מבט מהים על דאון טאון הונג קונג (צילום: China Photos, GettyImages IL)
דאון טאון הונג קונג. להזהר שלא יתפס לכם הצוואר | צילום: China Photos, GettyImages IL

מתחילת שנות השמונים הונג קונג נמצאת בצמיחה כלכלית אדירה שמצד אחד הפכה את העיר למרכז פיננסי עולמי השמושך אליו המוני סינים המחפשים עבודה, אך מאידך גורמת לצפיפות כמעט בלתי נסבלת. כמקובל במטרופולינים צפופים עיקר הבנייה נעשית לגובה וקו הרקיע של מרכז הונג קונג הוא מהמרשימים בעולם. 

אלא שמעבר לרושם הראשוני של עיר מודרנית עם בניינים ענקיים וקניונים בלתי נגמרים, הונג קונג מציעה גם המון אתרים מיוחדים ומגוונים כגון מוזיאונים, פארקים, קתדרלות, שווקים הומים ושכונות וכפרים סיניים אותנטיים. גם אלו מאיתנו שהגיעו עם הילדים ימצאו כאן אטרקציות שוות במיוחד כמו פארק המים הגדול במזרח הרחוק, דיסנילנד עם אוריינטציה מקומית וגן חיות מדהים. האתרים המומלצים המובאים כאן מסודרים לפי מיקומם ולא לפי סדר החשיבות. תבלו

מגדל הבורסהבעיר שסוגדת לכסף ולפעילות כלכלית, הבורסה היא המקדש החשוב ביותר. כדאי להגיע כבר בתשע בבוקר כדי להספיק לצפות בכמות העצומה של הברוקרים והיועצים, ממהרים בחליפותיהם (מי במכנסיים, מי בחצאית) לעוד יום של מסחר בתוך מגדל הזכוכית האימתני. אפשר גם להיכנס ולראות את קומת המסחר בפעולה.
בית המחוקקים
הבניין הניאו-קלאסי שהיה בית המשפט העליון של הונג-קונג הפך ב-1997 לבית המועצה המחוקקת של העיר. יפה במיוחד להגיע לכאן בלילה, אז הוא מואר באור יקרות.

בנק הונג-קונג ושאנגחאי

כשנבנה הבניין העצום הזה, ב-1985, הוא היה הבניין היקר בעולם ונחשב לחדשני מדי בעיני רבים. היום, כמעט חצי יובל מאז הקמתו, הוא עדיין מצליח להיות חדשני ומומחי הפנג-שוויי של הונג-קונג יודעים להגיד שהוא בנוי באופן מושלם ליצירת רווחים.

בנק סין
את המגדל הזה תכנן איי אם פיי הנודע, האדריכל שתכנן את בין היתר גם את פירמידת הזכוכית של הלובר. הבניין, 315 מטרים גובהו, נבנה בהשראת צורת הבמבוק הצומח והצליח להקים קול צעקה מכיוונם של מומחי הפנג-שוויי שטענו כי זוויותיו חדות מדי ו תבנית האיקסים בדופנותיו היא שלילית. אם אתם מודאגים אתם יכולים להפסיק - בנק סין משגשג, תודה ששאלתם.
כתובת: Bank Of China Tower. 1 Garden Road. תחנת סנטרל.

קתדרלת סיינט ג'ון
אחת הכנסיות האנגליקניות הוותיקות באסיה ניצבת בגן טרופי קטן בין מגדלי הענק של העיר. לא הקתדרלה המרשימה בעולם, אבל בהחלט מקום נעים להסתובב בו ולספוג קצת רוחניות לאחר סיבוב חומרני בין גורדי השחקים.

מוזיאון בית פלאגסטאף
וילה קולוניאלית אלגנטית שהפכה למוזיאון המוקדש לתה ולטקס הסיני הנלווה אליו. בין המוצגים – כלים פרהיסטוריים, כלי חרסינה עדינים ונדירים מימי השושלות הסיניות השונות והמון מידע היסטורי וספרותי על חשיבות התה בתרבות הסינית.

הבניין של בנק סין, הונג קונג (צילום: China Photos, GettyImages IL)
הבניין של בנק סין בהונג קונג | צילום: China Photos, GettyImages IL

המרכז לאמנויות של הונג-קונג
מבנה בין 15 קומות המוקדש לאמנים צעירים ולאמנות ניסיונית. כיוון שיהיה קשה להקיף את כולו, מומלץ להתרכז בגלריית Pao וגתה. שוחרי האומנות יכולים פשוט להיכנס רנדומאלית לכל קומה, שכן כל הגלריות מצגיות משהו מעניין.

