רומא, בירת מחוז לאציו ובירתה של איטליה, היא העיר שהשפיעה אולי יותר מכל על העולם המערבי העתיק. העיר, שהיא מוקד דתי לנצרות הקתולית, זכתה לכינוי "הנצחית" וממשיכה להיות אבן שואבת למיליוני תיירים בשנה. זוהי עיר גדולה, ומוקדי העניין שבה פזורים על פני שטחים נרחבים. אז איפה מתחילים?

מחפשים טיסה זולה לרומא? היכנסו ל-smartair

תחבורה

בתוך רומא עצמה מתנהלים בעיקר ברגל. העיר אמנם גדולה, אבל יש כמה אזורים שסביבם מרוכזים האתרים. בשל השפע הגדול כדאי מאוד לתכנן מראש את המסלול היומי, להגיע לאזורי העניין במונית או במטרו ואת מרבית השיטוט לעשות ברגל.

דרך טובה להתחיל את השיטוט בעיר הענקית היא בעזרת הסיורים של New Rome Free Tour, שייקחו אתכם מהמדרגות הספרדיות ועד למזרקת טרווי. בניגוד לסיורים אחרים, כאן אתם מתבקשים להגיע בלבוש הולם (בגלל הכנסיות), ולהימנע מצריכת מזון, אלכוהול וסיגריות במהלך הסיור, שנמשך כשעתיים. פרטים באתר. אגב, שימו לב! חוק חדש מ-2012 קובע כי אסור לאכול בעמידה באתרים ההיסטוריים של מרכז העיר העתיקה של רומא. שבו בנחת במסעדות והימנעו מסנדוויצ'ים על המדרגות הספרדיות.

מה אתם מחפשים לעשות ברומא? דלגו ישירות ל-
>> ארכיאולוגיה ברומא
>> ארמונות ברומא
>> כיכרות ברומא
>> כנסיות ברומא
>> אתרים חשובים נוספים ברומא
>> מוזיאונים וגלריות ברומא
>> קניות ברומא

אתרים ארכיאולוגיים

הקולוסיאום Colosseo
אחד מסמליה הידועים של העיר הוא האמפיתיאטרון העצום הזה, שהיה הגדול ביותר בימיה של האימפריה הרומית והוא עדיין האמפיתיאטרון הגדול ביותר בעולם.

רומא, המקום הרומנטי (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
הקולוסאום | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

הפנתאון
האמן הביקורתי מיכאלנג'לו אמר על הפנתיאון של רומא שהוא "מלאכי ולא פרי של תכנון אנושי". באותו זמן המבנה כבר היה בן יותר מ-1,350 שנה. המבנה סבל רבות במהלך השנים, אך חודש ושופץ באופן נאמן למקור, וניתן לראותו ממש כפי שראו אותו הרומאים לפני יותר מאלפיים שנה. גילו המדויק של הפנתיאון, שנבנה על מנת לשרת את האלים, אינו ידוע. ההישג האדריכלי המרשים ביותר שלו הוא כיפת הענק בעלת הצוהר העליון במרכזה, אשר דרכה נכנס האור אל חלל המבנה. זוהי הכיפה הגדולה ביותר שנבנתה אי פעם בטכנולוגיה זו. בפנתיאון נמצאים קבריהם של מלכי איטליה, ושל הצייר רפאל.

הפורום
יוליוס קיסר בנה את אחד הפורומים האימפריאליסטיים הגדולים ברומא כדי לפאר את שמו ולבסס את כוחו. המבנה נחנך בשנת 46 לפני הספירה, אך בנייתו הושלמה מאוחר יותר על ידי אוגוסטוס. הפורום היה למעשה מעין זרוע נוספת של הפורום הרומאי, שבו תושבי רומא עסקו במסחר והתפללו במקדשי האלים. בקדמת הפורום מיקם הקיסר מקדש לאלה Venus Genitrix, באמונה כי בני משפחתו הם צאצאיה. פסל של קיסר רכוב על Bucephalus, סוסו הנודע של אלכסנדר הגדול, מוקם בחזית המקדש, כסמל לכוחניותו. עוצמתם של המבנים המקוריים לצד השקט הפסטורלי הופכים את הביקור לחוויה חד פעמית.

