ונציה נחשבת לא פעם לדובדבן שעל הקצפת האיטלקית. נכון, חוף אמלפי עשוי להיות יפה, פוזיטנו עשויה להיות פוטוגנית, וברומא אולי נמצאים חלק מהאתרים החשובים באיטליה. אבל ונציה היא אייקונית. מסיבה זו, היא כנראה האויב הגרוע ביותר של עצמה, עם כוח משיכה שהופך את החופשה בה להמונית בעונת השיא.

יש הטוענים שוונציה היא לגמרי אוברייטד, עם דמי הכניסה החדשים שהיא מציגה, יש לה בעיות עם תיירות הקרוזים, היא (עדיין) שוקעת, ומדי קיץ היא צפופה להחריד.

לאור זאת, משתמשת הטיק טוק whatviceats (איטלקייה המתגוררת בלונדון) פרסמה סרטון המציע חלופה לוונציה. היא אומרת שטריאסטה (Trieste) הרבה יותר שווה, ומסבירה: "כולנו מכירים ואוהבים את ונציה וכולנו יודעים כמה חם וצפוף זה נעשה בקיץ".

פחות משעתיים נסיעה מוונציה, יש עוד עיר יפהפייה שיושבת על קו המים והיא טריאסטה",  היא ממשיכה ומוסיפה "טריאסטה יושבת באיטליה אבל היא גם קרובה לקרואטיה, סלובניה והיא נכבשה על ידי האימפריה האוסטרית-הונגרית. מסיבה זו הארכיטקטורה היא בעיקר ניאו-קלאסית. זו גם בירת הקפה של איטליה. אומרים שתושבי טריאסטה שותים פי שניים קפה מהאיטלקי הממוצע, וזה הרבה קפה. טריאסטה היא עיר כל כך ייחודית ויש לה כל כך הרבה מוזיאונים, טירות היסטוריות ותרבות להציע, ואני ממליצה בחום לבקר”.

טריאסטה איטליה (צילום: xbrchx, shutterstock)
צילום: xbrchx, shutterstock

החיים החדשים של טריאסטה

ממוקמת בפינה הצפון-מזרחית של הים האדריאטי, בירת אזור פריולי ונציה ג'וליה (Friuli Venezia Giulia), טריאסטה יושבת בין הים לרקע הסלעי הגובל בסלובניה. זהו כור היתוך במובן האמיתי של המילה – לאורך ההיסטוריה, הרומאים, הוונציאנים, האוסטרים, הגרמנים, הבריטים והיוגוסלבים לשעבר השאירו את עקבותיהם על העיר, והפכו אותה למפגש של תרבויות.

שמות הארמונות שלה, כמו גם המנות שלה, מסגירים רמזים לעבר הרב-לאומי שלה. המיקום וההיסטוריה העשירה של טריאסטה מספקים שילוב מפתה של הפאר ההבסבורגי ואורח החיים האיטלקי.

העיר שנהגה לקבל בעיקר את זרמי המבקרים שהגיעו מהבלקן מאז סוף שנות ה-60, חוותה ירידה בתיירות בעקבות התפרקות יוגוסלביה והמלחמות שלאחר מכן. אך לאחרונה היא חווה התחדשות: חזיתות המבנים משופצות, נעשה סדר בתנועה, סצנת האוכל שלה משגשגת, הרחובות רוחשים חיים – בדרך האיטלקית המיוחדת.

טריאסטה איטליה (צילום: Francesca Sciarra, shutterstock)
העיר עברה ועדיין עוברת שיפוץ נרחב ושיחזור | צילום: Francesca Sciarra, shutterstock

טריאסטה הייתה הנמל הראשי של האימפריה האוסטרו-הונגרית במשך יותר מ-500 שנים, והמונרכיה הותירה את חותמה על הפיתוח העירוני, הארכיטקטורה, האוכל ותרבות הקפה של העיר. ביקור בטריאסטה באיטליה מרגיש כמו ביקור בווינה, לובליאנה ואיטליה, הכל בו-זמנית.

כיכר העיר המרכזית היא גם אחת האטרקציות הראשיות של טריאסטה: מוקפת משלושה צדדים בבניינים הבסבורגיים מפוארים, ופתוחה אל הים האדריאטי ברביעי, פיאצה אוניטה (Piazza Unità) נחשבת לאחת הכיכרות הגדולות ביותר ליד הים באירופה.

