גלים כחולים, קצף לבן, חול צהוב ושמשיות? אז זהו, שממש לא. החופים הבאים רחוקים מאוד מחוויית המטקות-שש-בש-קרטיבים שכולנו מכירים. להיפך, הם באים להזכיר לנו שבני האדם אמנם נוהגים לכבוש את חופי הים, אבל הטבע עדיין כאן, ובענק. דומה אבל שונה: קבלו את 8 החופים המוזרים בעולם.

צפון אירלנד
לאן נעלם החול? סוללת הענק באירלנד

סוללת הענק באירלנד | בריכת המשושים - מאחורייך

האגדה סביב סוללת הענק באירלנד ((Near Bushmills Northen Ireland מספרת על ענק אירי בשם פין מק'קול, שחי לו בשלווה במשכנו בחוף הזה. לענק היה אויב סקוטי בשם בנאנדונר (שהיה לא פחות ענק ממנו, אם לא יותר גדול), שהשקיף עליו ממשכנו בחוף סטאפה שבסקוטלנד.

בשביל לצאת לקרב עם יריבו, בנה מק'קול סוללת ענק הבנויה מעמודי בזלת בצורת משושה, שתחבר בין אירלנד לסקוטלנד ותיצור מעיין מעבר. אבל כשהגיעה שעת הענק נרדם. אויבו הסקוטי ניצל את הרגע והחל לחצות את הים, על המעבר שהאירי בנה.

אונה, אישתו של האירי, שראתה את הסקוטי מתקרב בצעדי ענק, הלבישה את בעלה בבגדי תינוק וכיסתה אותו בשמיכה ענקית. כשהגיע הסקוטי לפגוע ביריבו, פגש באישתו, שאמרה לו שיהיה בשקט בטענה שהתינוק ישן (כאילו, לא מעירים תינוק?!). הענק הביט בתינוק וחשב שאם התינוק כזה גדול, בטח האירי באמת עצום. באותו רגע הוא ברח, לא לפני ששבר את סוללת הענק. ועתה נשארו בשני צידי החוף (האירי והסקוטי) עמודי בזלת משושים מרהיבים.

החוף מושך אליו תיירים רבים מדי שנה והוא מרהיב ביופיו. עמודי הבזלת המשושים מדהימים, ויוצרים מן מדרגות לים. ב- 1986 החוף הוכרז רשמית כאתר מורשת עולמי על ידי אונ''סקו, והוא סיבה טובה להגיע לצפון אירלנד.

צפון אירלנד
קרב ענקים או תופעת טבע?

סנט מרטין, האיים הקריביים | טיסה (ורחצה) נעימה

שקט, שלווה, פירות טרופיים ושמש קופחת, ולפתע, מטוס מתקרב, חולף על פני הרוחצים, ונוחת בשדה התעופה שמאחוריהם. אם נעמוד לרגע על אחד הצוקים שמקיפים את חוף מאהו בסיינט מרטין שבקריביים (Maho beach), ונתבונן בתמונה המופיעה לנגד עינינו, נחשוב לרגע שאנחנו בסט טלוויזיה. כך עוברת השהות בחוף הזה, חוויה אמיתית. והמתרחצים? להם זה לא מפריע למלא את החוף, יום אחרי יום בהמוניהם.  

 חוף מאהו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שקט ושלווה? לא ממש. חוף סנט מרטין בקריביים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
חוף מאהו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
להיזהר רק לא לנחות בים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

חוף הזכוכית, קליפורניה | לא מומלץ להביא מטקות

קרה לכם פעם שהלכתם יחפים בחוף, כשלפתע צעקו לכם מאחורה: "תיזהר, יש פה זכוכית!". ואז כמובן הזזתם את הרגליים ודרכתם על החול רך. ובכן, בחוף הזכוכית בקליפורניה (Fort Bragg), יקרה לכם בדיוק אותו הדבר, אבל רק ההיפך. אם תמצאו טיפת חול, תזהרו ותסיטו רגליכם לזכוכיות.

עד סוף שנות ה-60 שימש החוף הזה כאתר מזבלה עירונית. כל דבר אפשרי נזרק לשם, ונטמע בחול הקופח. עברו להן 40 שנה, והברווזון המכוער הפך לברבור, והחוף הנידח שהיה למזבלה, הפך לחוף שאין כמותו.

רבבות של זכוכיות שנאספו במהלך השנים מקבלות את השמש היוקדת עליהן בברכה, ובגוון מרהיב. הזכוכיות ממלאות כל פיסת חוף והמתרחצים מרוצים. אגב – מטקות לא מומלץ.

אז אתם בטח תוהים איך דורכים על הזכוכיות? הזבל שנזרק לא נשאר בצורתו המקורית, והזכוכיות, הפלסטיקים, הניירות וכו' שהושלכו, הפכו לאבנים מעוגלות ויפות (בדומה מאוד לצורתן של גולות).