מקדש יופיטר Tempio di Giove Ottimo Massimo
מקדש יופיטר היה המבנה החשוב ביותר על הגבעה בימי רומא העתיקה. הוא נוסד ב-509 לפנה"ס ומרביתו מכוסה על ידי הפלאצו דיי קונסרווטורי. אם תלכו בחלקים הגלויים, תגלו פרטים ארכיאולוגיים מעניינים.

אינסולה Roman Insula
תופתעו לדעת שכבר לפני 2,000 שנה פשוטי העם גרו בבנייני דירות רבי קומות שנוהלו על ידי בעלי בית תאבי בצע. הזדמנות לראות איך חיו אז, אפשר לראות היום באינסולה (בניין הדירות) היחיד שפתוח למבקרים בכיכר ארצ'לי.

Largo Romolo e Remo
הלב הפועם של האימפריה הרומית, שהיום הוא פארק ארכיאולוגי יפה. בין המוצגים תמצאו את הבזיליקה אמיליה מ-179 לפני הספירה, את הקורייה (מקום המפגש של מועצת הסנאט), את שרידי מקדש סטורן, שער הניצחון של ספטימוס סוורוס, מקדש קסטור ופולוקס, קשת טיטוס עם תבליט המורה הנלקחת מבית המקדש ועוד. הקדישו למקום את הזמן הראוי לו - אחרי הכל, מדובר בערש תרבות המערב.

שוק טריאנוס Mercati di Traiano
השוק המקורה המתוכנן הראשון באירופה – הקניון הראשון, אם תרצו. 150 חנויות, משרדים ופונדקים, הפכו את המבנה לאחד מפלאי העולם הקלאסי. כיום נותר רק מעט מהפאר, אבל ניתן בהחלט להתרשם מהמבנה וגודלו.
Via IV Novembre

עמוד טריאנוס Colonna di Traiano
עמוד שיש שנבנה במצוות טריאנוס. לכל גובה העמוד מגולפות תמונות משתי המערכות הצבאיות הגדולות שניהל הקיסר נגד דאקיה (רומניה של היום) ושבהן ניצח. גרם המדרגות הלולייני סגור למבקרים.
Via dei Fori Imperiali
 
פורום אוגוסטוס Forum di Augusto
הפורום של קיסר היה הראשון שנבנה בעיר, זה של אוגוסטוס נבנה ב-41 לפני הספירה.
Piazza del Grillo 1, Forum di Caesar. Via del Carcere Tulliano
 
קשת קונסטנטינוס Arco di Costantino
שער שבנה הקיסר קונסטנטין כדי לציין את ניצחונו על יריבו מקסניוס. למרות טענותיו של הקיסר כי ישו הוא שהביא לו את הניצחון, הרי שכל התחריטים והעיטורים שעל השער נלקחו ממונומנטים פגאניים קודמים, כולל רבים של טריאנוס.
Via di San Gregorio, Piazza del Colosseo

סלע טארפיאן Rupe Tarpea
סלע בקצה גבעת הקפיטול, שממנו נהגו להשליך מורשעים בבגידה. האגדה מספרת שטרפיאה, בתו של מגן רומא, ספוריוס טרפיאוס, אפשרה ללוחמים סבינים לחדור לרומא כדי להשיב את נשותיהם החטופות. הלוחמים הרגו את טרפיאה, והנשים הסביניות אילצו את אחיהן ובעליהן החדשים לפתור את הסכסוך בדרכי שלום.

פלטין Palatine
אתרי הפלטין מרוכזים באזור קטן ומלא קסם מדרום לפורום. שרידי ארמון פלאביה, מסדרון קריפטות, ארמון אוגוסט, אצטדיון, גנים וארמונה המופלא של ליוויה מחכים שם לקחת אתכם למסע במנהרת הזמן.
Via di San Gregorio 30 / Arco di Titus

אובליסק מונטצ'יטוריו Obelisco di Montecitorio
אובליסק שהובא ממצרים לרומא במאה ה-10 לפנה"ס, כדי לשמש מחוג לשעון שמש חדש. השעון איבד את דייקנותו כעבור זמן קצר, ננטש – והתגלה מאוחר יותר. בסוף המאה ה-18 הוצב השעון בכיכר מונטצ'יטוריו.
Piazza di Montecitorio

עמוד הניצחון של מרקוס אורליאוס Colonna di Marco Aurelio
עמוד הניצחון של מרקוס אורליאוס שהוקם לאחר מותו. מזכיר בסגנונו את עמוד הניצחון של טריאנוס.
Piazza Colonna

פסקווינו Pasquino
פסל הלניסטי מפורסם מאוד בעיר. הפסל הוצב בכיכר ליד חנותו של אדם בשם פסקווינו, במאה ה-16. פסקווינו היה אדם דעתן מאוד בכל הקשור למצב ברומא, אך חופש הביטוי היה מוגבל. פסקווינו, שהחליט לא לשתוק, החל לכתוב ביקורות סתר והדביק אותן על הפסל בלילה. עד מהרה החלו גם אחרים להשתמש בפסלי העיר כדי להשמיע ביקורת.
Piazza di Pasquino

ארה פקיס Ara Pacis
מזבח ניצחון מפואר, שהוקם במצוות הקיסר אוגוסטוס אחרי שזה השכין שלום באגן הים התיכון. רוב המזבח מגולף בשיש קררה, ומציג תמונות ממסעות המלחמה ואת משפחת הקיסר בהרכב מלא.
Via di Ripetta

מרחצאות דיוקלטיאנוס Therme Diocletiano
הקיסר דיוקלטיאנוס הציל את האימפריה הרומית מקריסה בתחילת המאה ה-4 לספירה, וגם נחשב לאחד מרודפי הנוצרים האכזריים ביותר. המרחצאות המפוארים שבנה הם עכשיו חלק מהמוזיאון הרומאי הלאומי. מלבד המרחצאות, יש כאן אוסף נאה של פסלים.
Viale E de Nicola 79

סירקוס מקסימוס Circo Massimo
אצטדיון ענק אשר מכיל כ-250,000 צופים בישיבה ועמידה. האצטדיון נבנה ב-530 לפנה"ס, והורחב במשך השנים. אטרקציה זו מאפשרת לנו להבין את גודלה ועוצמתה של האימפריה. המרוץ האחרון נערך ב-549 לספירה, וכיום הארנה מיועדת לעצרות ענק או לאירועים מיוחדים.

שער הניצחון של טיטוס Arco di Tito
שער טיטוס עומד איתן ויציב במזרח הסירקוס מקסימוס. השער נבנה ב-81 לספירה, והוקדש לכבודו של טיטוס שכבש את ירושלים. גובה הקשת הוא 15 מטרים ומהגבעה ניתן לראות את הקולוסאום. בחלק הפנימי של הקשת שני לוחות, שעליהם תבליטים המתארים את ניצחון טיטוס.

ויה אפיה Via Appia
הישג אדיר ורב משמעות של האימפריה הרומית, גם במושגים של היום. הדרך הראשונה שנסללה ברומא, במטרה להקל על הצבא האדיר של הרומאים, ב-312 לפנה"ס.

כיכרות

פיאצה דל קמפידוליו Piazza del Campidoglio
הכיכר נקראת גם כיכר הקפיטול, והיא שוכנת בגבעת הקפיטול כמו רבים מהאתרים ההיסטוריים של העיר. הכיכר תוכננה על ידי מיכאלנג'לו לבקשת האפיפיור פאולוס ה-III פרנזה בשנת 1536. במרכז הכיכר ניצב פסל של הקיסר מרקוס אורליוס – את המקור תוכלו לראות בפלאצו נובו.

כיכר ארצ'לי Piazza d'Aracoeli
השמועה מספרת כי טיפוס על הברכיים עד לקצה העליון של המדרגות שמובילות לכנסיית סנטה מריה אין ארצ'לי מבטיח זכייה בהגרלת הלוטו. בקשר לזה אין לדעת, אך בטוח תזכו במבט יפה על העיר.