פיאצה אוניטה טריאסטה איטליה (צילום: Mauro Carli, shutterstock)
כיכר העיר המרכזית היא גם אחת האטרקציות הראשיות | צילום: Mauro Carli, shutterstock

הכיכר היא ביתם של בניין העירייה המרשים עם מגדל שעון, פאלאצו דל לויד טרייסטינו (Palazzo del Lloyd Triestino) היפהפה, פאלאצו דלה פרפטורה (Palazzo della Prefettura) מעוטר הפסיפסים המוזהבים, ומזרקת ארבע היבשות, שנבנתה בשנת אמצע המאה ה-18 כסמל לתפקידה של טריאסטה כנמל מסחר.

פאלאצו דלה פרפטורה טריאסטה איטליה (צילום: 
Mazerath, shutterstock)
פאלאצו דלה פרפטורה מעוטר הפסיפסים המוזהבים | צילום: Mazerath, shutterstock

כמה דקות הליכה מפיאצה אוניטה, הממוקמת באמצע העיר, נמצא התיאטרון הרומי מהמאה ה-1 וה-2 לספירה. הוא הוסתר במשך מאות שנים ונחפר רק בשנת 1938 במהלך הריסת חלק מהמבנים מימי הביניים של העיר העתיקה. שוחזר ונבנה מחדש בחלקו, היום תיאטרון זה בן ה-2,000 שנה עדיין משמש לקונצרטים בחודשי הקיץ. מעניין שבזמן בנייתו, התיאטרון ישב ישירות על שפת הים – כיום, קו המים נמצא כמעט 400 מטרים משם, בצד השני של פיאצה יוניטה.

התיאטרון הרומי טריאסטה איטליה (צילום: Suratwadee Rattanajarupak, shutterstock)
נבנה על המים והיום מרוחק. התיאטרון הרומי העתיק | צילום: Suratwadee Rattanajarupak, shutterstock

אחד האתרים היפים ביותר לביקור בטריאסטה הוא תעלת גראנדה (Canal Grande) האייקונית, עם סירות ציוריות והארמונות שמסביב שמשתקפים במים (כמו פאלאצו גופצ'ביץ' הנפלא, המעוטר בצורות גיאומטריות). התעלה נבנתה באמצע המאה ה-18 במקום ביצות המלח שהיו כאן, כך שהספינות יוכלו לשוט ולפרוק את סחורותיהן ישירות בעיר.

התעלה הגדולה טריאסטה איטליה (צילום: ivanmiladinovic, shutterstock)
נבנתה באמצע המאה ה-18 במקום ביצות המלח. תעלת גראנדה | צילום: ivanmiladinovic, shutterstock

טיילת חוף הים של טריאסטה, או "הריבה" (Rive) באיטלקית, ולצדה המחסנים והארמונות מהמאה ה-19, היא מקום נפלא לספוג את הנוף של המפרץ ואלומות האור הזוהרות בערב ממגדלור פארו דלה ויטוריה (Faro della Vittoria). אל תחמיצו את השקיעה משביל ההליכה של מולו אודצ'ה (Molo Audace), המשתרע 246 מטרים אל תוך הים, מקום שאותו פוקדים בקביעות המקומיים.

טיילת טריאסטה איטליה (צילום: Boerescu, shutterstock)
לצד הטיילת תמצאו מחסנים וארמונות מהמאה ה-19 | צילום: Boerescu, shutterstock
מולו דואצ'ה טריאסטה איטליה (צילום: Paolo Certo, shutterstock)
המקומיים מגיעים לכאן בשעות הערב. שביל מולו אודצ'ה | צילום: Paolo Certo, shutterstock

יוצאים לסיבוב בטירה

קסטלו די מירמארה (Castello di Miramare), הטירה ההבסבורגית הנהדרת, שוכנת על סלע מעל הים במרחק של 8 ק"מ ממרכז העיר, והיא אחד מאתרי התיירות של טריאסטה שאסור להחמיץ. הטירה והפארק שמסביב הוזמנו להקמה על ידי הארכידוכס מקסימיליאן מהבסבורג באמצע המאה ה-19. על פי המקומיים, הדוכס הבחין לראשונה בצוק היפה בזמן הפלגה בחוף הסמוך לטריאסטה, והתאהב במקום ממבט ראשון.

