מה עובר לכם בראש כשאתם חושבים על תאילנד? כנראה שהמון דברים טובים ובצדק. לא סתם מדובר באחד היעדים המועדפים על המטייל הישראלי. המחירים הזולים, החופים האינסופיים, המים הכחולים ואווירת המסיבה הבלתי פוסקת הם רק חלק מהסיבות שהביאו למעלה מ-160 אלף תיירים מארץ הקודש לממלכה בדרום מזרח אסיה בשנת 2016 בלבד.

יחד עם כל הקסם הזה, יש לא מעט סכנות ששוכנות במקום האקזוטי. מספיק להיזכר בצונאמי שהתרחש בשנת 2004, כדי להבין שבין כל היופי והשקט, יש לא מעט דברים שאנחנו חייבים להכיר ולהיזהר מהם. על חלקם אנחנו לא מדברים ועל חלקם אף אחד לא יודע. הגיע הזמן להציף הכל, כדי שהחופשה החלומית לא תהפוך לסיוט.

#סמים

כולם מכירים את הסיפור המוכר על החבר'ה שטסים להודו, מנסים פטריה נרקוטית וחוזרים לארץ עם נזק מוחי בלתי הפיך. בתאילנד הסיפור הוא אחר ולא פחות קשה. השלטונות התאילנדים מראים אפס סובלנות בכל הקשור לשימוש בסמים בשטחי הממלכה. הם עושים כל מה שצריך כדי למגר את התופעה, כולל שוטרים סמויים במסיבות בקופנגן, חיפושים בבתי מלון או ביקורות פתאומיות בגסט האוסים וברחובות. עוד נקודת תורפה היא בגבולות הכניסה מהמדינות השכנות, שבהם חשוב מאוד לוודא שאם היה עליכם חומר, הוא נשאר הרחק מאחור.

העונשים על עבירות הקשורות בסמים בתוכן – שימוש, אחזקה או סחר נעות בין שנה בכלא התאילנדי ועד מאסר עולם או הוצאה פומבית להורג. בואו נגיד את זה ככה – פחות מומלץ. נספר לכם שיש להם אחלה בירה.

A post shared by Mattia Pasolini (@mattiapasolini_91) on


#אלכוהול

אם לא לעשן, אז לשתות? כן, אבל גם זה דורש משנה זהירות. אחד הכהלים שעשויים להימצא במשקה אלכוהולי, בכל מקום בעולם, הוא המתנול. מדובר בכהל שמריכוז מסוים יכול לגרום לנזק מוחי, עיוורון ובמקרים ממש קיצוניים – למוות. את אותו הכהל הבעייתי ניתן למצוא בבקבוקי אלכוהול זולים ובעיקר במקומות שבהם הרגולציה לא מספיק הדוקה.

מי שביקר בתאילנד יודע שהרמאות מחכה לך מעבר לכל פינה, וגם במכירת משקאות אלכוהוליים. לכן, ההמלצה שלנו היא לקנות את האלכוהול שלכם ממקומות יחסית מוכרים (כמו מועדונים מסודרים וסופרים של 7/11) ולהימנע מכל מיני בסטיונרים שמוכרים וודקה ורדבול בקאוסן.

#אגוזי קוקוס

באמת שאנחנו לא רוצים לבאס לכם את החופשה, אבל גם המרעננים האקזוטיים שעולים שם עשירית ממה שהם עולים בארץ יכולים לגרום לכם לחזור לארץ מוקדם משתכננתם. באשר לסכנה הזו, לא נגיד לכם לא לשתות, או לחשוד שמוכרים לכם קוקוס מפלסטיק, אבל רק נצביע על נתון שרץ ברשת שאומר שלמעלה מ-150 בני אדם מתים מידי שנה מנפילת אגוזי קוקוס מהעץ הישר על ראשם. אולי מדובר על הגזמה של בריטי משועמם, אבל לא יזיק להיזהר. אם החלטתם לנוח מתחת לעץ קוקוס, חשבו מיקום חדש מה אכפת לכם?

