קרנבל ונציה, קרנבלים בחורף
לא רק בברזיל. פסטיבל המסכות בוונציה
כמעט כל ישראלי מכיר את הקרנבל בברזיל, וקרוב לוודאי שרבים מכם אפילו מקרוב. כבודה של ארץ הסמבה במקומה מונח, אבל כדאי שתדעו שבמשך כל חודש פברואר (כ-40 ימים לפני חג הפסחא), מתקיימים ברחבי בעולם מאות קרנבלים ססגוניים ומרגשים לא פחות.

"הקרנבלים הגדולים והמפורסמים ביותר הם אלה של אמריקה הלטינית", אומר רענן בן בסט , מנכ"ל החברה הגיאוגרפית. "אלה תמיד מסיבות ענקיות, רוויות בתחפושות צבעוניות, מסיכות מדהימות, תזמורות שמנגנות קצבים לטינו אמריקאיים מלהיבים והזדמנויות נפלאות לא להפסיק לרקוד".

אבל לא רק אמריקה הלטינית יודעת איך להרים חגיגת ענק. גם באירופה יודעים מה זה קרנבל. "ביקור בקרנבלים באירופה הפך בשנים האחרונות לטרנדי ביותר", אומר ניר מזור, מנהל אגף השיווק של קשרי תעופה. "השנה אנחנו מזהים ביקושים הולכים וגדלים הן בגזרת הקהל המוסדי והן בגזרת הקהל הרחב, עם עלייה של כ-12 אחוז במספר המבקרים בקרנבלים באיטליה, שהבולט בהם הוא קרנבל המסכות בוונציה".

המילה "קרנבל" משמעותה "שלום לבשר" (carne=בשר) (Vale=שלום). באירופה נהגו הנוצרים הקתולים להתנזר מבשר ומכל הנאה גופנית אחרת במשך 40 יום לפני חג הפסחא, כהזדהות עם סבלו של ישו תקופה המכונה בנצרות כ"Lent". היום האחרון של הקרנבל נקרא  ה"מארדי גרא" (יום שלישי השמן) וזהו היום שנחשב לשיאו של הקרנבל שבו אוכלים כמויות אדירות של בשר. למחרת מתקיים "יום האפר" שמציין את תחילתה של ההתנזרות מהבשר.

אז אם בא לכם להופך את החורף הזה ליותר מעניין, יותר צבעוני ובטוח יותר שמח, ריכזנו עבורכם את 7 הקרנבלים השווים בעולם - אז שימו עליכם מסיכה והצטרפו לחגיגה (וכן, אתם פטורים מכל הקטע של ההתנזרות מבשר).

הכי ביזאר | קרנבל המסכות בונציה

תאריך: 2-12 בפברואר 

קרנבל המסכות בוונציה ידוע בצבעוניות והססגוניות שלו, כאשר מכל פינה באי צצות דמויות העוטות מסכות ברובן גרוטסקיות בסגנון התיאטרון הקומי של המאה ה-16 "קומדיה דל ארטה".

החגיגה הגדולה נשענת על קרנבלי העבר שהופסקו במצוות הכנסייה לפני כמאתיים שנה, כשהקרנבל נשא אופי של הוללות וניאוף בחסות המסכה, מה שלא מצא חן כלל בעיני הכנסייה. במאה ה-20 חודש המנהג והוא מושך אליו המוני תיירים מכל העולם.

קרנבל המסכות הוא מן הידועים באירופה ובדרך כלל נמשך זמן קצר יחסית לעומת הקרנבלים האחרים. כמו בערים אחרות הקרנבל מתנהל ברחובות, אך ישנם גם נשפי פאר אליהם ניתן להיכנס רק עם הזמנה. בנוסף, לכבוד הקרנבל מעלים על הבימות קונצרטים, אופרות ומופעי מחול. כל שנה מחפשים המשתתפים רעיון לתחפושת יוצאת דופן, מוזרה ואטרקטיבית יותר מזו של השנה הקודמת.

מחיר: חבילת נופש בת 3 לילות במלון 3 כוכבים ע"ב לינה וארוחת בוקר - 579 אירו לאדם, בתאריכים 5-8.2, קשרי תעופה

מסכות ונציה, קרנבלים בחורף
מכל פינה באי צצות דמויות עם מסכות. הפסטיבל בוונציה

הכי ימי הביניים | הקרנבל במלטה

תאריך: 8-12 בפברואר

לקרנבל במלטה שורשים היסטוריים ועדויות שהתקיים כבר בסוף המאה ה-15. עד סוף המאה ה-18 הבלעדיות לקרנבל במלטה הייתה בעיר ואלטה, אולם כיום הקרנבל נערך גם בואלטה וגם באי גוזו אליו מגיעים במעבורת מהאי מלטה.  

הקרנבל מאופיין בתהלוכות, במות ממונעות המקושטות על פי הנושא, הנבחר כל שנה מחדש, ואנשים מחופשים. יש אף התייחסות לנושאים פוליטיים וחברתיים. נשפים רבים נערכים בימי הקרנבל וזאת הזדמנות לעטות מחלצות מפוארות ותחפושות.