קסטלו די מירמארה טריאסטה איטליה (צילום: Butterfly media, shutterstock)
הארדידוכס התאהב במקום ממבט ראשון | צילום: Butterfly media, shutterstock

הטירה היא שילוב אקלקטי של סגנונות ניאו גותיים ורנסנס, מוקפת בפארק פנטסטי בן 220 דונם נטוע במיני עצים נדירים ואקזוטיים, שהופכים את הנוף, שפעם היה עקר ונטול צמחייה, לירוק ומזמין.

הגן של קסטלו די מירמארה טריאסטה איטליה (צילום: 80-20, shutterstock)
פעם אזור עקר, היום מלא בצמחים אקזוטיים | צילום: 80-20, shutterstock

אפשר לשוטט בשטח הטירה ולחנות ללא תשלום, או לקנות כרטיס רגיל ולחקור את פנים הטירה המפוארת תמורת 10 אירו. החדרים עדיין כוללים את הריהוט המקורי מהמאה ה-19. הים המקיף את הטירה הוא אזור מוגן ימי – נווה מדבר של מגוון ביולוגי ימי ממש ליד אחד הנמלים הגדולים באיטליה.

קסטלו די מירמארה טריאסטה איטליה (צילום: meunierd, shutterstock)
אפשר לשוטט בחוץ או להיכנס לתוך הטירה | צילום: meunierd, shutterstock

ניתן להגיע לטירה בקלות ממרכז העיר באוטובוס מס' 36 מפיאצה דלה ליברטה (תחנת הרכבת המרכזית). או להזמין סיור יום מטריאסטה.

אוהבים קפה? כאן עשר כוסות ביום זו לא בעיה

בטריאסטה יש מוזיאון קפה, יריד קפה ובית ספר לקפה. וכמה בתי קפה ופטיסרי עתיקים. הקפה שייך לעיר כמו שהקיסרית סיסי שייכת להבסבורגים. לא נשאר הרבה מהמעצמה לשעבר, אבל מתעשיית הקפה המשגשת דווקא כן.

עד היום נשמרים כ-40,000 מ"ר של שטח לחומר הגלם בנמל טריאסטה. קפה בכמות כזאת ניתן למצוא באיטליה רק בנמל גנואה. אומרים שבטריאסטה שותים 1,500 כוסות לנפש בשנה, הרבה יותר מאשר בשאר המדינה.

Antico Caffè Torinese, ליד פיאצה דלה בורסה, הוא אחד מחמישה בתי קפה בעיר שנכללו ברשימת ה"locali storici" של המדינה, מה שהופך אותו לאחד העתיקים באיטליה. דלפק השיש והנברשת שמעל הם מקורים משנת הפתיחה 1919. מאחוריו מכינים לא רק קפה, גם קוקטיילים מעורבבים.

View this post on Instagram

A post shared by ANTICO CAFFÈ TORINESE (@anticocaffetorinese)

בפיאצה אוניטה נמצא Caffè degli Specchi, בית הקפה הגדול ביותר בטריאסטה. נפתח בשנת 1839, זה היה פעם מקום המפגש של האירדנטים, תומכי האחדות האיטלקית, ולאחר מכן, לאחר מלחמת העולם השנייה, הרובע של הצי הבריטי. לדברי ההנהלה, מוגשות כאן 900,000 כוסות קפה מדי שנה.

View this post on Instagram

A post shared by Caffe degli Specchi (@caffe_degli_specchi)

איפה אוכלים בטריאסטה?

בטריאסטה תוכלו למצוא מורשת קולינרית עשירה: שילוב של השפעות אוסטריות, סלובניות ואיטלקיות. זהו מקום בו תוכלו להזמין עוגת זאכר (Sacher) וינאית, כמו גם ג'וטה (Jota) - המאכל הלאומי הסלובני של כרוב כבוש ושעועית, ופריטו מיסטו (fritto misto) פריך – צלחת דגים מטוגנים.

את מעדני הדגים הטובים ביותר בעיר אפשר למצוא Trattoria Nerodiseppia (וכמה קינוחים טובים). לאווירה ביתית ומתכונים פריוליאניים מסורתיים, כדאי להגיע אל Trattoria Mara, והזמינו קלסונס – רביולי עבה במילוי עשבי תיבול, מכוסה בחמאה ופירורי לחם.

View this post on Instagram

A post shared by Trattoria Nerodiseppia Trieste (@nerodiseppiatrieste)