חופש
חופש

בחיפוש אחרי מים נקיים

אוגנדה שנמצאת במזרח אפריקה, היא ארץ יפהפייה אבל גם קשה, קשוחה ומאתגרת. הצלם הישראלי ליאור ספרנדאו ליווה ארגון ישראלי שמספק מים נקיים לתושבים הצמאים וחזר עם גלרית תמונות מאירת עיניים

ליאור ספרנדאו | mako חופש | פורסם 28/04/17 09:10 

וינסטון צרצ'יל קרא לאוגנדה ה"פנינה של אפריקה" ולא במקרה, אוגנדה היא אחת המדינות האפריקאיות היפות ביותר. הטבע מהפנט, האנשים חמים, ובירתה קמפלה עיר מודרנית וצעירה. אבל הטבע הנהדר הוא גם טבע אכזר. חציתי את הפנינה של אפריקה מדרום לצפון במסע מטלטל בכדי לתעד את מצוקת המים שמכה במדינה היום יותר מתמיד.

אחת הסיבות שהגעתי לאוגנדה הייתה בעקבות סטטיסטיקה שנתקעה אצלי בראש במשך חודשים: בכל שנה, מחסור במים נקיים הורג יותר אנשים מכל מלחמה ומקרי אלימות. איך לא הכרתי את העובדה הזאת לפני? הרי אני מגיע ממקום שמלא במלחמות וריק ממים. זה דחף אותי ללמוד יותר על הנושא והממצאים דחפו אותי לגלות את האמת מקרוב, אבל שום דבר לא הכין אותי למה שאני עומד לראות.

אוגנדה ליאור ספרנדאו
ילדים|צילום: ליאור ספרנדאו
אוגנדה ליאור ספרנדאו
עם ג'ריקן צהוב על הגב|צילום: ליאור ספרנדאוכדי להגיע לאזורים הקשים באמת הייתי חייב למצוא את מי שמכיר את הבעיה מקרוב וסיוון יערי הייתה בדיוק הכתובת שחיפשתי. היא עובדת כבר 20 שנה באפריקה, ומומחית באספקת מים נקיים בעזרת אנרגיה סולארית והיא גם מקימת ארגון Innovation: Africa.

אוגנדה ליאור ספרנדאו
סיוון יערי|צילום: ליאור ספרנדאו
אוגנדה ליאור ספרנדאו
עושה עבודת קודש|צילום: ליאור ספרנדאוליוויתי אותה ואת צוותה באוגנדה. למרות שההתחלה הייתה מבלבלת – איך אני בדיוק אמור לצלם משבר מים כשמסביבי הכל ירוק ורטוב? – בדרך צפונה לאזור מבאלה שבמרכז המדינה המציאות הגיעה כמו בוקס בבטן.

לאט לאט מתחילים לזהות אותם: ג'ריקנים צהובים. אם אצלנו חברו הטוב של האדם הוא הסמארטפון אז כאן זהו ג'ריקן 20 ליטר צהוב שאליו נשים וילדים (הקורבנות העיקרים בסיפור) אוספים מים יום אחרי יום משלוליות מטונפות לביתם ובחזרה. המים האלו לעיתים קרובות מזוהמים, אבל אי אפשר לנהל שגרת חיים ללא מים והם משמשים להכל: שתייה, רחצה, כביסה, שטיפת כלים, חקלאות, מרעה ועוד. אבל כשהעיסוק העיקרי הוא לחפש ולסחוב מים, לבוגרים לא נשאר זמן או כוח בכדי לפרנס, ולצעירים לא נשאר זמן או כוח לרכוש השכלה - מה שמסכם מעגל עוני מושלם.

אוגנדה ליאור ספרנדאו
אוספים מים משלולית מטונפת|צילום: ליאור ספרנדאו
אוגנדה ליאור ספרנדאו
צועדים שעות עם הג'ריקנים כדי להגיע למקור מים|צילום: ליאור ספרנדאומהעיר מבאלה שבמרכז אוגנדה עלינו לאזור חבל קארמוג'ה בצפון מזרח אוגנדה וכבר בנסיעה אפשר להרגיש איך הכל משתנה: הנוף התחלף מירוק לצהוב, המקומיים נהיו יותר ויותר רזים, אפילו השפה השתנתה, זה ממש מרגיש כמו לחזור מאות שנים בזמן.

אוגנדה ליאור ספרנדאו
כמו לחזור אחורה בזמן|צילום: ליאור ספרנדאו
אוגנדה ליאור ספרנדאו
אפילו השפה פה שונה|צילום: ליאור ספרנדאוזהו האזור הכי יבש וקשה באוגנדה ולאורך השנים המקום חטף חבטות של רעב ומלחמות שבטים רבות. ב-1980 נכתבה כאן אחת ממצוקות הרעב הקשות בהיסטוריה שגבתה 20% מהאוכלוסיה ושינוי האקלים שמתדרדר במהירות לא תורם למצב. עונות הבצורת מתארכות וקשה למקומיים לייצר אוכל או בכלל לשרוד את העונות היבשות. הם אוכלים עלים, עכברים, כל מה שבא ליד. המקום הזה פועל כמו דיסק תקוע.

אוגנדה ליאור ספרנדאו
אוכלים מה שיש, גם עכברים|צילום: ליאור ספרנדאו
אוגנדה ליאור ספרנדאו
המים. מטונפים בדרך כלל|צילום: ליאור ספרנדאוהממשלה, האו"ם, שאר העולם – אף אחד לא עוזר. מפתיע שדווקא קבוצה קטנה של ישראליים שאפתניים מנסים לעזור כמה שאפשר. העבודה של סיוון והצוות מעוררת השראה - הם עובדים במרץ מסביב לשעון ובחודשים האחרונים ביצעו עבודות ב-6 נקודות במקביל בכדי לשאוב מים נקיים שיהיו נגישים ללמעלה מ-15,000 תושבים כאן בקראמוג'ה.

אוגנדה ליאור ספרנדאו
אף אחד לא עוזר למדינה המסכנה הזאת|צילום: ליאור ספרנדאו
אוגנדה ליאור ספרנדאו
לראות ילדים שטועמים לראשונה מים טריים זו חוויה מצמררת|צילום: ליאור ספרנדאוהעבודות לא נגמרות לאחר הקידוח, הצוות דואג ללוות את הכפריים וללמד אותם את שיטות החקלאות שהצליחו בישראל בתנאי אקלים דומים בכדי ליצור מצב שבו אינם יהיו תלויים יותר בגורם מבחוץ.

Innovation: Africa עובדים כיום ב-7 מדינות באפריקה והם סייעו ללמעלה ממיליון בני אדם. לראות ילדים קטנים שמעולם לא טעמו מים נקיים זאת חוויה מצמררת ובלתי נשכחת שמצדיקה את כל הקושי והזמן שמושקעים כאן.

ליאור ספרנדאו הוא יוצר וצלם ישראלי שהיה מועמד לפרס אמי. בפרויקט האחרון שלו "אנשי ה" הוא מדגיש מאבקים אנושיים וחברתיים ברחבי העולם, ונותן קול לאוכלוסיות מושתקות

תגיות: אוגנדה   מים  
תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן