מבחר חללי התצוגה והאמנות בפריז הוא פשוט אין סופי. ניסינו לייצר רשימה עשירה, מרתקת ועדכנית עד כמה שניתן של המוזיאונים והגלריות הכי חשובים ומעניינים.

מחפשים טיסה זולה לפריז? היכנסו ל-smartair

מוזיאונים

מוזיאון הלובר Louvre
אחד המונומנטים האדירים לתרבות המערב (ובעזרת האימפריאליזם הצרפתי חסר הפשרות – גם לכמה וכמה תרבויות עתיקות אחרות), הלובר הוא באמת תחנת חובה בפריז. אם יש באפשרותכם, פנו לו יום משלו. אם אתם לא יכולים להיות במוזיאון יותר משעתיים שלוש, קחו מפה של המוזיאון, סמנו כמה תחנות המעניינות אתכם (המונה ליזה, האוסף המצרי, שניים מהעבדים של מיכאלאנג'לו, מוזיאון הפרסום, מוזיאון האופנה והטקסטיל, מוזיאון האמנויות השימושיות ועוד ועוד) ושוטטו ביניהם. סביר להניח שתלכו לאיבוד, סביר להניח שליד היצירות המפורסמות יתגודד קהל רב. כמעט בטוח שתסיימו את הביקור מותשים למדי. ועדיין, לא כדאי לוותר. טיפ: אם אין לכם הרבה זמן, עדיף לדגום קומה אחת בלבד בביקור. ההמלצה שלנו: הקומה האחרונה.
מטרו: Palais-Royal

מרכז ז'ורז' פומפידו Centre Georges Pompidou
מוזיאון לאמנות מודרנית ובת זמננו, חלל לתערוכות מתחלפות ומרכז תרבות ואמנות שוקק חיים. הכיכר שלפניו מלאה תמיד באמני רחוב, מבקרים ותיירים. הכניסה למוזיאון לאמנות מודרנית נמצאת בקומה הרביעית, ואליה מובילה מעלית שקופה. יש גם שני אולמות סינמטק, חלל להופעות מחול, חנות ספרים מצוינת ומסעדה סבירה שנודעת בנוף הנשקף ממנה.
Place Georges-Pompidou
מטרו: Rambuteau

מוזיאון ד'אורסה Musée d'Orsay
מוזיאון ד'אורסה, שמבנהו היה פעם תחנת רכבת, מוקדש לאימפרסיוניזם, אך מציג גם עבודות מקדימות, פוסט אימפרסיוניסטיות או כאלה הקשורות קשר נושאי אחר לתקופה. גודלו של המוזיאון מספק אך לא מעייף מדי, ומלבד האוסף הקבוע הנהדר שלו (מאנה, סזאן, קורבה, ואן גוך, דגה ועוד), יש בו שני אגפים לתערוכות מתחלפות (ציור וצילום) ואולם המוקדש לרהיטי אר-נובו. אחד המוזיאונים הטובים בעיר.
1 rue de la Legion d'Honneur
מטרו: Solferino, Musee d'Orsay

מוזיאון ד'אורסה
מוזיאון ד'אורסה

הגראנד פאלאס Grand Palais
לקראת היריד העולמי של 1900 נבנו כמה וכמה מונומנטים בפריז – הגראנד פאלאס הוא אחד מהם. מבנה המתכת והזכוכית הענקי הוא היום מכלול של גלריות וחללי תצוגה לאמנות מודרנית ועכשווית.
Av. Winston-Churchill
מטרו: Champs-Elysees-Clemenceau

הארמון הקטן Petit Palais
האח הקטן של הגראנד פאלאס, ממש מעבר לשדרת ווינסטון צ'רצ'יל, נבנה אף הוא לרגל היריד. יש בו אוסף קבוע של אמנות ורהיטים צרפתיים, ותערוכות מתחלפות.
Av. Winston-Churchill
מטרו: Champs-Elysees-Clemenceau

מוזיאון סלבדור דאלי Espace Salvador-Dalí
מוזיאון קטן ומודרני המציג עבודות פחות מוכרות של הצייר המשופם. ממוקם במונמארטר.
11 Poulbot
מטרו: Abbesses

המוזיאון לאמנויות ולמקצועות Musée des Arts Métiers
מכונת החישוב של פסקל, המטוטלת של פוקו ועוד יותר מ-80,000 מוצגים ומסמכים המתארים את ההתפתחויות המדעיות והטכנולוגיות מהמאה ה-16 ועד ימינו. שווה ביותר.
60 rue Réaumur
מטרו: Arts et Metiers