קמפו די פיורי Campo de'Fiori
כיכר גדולה שמדי בוקר (מלבד יום ראשון) מתקיים בה שוק פירות וירקות. האזור כולו שוקק חיים ומלא בבתי קפה ומסעדות.
Piazza Campo de'Fiori

כיכר סנטאיגנציו Sant'Ignazio di Loyola
כיכר סנטאיגנציו היא אחד משיאי הרוקוקו הרומאי. על הכיכר היפהפייה חולש מבנה מפואר ומדהים – כנסיית איגנציו הקדוש מלויולה, מייסד המסדר הישועי. בתוך הכנסייה תוכלו להתרשם מקירות משובצים אבני חן, שיש ועלי זהב.
Piazza di Sant'Ignazio

פיאצה נאבונה Piazza Navona
הכיכר היפה והחיה ביותר בעיר. שלוש מזרקות, בתי קפה שוקקים ומאות בני אדם ממלאים אותה משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הלילה הקטנות.

רומא (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מזרקת ארבעת הנהרות של ברניני בפיאצה נאבונה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

פיאצה די ספניה Piazza di Spagna
כיכר שוקקת חיים שקיבלה את שמה כיוון שבעבר מוקמה בה שגרירות ספרד לכס הקדוש. כבר מאז המאה ה-17 הייתה הכיכר מוקד משיכה לתיירים ובעקבותיהם לקבצנים, מוכרי צעיפים וציירי דיוקנאות. שימו עין על התיק.

פיאצה דל פופולו Piazza del Popolo
כיכר ענקית שהתפתחה לאורך השנים בסגנונות שונים, ואוחדה על ידי וולאדיאר, המתכנן של גני פינצ'יו. בכיכר עומד הפורטה דל פופולו, שער הכניסה של דרך פלמיניה, שחיברה את רומא לחוף האדריאטי.

ארמונות

פאלאציו נובו Palazzo Nuovo
"הארמון החדש" היה חלק מתכנונו של מיכאלאנג'לו עבור הכיכר ושימש מוזיאון כבר בימי הרנסאנס. בין האוצרות שתמצאו כאן, במסגרת "המוזיאונים הקפיטוליניים": פסלי ראשים של גדולי הפילוסופים, הפוליטיקאים ואנשי הרוח.

פאלאציו דיי קונסרבטורי Pallazo dei Conservatori
קומת הקרקע של הארמון היא לשכת הרישום העירונית. שאר הקומות - המשך למוזיאונים הקפיטוליניים מפאלאציו נובו, שבהם מוצגים פסלים עתיקים וציורים מתקופת הרנסאנס. בין היצירות תוכלו למצוא את דיוקנו של יוחנן המטביל שצייר קרוואג'ו, ואת הפסל האטרוסקי המפורסם המציג את הזאבה מניקה את רמוס ורומולוס מייסדי העיר (אגב, הזאבה היא הפסל האטרוסקי המקורי, את התאומים הוסיפו במאה ה-15).

פאלאציו ונציה Palazzo Venezia
מבנה מרשים מימי הרנסאנס. תחילה שימש המבנה כביתו של הקרדינל הוונציאני פייטרו בארבו, ומאוחר יותר הפך למפקדתו של מוסוליני. כדאי להיכנס למוזיאון הארמון, המחזיק אוסף נהדר של חפצי אומנות רנסאנסית מאיטליה ומרחבי אירופה.
Via del Plebiscito 118

פאלאציו דוריה פמפילי Palazzo Doria Pamphilj
משפחות אצילים רבות החליפו בעלות על הארמון הזה, וכל אחת הוסיפה לו חצר פנימית, אגף או אכסדרה. המשפחה האחרונה, משפחת פמפילי, פתחה את הארמון לציבור, כדי שיוכל לחזות בגלריה המכילה יותר מ-400 ציורים מהמאה ה-15עד ה-18, כולל יצירות של קרוואג'יו וטיציאן. חדרי הארמון הפתוחים לקהל, מאפשרים מבט על פאר הבורגנות האיטלקית של המאה ה-17/18.
Piazza del Collegio romano 2

ארמון בראשי Palazzo Braschi
ארמון של משפחת האפיפיור פיוס השישי. הארמון נבנה במאה ה-18 והפך למוזיאון עירוני לתולדות רומא. העיר כולה היא למעשה מוזיאון לתולדותיה, וזה שכאן לא מצדיק את הביקור, אלא אם אתם חפצים בתעודות ורישומים שנאספו במהלך השנים.
Piazza San Pantaleo 10