#קופים

הקופים בתאילנד מוכיחים את עצמם כחיה חברתית עם כושר למידה מוצלח ביותר. יעיד על כך כל מטייל שהוציא את הארנק שלו ותוך כמה רגעים גילה שאותו הארנק מצא את דרכו הישר לידיו של קופיף קטן וחמוד. יוסיפו על כך גם מטיילים שראו קופיף חמוד, באו ללטף (איזה מאמי!) וחטפו חתיכת ביס מאמא שלו (התוצאות, אבדן אצבעות, צלקת, כלבת, הכרות עם בית חולים מקומי, או במקרה הטוב, אמריקאי. אמאל'ה!). שמרו מרחק מהקופים, הם עוד יגרמו לכם להתגעגע לחתולי הרחוב באלנבי (או בשדרות הגעתון אם אתם צפוניים).

באופן כללי, בתאילנד מומלץ לשמור מרחק מבעלי חיים ובייחוד כאלו שמשוטטים ברחובות. יש לא מעט כאלו, אתם לא יכולים לדעת מה רמת הטיפול הווטרינרי שקיבלו אותן החיות, אז עדיף לא להמר.

A post shared by Nokker Jazzy (@nokkerscoot) on


#מדוזות ארסיות

לפני שנתיים (בדיוק), העולם הזדעזע מהידיעה על מותה של אישה בת 31 מצריבת מדוזה מול חופי קופנגן. המדוזה היתה מדוזה קובייתית, "צרעת הים" בפי התאילנדים, שידועה כאחד ממיני המדוזות הקטלניות ביותר בעולם. אותה האישה המסכנה חשה את הצריבה העזה מצד המדוזה בשעה 20:30 בערב, בשעה 21:30 נקבע מותה. עד כדי כך קטלנית.

אגב, אותו האירוע התרחש באותו המקום שנה קודם לכן, אז היה זה ילד צרפתי כבן 5 שמצא את מותו לאחר הצריבה מהמדוזה.

כמובן שלא נגיד לכם לטוס עד לתאילנד ולא להיכנס למים, אבל כן נציין שנגד הארס של המדוזה הזו קיים נוגדן. שווה פשוט ללכת לחוף עם שירותי הצלה ובמידה וידוע שמדובר בחוף שהמדוזה נפוצה בו בדיוק בעונה הזו של השנה, למצוא חוף אחר.

#גנבים

אחד מהמוקדים העיקריים שהגנבים בתאילנד מתמקדים בו הוא האוטובוס, שם העבודה קלה מאוד. שיטה נפוצה אומרת שבמהלך הנסיעה הם ירססו גז מרדים דרך המזגן, יחכו עד שכולם ירדמו ויגנבו כל שלל אפשרי ממצלמות יקרות ומכשירים סלולריים, דרך ארנקים ודרכונים וכלה בקונדומים. כשהם יסיימו, הם ירדו בתחנה הבאה וייעלמו כלא היו. אתם תתעוררו מהשינה הערבה, תהיו מבסוטים על עצמכם, עד שתגלו ששדדו אתכם.

אנחנו יודעים שהסיפור נשמע קצת מופרך, אבל פגשנו מישהו שסיפר לנו ממקור ראשון שזה קרה לו בניסעת אוטובוס לילית לבנגקוק. גם הוא היה בטוח שמדובר באגדה אורבנית וגילה בסוף הנסיעה שנרדם בצורה לא רצונית ושכל כספו נגנב. ההמלצה החמה שלנו – להזמין כרטיסי נסיעה באוטובוס תיירים רק מסוכנויות מוכרות, גם אם זה יוצא יותר יקר. באוטובוסים כאלו סביר להניח שימצאו רק תיירים ולא יתנו לנוכלים מקומיים לעלות.