סנטרל פלאזה
גורד השחקים הזה היה במשך כמה שנים הבניין הגבוה ביותר באסיה. בלילה הבניין מואר בתאורה מעניינת, המחליפה צבע כל שעה עגולה.

גלרית האמנות ומוזיאון האוניברסיטה
הגלריה והמוזיאון של אוניברסיטת הונג-קונג מאכלסים את שלוש הקומות הראשונות של בניין טי טי טסואי. מוצג כאן אוסף קבוע מעניין של כלי חרס וברונזה, כלי פולחן ופסלי בודהה מתקופות שונות בהיסטוריה הסינית.

מוזיאון הרפואה
מוזיאון קטן ומוזר למדי המתעד את ההיסטוריה של הרפואה הסינית. מכשירים ישנים, תרופות, תמונות ומסמכים מתארים את התפתחות הרפואה הסינית בהונג-קונג ואת התמודדותה עם מגיפת הדבר הנוראית של 1894.

ווינג לוק
רחוב ווינג לוק, "מומחי העשבים" בתרגום חופשי (מאוד), הוא חלק מהרובע המערבי. בסמטאות האלה תוכלו לטעום את טעמה של הונג-קונג הסינית – מוכרי שיקויים, זקנות בכובעי קש, דוכני קמיעות, מוכרי ציפורים ורוכבי אופניים בכל מקום.

מקדש מן-מו
מן הוא אל הספרות. מו – אל המלחמה. המקדש הדאואיסטי לשני האלים רוחש תפילות ופעילות, ריחות קטורת נישאים באוויר, כמו גם דינדונו של גונג בכל פעם שנכנסת תרומה.

תצפית ויקטוריה פיק, הונג קונג (צילום: istockphoto)
הנוף מתצפית ויקטוריה פיק | צילום: istockphoto

הדרגנוע של ה"מיד-לוולס"
אזור ה"מיד לוולס" הבורגני למדי נמצא גבוה מעל דאון-טאון הונג-קונג. כדי לנסות לצמצם את התנועה בכבישים, הוקם ב-1993 הדרגנוע הארוך ביותר בעולם, המקשר בין האזורים. המחזה של מאות האנשים היורדים או עולים ב-20 קטעי המדרגות הנעות הוא בהחלט לא שגרתי ושווה צפייה. התנועה מטה מתחילה ב-6 ומסתיימת ב-10:20בבוקר. התנועה מעלה מתחילה ב-10:20 ומסתיימת בחצות.

פסגת ויקטוריה
הפסגה הגבוהה באי, הנמצאת בגובה של 554 מטר ומוקפת בעצים, היא נקודת תצפית מופלאה ואתר ביקור שאסור להחמיץ. שווה אפילו להגיע פעמיים בביקור – אחת ביום ואחת בלילה, כדי לראות פנים שונים של העיר ההומה. אל הפסגה תוכלו להגיע באמצעות חשמלית – אטרקציה בפני עצמה - שמטפסת קרוב ל- 373 מטר ( מדובר בעלייה תלולה מאד) ופעילה כבר למעלה ממאה שנה. בסוף הנסיעה תגיעו למגדל שממוקם בפסגה ובו אטרקציות כמו מוזיאון מאדאם טוסו שבו מוצגות מעל 100 בובות שעווה (ממוקם בקומה הראשונה של המגדל), המוזיאון של ריפלי (Ripley`s Believe it or not), סימולטור חווייתי (קומות 2 ו- 3) וכן מרכז קניות ומסעדות.

תותח הצהרים
האנגלים אוהבים מסורת. ואם השלטונות ציוו לירות בתותח מדי יום בצהרים ב-1850, מי הם שיחליטו על הפסקת המנהג. משום מה המנהג הזה ממשיך גם היום.

מוזיאון הגנת החופים
מוזיאון היסטורי המתאר את מערך ההגנה על חופי סין לאורך הדורות. החלק המעניין ביותר במוזיאון הוא זה המוקדש למלחמות האופיום – חלק אפל ולא מספיק מוכר בהיסטוריה של האימפריאליזם הבריטי.

נמל אברדין
הנמל המסורתי הזה, בדרום האי המרכזי, הוא מקום מצוין להתבונן בחיים הלא מערביים של האי. שכרו סמפנג (לא לפני שתתמקחו על המחיר) והספן הנועז ישיט אתכם בין תעלות הכפרים הצפים, סירות הדייג וההמולה הכללית.

נמל אברדין, הונג קונג (צילום: Christian Keenan, GettyImages IL)
נמל אברדין | צילום: Christian Keenan, GettyImages IL

שק או
קצב הפיתוח המואץ של לא הותיר כמעט חיים סיניים אותנטיים בהונג-קונג. שק או הוא אחד הכפרים הבודדים שנותר כשם שהיה לפני 100 שנים ויותר – קטן, שקט ונטול אטרקציות. בגבעות הסובבות אותו יש כמה וילות מרשימות בהן חיים בעיקר בריטים שהשתקעו באי, ויש חוף ים נאה עם בר קטן.

מונג קוק
רובע קטן בקאולון, המחזיק בתואר אזור המגורים הצפוף ביותר בעולם. השם – נקודת השגשוג – לא עומד בקנה אחד עם הדוחק. שווה לבקר ולראות איך חיים חמש מאות אלף תושבים במייל מרובע אחד.

ליי-צ'אנג-אוק-האן
ביקור באחוזת הקבר הזו מזכיר את מה שקל לשכוח במבט שטחי על העיר – מדובר באזור התיישבות עתיק מאוד וסיני מאוד. לא ידוע מי נקבר כאן, במאה השנייה לספירת הנוצרים, אבל כלי וצלמיות הברונזה מבטיחים כי הוא היה עשיר מאוד.

מקדש טין-האו
חמישה מקדשים קטנים מאוגדים במתחם אחד יפהפה על שפת הים, המוקדשים לאלת הים טין-האו. במתחם יש מגדת עתידות מלאת תובנות.

שוק הלילה של רחוב טמפל
אם אתם מפחדים מליצנים ולא יכולים לסבול רכבות שדים – אל תגיעו לכאן. לא שתקפוץ עליכם כאן מכשפה, אבל משהו באווירה הדחוסה, באור הפנסים העמום, במגוון העצום של הסחורות המוזרות ובצלילים הצורמים למדי של המוזיקה העממית הקנטונזית, עלולים בהחלט להבהיל.

רחוב טמפל, הונג קונג (צילום: China Photos, GettyImages IL)
דוכן ברחוב טמפל | צילום: China Photos, GettyImages IL

מוזיאון לאמנות
המבנה הקובייתי מכיל בתוכו את אחד המוזיאונים היפים בהונג-קונג. מוצגי המוזיאון כוללים פסלים וכלי חרס, אגרטלים וקרמיקות עדינות, עבודות קליגרפיה משובחות, גילופי עץ וירקן ועוד כמה וכמה סוגי אמנויות סיניות עתיקות. בנוסף מוצגות גם תערוכות מתחלפות בנושאים שונים, ואמנות סינית והונג-קונגית בת זמננו.

מגדל האיתות
במאה ה-19 שודרו מהמגדל הזה אותות לספינות לגבי מזג האוויר ומצב הגלים בכניסה לנמל טסים-שה-טסואי. היום הוא משמש מוזיאון קטן ומעניין המציג תמונות של הנמל בתקופות שונות בהיסטוריה שלו.

טיילת טסים-שה-טסואי
לטיילת המקסימה הזו יש כניסה רק להולכי רגל. בכל שעה ביום ההליכה כאן נעימה ומרגיעה, אבל בערב, שעה שאורות הונג-קונג מנצנצים מעבר למיצר, הקסם עולה על גדותיו. מראה גברים המציעים נישואין לחברותיהן נפוץ כאן למדי.

מוזיאון ההיסטוריה של הונג-קונג
יודעים מי היו ההאקה? והפונטי? איזה משחק שיחקו הגברות האנגליות בבתי התה? כמה סוגים שונים של סירות עממיות שטו במפרצים? איך בדיוק השיגו הבריטים שליטה על האי? מוזיאון ההיסטוריה, שהוקם בשנת 1975 עם התפצלותם של מוזיאון העיר והגלרייה לאמנויות, יענה על כל השאלות האלה בשפע של מוצגים מעניינים.

מנזר צ'י-לין
נקודה שלווה ורגועה בשכונת נגאו-צ'י-וואן. המנזר (המאוכלס על ידי נזירות), נבנה במאה ה-20, אבל בשיטות הבניה של ימי שושלת טאנג - קרי על ידי שימוש בעץ בלבד. דנדון הפעמונים וציוץ הציפורים מרגיעים את הנפש.

מלון פניסולה בטיילת Tsim Sha Tsui, הונג קונג (צילום: China Photos, GettyImages IL)
מלון פניסולה. עושר גדול לצד צפיפות איומה | צילום: China Photos, GettyImages IL

מנזר צ'אק-לאם-שים-יואן
מנזר בודהיסטי חשוב בטריטוריות החדשות. במתחם יש שלושה פסלי בודהה גדולים ומרשימים והרבה שקט ושלווה.