מוזיאון השואה Mémorial de la Shoah
מוזיאון גדול המציג בהרחבה את חייהן של קהילות יהודי צרפת לפני השואה ובמהלכה. המוזיאון נפתח מחדש לאחר בשנת 2005, ונוסף לו "קיר השמות" הנושא את שמותיהם של 76,000 יהודים, בהם 11,000 ילדים שגורשו מצרפת כחלק מהתוכנית הנאצית להשמדת יהודי אירופה.
17 Rue Geoffroy l'Asnier

אין תמונה
קיר השמות במוזיאון השואה

מוזיאון הביוב Musée des Egouts
המוזיאון יוצא הדופן הזה מוקדש לעיר התחתית האמיתית של פריז – תעלות הביוב. החל מתעלות ניקוז השפכים בצדי הרחובות ועד לביוב הסגור שהפציע בתקופת נפוליאון, כל מה שאי פעם תרצו לדעת על ביוב – תמצאו כאן. שימו לב- המוזיאון נמצא כעת בשיפוצים וייפתח מחדש בתאריך 1.1.2020.
Pont de l'Alma ,Place de la Résistance

אין תמונה
מוזיאון הביוב

מוזיאון רודין Musée Rodin
בעיני רבים מוזיאון רודין הוא המוצלח ביותר בעיר. עבודותיו החתרניות (לתקופתן) של הפסל הנודע מוצגות בתוך "הוטל בירון" ובגן המקיף אותו. סיפור חייו של הפסל, שנחשב לאבי הפיסול המודרני והיה דמות שערורייתית בחייו, מסופר בקצרה. ההיקף הלא מאיים והסביבה היפהפייה הופכים את הביקור לחוויה אמנותית מושלמת.
75 rue de Varenne
מטרו: Varenne

מוזיאון פיקסו Musée Picasso
מוזיאון פיקאסו שבפריז מחזיק את האוסף הגדול ביותר מעבודותיו של האמן הספרדי. העבודות כאן אינן המפורסמות ביותר שלו, כי אם האהובות עליו עצמו. בשיא עונת התיירות הצפיפות כאן עלולה להיות בלתי נסבלת. במקרים כאלה כדאי להגיע הכי מוקדם שאפשר, או לוותר ולהסתפק בעשרות המוזיאונים האחרים של העיר.
5 rue de Thorigny
מטרו: St-Sebastien

מוזיאון פיקאסו בפריז (צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL)
מוזיאון פיקאסו | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL

מזויאון הצילום האירופי Maison Européenne de la Photographie
מוזיאון משובח המוקדש בעיקר לצילום אירופי, אך גם לאמנים ועבודות משאר העולם. תערוכות מעניינות במיוחד, וגם אירועים תרבותיים אחרים הקשורים בצילום.
5 rue de Fourcy
מטרו: St-Paul

מוזיאון להיסטוריה ולאמנות של יהדות צרפת Musée d'Art et d'Histoire du Judaïsme
ההיסטוריה של היהודים בצרפת החלה במאה ה-1 לספירה, וידעה עליות ומורדות. המוזיאון מציג מסמכים וחפצים מכל התקופות, כולל ימי מלחמת העולם השנייה, וגם תיעוד של הקהילה היהודית לאחר המלחמה, שמונה כיום -700,000 איש (כולל אלה שמסתובבים כרגע בבוגרשוב) והיא הקהילה היהודית הגדולה באירופה. כדאי לבדוק את התערוכות המתחלפות – התערוכה הקבועה, איך נגיד, קצת משעממת.
71 rue du Temple
מטרו: Rambuteau , Hotel de Ville

מכון העולם הערבי Institut du Monde Arabe
מבנה אדריכלי יפהפה, שנבנה בשתיוף פעולה בין צרפת לעשרים ממדינות ערב. המקום מכיל ספרייה ענקית, אוסף קבוע של אמנות ערבית ואסלאמית, חנות ספרים טובה, בית קפה נהדר על הגג ותערוכות מתחלפות מעניינות, ששווה להתעדכן בהן.
1 rue des Fosses-St-Bernard
מטרו: Cardinal Lemoine

מוזיאון האורנז'רי Musée de l'Orangerie
מוזיאון קטן ומפתיע בקצה גני טווילרי, המציג עבודות מראשית המאה ה-20, בהן עבודות של סזאן, של רנואר, ואת שני ציורי חבצלות המים הגדולים ביותר של מאנה. הפריזאים האמיתיים מעדיפים אותו על הלובר הוותיק.
Place de la Concorde
מטרו: Concorde

