mako
חופש
חופש

עין טמיר: בריכות גן העדן

מערכת מדור החופש | mako חופש | פורסם 24/07/20 07:34 

עמית בחובר, שמטייל ב"מקומות שנמצאים מחוץ למפה", לוקח אותנו הפעם לנקודה לא מוכרת בנחל יחסית מוכר: מעיין "עין טמיר" בנחל כזיב.

נחל כזיב נמצא בגליל המערבי, קרוב למעלות. "עין טמיר" נמצא מתחת לישוב מצפה הילה וההגעה אליו נעשית בירידה שלוקחת כ-30 דקות בשביל מסומן על גבי מדרון תלול בשמש, ללא מעקות או יתדות. שמים בוויז: "חניון הזיתים מושב גורן" (לא להתבלבל עם פארק גורן שליד), מחפשים סימון שביל כחול מדרום ומתחילים את הירידה הלא סימפטית. קיימת דרך נוספת לירידה מתונה אך ארוכה יותר ממצפה הילה.

>>לעוד 72 מקומות "מחוץ למפה" וסרטונים נוספים של "עין טמיר" היכנסו לעמוד האינסטגרם של עמית בחובר

>>מוזמנים להציץ לטיול הקודם מחוץ למפה במצוקי דרגות

שימו לב! במקום אין פחים, לכן הביאו איתכם מים וסנדביץ ואל תשאירו אחריכם ליכלוך, כי אין מי שינקה. נכון לעכשיו ועל פי הוראות משרד הבריאות 
השמורה פתוחה ללא צורך בהרשמה ויש לנהוג על פי הנחיות הריחוק. ההגעה למקום על אחריותכם.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

הנקודה הראשונה אליה מגיעים מיד אחרי הירידה היא משטחי אבן טבעיים לבנים וחלקים שעליהם זורם נחל כזיב בערוצים קטנים בעומק שונים, כמו שכשוכיות עמוקות באבן ויש גם "ג'קוזי" טבעי. המים קרים, משטחי האבן חמים.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

כך נראית נקודת ההתחלה של השביל הכחול אל בריכות גן עדן של הנחל (בתחתית התמונה). מלמעלה לא תראו את הבריכות של עין טמיר כי הן מתחת לעצים הירקרקים. תיכף מתחילה הירידה התלולה בשמש (מאותו המקום גם עולים אחרי זה). חובה לרדת בלי הסחות דעת, עם ידיים פנויות ותיק גב קטנטן שיש בו בגד ים והרבה מים.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

צמוד למשטחי האבן מדרום, מתחבאת מתחת לעצים הניקבה שממנה נובעים מי המעיין מעומק ההר. מראה שלא רואים בכל יום. הניקבה בעומק כמה עשרות מטרים בסלע, צרה מאד, מלאת מים זורמים ורשום בשלט שאסור להיכנס אליה. בכל מקרה היא יפה מאד מבחוץ.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

במסלול ההליכה לבריכות גן העדן (זה אחד הכינויים שלהן במפות הטיולים) אפשר לצעוד בתוך מי הטורקיז של הנחל שמגיעים עד מעל הברכיים, רצוי בנעליים סגורות ולהיזהר מהחלקה. אופציה אחרת ויותר מהירה, היא ללכת בשביל המסודר ביער שמקביל וצמוד לנחל, הישר לבריכות בלי להתעכב.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

בריכת גן עדן הראשונה, נמצאת כעשר דקות הליכה מהירידה בהליכה על השביל או במים. עומק המים בבריכה קצת מעל המותניים. המים קרים, אך לא קפואים. שימו לב לא להשאיר שם לכלוך או שאריות אוכל. במקום יש קיר של מבנה עתיק שמאחוריו כבר הצטברו המן מגבונים משומשים ונייר טואלט. מחזה וריח לא נעימים בשמורה כל כך יפה.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

חצי שעה מהתחלת ההליכה מגיעים לנקיק ארוך בסלע ובו 3-4 בריכות גן עדן בעומקים שונים. הזרימה לנקיק מתחילה קצת למעלה במפל. הכניסה למים אפשרית באופן בטיחותי בירידה בהמשך השביל ושמאלה לתוך הבריכה בנקודה הרדודה שלה.

עין טמיר
צילום: יניב הדד

המפל והבריכה שמתחילים את בריכת הנקיק. המרחק מנקודת ההתחלה של המסלול בנחל הוא 30 דקות הליכה (ללא הפסקות). כדאי לדעת: המים בנחל כזיב לא ראויים לשתיה אך מותרים לרחצה (מים שמחזירים לטבע).

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

עוד בריכות טורקיז מתגלות בתוך הקניון סלעי הגדול שממשיך לכיוון מערב. מומלץ לא לקפוץ מכיוון שיש סלעים חדים במים שלא רואים אותם. נא לשמור על גזעי העץ היפים שמחברים בין שני הצוקים ולא להרוס אותם .

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

בריכות נוספות מתגלות כשהקירות של הנקיק מתרחקים. הבריכות לרוב עד גובה מותניים, המים צלולים ואפשר לראות את הדגים שוחים ולפעמים קופצים במעלה הזרם. לכל הבריכות מומלץ להיכנס בנעליים סגורות.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

לאורך כל המסלול בנחל כזיב יש נקודות יפות של בריכות טורקיז עם  צמחיה ירוקה וההרים היפים מסביב. חובה להשאיר נקי ואסור להבעיר במקום אש או לעשות קמפינג ,וכן לא ניתן לשהות כאן אחרי שעות החשיכה.

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

בהמשך אותו המסלול לכיוון מערב מתמעטות הבריכות וההליכה נעשית חשופה לשמש. אפשר לחזור חזרה, או - להמשיך לבריכת גן העדן הזאת שהיא מקור נביעה נוסף על הנחל "עין חרדלית" (זאת הליכה ארוכה מאד, אפשר גם להגיע ברכב מצד שני ולקצר את ההליכה).

עין טמיר
צילום: עמית בחובר

התמונות צולמו בשבוע האחרון והכל ירוק בסביבת הנחל וההרים מסביב. המסלול מוצל ברובו על ידי מצוק אבן טבעי ויער צפוף. יש כמות מים יפה יחסית לתקופה מקבילה בשנה שעברה. ושוב, חשוב לשמור על המקום נקי.

עזרה בהכנת הכתבה: מור ברקוביץ, מנהלת קבוצת "משפחות מטיילות משתפות"

>>לעוד 72 מקומות "מחוץ למפה" וסרטונים נוספים של "עין טמיר" היכנסו לעמוד האינסטגרם של עמית בחובר או לעמוד הפייסבוק שלו

תגיות: נחל   שמורת טבע  
תגובות סגור
...טוען
מקרא: = תגובה ללא תוכן   = תגובה עם תוכן