סיציליה- איטליה 1 (צילום: istockphoto)
האי סיצליה | צילום: istockphoto

רוברטו קאודולו, גיאולוג איטלקי מהמפורסמים בעולם, עצר את הג'יפ הישן שלו באחת העליות התלולות של הר אטנה (Etna), הר הגעש הפעיל הגדול ביותר באירופה. הוא טפח לע' על הכתף, ובסוג של אחוות גברים בלתי כתובה הסתכל לו עמוק בעיניים וקרץ: "מבחינת הסיציליאנים, האטנה היא כמו עוד אישה יפה לגבר שרגיל לראות נשים יפות". הוא הציץ אליי למושב האחורי, ובלי שום נימה מתנצלת המשיך.
"אנחנו מתגאים בה כשאנחנו מציגים אותה בפני זרים, אבל לא טורחים באמת לטפח את הקשר. יש לנו מערכת יחסים סבוכה איתה. בימי ראשון אפשר לראות אותנו על ההר, אוספים ערמונים, קוטפים פטריות ואפילו עושים אהבה בפינות נסתרות. אבל בימים כתיקנם נעדיף את הים שנמצא מול ההר, וניקח את האטנה כמובן מאליו". למרות המטאפורה החושנית ע' לא מצמץ. אחר כך הוא דיווח ביובש: "מהרגע שהאיטלקי הזה התחיל לפלרטט איתך, רק רציתי לרדת מההר".

תרבות הרי הגעש

אטנה היא כיום המוצר התיירותי המפורסם ביותר של האי, והיא גנבה למאפיה את מקום הכבוד שלה. על ההר מפוזרים שדות לבה מתקופות שונות. הם עשויים מנהרות ומלשונות של לבה, שנשפכה כמו שוקולד נמס ומתקתק במהלך ההתפרצויות הוולקניות של השנים האחרונות. האטרקציה מביאה הרבה פרנסה לסיציליאנים; מעבר לתיירים הסקרנים, "שרק רוצים לראות לבה אדומה וזוהרת", אם לצטט את טרוניותיו של הגיאולוג קאודולו, המקומיים מגדלים על ההר תפוחים, אגסים, דובדבנים וערמונים, שטעמם שונה לחלוטין בזכות האדמה הוולקנית, העשירה במינרלים ובחמצן.

למרות ההתפרצויות החוזרות (ההתפרצות הגעשית האחרונה התרחשה לפני שנתיים), עדיין אפשר למצוא כפרים מפוזרים על ההר. "בעבר לא בנו על ההר, אלא רק על הגבעות מסביב", מסביר קאודולו, "אבל היום בנינו מסלולי ניתוב ללבה, כך שכשהיא מתפרצת אנחנו מנתבים אותה הרחק מהכפרים".
הירידה מהאטנה חושפת מגוון סוגי חופים לאורך יותר מאלף קילומטרים. חוויות בלתי נשכחות לתיירים הן אירועים יומיומיים עבור הסיציליאנים: התפרצות וולקנית שמאירה את שמי הלילה באדום או חופים שפוסלו על ידי מי הים הגועשים, הם רק שניים מהמראות השגורים שהפינה הנסתרת הזאת בקצה אירופה מתהדרת בהם.

הסקס אפיל של המאפיה

סיציליה היא אי מלא ניגודים שיכול להיות מעין זכוכית מגדלת של כל מה שנחשב "איטלקי"; נקודה על המפה שבה מרוכזות היסטוריה וארכיטקטורה מגוונות, נוף ותרבות וכמובן הדליקטסים הגסטרונומיים של איטליה. הגיוון והניגודים מביאים לכך שכל אחד יכול למצוא במקום תעסוקה כלבבו. חלק יעדיפו לשכב על חול החופים הזהובים, אחרים יגלשו במדרונות הסקי של אטנה, יחוו את תרבות הרי הגעש או יטיילו על המסלולים שבו, ויש כאלה שיבחרו לבקר באתרים הארכיאולוגיים או לערוך קניות בבוטיקים האופנתיים (והזולים) שממוקמים בפלרמו, בירת סיציליה.

