיסטוטל אונאסיס. האי מוכר גם משום שהיה לאתר החתונה של ז'קלין קנדי עם אונאסיס. למרות שאת האי פוקדים בני המשפחה רק לעתים רחוקות, אם בכלל, צוות העובדים העובד במשרה מלאה נשארים עליו באופן תמידי. את האי לא פוקדים אנשים כלל, אך עדיין יש עליו כ-100 מאבטחים במטרה להרתיע מסיגי גבול.

סקורפיוס
עדיין יש עליו כ-100 מאבטחים. סקורפיוס, יוון

בית קברות לספינות | סייבל, קנדה

האי סייבל ידוע גם בשם "בית הקברות האטלנטי". סייבל הוא אי בגודל של 40 קילומטר, הממוקם 300 קילומטר דרומית מזרחית לשרטון הליפקס. בסביבת האי נרשמו יותר מ-350 מקרים של ספינות טרופות, כשהמקרה המתועד הראשון התרחש כבר בשנת 1583, והאחרון בשנת 1999.הסיבה העיקרית למספר הגבוה של התאונות הללו נגרם כנראה בגלל העובדה שהאי משנה את צורתו כל הזמן. השינוי קורה בגלל חולות נודדים שזזים יותר מ-100 מטר כל שנה. האי משמש גם כביתם של קרוב ל-400 סוסי פוני המשוטטים בו בחופשיות, וגם לאחרונה אומץ על ידי כלבי ים נדירים אפורים שהפכו את המקום למושבתם.

סייבל
בית קברות לספינות. סייבל, קנדה

החירייה של המלדיביים | טילאפאשי, האיים המלדיביים

האי המלאכותי טילאפאשי נוצר בשנת 1992,כדי להילחם בתופעה ההולכת וגוברת של זבל מאתרי בניה בעיר הבירה של האיים המלדיביים. כ-350 טון של פסולת מובא אל האי כל יום, שזה בערך סביב 31,000 משאיות בשנה. התופעה גורמת להתרחבות מואצת של האי - כמטר מרובע מדי יום.

מי מלך | טורי איילנד, אירלנד

טורי ממוקם כ-10 קילומטר מול חופי מחוז דונגל באירלנד, ואחד הדברים המגניבים בו הוא ששולט בו מלך אשר נבחר על ידי 130 התושבים על האי. אמנם אין למלך הנבחר סמכויות רשמיות, אך הוא משמש כדובר על האי ואחראי על קבלת המבקרים והאורחים הבאים לשהות בו. המלך ששולט כרגע באי הוא אמן וצייר במקור ושמו פטסי דן רוג'רס.

טורי-איילנד
המלך של האי הוא צייר ואמן. טורי איילנד, אירלנד

מפת העולם | אי העולם, דובאי

ארכיפלג מלאכותי זה נבנה באמצעות חפירות בחול של קו החוף של דובאי, והוא בעצם שרטוט של מפת העולם. כפי שניתן לראות ולמורת רוחם של מתכנני האי, רק בית אחד נבנה על אחד האיים הקטנים, ובדיקות אחרונות מראות גם האיים שמרכיבים את האריכפלג החלו לשקוע חזרה לתוך הים.

אי העולם, דובאי
כך בנו את האי
אי העולם
וזו התוצאה. מפת העולם באי העולם, דובאי
>> תאילנד: הקולנוע הצף הראשון בעולם