פאלאציו אלטמפס Palazzo Altemps
הקרדינל מרקו סיטיקו אלטמפס קנה את הארמון במאה ה-16 ועיטר אותו ביצירות אמנות רבות. היום הארמון הוא אגף של המוזיאון הרומאי הלאומי, הכולל בעיקר פסלים נהדרים מימי יוון ורומא העתיקות.
Piazza Sant'Apollinare 46

וילה מדיצ'י Villa Medici
שכיית חמדה הממוקמת באופן מושלם על גבעת פינצ'יו, מעל פלאצה די ספניה. היום פועלת בווילה האקדמיה הצרפתית והיא פתוחה למבקרים בימים של תערוכות וקונצרטים. הטיול בגנים המטופחים הוא תמיד נהדר.
Accademia di Francia a Roma, Viale Trinita dei Monti 1

ארמון קווירינאלה Palazzo del Quirinale
הכיכר הגדולה על גבעת קווירינל היא מקום משכנם של שני אתרים חשובים - אם לא לתיירות אזי להיסטוריה של העיר. האחד במרכזה, פסליהם של קסטור ופולוקס, אדוני הסוסים וביניהם אובליסק שנלקח מהמוזוליאום של אוגוסטוס ואגן אבן ענקי שהיה שוקת בפורום. השני - ארמון הקווירינל, שהיה ארמון הקיץ של האפיפיור ומאז איחוד איטליה ב-1870, התגוררו בו המלך ואחריו הנשיא.
Piazza del Quirinal

כנסיות

בזיליקת סנטה מריה אין ארצ'לי Santa Maria in Aracoeli
כנסייה מפוארת שאליה נכנסים דרך מדרגות ארקואלי. 22 עמודיה נלקחו מבתי מידות עתיקים, ורומאים מפורסמים רבים קבורים בה. האלמנט החשוב ביותר של הכנסייה, לפחות עבור המאמינים, הוא פסל עץ זית של הילד ישו, שבכוחו להחיות מתים. לצער התושבים, הפסל נגנב ב-1994 – היום ניתן לחזות רק בהעתק.

סן מרקו San Marco
כנסייה עתיקה מהמאה ה-3 לספירה, שנבנתה על ידי האפיפיור דאז, מרקו. ברבות השנים הפכה לכנסייה הראשית עבור הקהילה הוונציאנית בעיר, היות ומרקו הוא הקדוש הפטרון של וונציה.
Piazza San Marco 48

כנסיית ג'סו Il Gesu
הכנסייה הישועית הראשונה שנבנתה בעיר. רוח הקונטרה רפורמציה זועקת מכל עבר - תגליפים המתארים את גורלם הטוב של קתולים מאמינים, ניצבים ליד כאלה המתארים את סבלם של השאר בגיהנום. בתוך הכנסייה נבנו מזבח ענקי ומקום להמונים שבאו לשמוע דרשות ולחזור בתשובה.
Piazza del Gesu
 
סנטה מריה סופרה מינרווה Santa Maria sopra Minerva
אחרי שחלקנו כבוד למסדר הישועי, הגיע תורם של הדומיניקנים, "כלבי האל", כוח מרכזי בשימור האינקוויזיציה. כנסייתם, שלפי ההשערה נבנתה על חורבות מקדש למינרווה, היא דוגמה נדירה לאדריכלות גותית בעיר.
Piazza della Minerva 42

סנטה מריה דלה פצ'ה Santa Maria della Pace
כנסיית "מריה הקדושה של שלום" נבנתה לאות תודה לבתולה על שהביאה לסיום המלחמה עם הטורקים בשלהי המאה ה-15. בתוך הכנסייה נמצא פרסקו נהדר של רפאל.
Vicolo dell'Arco della Pace 5

סנט'איבו אלה ספיינצה Sant'Ivo Alla Sapienza
כנסייה מפוארת מתקופת הבארוק. האדריכל הנודע בורומיני יצר מבנה מורכב להפליא, שקצה מגדלו הפך לאחר מסימני ההיכר של האזור.
Corso del Rinascimento 40

קייזה נובה Chiesa Nuova
כנסייה שנבנתה ברומא במאה ה-16 ומכאן התואר "חדשה". הכנסייה נבנתה לכבוד אחד הקדושים המעניינים של הקונטרה רפורמציה, פיליפו נרי. זה הטיף לפשטות ולצניעות, והכריח אצילים ובני אצילים לעבוד בבניין ולהתהלך ברחובות בלבוש פשוט ומגוחך. הוא נקבר בקפלה בכנסייה הנאה. לאחר מותו, בניגוד גמור לצוואתו, עוטר פנים הכנסייה בפאר רב.
Piazza della Chiesa Nuova

טרינטה די מונטי Trinita dei Monti
כנסייה מעניינת שנבנתה על ידי הצרפתים. הפרסקאות הן פרי מכחולו של דה וולטרה, תלמידו של מיכאלאנג'לו. מעטים נכנסים לראות אותם, כי הנוף מהמרפסת של הכנסייה כל כך עוצר נשימה, שקשה להמשיך.
Piazza della Trinita dei Monti

כנסיית סנט'אנדראה שבגבעת קווירינל Sant'Andrea al Quirinale
כנסייה שנבנתה עבור המוסד הישועי. היא בנויה בסגנון הבארוק, וגווניה זיכו אותה בתואר "פנינת הבארוק". במנזר הסמוך, שווה לבקר בחדריו של הקדוש סטניסלב, בשל סגנונם ופסל השיש הנהדר של הקדוש שמוצב במקום.
Via del Quirinale 29

כנסיית סן קרלו אלה קוואטרו פונטנה San Carlo Alle Qquatro Fontana
אחת מעבודותיו האחרונות של האדריכל הנודע בורומיני. ההיכל הקטנטן הוא אתר נהדר להתרשם מגאונותו של בורומיני.
Via del Qqurinale 23

סנטה מריה דל פופולו Santa Maria del Popolo
אחת הכנסיות המרשימות בעיר, שנבנתה בסוף המאה ה-15. שימו לב במיוחד לקפלה של משפחת צ'ראסי, המעוטרת בפרסקאות של קרוואג'יו ולקפלה לנהדרת מכולם, של משפחת קיגי, שאותה צייר רפאל. ואם יש תחושה על-טבעית באוויר, דעו כי השמועה מספרת שרוחו של נירון, הקיסר המטורף והאכזר, רודפת את המקום מפעם לפעם.
Piazza del Popolo 12

אתרים חשובים נוספים

וותיקן
מדינה ריבונית קטנה בלבה של רומא, שהיא מוקד משיכה לתיירים מכל העולם. מלבד מקום מושבו של האפיפיור, ניתן למצוא בוותיקן גם את כנסיית פטרוס הקדוש, הקפלה הסיסטינית ואת מתחם המוזיאונים המרהיב, שבו מוצגות יצירות עתיקות.

מדרגות הספרדיות רומא
המדרגות הספרדיות

המדרגות הספרדיות Scalinata della Trinità dei Monti
במאה ה-17 החליט שגריר ספרד ברומא לחבר בין הכיכר לכנסיית טריניטה די מונטי באמצעות גרם מדרגות חדש. שנים של ויכוחים ניטשו בין הספרדים לרשויות, עד שנקבע העיצוב הנוכחי. המדרגות הן אחד האתרים המפורסמים של העיר וזוגות רבים ממהרים להגיע למקום ולהתנשק. ואפרופו נשיקות, אמן רחוב הציף את העיר בשילוט הממליץ על נקודות מומלצות לנשיקה. חפשו אותן וממשו.

הוותיקן, רומא (צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL)
הוותיקן | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL


מזרקת טרווי Fontana di Trevi
הגדולה, המפוארת והמפורסמת במזרקות רומא. הדמות המרכזית במזרקה היא של אל הים נפטון. האמונה אומרת שאם יעמוד אדם כשגבו אל המזרקה ויזרוק פנימה שני מטבעות, יתגשמו שתי משאלות לבו: האחת, כמובן, לחזור לרומא ביום מן הימים והשנייה - כל אחד ומשאלתו הוא. המזרקה שופצה לפני מספר שנים והיא יפה מתמיד

לה קוואטרו פונטנה Le Quattro Fontane
ארבע מזרקות קטנות בפינות הבניינים שבהצטלבות הרחובות. הצומת הוא הנקודה הגבוהה ביותר בקווירינל, ויש ממנה נופים ותצפית לשלושה אובליסקים שונים.
Via della Qquatro Fontana/Via del Quirinale

נהר הטיבר (Tevere)
מומלץ לשוטט לאורך הגדה השמאלית של הנהר החוצה את רומא. אפשר ליהנות שם מנופי העיר מנקודת מבט קצת אחרת, לנשום אוויר (כמעט) נטול פיח ולקבל תצפית מעולה על השקיעה.