הר הגעשה אטנה - סיציליה - איטליה (צילום: גלובס)
הר הגעש אטנה. ה-אטרקציה של האיזור | צילום: גלובס

סיציליה נהנית משלושה "הכי גדולים": זה האי הגדול ביותר במזרח התיכון; המחוז הגדול ביותר באיטליה; והר האטנה נמצא עליו, והוא, כאמור, הר הגעש הפעיל הגדול ביותר באירופה, ואחד הבודדים שנמצאים ביבשת. ועדיין, למרות הגודל והמרחבים, קל לנוע פה ברכב. אבל בגלל המרחקים הגדולים והעושר שמציף את העיניים, קשה לצפות להיכרות מלאה עם סיציליה בביקור אחד.

אתרים רבים באי הם סוג של מוזיאון פתוח, עדות היסטורית אילמת לכל קבוצה שכבשה בעבר את סיציליה, וששכנה על גדות הים התיכון. כל הפניית ראש חושפת נוף אחר, שמגדיר את היחסים של תושבי האי עם אירופה: מקדשים יווניים, פסיפס רומאי ואמנות ערבית הם רק חלק קטן מהממצאים הארכיטקטוניים וההיסטוריים. הצרפתים, הגרמנים, הספרדים ואפילו האנגלים השאירו פה את חותמם. לכן, כשנוסעים לסיציליה, צריך להתכונן להפתעות ולאתגרים.

מגוון התרבויות הזרות שהציפו את האי הוא אחת הסיבות לכך שב-1860, עם האיחוד בין סיציליה לאיטליה, התפתחה פעילות מאפיה ענפה באי. במקורה הייתה המאפיה, שמזוהה כיום עם פשע מאורגן, ארגון עממי המבוסס על קודים של כבוד ונלחם בשחיתות של השלטון שדאג לאינטרסים של השלטון הזר יותר משדאג לבני עמו. במקור נועדה המאפיה לשמש סוג של עוגן פוליטי ולהגן על התושבים, אבל עם השנים הפעילות הפכה לפלילית.

סיציליה (צילום: istockphoto)
חלק יעדיפו לשכב על חול החופים הזהובים | צילום: istockphoto

בעשואים האחרונים, בעיקר מאז סדרת סרטי "הסנדק" של פרנסיס פורד קופולה, המאפיה הסיציליאנית נהנתה מסקס אפיל מסוים הודות לאל פאצ'ינו ולרוברט דה-נירו, גיבורי סרטי המאפיה. בעיירה קורליאונה (Corleone), מקום מוצאו של דון קורלאונה המדומיין בסנדק (וגם של כמה בוסים אמיתיים), פורחת תעשייה שלמה של תיירות א-לה מאפיה, מוזיאונים ואתרים שיגרמו לחובבי הז'אנר להרגיש בבית.

אלא שצילומי הסרט נעשו בכלל במקום אחר, שנראה לצוות ההפקה אותנטי יותר מאשר המקום האמיתי, הכפר סבוקה (Savoca). בזכותם הפך הכפר הנידח לאתר ביקורים קבוע כמעט לכל קבוצת תיירים. אלה עולים לרגל לכנסייה המקומית, שבה צולם טקס הנישואין של מייקל קורליאונה עם אהובתו הסיציליאנית, ולבר Vitelli שבו ביקש את ידה מאביה. המהדרין טועמים שם גרניטה לימון, כמו בסרט.