פורט בראג
תשאירו את המטקות בבית. חוף הזכוכית בקליפורניה
חוף הזכוכיות - שקיעה
החיים בזבל. במובן החיובי

הוואי ואוסטרליה | חופים בצבעים

שחור: חוף פונאללו, הוואי

החול השחור בחוף פונאלולו (Punalu'u Beach) בהוואי, נוצר בעקבות התפרצויות וולקניות שבמרוץ השנים התקררו, והאוקיינוס חלחל לתוכם. חוף פונאלולו הוא החוף המתוייר ביותר מבין החופים השחורים שיש בהוואי. אגב, למבקרים בחוף אסור לקחת חול הביתה, כי מי שיעשה את זה, לפי האמונה, יקבל קללה מאלת הרי הגעש, העונה לשם המיתי פלה.

חוף פונאלולו
שחור משחור. חוף פונאלולו בהוואי ירוק: חוף פאפאקוליאה, הוואי  

חוף פאפאקוליאה (Papakolea beach) בהוואי, בירת החופים, הוא אחד משני החופים היחידים בעולם בעלי חול ירוק – כן, חול ירוק.

אבל אם אתם חושבים שאת הגוון הירוק החול קיבל דווקא מצמחי הים המוכרים, כמו אצות וכו', אז תדעו שאתם טועים. את הגוון הירוק החול ספג דווקא מהיבשה, ממינרל מסוים בשם אוליבין - המינרל שמועשר בברזל ובמגנזיום, ואחד הגבישים הראשונים שנוצרים לאחר התקררותה של מגמה לוהטת שנפלטת בהתפרצות הוולקנית

מי שרוצה להגיע לשם צריך לדעת שזה לא ממש פשוט. חוף פאפאקוליאה ממוקם שלושה מיילים מ"קה לאה" (הנקודה הדרומית אשר בהוואי), וניתן להגיע אליו רק בהליכה רגלית שלוקחת זמן, או בנסיעה על 4X4.

חוף פאפאקוליאה הוואי
הסיפור על החוף הירוק. חוף פאפאקוליאה בהוואילבן: חוף היימס, אוסטרליה

חוף היימס, שממוקם בניו סאות' ויילס, אוסטרליה, הוא אחד החופים היחידים בעולם שנכנסו לספר השיאים של גינס בקטגוריה החוף הלבן בעולם – ותאמינו לי, זה נכון. כשמגיעים לחוף הזה, ישנה הרגשה שהג'י פי אס קצת רימה אותנו, ושלח אותו לקוטב. אבל אל תתבלבלו, אין מדובר בגושי קרח ענקיים, אלא פשוט – בחול. החוף רחוק שלוש שעות מסידני והוא נמנה כחלק ממפרץ בשם ג'רוויס והוא סמוך לכפר קטן שבקושי מאוכלס.

חוף היימס
זה לבן על לבן. חוף היימס באוסטרליה
חופים מוזרים חוף היימס שקיעה
חוף הים או הקוטב הצפוני? שקיעה לבנהכל צבעי הקשת: חוף פייפר, קליפורניה

חוף פייפר (Pfeiffer Beach) שבביג סור, קליפורניה, יכול לבדו להיכנס תחת הכותרת: שלל צבעי הקשת. הגבעות שסובבות את החוף הזה התמלאו במהלך השנים שעברו בגרניט מגנזי, וכתוצאה מכך שהם נשטפו מטה, החוף כיום נראה כמו ציור, צבוע בצבעי אדום, סגול, ורוד, ירוק וכו' - כולם התערבבו להם יחד ויצרו את החוף המיוחד הזה.

 חוף פריפר
כמו מתוך ציור. חוף פייפר
חוף פייפר שקיעה
ולא רק צבעים מחכים לכם שם

בירד איילנד, צפון קרוליינה | התיבה שהפכה לאגדה

בשנת 1981, כאשר ברקע עלו הצעות שונות לפיתוח Bird Island Beach, הממוקם במדינת צפון קרוליינה בארה"ב, ושטחו 1,300 דונם, החליטו תושבי המקום, בנסיון להציל את השטח לנטוע תיבת דואר ולהכניס לתוכה מחברות, מכתבים, עפרונות וכו'.

להפתעתם, זה עבד והמדינה לא נגעה בחוף. מאז ועד היום התיבה הפכה לאגדה, כתבו עליה סיפורים רבים, הכניסו לתוכה חלומות, כתבים, שירים, וסיפורים, ועד היום באים אנשים לשבת על הספסל שלידה, ולחכות לנפש התאומה שלהם.  אגב, לפי האגדה המקומית, היא מגיעה בסוף.

צפון קרוליינה
מחפשים את הנפש התאומה? תכניסו מכתב לתיבה. בירד איילנד בצפון קרוליינה
>> יוצאים בזול: אטרקציות משפחתיות שוות וזולות בחו"ל
>> בעמוד הפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?