הריח הנקי של טפטופים ראשונים, השמיים האפורים-כחולים והעלים הנושרים שצובעים את הרחובות בכתום - הסתיו תמיד מביא איתו משב רוח קריר ורענן של התחדשות, כזה שמעורר בנו את החשק לטייל בחוץ וליהנות מהאווירה המיוחדת.

רובנו אמנם יוצאים לחופשות בקיץ, אך ישנם מקומות בעולם שאפילו יותר שווה לבקר בהם בסתיו וזו הזדמנות נפלאה לעשות זאת בתקופת החגים. השבוע ביקשנו מהמומחים שלנו שיבחרו את הסתיו הכי יפה בעולם, אבל אם יש לכם רעיונות אחרים אתם מוזמנים לטקבק לנו.

גרוזיה

מראות השלכת היפות בעולם נמצאים בגרוזיה - בחבל הקוקז הגבוה, שם בסתיו נראה שילוב מרהיב של שלל צבעי כתום ,אדום, צהוב ומעליהם פסגות מושלגות בגובה של 5000 מטר גובה עם מצוקי ענק.
(אלי מאלי, מדריך באיילה גאוגרפית)

שלכת מול פסגות מושלגות גרוזיה - שלכת בעולם
שילוב מרהיב של צבעי כתום ואדום ופסגות מושלגות. גרוזיה

לונדון

אמנם אירופה ידועה בכך שכל עריה מלאות בפארקים ירוקים, מפוארים ורחבי ידיים, אבל דווקא ב"הייד פארק" שבלונדון מורגש הקסם של חילופי העונות, במיוחד בסתיו. הפארק הירוק מחליף את צבעו לחום זהבהב רענן, העלים הצהובים נראים כמו פריחה, וקשתות העצים בצדי השבילים והשדרות צובעים את האור בצבעים פסטוראליים. ליד אגם קטן עם ברווזים, השלכת יוצרת ערמות זהובות של עלים המתפזרים ברוח לכל עבר כשהילדים המשחקים קופצים לתוכן, וכל היופי של המקום הוא שהתמונה של הפארק המזהיב הופכת קסומה.
(איציק פנסו, מנכ"ל רשת פלאנטו)

סתיו בלונדון - שלכת בעולם (צילום: s_illes79, Istock)
צבעים פסטוראליים. ההייד פארק בלונדון | צילום: s_illes79, Istock


ניו אינגלנד

מעטים הם המקומות בעולם שבהם הטבע מתקשט בשלל צבעים כה נפלאים, ומכבד אותנו בסימפוניה של נופים מרהיבי גוונים כמו ה'קיץ האינדיאני' של ניו אינגלנד, או כפי שהוא מכונה ה "פוליאג'"- השלכת הקסומה של צפון מזרח ארה"ב. בין מחצית ספטמבר לשבוע השלישי של אוקטובר, מתרחשת בין קונטיקאט שבדרום למיין, ניו האמפשייר וורמונט בצפון, שלכת עשירת צבעים, וככל שעולים צפונה הופכים היערות וקטעי החורש  מירוק עמוק  לבהיר, לכתום עז, לאדום לוהט ולחום של טרם נשירה. אין ספק שזו אחת מחוויות הטבע המדהימות של אמריקה. חווית טבע זו נצפית במרחק 3-4 שעות נהיגה מניו יורק, ומדובר באחד מחבלי הארץ היפים והציוריים של ארה"ב.
(גלעד ברובינסקי, סמנכ"ל השיווק בדיזנהאוז)

סתיו בניו אינגלנד, ארהב - שלכת בעולם (צילום: Ron Thomas, Istock)
שלכת עשירת צבעים. ניו אינגלנד | צילום: Ron Thomas, Istock


יפן

בהרבה מאוד מדינות ראיתי סתיו מדהים: ניו זילנד, קנדה ואחרות. אבל התאהבתי בסתיו של יפן. ישנו משהו בסתיו הזה שגורם לך להרגיש כאילו אתה נמצא בתוך סרט או מביט בתמונה במוזיאון. משהו כל כך יפה שהוא כמעט לא טבעי.
(רועי גליץ, מנכ"ל חברת פוטוטבע)
 

סתיו ביפן - שלכת בעולם (צילום: רועי גליץ)
כאילו אתה נמצא בתוך סרט. יפן | צילום: רועי גליץ


ברלין וסביבתה

ברלין- השער החדש לאירופה, מצליחה לדעתי להכיל את כל מאפייני הסתיו. טיול קצר מחוץ לברלין יעביר אותנו אל עולם היערות הקסומים של "גרונוולד" שמחליף את צבעיו מירוק לגוון אדמדם של טרום שלכת, כאשר אגמי האזור נוצצים באור מיסטי של ערפילי הסתיו. בברלין, עלים נושרים עטויים ברסיסי טל של בוקר סתוי, והקרירות המלבבת באוויר, מתערבבים בניחוח עירוני מרתק.
(רוני הורוביץ, בחברת MEDRAFT SPIRIT)

סתיו בברלין - שלכת בעולם (צילום: istockphoto)
אור מיסטי של ערפילי סתיו. ברלין | צילום: istockphoto


מונטנגרו

הסתיו היפה נמצא במונטנגרו, שהיא שילוב של חופים, יערות גשם, ומלונות ביתיים מפנקים. השלכת במונטנגרו היא היפה ביותר באירופה בשל המיקום הגיאוגרפי שלה - מצד אחד קירבה לים האדריאטי ומצד שני הרים גבוהים המביאים כמויות של גשם ולחות, ותורמים למגוון רחב של  יערות נשירי עלים.
(אבי בלום, מדריך באיילה גאוגרפית)

סתיו בין הר לים במונטנגרו - שלכת בעולם
יערות גשם, חופים ומלונות ביתיים מפנקים. מונטנגרו

חבל טירול

חבל טירול הוא אחד מיעדי הנופש המקסימים והירוקים ביותר בחודשי הקיץ, והמהנים ביותר בקרב יעדי הסקי בחורף. אך דווקא בסתיו, כשהעלים מחליפים את צבעם לצהוב ואדום, הימים מתקצרים ורוח קרירה יותר מנשבת, הופך האזור לתמונה אימפרסיוניסטית של ממש. זו גם העונה בה חוזרים עדרי הבקר לרעות במדרונות הרי האלפים, אירוע אשר נחגג בשלל פסטיבלי מוזיקה ואוכל. זהו הזמן בו הגבעות באמת מתעוררת לצלילי המוזיקה.
(שניר דורי, מנהל מחלקת מכירות, נויה תיירות)

אין תמונה
תמונה אימפרסיוניסטית. חבל טירול


>> אחת ולתמיד: המדינה הסקסית בעולם