מעלית הזמן Time Elevator
מסע מרתק דרך השנים וההרפתקאות שעברו על העיר והאזור היפהפה הזה. המעלית בנויה כאולם קולנוע אינטראקטיבי, שבו עוברים את המסע בזמן דרך סרט 5D, כמו תלת מימד (3D) רק עם תזוזה, זרמי מים, שיפועים, כיסאות מיטלטלים, אפקטים חווייתיים ואנימציה ממוחשבת.
Via dei SS. Apostoli, 20

מוזיאונים וגלריות

המוזיאון הלאומי של רומא Museo Nazionale Romano
מוזיאון המכיל את רוב האמנות הקלאסית שנמצאה ברומא. למוזיאון יש כמה סניפים ברחבי העיר, זה שכאן פרוש על פני ארבע קומות ובהן מטבעות עתיקים, חפצי חן, כלי בית, פסלים רומאים ועוד. בקומה השנייה מוצג אוסף מרשים וצבעוני של ציורי קיר שנלקחו מווילות רומאיות שונות - כדאי להירשם בכניסה לסיור המודרך על אוסף זה.
Palazzo Masimo, Largo di Villa Peretti 1

בית קיטס ושלי Keats-Sheley Memorial House
קיטס ושלי, משוררים-סופרים רומנטיים אנגליים, חיו באיטליה ומתו בה. בבית הזה מת קיטס משיברון לב בגיל 25. הבית אולי משרה אווירה אנגלית נעימה, אבל כמוזיאון הוא אינו מעניין. ביתו של גתה נמצא לא רחוק משם, בוויה דל קורסו 18, אבל גם לשם אין סיבה להגיע.
Piazza di Spagna 26

מקרו Macro | Museo d'arte contemporanea Roma
המוזיאון לאמנות בת זמננו ייתן לכם קצת אמנות עכשווית, בניגוד לכל ההיסטוריה שראיתם עד עכשיו.
Via Nizza 138

גלריה בורגזה Museo Borghese
בקומת הקרקע תמצאו תצוגה מרשימה של עבודות שיש עתיקות ופסלים של ברניני וקאנובאה. הגלריה ממוקמת בקומה העליונה וכוללת יצירות חשובות מאין כמותן בתחום הציור. בין היתר תוכלו למצוא בה עבודות של רפאל, בוטיצ'לי, קראבאג'יו, ברניני ואנטוניו קאנובה. חובה לכל חובב אמנות.
Piazzale del Museo Borghese

אנדרטת ויטוריו אמנואלה השני Il Vittoriano
מוזיאון ענקי בפיאצה ונציה, שבחזיתו פסל גרנדיוזי של המלך ויטוריו עמנואל - מלכה הראשון של איטליה המאוחדת. המונומנט מכיל תצוגה מעניינת על התהליכים שהובילו לאיחוד. המוזיאון נחשב על יד רבים לאחד המבנים המיותרים והמכוערים בעיר.

ארמון התערוכות Palazzo delle Esposizioni
מבנה גרנדיוזי מסוף המאה ה-19, המשמש כחלל תצוגה, סינמטק ובמה לאירועי תרבות.
Via Nazionale 194
 
מוזיאון הפסטה Museo delle Paste Alimenta
אוהבי הפסטה ודאי יגלו עניין במוזיאון הנחמד הזה. הביקור כולל הסברים על מקורות המאכל, הצגת הצורות השונות שלו וכן יצירות אמנות שבהן משתקפת חשיבות המאכל הטעים בתרבות האיטלקית. התכוננו לבטן מקרקרת אחרי הביקור במוזיאון.
Piazza Scandenberg 117Via di San Paolo alla Regola

>> איפה תככנתם לישון ברומא? מדריך המלונות ברומא

>> למדריך רומא המלא