האינווליד ומוזיאון הצבא Hôtel des Invalides
מקבץ בניינים מרשים שנבנה כבית הבראה לחיילים במאה ה-17. אמנם גם היום מתגוררים כאן חיילים מעטים, אבל העניין העיקרי כאן הוא מוזיאון הצבא המרתק (למי שמדים, שיריונות וכלי נשק מרתקים אותו, כמובן) וקברו הבומבסטי של נפוליאון.
Place des Invalides
מטרו: La Tour-Maubourg

המוזיאון לאמנות מודרנית Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris
מוזיאון קטן לאמנות מודרנית. לא תמצאו כאן את התורים והעומס של מרכז פומפידו, אך גם לא את יצירות המופת.
11 avenue. du President-Wilson
מטרו: Iena

מוזיאון מונמרטר Musée de Monmartre
מונמרטר היה בעבר כפר נפרד מפריז, עם כרמים ויקבים וערוגות וכו'. בהמשך הפך למושבת אמנים קטנה ואז לעוד אחת משכונות העיר. המוזיאון הזה מתאר את ההיסטוריה של מונמרטר. אחד המוצגים המשעשעים שבו הוא ציור הקרוי "שקיעה על הים האדריאטי". הסופר רולאן דורגלה, ששנא אמנות מודרנית, קשר מכחול לזנב חמורו של בעלי קברט לפיו אגיל ונתן לו להסתובב חופשי מעל הקנבס והצבעים. את התוצאה הוא הציג בקברט, והציור זכה לשבחים רבים לפני שהתגלה מי הצייר. לא רחוק יש כיכר קטנה על שם הסופר, ובה אפשר לשבת ולהביט על הכרם האחרון שנשאר כאן.
12 rue Cortot
מטרו:
Lamarck Caulaincourt

מוזיאון המדע והתעשייה Cite de Science
משחקי מדע ופיזיקה לילדים, עם המון פעילות ואטרקציות שהופכות את כל זה לחוויה כיפית ומומלצת מאוד.
30 Avenue Corentin Cariou
מטרו: porte de la villette

מוזיאון המדע פריז (צילום: האתר הרשמי)
מוזיאון המדע | צילום: האתר הרשמי

מוזיאון אז'ן דלקרואה Musée Delacroix
מוזיאון אינטימי ומעניין בביתו של הצייר הנודע. הבית ממוקם באחת הכיכרות הרומנטיות יותר בעיר – כיכר פורסטנברג.
6 rue de Furstenberg
מטרו: St-Germain-des-Prés

מוזיאון קלוני Museé de Cluny
למעשה חיבור של שני מוזיאונים: האחד מציג את מה שנשאר מאחד המרחצאות הרומיים של פריז, והשני – אמנות ואומנות ימי ביניימית. המוזיאון שוכן בבית מגורים מתחילת המאה ה-16, שהוקם על שרידי בית המרחץ. היום ניתן לבקר ב"חדר הקר" המרשים, וכן לראות את הכוכים המרתפיים שבהם הדליקו את האש כדי לחמם את המים. בשאר הקומות מוצגות עבודות פיסול, אריגה ומתכת. גלריית המלך מכילה אוסף מיוחד במינו – 21 ראשי פסלים שנכרתו בימי המהפכה מעל גופותיהם בנוטרדם. הפסלים ייצגו את מלכי יהודה וישראל, אך המהפכנים חשבו שאלה מלכי צרפת. הראשים התגלו במקרה רק ב-1977 במהלך חפירות ברובע ה-9.
6 Place Paul Painlevé
מטרו: Cluny-La Sorbonne

מוזיאון קרנוולה Musée Carnavalet
כשהברון האוסמן החל בפרויקטי הבנייה העצומים שלו, הוא ביקש מעיריית פריז לרכוש את הארמון כדי לשכן בו פריטים נבחרים מהבניינים שנהרסו למען הבנייה. האוסף גדל והשתכלל והיום ביקור במוזיאון קרנוולה הוא מסע מרתק בהיסטוריה של פריז, עם פריטים מהימים של השבטים הפריזיים הקדומים, דרך חפצים מימי הביניים ועד אוסף מרשים של מזכרות מימי המהפכה וחדר השינה של מרסל פרוסט. שווה ביותר. המוזיאון סגור לשיפוצים, וייפתח מחדש ב-2019.
23 rue de Sevigne
מטרו
: St-Paul

