פריז בסילבסטר
טיסה לפריז בסילבסטר רק ב-222 דולר. על נמל עובדה שמעתם?
טיסות לחו"ל זה דבר יקר, אפילו בחורף. אבל מה שהרבה ישראלים לא יודעים זה שקיימת דרך מחתרתית משהו ומשתלמת להשיג כרטיס טיסה זול לחו"ל. על נמל התעופה עובדה שמעתם? תשובתכם אינה רלוונטית. הכירו אותו, ומהר, כי כרגע זו אולי הדרך הכי אטרקטיבית שתוכלו באמצעותה לחגוג את הסילבסטר בלונדון ואפילו בפריז - בחצי מחיר.

נמל התעופה עובדה הוא הנמל השני בגודלו בישראל - אחרי נתב"ג, ואליו מופנות כל הטיסות הבינלאומיות שמגיעות ישירות לאילת. איך זה קשור לטיסות המוזלות בסילבסטר? תתפלאו, אבל מדובר ברעיון מאוד פשוט. המטוסים שמביאים תיירים מחו"ל מגיעים לנמל עובדה מלאים, וכדי למלא אותם בטיסות חזרה חברות התעופה מורידות מחירים. "המטוסים אוספים נוסעים מעובדה במחירים מצחיקים וכך כולם מרוויחים מהעניין - גם הלקוחות הישראלים וגם חברות התעופה הבינלאומיות שסיפקו את הטיסות ארצה", אומר לנו רבין שמסיאן, מנהל תחום נופשונים בגוליבר.

"התיירים המגיעים לאילת מאנגליה ומצרפת, לרוב מעוניינים להישאר בארץ בכל תקופת הכריסמס או הסילבסטר, ולכן חברות התעופה מוזילות את המחיר באופן דרסטי לאלו שמתכוונים לטוס ליעדים הספציפיים הללו", מוסיף יוסי מידן, מנהל רכש חו"ל של הדקה ה-90. אותו רעיון אגב, מתבצע גם הפוך - כדי שהמטוס לא יגיע ריק מאנגליה כדי לקחת את התיירים, חברות התעופה ממלאות אותו בכרטיסי טיסה מוזלים.

בתקופת הסילבסטר השנה, בהתאם לצריכת התיירים מחו"ל, יופעלו טיסות ישירות מעובדה לפריז וללונדון. "בשבוע האחרון של החודש יצאו מעובדה טיסות לשני יעדים - שתיים לפריז ואחת ללונדון", אומר רונן קרסו, מנהל השיווק של איסתא. אבל על אף המחירים הזולים, קרסו מציין כי רק 700 ישראלים יטוסו בסילבסטר ליעדים שונים באירופה דרך עובדה - מרביתם תושבי הדרום.

נמל התעופה עובדה (צילום: Sendelbach, ויקיפדיה)
הנמל השני בגודלו בארץ | צילום: Sendelbach, ויקיפדיה

מאיפה זה צץ פתאום?

אם אתם תוהים איך זה שלא שמעתם על הטריק הזה עד עכשיו, מסתבר שמדובר במערכת טיסות שאמנם מתקיימת כבר מספר שנים, אך היא אינה עקבית ואינה מוסדרת. כמות הטיסות תלויה באופן ישיר בכמות התיירים שמגיעה ארצה, כשברוב המקרים מדובר בתיירים יהודים - אבל לא רק. בכל אופן גורם ההשפעה העיקרי של הסיפור הזה הוא המצב הביטחוני בארץ. למשל, בתקופת האינתיפאדות טיסות כאלה כלל לא היו מגיעות ארצה.

הארעיות הטמונה במערכת הטיסות מעובדה, שמבוססת אך ורק על היצע וביקוש של התיירים מחו"ל, היא זו שכנראה גורמת לטיסות האטרקטיביות להישאר מתחת לרדאר של התייר הישראלי. השנה אולי זכינו מן ההפקר, אבל אם תערכו חיפוש פשוט ברשת על טיסות מעובדה תגלו כי מדובר בעסק כלל לא פשוט. הטיסות הללו כמעט ולא מפורסמות, והן גם לא מחוברות למאגרי הטיסות הטכנולוגיים שמכילים רק טיסות מנתב"ג. בנוסף, חשוב לציין כי לא ניתן להזמין את הטיסות האלו באופן עצמאי, אלא רק דרך חברות נסיעות בודדות.

ברשות שדות התעופה אגב, מציינים שלא מדובר במגמה מתפתחת ושמרבית הישראלים לא בוחרים להשתמש באופציה הזו. "נמל התעופה עובדה משרת טיסות שכר (צ'רטר) של תיירים שמגיעים מאירופה לישראל ובחזרה. מדובר בעיקר בטיסות מרוסיה וצרפת, אבל גם ממדינות נוספות. בשבוע יש כ-20 טיסות בממוצע (בתקופות שיא), וכ-6-7 טיסות בתקופות אחרות. אחוז הישראלים בטיסות הללו נמוך למדי, כ-1 אחוז".

לונדון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
להתנשק בסילבסטר מול הביג בן - ולשלם על זה רק 350 דולר | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

 פריז ב-222 דולר לשני כיוונים

ובכל זאת, התיירים הלא מפונקים שיסכימו לשאת בדרכי ההגעה לעובדה, יזכו לחגוג את הסילבסטר בלונדון או בפריז, במחירים שזולים בלמעלה מ-50 אחוז מהטיסות מנתב"ג. מדובר אמנם בטיסות שכר (של אקסל פראנס לפריז במטוסי בואינג 737, ושל חברת תומפסון ללונדון - גם בבואינג 737), אבל גם בגזרה הזו, הן עדיין מובילות במחירים הנמוכים שלהן. "אם עושים השוואה בטיסות מנמל התעופה בן גוריון - גם ביחס לטיסות השכר, עדיין המחירים זולים יותר", אומר שמסיאן.

בחברות הדקה ה-90, איסתא, אשת טורס וגוליבר גילו את הפוטנציאל הטמון בשדה התעופה הדרומי, והן מציעות טיסות הלוך חזור לפריז וללונדון בתקופת הכריסמס במחירים משתלמים במיוחד. "מדובר בפערים של 300-400 דולר בטיסות", אומר מידן. החברות השונות מציעות חבילות של טיסות במחירים ובתאריכים זהים לחלוטין:

1. הלוך חזור מעובדה לפריז עם אקסל פראנס, יציאה ב-23.1, חזרה ב-1.1.13, במחיר של 222 דולר בלבד. מבדיקה שלנו עולה כי מחירי הטיסות בתקופה זו מנתב"ג יעלו בממוצע כ-550 דולר.

2. הלוך חזור מעובדה ללונדון עם תומפסון, יציאה ב- 26.12, חזרה ב-.1.1.13, במחיר של 350 דולר. טיסה זהה באותם תאריכים מנתב"ג תעלה לכם בממוצע כ-650 דולר.

אז איך מגיעים לעובדה?

אז אחרי שהתרגשנו מהמחירים הזולים והזמנו את החופשה הזולה שלנו לחו"ל, הגיעה העת לבחור את דרך ההגעה שלנו לנמל עובדה, שממוקם כ-40 ק"מ צפונית לאילת. שימו לב - בעובדה אין חניון מוסדר לרכבים, כך שאם חשבתם להיות מקוריים ולהגיע לנמל עם האוטו, כדאי שתעברו לתכנית ב'. הנה דרכי ההגעה האופציונאליות לתייר הלא מפונק.

1. הסעות של חברות התעופה

גם בדקה ה-90 וגם בגוליבר מארגנים הסעות מתל אביב, באר שבע וירושלים למי שבוחר לטוס לחו"ל דרך נמל עובדה. בדקה ה-90 הסעה כזו תעלה לכם 50 דולר לאדם לשני הכיוונים (191 שקל).

2. אוטובוס ורכבת

תל אביב - עובדה
רכבת עד באר שבע – 30 שקל. משם אוטובוס לעובדה ב-47 שקלים.
בסה"כ: נסיעה של כ-5 שעות, במחיר של 77 שקל.

חיפה - עובדה
רכבת מחיפה לבאר שבע – 59 שקל. משם אוטובוס לעובדה ב-47 שקלים.
בסה"כ: נסיעה של כ-6 שעות, במחיר של 106 שקל.

ירושלים - עובדה
אוטובוס מירושלים לבאר שבע ומשם לעובדה.
בסה"כ: נסיעה של כ-5 שעות, במחיר של 77 שקל.

 >> למרות שאין מע"מ: התיירים פחות נוסעים לאילת
>> טיסה בסילבסטר ללונדון רק ב-291 אירו