מחיר: חבילת נופש בת 4 לילות במלון 5 כוכבים ע"ב לינה, ארוחת בוקר והעברות - 522 אירו לאדם, בתאריכים 8-12.2, קשרי תעופה

קרנבל מלטה, קרנבלים בחורף
התייחסות לנושאים פוליטיים וחברתיים. הקרנבל במלטה

הכי מוזיקלי | קרנבל "פאסנאכט" בבאזל, שוויץ

תאריך: 18-21 בפברואר

שורשי הקרנבל נעוצים במנהגים פאגנים של ימי הביניים, אך כיום אופי הקרנבל נעוץ בשוויצרים עצמם שברוב ימות השנה ידועים כאנשים שקטים ומסוגרים שאינם מבלים ברחובות. בשני ימי הקרנבל לא ניתן להכיר את העיר באזל שמשנה את פניה כליל.

תחילת הקרנבל בלילה, אז שועטים המוני התושבים והחוגגים לרחובות העיר, עטויים בגדים חמים כנגד הקור ובמסכות לא שגרתיות, עם כלי הקשה רבים וצועדים בסף תוך הרעשת אוזניים אדירה. תזמורות כלי ההקשה מתארגנות מראש לקראת התחרות – התזמורת האחרונה שממשיכה לנגן בקצב ללא מעידות היא המנצחת.

מחיר: טיסה לבאזל ו-3 לילות במלון 4 כוכבים ע"ב לינה וארוחת בוקר- 740 דולר לאדם, בתאריכים 18-21.2, קשרי תעופה

פסטיבל הפאסנאכט, קרנבלים בחורף
השוויצרים מתפרעים. פסטיבל הפאסנאכט, באזל

פאסנאכט, קרנבלים בחורף
אי אפשר להכיר את העיר

הכי תאווה | הקרנבל במדריד, ספרד

תאריך: 15-26 בפברואר

תחרויות רבות של תחפושות ותלבושות ביזאריות מכינות את הקרקע להמולה שעומדת לנחות על מדריד. מסיבות עצומות מתקיימות ברחובות, בכיכרות ובכנסיות העיר השונות, כולל טקס קבירת השומן – שבזמנים קדומים סימל את תחילת הצום והתענית אחרי הקרנבל ועד פסחא, אך הפך ללעג ומקור לבדיחות בספרד; במקום שומן חזיר, קוברים כאן בטקס היתולי סרדינים והטקס נקרא כיום Entierro de la Sardinia. תהלוכות הומות אדם עוקבות אחר הטקס, בו לפעמים קוברים בובה משעשעת, והן מלאות שמחה, נגינה ושירה רבה. התהלוכה העיקרית יוצאת מ - Plaza Mayor , אחת הכיכרות המרכזיות בעיר, בראש התהלוכה תזמורות ולהקות רקדנים ולאחריהם תהלוכת תחפושות.

הקרנבל במדריד הוא ההזדמנות האחרונה לטעום משפע מטעמים ומאכלי תאווה לפני התענית, והם ממלאים את התהלוכות כולן, וגם את מסעדות העיר ודוכניה. שווה לטעום ולסעוד בלי גבול, שכן פסטיבל זה מביא את מיטב המטבח הספרדי אל הרחובות.

מחיר: טיסה למדריד (עם עצירת ביניים) ו-4 לילות במלון 4 כוכבים, ע"ב לינה וארוחת בוקר- 630 דולר לאדם, בתאריכים 17-21.2, קשרי תעופה

קרנבל מדריד, קרנבלים בחורף
הזדמנות לטעום משפע מטעמים ומאכלי תאווה. קרנבל מדריד

הכי הכי | הקרנבל של ריו דה ז'נירו, ברזיל

תאריך: 8-12 בפברואר (מצעד המנצחות 16.2)

אבי אבות הקרנבלים. אין מסיבה גדולה יותר, בשום מקום אחר בעולם. ארבעה ימים שאלפים טורחים בהכנות אליהם במשך שנה שלמה. האירוע מושך לברזיל מאות אלפי תיירים. מומחי קרנבלים מנהלים דיונים מלומדים איזה מן הקרנבלים של ברזיל הוא הטוב, "האותנטי" או השמח ביותר. הקרנבל של סלבדור דה באהייה אמנם נחשב לאיום רציני, אבל בשורה התחתונה אין כנראה מתחרים לקרנבל המרכזי של ריו.

האירוע המרכזי בקרנבל של ריו הוא תהלוכת תחרות מופעי הסמבה. באירוע נוטלים חלק בתי ספר שונים לסמבה משכונותיה השונות של העיר. כל בית ספר בוחר נושא מרכזי, סביבו מעוצבים התלבושות, המוסיקה והריקודים. בסיום הקרנבל מתקיים "מצעד המנצחות" – מופע ראוותני ויחיד במינו בו מוצגים בתי הספר לסמבה שזכו במהלך הקרנבל במופעי הסמבה השונים.

מלבד התהלוכה המרכזית מתקיימים ברחבי העיר אירועים שונים, מסיבות, תהלוכות, תזמורות מנגנות בכיכרות וברחובות ואלפים פשוט יוצאים לרקוד. זה אחד הקרנבלים היחידים בעולם שבו מספרם של בעלי התחפושות עולה בהרבה על מספרם של הצופים ואין עדות טובה מזאת לאיכותו של הקרנבל.

רבים מאירועי הקרנבל נחגגים ברחובות חינם, אבל מצעד להקות הסמבה ומצעד המנצחות מתנהלים מול יציעים מסודרים, שהכניסה אליהם כרוכה בכרטיס.

מחיר: החברה הגיאוגרפית מוציאה טיול בן 20 יום לארגנטינה, צ'ילה וברזיל יוצא ב-30.1 ומחירו 8,514 דולר לאדם

הקרנבל בריו, קרנבלים בחורף (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
המפורסם מכולם. קרנבל ריו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

רקדניות סמבה, קרנבלים בחורף
רקדניות סמבה בברזיל

הכי קריבי | הקרנבל בטרינידד

תאריך: 8-12 בפברואר 

אחד הקרנבלים הפחות מוכרים מתרחש באיים טרינידד וטובגו שנמצאים בים הקריבי. הקרנבל בטרינידד משלב בין מגוון תרבויות האי (הודים, אפריקאים, אינדיאנים ואירופאים) ומאפשר למטייל להרגיש את השילוב הזה בהליכה ברחובות ויקטוריאניים בעיירה, בדוכני המזון שמזכירים את הודו ובמוסיקה שמזכירה את אפריקה. כמו כן, המיקום שלו בתוך הים הקריבי מאפשר ליהנות גם משקט ומשלווה (למי שמעוניין) ומזג אויר נוח במיוחד בטמפרטורה של 25 מעלות צלזיוס.

בלילה שבין ראשון לשני, מתרחש האירוע האולטימטיבי, הז'וברט (הפתיחה). בסביבות 2:00 בלילה יוצאים כל התושבים מחופשים לשדים וצבועים, מוציאים רמקולים לכל מרפסת, מפעילים מוסיקה מכל רכב, ומתחילים ללכת אחרי משאיות שמנגנות את אותו שיר. בכל מפגש בין האנשים הם מתחילים לזרוק אחד על השני צבעים ובוץ ומתחככים בריקוד הקריבי המסורתי.

במהלך ימי הקרנבל, שמתקיים בימים שבת עד שלישי, המשתתפים שותים ורוקדים ברצף של אירועים שונים אחד מהשני, מתחרות תופי הפאן, דרך תחרות הקליפסו ומצעד הפתיחה המפורסם. ביום שבת מתרחשת באחד הפארקים העירוניים תחרות "אלופי הפאנורמה" - תחרות בין תזמורות תופי הפאן המסורתית, בה משתתפים קרוב ל-100 תזמורות, כשבכל אחת מהן עד 100 נגנים שמתאמנים לאורך כל השנה על מנת לזכות בפרס הנכסף. במהלך התחרות ניתן להלך בין החצרות הפזורות בכל רחבי המדינה וליהנות מהופעות חיות מרהיבות ומשלהבות.

מחיר: החברה הגיאוגרפית מוציאה ב-30.1 טיול בן 17 יום לקובה, פנמה והקרנבל בטרינידד שיוצא ומחירו 7,355 דולר לאדם

קרנבל טרינדד, קרנבלים בחורף
מתחיל ב-2 בלילה. קרנבל טרינדד

הכי צבעוני | קרנבל גואלגואדיצ'ו, ארגנטינה

תאריך: סופי שבוע החל מה-5.1 ועד ה-2.3                                                                                        

גואלגואדיצ'ו הוא הקרנבל המזוהה ביותר עם ארגנטינה והגדול ביותר בדרום אמריקה - אחרי הקרנבל של ריו. הקרנבל הצבעוני מתקיים במחוז אנטר ריוס (entre rios), לאורכם של סופי השבוע בחודשי הקיץ בארגנטינה, קרי ינואר, פברואר ומרץ. המצעד מתקיים ב"קורסודרומו" - קומפלקס מיוחד שנחנך לפני 6 שנים ומשמש בעיקר לחגיגות הקרנבל. ההיכל מכיל כ-40 אלף מקומות ישיבה ומאפשר לצופים ליהנות מנוחות צפייה במצעד הנע במסלול באורך של כחצי קילומטר.            

במרכז המצעד הססגוני מתקיימת תחרות ריקודים בין 4 להקות המציגות תלבושות מפוארות והרוקדות בקצב הסמבה. כל קבוצה מכילה מאות רקדנים כשבסוף החגיגות מוכרזת הלהקה הזוכה בתואר "מלכת הקרנבל".    

מחיר: החברה הגיאוגרפית מוציאה ב-30.1 טיול בן 20 יום לארגנטינה, צ'ילה וברזיל ומחירו 8,514 דולר לאדם

הקרנבל בארגנטינה, קרנבלים בחורף
מתחרה ראוי לקרנבל בברזיל. גואלגואדיצ'ו, ארגנטינה

>> בדד אלך: המטיילים שתמיד נוסעים לחו"ל לבדם