מוזיאון השעווה גרוון Musée Grévin
למשפחות ולאוהבי העניין – מוזיאון שעווה שאינו נופל מזה של מדאם טוסו בלונדון, אלא באורך התורים.
10 bd. Montmartre
מטרו: Grands Boulevards

גלריות

הגלריה הלאומית ז'ה דה פום Galerie National du Jeu de Paume
חלל תצוגה נהדר, ובו תערוכות מתחלפות המוקדשות לאמנות עכשווית. הבניין הוקם על ידי נפוליאון ה-3 בתור אולם טניס. מומלץ בעיקר לחובבי אומנות מודרנית.
1 pl de la Concorde
מטרו: Concorde
 
La Maison Rouge
גלריה מצוינת לאמנות בת זמננו, בבעלות אנטואן דה גלבר. המבנה עצמו מעניין מאוד והתערוכות המוצגות מביאות לציבור אוספים פרטיים של אמנות עכשווית.
10 boulevard de la Bastille
מטרו: Quai de la Rapee, Bastille
 

קרן קרטייה לאמנות עכשווית Fondation Cartier pour l'art contemporain
בניין מהמם של זכוכית ופלדה, המאכלס תערוכות אמנות, מיצבים, מיצגים ואחים נוספים לעשייה אמנותית עכשווית.
261 Boulvard Raspail
מטרו: Raspail

פלה דה טוקיו Palais de Tokyo
איפשהו בין מוזיאון לגלריה, הפלאס דה טוקיו מציג תערוכות אמנות רבות במקביל, בדגש על תכנים ומדיומים חדשים ואוונגרדיים. במקום "שומרים" המסדרונות מלאים בסטודנטים לאמנות, שיישמחו להסביר לכם על התערוכות והעבודות. במקום יש גם הקרנות סרטים, מסיבות ואירועי תרבות אחרים.
13 av. du President-Wilson
מטרו: Iena

איב סאן לורן Fondation Pierre Bergé-Yves Saint Laurent
מוזיאון-גלריה המוקדש למעצב האופנה הנודע איב-סן-לורן. מלבד תצוגת קבע מעניינת יש כאן תערוכות מתחלפות בנושאים קשורים לאופנה.
1 rue Leonce Reynaud
מטרו: Alma-Marceau

הגלריה של לואי ויטון Espace Louis Vuitton
בקומה השביעית בבניין חנות הדגל של לואי ויטון, בשדרות שאנז-אליזה, מתחבאת גלריה חצי סודית. היא נראית כמו דירה פריזאית אדירת ממדים ומוארת, ומעניקה נוף פנורמי נדיר של 360 מעלות כמעט על כל העיר; מתחלפת שם תערוכת אמנות, שהיוזמת והמארחת שלה היא חברת תיקי העור היוקרתית. כדי לעלות לשם, אתרו את אחד העובדים בחנות ובקשו ממנו לעלות לגלריה שבקומה השביעית. עובד נוסף ילווה אתכם במעלית אל תוך חוויה אמנותית מרתקת ושונה.
101 8e Avenue des Champs-Elysees
מטרו: Georges V

החנות של לואי ויטון בשאנס אליזה (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
החנות של לואי ויטון בשאנז אליזה | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

ברחבי העיר

תחנת המטרו Arts Et Métiers
בשנת 1994, כחלק מחגיגות יובל המאתיים של האקדמיה לאמנות, עוצבה התחנה מחדש על ידי צייר קומיקס בלגי בסגנון ספרי ז'ול ורן, והפכה למסוגננת ומרתקת. אם היא בדרך שלכם, רדו מהקרון לעצירה קצרה והתרשמו - עד בואה של הרכבת הבאה.

תחנות מטרו, פריז, flickr.com RG1033 (1) (צילום: flickr.com RG1033)
תחנת המטרו Arts Et Métiers | צילום: flickr.com RG1033

Mémorial de la Déportation
בקצה האיל דה לה סיטה, במה שהיה פעם מערכת חדרי מתים, הוקמה אנדרטה ל-200,000 הגברים, הנשים והילדים הצרפתים שמתו במחנות המעצר, הגירוש והמוות הנאציים. האנדרטה הקלסטרופובית בנויה ברובה מתחת האדמה, וחוויית הביקור בה מרגשת ומעיקה.
מטרו: Maubert Mutualite

השתתפה בהכנת הכתבה והמליצה: מאיה נסטלבאום

>> איפה עושים שופינג בפריז?

>> המדריך המלא לפריז