שה-טין
כפר קטן מוקף חומה שהיה מפורסם פעם בייצור קטורת, והיום תוכלו למצוא בו הרבה מאווירת הונג-קונג הישנה, אבל גם את הניו-טאון פלאזה, אחד ממרכזי הקניות הגדולים של המחוז.

האי לאמה
סוק-קוו-וואן הוא כפר גדול באי לאמה, המפורסם במסעדות הדגים ופירות הים הנהדרות שלו. הכפר השני באי, יונג-שואה-וואן, מערבי יותר באופיו. מומלץ ללכת בדרך היפה המקשרת בין שני הכפרים.

לנטאו
האי הגדול ביותר מתוך כ 230 האיים שסביב הונג קונג, הוא רובו פארק לאומי או שמורת טבע והמקום לטיולים רגליים, רביצה על החוף ושיטוט בכפרי דייגים. בין האתרים השווים תמצאו את הכפר טאי-או, את מנזר פו-לין, את הכפר טונג-צ'ונג ומפרץ סילברמיין. נמל התעופה של הונג קונג נמצא בקצה הצפון מערבי של האי.

פסל הבודדה הגדול
אחת האטרקציות המוכרות ביותר בהונג קונג שמושכת אליה ,מלבד תיירים, גם עשרות של בודהיסטים מרחבי העולם. גובהו של הפסל העצוםהוא 34 מטרים ומשקלו קרוב ל- 250 טון. הפסל ממוקם צמוד למנזר פו-לין שבהונג קונג ומסמל את יחסי הגומלין שבין האדם לטבע. כדי להגיע אליו תידרשו לטפס 268 מדרגות.
כתובת: מעבורת לאי יוצאת מרציף 7 במזח "Outlying Islands" בסנטרל. מרציף מואי-וו שבאי יוצאים אוטובוסים לכל האתרים.

דובי פנדה בפארק אושן, הונג קונג (צילום: Pool, GettyImages IL)
דובי פנדה בפארק אושן | צילום: Pool, GettyImages IL

דיסנילנד הונג קונג
הקמת הפארק, שבבנייתו הושקעו למעלה מ- 2 מיליארד דולר, החלה בשנת 2003 אך הוא נפתח רשמית בשנת . 2005 האתר ממוקם באי לנטאו וחולש על 1.3 קמ"ר שיובשו מהים. על מנת למנוע התנגשויות תרבותיות, כפי שאירע בעת פתיחת פארק דיסנילנד בצרפת, חברת וולט דיסני עשתה מאמצים רבים להתאים את הפארק לתרבות המקומית, ואף שכרה מומחי פנג שווי לעניין זה. 

הדיסנילנד של הונג קונג מזמין אתכם לבקר בממלכת סיפורי האגדה ועולם הפנטזיות, כל זאת בשילוב עם עולם המחר. בכניסה, יקבל אתכם בברכה מיקי מאוס וילווה אתכם הישר לתוך המתקנים המופלאים שנמצאים בפארק. תוכלו למצוא שם גם מסעדות, חנויות מזכרות וכן שני בתי מלון- מלון דיסנילנד ומלון הוליווד.

המקדש בגבעת פוק
זהו מקדש מוזר המכיל יותר מ-10,000 בודהיסטים ויותר מ-12,800 פסלים מיניאטוריים הניצבים בשורה על הקיר המרכזי. ישנם גם כמה ביתנים ופגודות שאפשר לטפס אליהן ומסעדה צמחונית התואמת לרוח המקום.
כתובת: כדי להגיע למקום, עליכם להגיע דרך תחנה-Sha Tin KCR , לצאת ביציאה B. תחלפו על פני בתים מסורתיים בכפר Pai Tau שתוכלו לראות משמאלכם. פנו שמאלה ברח' Pai Tau ולאחר מכן ימינה לרח' Sheung Wo Che. בסוף הדרך הזו תוכלו לראות את האור ולמצוא כמה שלטים באנגלית. תעברו דרך במבוקים בהמשך אשר יובילו אתכם למנזר. שווה להתאמץ.

עולם המים
אם אתם חובבי מים, זהו המקום עבורכם בין אם אתם ילדים או מבוגרים.עולם המים הוא קומפלקס הבידור והשעשועים הגדול ביותר בדרום מזרח אסיה. הוא מציע את הדרגנוע השני בגודלו בעולם תחת כיפת השמיים, כרישים, רכבות הרים, עולם ילדים, עולם מים ומבט להיסטוריה הסינית בתקופת הממלכה התיכונה. אל תחמיצו את המופעים המתקיימים בפארק הכוללים ריקודים מסורתיים, ג`אגלינג ואקרובטיקה.
כתובת:
Aberdeen בצד הדרומי של האי.

>> ויש עוד: מה אסור לפספס בהונג קונג