לאכול ולשתות בסיציליה

וילה בסיציליה (צילום: גלובס)
גישה ישירה לחוף היישר מהסוויטה | צילום: גלובס

מקורליאונה אפשר להמשיך לפלרמו, הבירה ועיר הנמל של סיציליה. עיר חושנית שטובלת במסתוריות מסוימת. הצד המזרח-תיכוני שלה מהדהד בקולות התושבים המקומיים, שאינם מדברים אנגלית, ובניחוחות בישול איטלקיים, שמציפים את הרחובות מתוך טרטוריות (מסעדות) מקומיות - מסעדות פועלים פשוטות שמציעות תפריט סיציליאני. בכניסה עומדת איטלקייה דשנה ועסיסית ומבשלת מבחר אנטיפסטי של ירקות ודגים, שמככבים בו בעיקר חצילים ודגי ים. מיד אחר כך מגישה לשולחן פסטה על גווניה, כולל ספגטי דיונונים שחור. הקינוח המקומי הוא קנולי, גלילת בצק דק ופריך מלאה גבינת ריקוטה מתקתקה עם שני דובדבנים אדומים ומבריקים בקצוות.

את כל זה שוטפים המקומיים ב"דם של דיוניסוס", אל היין. לפי האגדה, דיוניסוס הביא אושר לאנושות ויין לסיציליה. יין הוא אחד המרכיבים העיקריים בדיאטה הסיציליאנית. בכל טרטוריה קטנה אפשר לבקש את היין המקומי (Vino locale) ולקבל קנקן יין לא מרשים בחזותו אבל עם טעם בלתי נשכח.

אין תמונה
אחת מהווילות המפנקות של think sicily

היין הפופולרי ביותר בסיציליה הוא של פלנטה (Planeta), שיצרניו הם בני משפחה גדולה. זהו היקב הראשון על האי שהחל לייצא את היין המקומי (גם לישראל), ומנפיק 2.5 מליון בקבוקים כל שנה. זהו יין יומיומי שמותאם לסגנון האכילה הסיציליאני, ויש לו עדינות איטלקית נעימה ולא משתלטת ומחירים סבירים (7-20 אירו לבקבוק). בבעלות משפחת פלנטה יער שלם, חמישה יקבים פעילים, וכרגע הם מקימים יקב נוסף על האדמה הוולקנית של האטנה.

חברת Think Sicily, של הזוג רוסלה ויו בוז'ייה, היא הפרויקט התיירותי הגדול ביותר באי. בני הזוג גייסו שמונים וילות פרטיות ומפוארות, שמשתרעות על פני כמה דונמים. הם תופרים חופשה פרטית לתיירים שרוצים לנוע ברחבי האי בסוג של תיירות אקטיבית, בשילוב נופש בטן-גב. לווילות סמוכים לרוב בריכה פרטית, מגרש גולף וצוות של סוכני בית שמבשלים ומגישים למבקרים את הארוחות, מכבסים, מנקים ודואגים שהתיירים ירגישו בבית. כך שאחרי כמה שעות טובות של טיפוס על האטנה או יום טיול ברחבי עמק המקדשים היווניים, יהיה מי שיקבל את פניכם בווילה עם ארוחה חמה שמוגשת לשולחן בפאטיו שמשקיף על הים. **

מידע מעשי

* על הר האטנה בקטניה, שגובהו 3,340 מטרים, אפשר לעלות בסיורים פרטיים בליווי גיאולוגים מקומיים. חברת וולקנו טרק מציעה טרקים של 12 קילומטרים בעקבות התפרצויות הר הגעש השונות לאורך השנים (עלות סיור יומי- 50 אירו לאדם כולל מזון) או לערוך סיור בג'יפ (65 אירו). בחורף אפשר לצאת לחופשות סקי על האטנה.

* סיורים בעקבות "הסנדק" - חברת Sicily Limousine Service מציעה שורה של טיולים, שאחד הדברים המאפיינים אותם הוא התנהלות בלימוזינה. לצד טיולי יום אחרים (הר אטנה, העיר סיראקוז, פלרמו) אפשר להצטרף גם ל-"The Godfather Local Tour", מסלול בעקבות אתרי הצילום של הסרט (165 אירו), בעיירות Savoca ו-Forza D'Agro.