אגב, מאותם הגנבים כדאי להיזהר גם במסיבות הפול מון ובכל מקום הומה אדם.

#נהגי מונית 

את החוויה הזו יחוו בעיקר הגברברים בחבורה. סביר להניח שאלו שביקרו בתאילנד לבד. החוויה הזו מתנהלת בערך ככה: אתם תעלו על מונית ובשלב מסויים תגלו שהיא לא נוסעת ליעד שביקשתם. הנהג יעצור בכל מיני סמטאות ויציע לכם לרדת, להיכנס ולחזור, בזמן שהוא מחכה. אחרי עצירה או שתיים מבינים בדיוק לאן הוא ממליץ להיכנס. מדובר בבתי בושת מקומיים.

כמובן שאנחנו לא בעד סחר בנשים או שידול לזנות. לא בארץ ולא בחו"ל. לכן, המלצה שלנו היא להיות תקיפים עם הנהג שיביא אתכם ליעד שביקשתם ממנו.  

A post shared by greglegeek (@greglegeek_) on


#פעילות אקסטרים

סוכנויות התיירות בתאילנד מלאות בפרסומים על מתקני אומגה "קאנופי" (בצמרות העצים), טיפוסים למיניהם, אטרקציות ימיות ועוד. כמו שכבר הצלחתם להבין, בתאילנד, תקנים הם עניין של המלצה בלבד. כך לדוגמא, לפני כשמונה חודשים שני ישראלים שעלו על אומגה בצ'אנג מאי מצאו את עצמם עפים מהמתקן מגובה רב. לכולנו ברור שאין יותר מבאס מלחזור מתאילנד בגבס.

במקרה הזה נמליץ בחום – להימנע.

#אופנועים

אחת האטרקציות הכי אהובות בתאילנד היא גם הכי מסוכנת. קונים אופנוע, או טוסטוס, מתניידים איתו ברחבי העיר, בלי נהגי מוניות שגובים מחירים מופקעים, בלי תלות באף אחד, פשוט מניעים ונוסעים. שוב, באמת שאנחנו לא רוצים להרוס לכם את החופשה, אבל שמענו על יותר מדי מקרים שנגמרו בצורה לא טובה. במקרה הטוב בפגיעה בקטנוע בלבד ובמקרה הרע בפגיעות פיזיות בכל מיני דרגות. אם אתם שוכרים קטנוע, תקחו בחשבון את הסכנה שבדבר ותנהגו בזהירות רבה ואם אתם לא לגמרי בטוחים ביכולות הנהיגה שלכם (לא נדרש רשיון), מומלץ לא לקחת את הסיכון המיותר. מה גם, שבמקרה ועשיתם "רק" נזק לקטנוע, יכולים לעשות לכם חיים מאוד קשים בסוכנות ההשכרה ולדרוש מחירים אסטרונומיים. פתאום לקחת מונית לא נשמע עסק יקר כל כך, הא?

אגב, אותו הדבר תופס גם על אופנועי ים. 

#אוכל לא מוכר

תאילנד משופעת במזונות אקזוטיים שסיכוי טוב שמעולם לא ראינו ולא שמענו עליהם. הם כוללים פירות וירקות משונים, מאכלי ים, חרקים, רטבים מגניבים. הרשימה ארוכה ורק מעוררת תיאבון. לא כל כך מהר. הרבה מהמזונות האלו, מכיוון שהגוף שלנו לא מכיר אותם עשויים לעורר אצלנו תגובות אלרגיות קשות שהתוצאות שלהן יכולות להיות עצובות מאוד.

לכן, ההמלצה היא להישמר ממזונות לא מוכרים ולהישאר עם הקלאסיקות כמו הפאד תאי האלוהי, השייקים המצננים והפירות החתוכים שאי אפשר להפסיק לאכול.

שתהיה חופשה מהנה ובטוחה.

 >> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש